Šta je novo?

Najbolji FPS '04

Najbolji FPS '04

  • UT2004

    Glasovi: 7 3.7%
  • Far Cry

    Glasovi: 68 36.2%
  • Doom3

    Glasovi: 22 11.7%
  • Half Life 2

    Glasovi: 79 42.0%
  • Painkiller

    Glasovi: 3 1.6%
  • ostali

    Glasovi: 9 4.8%

  • Ukupno glasača
    188
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Agilni je napisao(la):
@Ogi. Extra ti je primer :d U pitanju je samo solidan skript. Kasnije, kada stvarni AI treba da dodje do izrazaja, vidis koliko je sve ocajno. A "desava se nesto sto kao da nema veze sa vama" i "interaktivnost" su razliciti pojmovi.
Meni je recimo mnogo bolji osecaj u FC gde si meta hiljadama placenika sa celog ostrva, ali mozes da ides kuda hoces, kako hoces, da ih napadnes kada hoces... mnogo realnija stvar. Imas osecaj da igras protiv nekoga ko ima svoj nacin razmisljanja. Ali dobro, neko voli da ide tacno propisanim putem i na odredjenoj tacki aktivira odredjeni skript.
Sa gledista igrivosti HalfLife2 je POLIGON, a FarCry REAL WORLD.

Znao sam da ce neko da kaze to za interaktivnost. Pa to na neki nacin jeste interaktivnost, izmedju igre i igraca, osecaja koju ta scena pruza. I ko govori o AI-u? To ja uopste nisam spomenuo. To o cemu ti pricas i ono sto sam ja napisao "su razliciti pojmovi". :)

Ja samo kazem da je ta scena za mene licno najupecatljivija u citavoj igri, ostavila je najjaci utisak. Znaci, taj momenat igre. Verovatno zato sto nikada ranije nisam video nesto takvo. Mozda je i bilo negde, ali sumnjam da je ovako mocno uradjeno!

A inace, glasao sam za FC. :)
 
Poslednja izmena:
LUC1FER je napisao(la):
Boyce Ji je ovo rekao ironicno:) I sam se bavi 3d modellingom i vrlo dobro zna sta je to, ali liquid prica napamet;)

poz

A 3D modeling sa havoc-om ima veze - kako? :D
 
Originally Posted by NightVision
Pa FC je realnija igra od bilo kog drugog fps-a kog sam igrao do sad (zanemari one mutirane majmune i kompaniju).
Nemoj pogresno da me razumes, ja obozavam Far Cry ali nije to Real World, ona jeste realna ali ljudi preteruju :D
 
LiquidPlasma je napisao(la):
1. HL2 - Popularnost igre i odlicno uradjen rag doll. Plus gravity gun = odlicna igra.
2. FarCry - Voda je ubica, najbolje u celoj igri. Jedan veliki plus za to.
3. Doom3 - Prvenstveno zbog jako dobro uradjenih monstruma i zbog ambijenta u igri. Jedan veliki minus zbog slabog ragdoll engina (nije kao u HL2).

Pa pobogu zar na TVOJ utisak o igri utice njena popularnost? To je poput komentara koji neki ostavljaju pri glasanju "nisam ovo igrao ali svi kazu da je odlicno pa dajem ocenu 10".

I, za one koji ne znaju, Doom 3 moze vrlo lako da se podesi da svi lesevi ostaju i da mogu da se pomeraju, kasape i slicno. Skinite Nitro mod (~60kB) i mozete praviti brda pokojnih demona :-devil-:
 

Prilozi

  • shot00003.JPG
    shot00003.JPG
    30.7 KB · Pregleda: 105
  • shot00005.JPG
    shot00005.JPG
    51.1 KB · Pregleda: 98
Agilni je napisao(la):
Kada monstrum "disapperuje" onda to i nije rag doll. Rag doll ne predstavlja svako umiranje neprijatelja, a posebno ne letenje konzervi...
Kao kada bi rekao "ne valja rag-doll u Duke Nukem-u, cim pogodis neprijatelja, one je zalpljen na zemlju" :)

Fora je sto kad on lezi mrtav ti ga pucas jedanput i les mu se mrda, a posle ti ga ponovo pucas i on "dissapperuje". Nije k`o u HL2 da ostane i ti da ga rokas na zemlji. Malo mi je to glupo.

max9998 je napisao(la):
Pa pobogu zar na TVOJ utisak o igri utice njena popularnost? To je poput komentara koji neki ostavljaju pri glasanju "nisam ovo igrao ali svi kazu da je odlicno pa dajem ocenu 10".

I, za one koji ne znaju, Doom 3 moze vrlo lako da se podesi da svi lesevi ostaju i da mogu da se pomeraju, kasape i slicno. Skinite Nitro mod (~60kB) i mozete praviti brda pokojnih demona

Pa utice :) HL2 je popularnija igra od D3 i to se zna :p Meni je bar...

BTW, za taj mod nisam znao (sada znam) i ima da ga koristim... Thanx!
 
Ajmo malo i o zvuku u igrama, barem ovim koje pretenduju na titulu naj FPS za ovu godinu. Po mom misljenju Doom IiI i HL2 su tu negde, a Far Cry za koji sam glasao zaostaje za njima. U HL2 su najjaci zvuci oruzja, podloga u koje udaraju meci ili cuveni pajser, a muzika vec pripada half life pravcu i postaje prepoznatljiva. Doom naravno sa druge strane ima takodje odlicno odradjene zvuke oruzja, dok krici raznih karakondzula iako solidno odradjeni posle nekog vremena pocinju da nerviraju. Jezivo zvucno okruzenje Dooma takodje treba pohvaliti.
 
Doom 3 ima super zvuk, posebno kad je mrak oko tebe i samo se cuju krici + surround = fantastic game xperience. HL2 je isto dobar, prvenstveno zbog muzike koja ide kada je "neka frka". FarCry ima isto OK zvuk. Takodje je super u FC kada je "neka frka" ide zvucna podloga u pozadini, nesto slicno radiju iz Silent Hill serijala.
 
Poslednja izmena:
LiquidPlasma je napisao(la):
HL2 je popularnija igra od D3 i to se zna :p Meni je bar...

Sprry, ali kako neka igra moze "tebi" da bude popularnija ? :) Moze da se kaze "meni je bolja" i to je ok, ali "meni je popularnija" ? :)
:wave:
 
Zar vam se ne cini da je u Far Cry nekeko prenaglasen eax, a i kako citam vecina je imala problema sa suround zvukom. Meni je npr. na sbs live gotovo uvek prebacivao na stereo i to verzija 1.0, pa sve do 1.3.
 
Don_ je napisao(la):
Zar vam se ne cini da je u Far Cry nekeko prenaglasen eax, a i kako citam vecina je imala problema sa suround zvukom. Meni je npr. na sbs live gotovo uvek prebacivao na stereo i to verzija 1.0, pa sve do 1.3.
ja nisam imao takvih problema, imam SB Live!5.1 i JazzSpeakers 9902 (5.1)!! mada doduse nisam ni neki audiofil, bitno mi je da mi se samo cuje pravac odakle mi dolazi opasnost :D
 
@Opti: Pa mislio sam na "popularnija je", a ne meni je popularna. Ma forget it...
 
I meni se isto tripovao FC sa suround zvukom i stalno ga vracao na stereo cak mi se nekoliko puta desilo da nestanu svi zvukovi a ostanu samo oni najtisi tipa zoom oruzija i koraci, ali generalno FC nije imao drugih bagova sem tog zvuka
 
Invader je napisao(la):
I meni se isto tripovao FC sa suround zvukom i stalno ga vracao na stereo cak mi se nekoliko puta desilo da nestanu svi zvukovi a ostanu samo oni najtisi tipa zoom oruzija i koraci, ali generalno FC nije imao drugih bagova sem tog zvuka

A koju verziju si ti igrao? Da li je ona na 3 CD-a? Meni se ne desavaju takvi problemi.
 
Verzija je sa DVD-ja bez cracka, stavio sam i patch mislim da je bio 1.3
 
Onda izgleda da gremlini rade svoj posao :D
 
Glasao sam za Far Cry pre svega zbog grafike koja je presudila.
 
Mislim da je nash poll sasvim realan ... A ispalo je bas onako kako sam ocekivao, plus sto bih i ja upravo ovako ocenio ove igre. HL2 na prvom mestu, sa FC-om koji malo laguje za njim - i doom III koji nije ni 30% toliko zanimljiv ali ima svojih kvaliteta :)
 
pa kako drugacije glasati ? Da glasam za ne mastoviti doom3 ? svaki ss iz te igre izgleda isto, kad se pogleda, igra ima dva nivoa, baza i pakao, stim sto u bazi provedes 20 sati, alo, 20 sati istih tekstura, hodnika i efekata...smaranje, da ne pominjem 40 sati jednih te istih monstera....Realno, igra bi trebalo da se zavrsi kad nabavis soul cube, odma tu bi trebalo da ubijes djavola i kraj, a ne da se smaras ponovo sa svim onim jednolicnim ambijentima narednih 10 sati....
 
slazem se za Doom3, mislim da je dizajn nivoa zaista katastrofalan. Iako se sve desava u jednoj bazi, ipak su mogli koliko toliko da osveze nivoe, kao i da ubace neke skriptovane sitnice koje bi dosta znacile. I Half Life 1 se odvija u skoro istom ambijentu (baza pod zemljom i druga dimenzija, baza na marsu i pakao-druga dimenzija), ali je mnogo bolje uradjen od Doom3. Naravno Half Life 1 je i dalje mnoogo bolji od Doom3 :D

Ja sam dizajner, bavio sam se level designom i sl. i posle pocetnog odusevljenja grafikom, poceo sam da se nerviram i da brojim staze do kraja.
 
Cod:Uo? Pametno, al frka je zbog starog engina :S: Inace igra je super, ubedljivo najbolja modifikacija Q3 engina ;)
 
ja sam glasao za FarCry! ali bi da dodam nesto u vezi Painkiller:BOH! ako niste probali obavezno probajte! igra ima neverovatno dobre teksture, nije nesto zahtevna :)
 
E, a ocu da igram Painkiller, igra je odlicna, nikako drug da mi je donese :(
 
byMaX je napisao(la):
Da, FarCry je dosao "tiho" i usao u legendu, a HL2 sa previse pompe i skoro svakoga bar malcice, razocarao. Ali, ako sve, bas sve ostavimo po strani, HL2 je za nijansicu bolja igra. Bar meni. FarCry ima tu neku obicnu, Rambo pricu... a ja vise volim taj XFiles fazon i vanzemaljce

U redu je to, ta sklonost prema "alienima" pa da taj element možda presudi, ali alienovski protivnici u HL2 su katastrofa, jad i bijeda, i to mislim prvenstveno sa idejne a ne sa tehničke strane. Oni kao zombiji su smiješni, vuku se k'o levati, spori, malo ponekad mlataraju rukama, ne predstavljaju nikakav izazov, onda oni dosadni mali bezvezni što naskaču na glavu (preuzeti iz prvog dijela), onda oni paukovi, onda oni što vise sa plafona sa isplaženim jezicima (takođe preuzeti iz prvog dijela), sve to je dosta slabo i nemaštovito urađeno, bez izazova za igrača. Ljudski protivnicu su nešto bolji, prvenstveno zato što pucaju pa su izazovniji, ali su i oni slabi po pitanju AI-a, ulećem u ubjekat, ubijem jednog na vratima, uđem znajući da ima još jedan a on meni okrenut leđima, gleda u sasvim suprotnu stranu pa mu mogu prići na par centimetara i opaliti ga po glavi, onda bace bombu tako da se odbije od zid ili ogradu i vrati se njima, nije da ja ne volim kad se to desi :D, ali opet...onda kad pucam na jednog on samo stoji na istom mjestu, tek nekad se malo skloni ali opet se vrati meni na nišan, i samo čeka da ga ubijem, kao da je i njemu dosadno u samoj igri i hoće da si skrati muke.

U HL2 izgleda da AI postoji samo da bi se protivnici kretali i davali kakve-takve znake života.

Ogi. je napisao(la):
Ma znate sta je na mene ostavilo ubedljivo najveci utisak u HL2 - prvi nivo, znaci bezim od Kombajna, uletim u zgradu, penjem se uz stepenice i na nekom tamo spratu cujem BUM, BUM, Kombajni lupaju u vrata, provaljuju nekome u stan a to sve nema nikakve veze sa mnom - u drugim igrama u pozadini bi bila zalepljena neka glupa slika - e to mi je stvarno nesto neprevazidjeno, tu sam se odusevio! Ima se neki neverovatan osecaj, kao desava se nesto sto nema veze sa vama, kao da si u nekom stvarnom svetu, kao da se to stvarno desava, kakva interaktivnost, ma to mi je stvarno bilo nevidjeno!

Vidiš zanimljivo, i meni je ta situacija bila veoma upečatljiva i dobra, najbolja i najupečatljivija u dijelu igre koji sam do sada prešao.
Ulaziš u zgradu...ljudi plaču... tješe jedni druge...panika... oni vojnici odjednom dolaze do zgrade (to vidiš kroz prozor)...ulaze u zgradu...panika u zgradi kulminira...kažu ti da trčiš na krov...ti trčiš...iza se čuje lomljava, frka...

Nakon toga sam na jednom forumu napisao da je HL2 odličan, no nažalost nakon toga utisak je opao.

LiquidPlasma je napisao(la):
HL2 je isto dobar, prvenstveno zbog muzike koja ide kada je "neka frka"

Ta muzika koja se pojavljuje je dobra, ali to je vrlo rijetko, mnogo rjeđe nego što bi se očekivalo.

HL2 je dobar, ali meni bar za klasu (ili dvije) lošiji od FarCrya. U FarCry sam uživao na svakom koraku, bolji gameplay, vizuelno znatno dopadljiviji od ostalih.

Dosadile su mi mračne, tmurne, mutne boje (i atmosfere) u igrama, a koje preovlađuju u mnogim FPS-ovima, kolorit FarCrya je ono što je svijetu kompjuterskih igara trebalo, pravo osvježenje, kao da iz smoga i tmurnog dana izađeš na čisti proplanak vedrih živih boja, a pogled pruža koliko oči mogu da ti vide. To je jedan od (bitnih) razloga zašto se ljudima toliko svidio FarCry.

Doom3 sam igrao vrlo malo, po onome što sam vidio najlošiji je od ove tri.

Moj glas ide za FarCry, iako još ni jednu od ovih igara nisam prešao do kraja.
 
Poslednja izmena:
Paradigma je napisao(la):
Cool konstatacija sa kojom se apsolutno slazem.

Meni stvarno nije jasno kako neko moze da glasa za Doom3 kao najbolju igru godine!? Mislim stvarno...
Da li je vredna? Razmisljate li vi malo kada postavljate D3 na prvo mesto ispred igara kao sto su HL2 i FC ??? :wall:
Promasaj sa imenom Doom3 ne sme da stoji medju prvih 5 naj FPS igara u ovoj godini! To je igra koja se moze porediti samo sa Serious Samom...znaci negde za doba dok ste u pubertetu... :d
Kada glasate za igru morate racunati na mnogo bitnije stvari: atmosferu, pricu, samu ideju, mesto i vreme, zaraznost i igrivost, a ne samo na grafiku...moje licno misljenje je da je grafika iz FC revolucionarna i da je bacila Doom3 potpuno u senku...a zbog toga ni HL2 nije primljen onako kako treba...mada ce Source da zari i pali godinama...

c3 je napisao(la):
ja sam dao glas za hl2
pre svega zbog
-jako bolje optimizacije
-cudovista u fc su ocajna
-fizika
:D

Eto, jos jedna stvar na koju sam umalo zaboravio...odlicna optimizacija! Zar nije to jako bitno?!
Samo da se razumemo, cenim ja licna misljenja svih vas koji hvalite toliko Doom3 ali jednostavno mi je krivo kada vidim da HL2 stavljate na poslednje mesto a niste verovatno videli ni H od Half-Life!
Mislim da najbolja igra godine mora da zadovoljava sve gore navedeno!

:wave:
 
Poslednja izmena:
Pretender™ je napisao(la):
mada ce Source da zari i pali godinama...

Da, tek posle 2 godine kada izbace sve neophodne patcheve za optimiziaciju i za balans ;)
 
LiquidPlasma je napisao(la):
Da, tek posle 2 godine kada izbace sve neophodne patcheve za optimiziaciju i za balans ;)

Pa dobro, i CS je imao toliko patcheva pa se niko nije nikada zalio... :whip:
Nekako je bio igriviji...fin je CS:S, znaci rag doll i tako to :d , ali zarazniji je dosta bio stari dobri Counter-Strike! Kad se samo setim prvi put kada sam ga igrao jos u beta verziji :D
 
Poslednja izmena:
Pretender, ti stvarno mislis da niko nije video HL2 osim tebe ? :d Pominjes atmosferu, pricu, vreme...tj. sam sebi skaces u usta. Prica u HL2 ne postoji i vise elemenata ima u D3 kad se citaju pda poruke tokom cele igre i dobijaju povremena uputstva od odredjenih likova. Atmosfera ? Pa to sto se tebi ne svidja atmosfera Dooma 3 apsolutno ne mora da znaci da se drugima ne svidja. Uzas, strah, tupi zvuci, osecaj klaustrofobije, nervoza kad se u skucenom prostoru nadjes sa nekim zeznutim neprijateljem i znas da ce te ostetiti jer nemas gde da pobegnes. Itekako ima ljudi koji ce u tome uzivati. Naravno, to je znatno uzi krug ljudi od onih koji iznad svega cene atmosferu "laganica" kakva je u HL2 ili FC-u.
Dalje, koncept misija od sve 3 igra je daleko najbolji u Far Cry-u, tj. najprimereniji je od svih jednom fps izvodjenju. Da ne davim sad ponovo, vec smo razglabali o tome.
Poredeci grafiku D3 i FC kazes da je D3 uzasna a FC revolucionarna ? :d Doom 3 endzin je OpenGL remek-delo, i sama grafika je sa tehnicke strane koplje i po iznad FC, ali potpuno je druga stvar sto se tebi ne svidja nacin na koji je taj endzin iskoriscen, naravno da je prijatnije gledati u palme nego u mracne hodnike ispunjene krvlju. Uostalom, budi objektivan, pokreni neki indoor nivo FC i D3. Ako razlika nije uocljiva ja ne znam sta je.

Kad se sve sabere i oduzme HL2 ni po cemu nije bolji od konkurencije ni u jednom segmentu osim u 2: gravity gun i zahtevnost. Sto se mene tice, kome je gravity gun toliko znacajan treba da igra avanture a ne fps, a zahtevnost je mala naravno zbog bezobrazno ocajnih delova. Kao da je problem napraviti mesavinu losih i dobrih tekstura, dodati malo bmp slika umesto objekata, sve to promuckati sa ocajnim modelingom i katastrofalnim okruzenjem pa samo likove odraditi kako treba (pa i to samo humanoidne ali ne i ostale) i onda to ponuditi. Naravno da ce i GF4MX to da pokrene. Ali MX je terao i D3, to svi zaboravljaju. Naravno sve na najnizem, ali je mogao da se igra. Uvek, ali uvek sam za to da se sve odradi na najvisem nivou sto se kvaliteta prikaza tice, a ne praviti trule kompromise ne bi li i oni koji imaju najgore karte mogli da puste igru sa dosta frejmova. A HL2 je po tom pitanju najtruliji kompromis u zadnje vreme.
 
Pretender™ je napisao(la):
Kada glasate za igru morate racunati na mnogo bitnije stvari: atmosferu, pricu, samu ideju, mesto i vreme, zaraznost i igrivost, a ne samo na grafiku...
Sreća pa HL2 ima super priču, atmosferu, mesto i vreme...
 
OptiPlex je napisao(la):
Naravno da ce i GF4MX to da pokrene. Ali MX je terao i D3, to svi zaboravljaju. Naravno sve na najnizem, ali je mogao da se igra.

800x600x32 Very High Details, Neke opcije samo ukljucnene u Advanced Settings igra radi glatko k`o bebina guza na GF4MX440 128Mb Rama ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno