Šta je novo?

Orion Telekom

Da li se nesto promenilo po pitanju bridzovanja njihove opreme, konkretno huawei ont? Poznanik se zali da mu se cesto podesavanja za wifi resetuju i vracaju na podrazumevane vrednosti, a jedna od njih je izbor zemlje/regiona - China sto ga izludjuje...
 
Imam jedan problem sa njima već skoro mesec dana, prijavio sam problem ratel-u, čekam odgovor. Naime koristim Gpon lite 500Mbps paket, međutim problem je sledeći. Brzina zakuca na 246Mbps, nakon zvanja korisničkog servisa oni nešto srede, i kroz 30ak min ponovo imam brzinu 500Mbps. Ta brzina traje 24h, nakon toga se opet prepolovi. Zovem korisnički, podrška nešto sredi, i nakon 30 min opet imam 500Mbps. I tako mesec dana zovem,oni sređuju ali očigledno bez uspeha.
 
Da li još nekom izbacuje da je pogrešna šifra za eltex login? admin sa onim standardnim šiframa neće da me uloguje "kW5i_1bYC6os / password / adminpassword". Ne radi mi čak ni user/user.
 
Лелеком mi je pre par dana u zgradu uveo optiku. Zvao sam orion i operaterka kaze da ne moze preko telekomove infrastrukture da se ponudi usluga.
Da li stvari svtvarno tako stoje da oni moraju svoje kutije da dodju da stave ili je operaterka pogresila?
 
Naravno da svaki provajder svoje kablove razvlači. Mi smo uvek bili tako dobro organizovana država.

Izuzetak tog pravila je samo to što Telekom jedino Telenoru/Yattel-u želi i iznajmljuje svoju infrastrukturu po zgradama.

Orion preko telekomovih "instalacija" može samo DSL internet da ti ponudi, optiku jok.
 
Svako mora svoju optiku da uvede u zgradu, jedino Yettel zakupljuje optiku od telekoma,tako da ko ima optiku od telekoma može koristiti i hipernet Yettel-ov. Inače svu ostali moraju da uvedu svoju optiku, čak i Supernova koja je deo telekoma.
 
Imam jedan problem sa njima već skoro mesec dana, prijavio sam problem ratel-u, čekam odgovor. Naime koristim Gpon lite 500Mbps paket, međutim problem je sledeći. Brzina zakuca na 246Mbps, nakon zvanja korisničkog servisa oni nešto srede, i kroz 30ak min ponovo imam brzinu 500Mbps. Ta brzina traje 24h, nakon toga se opet prepolovi. Zovem korisnički, podrška nešto sredi, i nakon 30 min opet imam 500Mbps. I tako mesec dana zovem,oni sređuju ali očigledno bez uspeha.
kako testiras brzinu, speedtest serveri znaju da zezaju ( peering pre svega provajder tu moze da pomogne sto verovatno i rade ali nije to problem do samo oriona vec do druge strane isto).... ostalo free za test mi nista ne pada na pamet

Na primer je ako testiram sa google storage serverima mora da povucem po 6-7 fajlova da bi izvukao 1Gbit jednostavno svaki provajder koji ti nudi nesto ima interne limite, nekad je 100-120Mbit po fajlu nekad 250Mbit po fajlu testirano sa vise tacaka u svetu, itd

Posto ako ti oni obezbede posle zvanja punu brzinu znaci da su peering ka tom serveru tweakovali ako se ona izgubi onda je problem druga strana takodje, razlog zasto masa provajdera dize svoje speedtest servere ali izgleda sabotira ostale provajdere
Malo da ti objasnim SBBkonj i telekonj ce itekako da limitiraju speed test od orion IP adrese :ROFLMAO:
 
"Malo da ti objasnim" meni je od sad 3 (a nekad 6 servera) ka kojima radim automatizovane testove na svakih sat vremena uvek ubedljivo najkostantnija brzina ka MTS BG speedtest.net serveru a ka SBB BG najgora i ka ZLOrionovom u 70% slučajeva slična kao ka SBB. U smislu kad se dešavaju veći padovi brzine na približne vrednosti i u usto vreme su prisutni i ka SBB i ka ZLOrion speedtest server.
 
Zato sto treba da znate da speedtest serveri nisu reperi brzine (barem ne za vece od 100-200Mbit i zato se na ostalim provajderima NIKO nezali jer imaju smesne brzine rade 50-100 i tu nema usporavanja od starne speedtest servera) jer niko od njih nece skalirat svoj server i link da opsluzuje 100000 njih koji na 1Gbit non stop klikcu na test

Zasto ovo kazem jer sam ja ladno vukao 1Gbit DL sa premium hostera dok mi ni jedna lokalni speedtest nije prebacivao ~300Mbit
 
kako testiras brzinu, speedtest serveri znaju da zezaju ( peering pre svega provajder tu moze da pomogne sto verovatno i rade ali nije to problem do samo oriona vec do druge strane isto).... ostalo free za test mi nista ne pada na pamet

Na primer je ako testiram sa google storage serverima mora da povucem po 6-7 fajlova da bi izvukao 1Gbit jednostavno svaki provajder koji ti nudi nesto ima interne limite, nekad je 100-120Mbit po fajlu nekad 250Mbit po fajlu testirano sa vise tacaka u svetu, itd

Posto ako ti oni obezbede posle zvanja punu brzinu znaci da su peering ka tom serveru tweakovali ako se ona izgubi onda je problem druga strana takodje, razlog zasto masa provajdera dize svoje speedtest servere ali izgleda sabotira ostale provajdere
Malo da ti objasnim SBBkonj i telekonj ce itekako da limitiraju speed test od orion IP adrese :ROFLMAO:
Testiram preko speed test aplikacije za windows, biram mts i orion servere, a takođe radim i download sa onedrive i google drive-a, međutim danas sam ih ponovo zvao. Devojka koja se javila mi je rekla da kolege u sistemu dignu port na 1Gbps, ali da se on iz nekog razloga spusti nakon 24h na 100Mbps. Trenutno su godišnji odmori kaže, ali će se truditi da reše problem u što kraćem roku😆 U glavnom nije da je neki problem jer sam prepaid, mogu da ih otkačim kad god, ali u zgradi imam samo SN koaksijalni i SBB koaksijalni, a treba mi samo net. Oni su mi najpovoljniji za sada, zato ih toliko i smaram😆
 
Svako mora svoju optiku da uvede u zgradu, jedino Yettel zakupljuje optiku od telekoma,tako da ko ima optiku od telekoma može koristiti i hipernet Yettel-ov. Inače svu ostali moraju da uvedu svoju optiku, čak i Supernova koja je deo telekoma.
Nisam znao za to. Mislio sam da svi idu preko Telekoma...

Da li to znači da ne moram da čekam da mi Telekom dovuče optiku u komšiluk već mogu da sklopim ugovor sa drugima i oni montiraju svoju optiku?
Da li to mora da bude na nivou cele zgrade ili može i solo?
 
Nisam znao za to. Mislio sam da svi idu preko Telekoma...

Da li to znači da ne moram da čekam da mi Telekom dovuče optiku u komšiluk već mogu da sklopim ugovor sa drugima i oni montiraju svoju optiku?
Da li to mora da bude na nivou cele zgrade ili može i solo?
Mora da se prikupi saglasnost 51 posto stanara, dakle da se potpiše većina stanara da je saglasna sa uvođenjem novog provajdera u zgradu. Zatim se ti prikupljeni potpisi predaju upravniku-predsedniku kućnog saveta koji stavi pečat zgrade, i pošalje se provajderu poštom. Mi smo hteli orion optiku u zgradi, skupili smo saglasnost,međutim u blizini nemaju optiku, tako da su nam ponudili samo Gpon lite varijantu. Imaj i to u vidu da se ne ogleda sve samo u željama stanara, već i u tehničkim mogućnostima nekog provajdera. Telekom uvodi optiku u 99% zgrada u koliko se skupi saglasnost, jer oni imaju skoro svuda optička čvorišta, sbb je takođe rasprostranjen, dok je Orion u glavnom baziran na Nbgd.
 
Onda nema ništa od toga, nisam u BGD i komšije su stoka...

Hvala na informaciji, u svakom slučaju.
 
Ne mora 51% ako imate predsednika on sam moze da odluci ako se par stanara zeli net, ali vise zavisi dal orion ima u blizini optiku u dal zeli da uvuce svoju u vasu zgradu
 
Testiram preko speed test aplikacije za windows, biram mts i orion servere, a takođe radim i download sa onedrive i google drive-a, međutim danas sam ih ponovo zvao. Devojka koja se javila mi je rekla da kolege u sistemu dignu port na 1Gbps, ali da se on iz nekog razloga spusti nakon 24h na 100Mbps. Trenutno su godišnji odmori kaže, ali će se truditi da reše problem u što kraćem roku😆 U glavnom nije da je neki problem jer sam prepaid, mogu da ih otkačim kad god, ali u zgradi imam samo SN koaksijalni i SBB koaksijalni, a treba mi samo net. Oni su mi najpovoljniji za sada, zato ih toliko i smaram😆
GPON je tu kriticna tacka jer nije opticki kabl... isto kao i SBB ako nije optika samo oni zato nude manje brzine, dosta njih na GPON izvlaci ok brzine ali kazem to zavisi od signala i antene gde su, moguce da je rekla istinu i da zbog signala se brzina konekcije spusti kako jer oni tako rade, jedino mogu podesit bolje antenu ako nije idealno usmerena ili okrenut na drugo ako postoji
 
Radilo je do skoro savršeno, međutim u poslednjih mesec dana ima nekih problema. Pošto sam video da su od antene razvukli 8 mrežnih kablova, ja imam 500Mbps paket, a ostali koliko dobiju jer je kapacitet 1Gbps. Moguće da su preopteretili link, tj antenu i onda nisu u stanju da isporuče ugovorenu brzinu. Ali pola od plaćene je baš malo, hajde do 20% da prihvatim, ali ovako nema smisla.
 
Ta praksa da kace vise korisnika na jedan link vuku jos iz perioda kada su se zvali SezamPro i pruzali adsl uslugu... lose navike kako vidim nisu umrle i jos uvek se koriste gdegod stignu i kad stignu.
 
Pa nista imate SBB i telekom, svakako ne razumete kako Gpon radi, net je deljen i garantuju ga svi ali niko ne ispunjava 100% svima, ako vam neko ispuni super, ako ne uvek imate druge opcija ako postoje
 
Da definitvno su ujebali link izvan zemlje, na 1gbs ne mogu preko 400 da izvucem ni prema madjarima, dok je upload npr full
 
Kod mene radi prema ovima u Segedinu, koga si probao ti?
 

Prilozi

  • 1659445508377.png
    1659445508377.png
    55.3 KB · Pregleda: 29
Da definitvno su ujebali link izvan zemlje, na 1gbs ne mogu preko 400 da izvucem ni prema madjarima, dok je upload npr full
pa nejde to tako, mani je na primer aplikacija tukla 1Gbit ka londonu jednom, sve to zavisi od peeringa a ne samo od ISP-a svakako ni vani se te brzine ne postizu tek tako i niko ih ni ne garantuje da ce iz nemacke ka norveskoj imat i 200Mbit na primer

to sto se vi juce svi imali 10Mbit pa mislite da internet tako radi, aha kako da ne
 
  • Like
Reagovanja: J__
Jel još nekom ovaj njihov Huawei krš zakucava na Wifi 5G mreži?
Sve sam probao od podešavanja, ali svaki dan ostanem na 5G mreži bez konekcije dok 2G radi redovno, kako na laptopu tako i na telefonu.
 
Jel još nekom ovaj njihov Huawei krš zakucava na Wifi 5G mreži?
Sve sam probao od podešavanja, ali svaki dan ostanem na 5G mreži bez konekcije dok 2G radi redovno, kako na laptopu tako i na telefonu.
Meni se na Q2 zakucavao redovno wifi na 5Ghz i bio je neupotrebljiv. Zato sam i trazio ovaj novi wifi 6 ruter. Ako imas mogucnosti da im trazis odmah to uradi. Veci domet radi 5Ghz i surf je osetno brzi. Meni je telefon stalno na 5Ghz ni jednom se nijw zakucao
 
Da li se nesto promenilo po pitanju bridzovanja njihove opreme, konkretno huawei ont? Poznanik se zali da mu se cesto podesavanja za wifi resetuju i vracaju na podrazumevane vrednosti, a jedna od njih je izbor zemlje/regiona - China sto ga izludjuje...
Sve zavisi koji Huawei ONT model je u pitanju, ne podržavaju svi modeli bridge mode. Najlakše je da pozove Orion korisnički servis i da vidi sa njima da ga prebace u bridge mode ili da upišu kredencijale za Wifi.
 
Niko ne piše ništa par dana, dobro je. Zlorion šljaka. 😀
 
Piše u drugoj temi? :D

 
Nazad
Vrh Dno