Šta je novo?

Orion Telekom

@el_patron On to što je pričao i čačkao se verovatno odnosilo na parametre optičkog signala (Tx i Rx power, slabljenje signala).
A pa eto, dobio si taj novi WiFi 6 ONT što reklamiraju sad na sajtu za nove korisnike. Još sa external anternama, nije ni čudo što je bolji mada od Eltex kršine nije teško biti bolji (imao sam prvo Eltex, pa posle koooonačno mi doneli Huawei nakon što je u 15 dana bilo problema sa 2 Eltex).
 
Ti eltex su najgori ruteri koje su ikad imali.

Kad se budem vratio sa puta zvacu ih ponovo da mi popravljaju konekciju, sve dok mi ne isporuce punu brzinu koju sam imao pre njihove intervencije. Sad imam bolji ruter od njihovog 3x, znaci ostaje da poprave sto su zabrljali u podesavanjima.
 
To su najgori ruteri koje je bilo koji provajder u Srbiji ikad imao :D
 
Ti eltex su najgori ruteri koje su ikad imali.

Kad se budem vratio sa puta zvacu ih ponovo da mi popravljaju konekciju, sve dok mi ne isporuce punu brzinu koju sam imao pre njihove intervencije. Sad imam bolji ruter od njihovog 3x, znaci ostaje da poprave sto su zabrljali u podesavanjima.
Ja ne znam sta vas zeza ali ja sam sa eltexom skidao tacno 2.5Gbit fajlove mesecima........
wifi radi naravno za manji stan, ne znam neki od vas uopste ne razumeju kako radi wifi i da jacinu signala niko ne gerantuje kao ni zagusenje etra, ovde vecina clanova ja ne expertizi ana foruma gde se cak vise razumeju :D

Inace mene su vise zezali kineski huawei dok ne presteluju kod njih da se ne restartuju ima topic i na stranim forumima da se masi ljudima desava isti problem sa huawei
 
Inace mene su vise zezali kineski huawei dok ne presteluju kod njih da se ne restartuju ima topic i na stranim forumima da se masi ljudima desava isti problem sa huawei
dobro je, znači da ne tripujem, stvarno se restartuje sam od sebe huawei koji sam dobio :) da li to prešteluju kod njih znači da u orionu znaju za problem i da tamo znaju da to prešteluju? pošto sam i na to skrenuo pažnju tehničkoj podršci pa se nadam da i to mogu da srede...
 
Nek me ispravi neko ko se bolje razume u logove ako grešim, ali mi se čini da se tebi zaglavilo reset dugme na ONTu:
1981-01-01 00:00:12 [Error][Alarm-Log] AlarmID:104001,AlarmLevel:Error,Device reset. Cause: [0], Terminal:KEY
Ovaj unos mi izgleda kao da je reset izazvan pritiskom dugmeta za reset na ONTu i nakon toga on povlači default konfiguraciju sa servera.
Svakako bi njihovi tehničari trebali da provere Log i najelegentnije rešenje je zamena ONTa, ali bi možda mogao i ti sam da nakon sledećeg reseta malo pročačkaš reset dugme - možda se odglavi.
Realno nemaš šta da izgubiš :)

Ja ne znam sta vas zeza ali ja sam sa eltexom skidao tacno 2.5Gbit fajlove mesecima........
wifi radi naravno za manji stan, ne znam neki od vas uopste ne razumeju kako radi wifi i da jacinu signala niko ne gerantuje kao ni zagusenje etra, ovde vecina clanova ja ne expertizi ana foruma gde se cak vise razumeju :D
Ne znam kojom si brzinom skidao te "2.5Gbit fajlove" preko WiFija ali ako je trajalo mesecima to ti i nije neka brzina :LOL:
I da probam da ti objasnim plastično: ukoliko WiFi ne radi u istoj sobi gde je ONT na razdaljini većoj od 2m a proradi i u susednim sobama kroz zidove nakon zamene ONTa, nije u pitanju nikakvo zagušenje etra već klasični hardverski problem tog ONTa koji je nakon zamene uspešno rešen. Lako je vređati i praviti se pametan ali ponekad je problem stvarno do hardvera a ne do čoveka.

Inače, moj kum je uzeo 1G paket i u spavaćoj sobi "da bi imao bolji WiFi signal" su mu instalateri postavili Laki box da služi kao repeater.
Pošto u je u tu sobu kroz zid išao samo jedan LAN kabl oni su mu tu postavili i 100Mbit switch da bi mogao da priključi i Laki box i PC koji mu se isto tako nalazi u spavaćoj...
Taj TpLinkov 100Mbit switch su mu naplatili dodatno 1500 dinara.
Laki box mu stoji ugašen jer ONT bez problema baca WiFi kroz zid iz susedne sobe....
Čovek se ne razume u mreže i pita što mu je spor internet na PCju.
 
Poslednja izmena:
Ko je spomenuo wifi ja nisam, 2.5GB sam ostvarivao kroz 3 LAN porta........
zalepili ste se za taj wifi kao da ne znate kako isti radi

Inace mene zeznu svaki put i cak i sa 10G paketom nisam dobio ruter sa 10G LAN portom ali nije mi trenutno neophodan i upload mi je zbog necega limitoran na 1.25G tako da i nemam razloga da ih previse hvalim, ali vecina vas se ovde zali za nesto sto ISP ne garantuje (jacinu wifi signla, zidove i ostale gluposti koje oni ne razumeju) itd
 
Jel svi dobijaju svojih 500 uploada preko kabla kako reklamiraju? Ja sam dobijao full upload do pre mesec dva, onda je spalo na 300 i nesto. cak sam i na wifi gurao do 500 upload a sad mi isto bude i kabal i wifi.
Mrzelo me da ih zovem.
 
generalno provajderi garantuju 70-80% svakako to nije 100% garantovana brzina i padovi su moguci, takodje kako su brzine vece sajtovi na kojima se mere iste ne mogu da iznesu tu brzinu naretko... speedtest serveri pogotovo
Dok su kod ostalih sklj provadera nudi 50/10 to svaki speedtest server sa lakocom izvlaci i niko se ne zali, za vece brzine potrebno je skidat fajlove sa jacih servera kao google itd, i naravno posto svaki servis limitira (ili 99% njih) test se mora vrsiti iz vise izvora

Ja sam na primer skidao 20TB dan sa google servera ali naravno jedan komp ne moze to nikako, a moras i paralelno skidat 10+ fajlova sa razlicitim nalozima jer kazem svi ogranicavaju brzine (da mesecno sam skidao po 600+ TB)

Takodje i lokacija servera je bitna jer iz USA sigurno nikad neces moci ostvarit ove brzine, kao i peering do te lokacije, na primer desavalo mi se da london -> nemacka na 1GB dedicated serveru sa AWS ide 150Mb-200Mbit, a AWS -> neki medju server -> isti server u nemackoj ide pun 1Gbit jer je druga ruta, a ovo su jos skupo jako skupo bili placeni serveri
 
Gresis, nije to KEY, odnosno ne oznacava dugme. Uz to reset modema ne ostavlja ovakav log.

Ovaj log pokazuje da je problem u konfiguraciji pa Ruter zbog toga dobija novu konfiguraciju sa mreze ali ne celu nego samo deo, kada se aktivira alarm, odnosno ne radi full provisioning nego samo "popravlja" deo konfiguracije koji nije dobar. Verovatno je koruptovan konfiguracioni file rutera pa OLT kada mu iskoci alarm a vidi da nije neki nepoznati ruter po SN, automatski salje novu konfiguraciju. Ili je lose podesen korisnik od strane Oriona, ali u svakom slucaju bez podrske nece moci da resi.

Provajderi moraju da isporuce 80% minimum po pravilniku RATELA, pisali smo o tome milion puta. Nema sta tu da se prica generalno ili 70-80%...
 
Tako je, gleda se srednja vrednost. Ali ne mesecna, nego rezultata testiranja i ona mora biti veca ili jednaka 80%. Vremenska odrednica nije definisana jer bi bilo nerealno da korisnici sami mere prosecne vrednosti u toku nekog perioda.
 
Ti si posebna kategorija :cool: cak im i kum dodjes :ROFLMAO:

Salim se, naravno da je moguce, doduse nisam siguran da bi i svi zaposleni u RATEL-u ovo znali, ali svakako za vecinu "realnih" korisnika ovo su spanska sela i krajnji domet je speedtest preko browsera, ako i dotle stignu... a ja svakako podrzavam svaku odluku nadleznih organa koja ide na ruku korisnicima, a ne provajderima :)
 
zvao me je danas momak iz tehničke podrške, fiksirali su moje parametre za mrežu, a sredili su kaže i problem sa restartom rutera...ostalo je naravno da pratim narednih dana kako se ponaša, ali za sada knock knock deluje da su neke stvari zaista sređene...nadam se da više neće biti problema...zaista su brzo reagovali...
 
Postovanje , zanima me da li postoji neka opcija kod Orion-a da se uzme samo internet paket sa ili bez ugovorne obaveze ? Koja su vasa iskustva ? da li vredi ili da li savetujete nekog drugog operatera za samo internet bez tv i fiksne , cisto za radni prostor. u pitanju je Novi Sad. Hvala unapred
 
Mora da ima neki štos. Sta ako ocu mesec dana samo, zbog toga da provlace optiku?
 
Naplacuju uvodjenje.
 
Piše sve na linku ("Povezivanje (jednokratno)", odmah ispod cene samog paketa). Zavisi koji od 3 paketa uvodiš (jeftiniji paket = skuplja setup taksa): 6500, 4500 i 3500 din.
To uključuje i "gratis" taj prvi mesec korišćenja neta.

To su u junu kad su povećavali cenu samim paketima digli i setup taksu za 500 din. Ja sam pre 2 godine uzeo srednji paket 4000 din.
 
Poslednja izmena:
Nakon prelaska na ovaj novi ruter, rezultati su daleko bolji nego sa Huawei na wifi.

Screenshot_2022-07-20-15-01-58-423_org.zwanoo.android.speedtest_1.jpg
 
Prelaska na njihov novi (WiFi 6 dža bu) Huawei ili tvoj lični ruter? :D
 
Njihov agent je pre 2-3 dana u mom ulazu postavio reklame da za nove korisnike vazi 50% popusta na SVE pakete u toku trajanja ugovorne obaveze od 2 godine, bilo to single, dual ili triple pakete. Ugovor se potpisuje preko njega.

Steta sto nisam nov korisnik, rado bih uzeo Dual net Premium 5 gbps paket za 2875 din mesecno, samo 100 dinara vise od paketa kojeg trenutno placam (full tv+2.5gbps net). Iako ne znam sta ce mi, kada ni ovih 2.5 gbps ne koristim ni blizu xD
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno