Šta je novo?

Lemilica i pribor za lemljenje (koji i gde kupiti)

Ma vidi, čak i da radim loše, vidi se kolko su gori od onoga sa YouTube. Vidi se da ono što ljudi koriste je makar 3-4x gušće od ovoga što ja imam.

Inače ovaj vrh za ZD-99 je jezivo loš što sam uzeo u Mikro Princu. Ne znam kako da ga oživim. Što je na fabričkom radilo na 300-350c, sad neće na 450c. Baš se smorih što mi se ovaj fabrički uništio.

@antena aj da pitam ovde i ostali ako imate neki predlog za kontakt sprej da se kod nađe?
 
Otkriću ti jednu tajnu, sve je stvar vežbe. Nije do lemilice, nije do vrha, nije do wick-a, do tebe je, bez obzira šta kaže YT. Nije svaka ploča ista, nije svaki lem isti, ne znam čime se baviš ali shvatićeš vremenom kako stoje stvari samo budi uporan.
Što se kontakt spreja tiče, ne moraš da tražiš dalje od "kontakt" spreja, imaš raznih vrsta u zavisnosti zašta bi ga koristio
 
Vidi @nuk možda ja nisam ne znam koliko vešt u lemljenju ili skidanju lema, ali mogu da ti napišem uporedni test o dva zrnceta peska na pet strana, čime sam se i profesionalno bavio/bavim 20 godina, a kamoli o vrhovima lemilica ili wickovima koji su neki debeli kao petrla, a neki se raščepe od toga da ih pogledaš. Mani me tih arhetipskih priča o mudrim starcima iz šume i "da za fotografiju nije potrebna skupa oprema" i da su bogati tužni, a sirotinja srećna. Ne samo da sam dao konkretne informacije, nego mogu da ti ih dokažem na pet različitih načina. Ne da nije do mene, nego od lemilice i jednog vrha koji su me služili četiri godine uspešno za najrazličitije ludosti, sad odjednom mučenje sa osnovnim stvarima. Najgore kad kinez kopira kineza.

Za sprej te nisam ništa razumeo, a treba mi za razne stvari, tj. najčešće za potencijometre i prekidače (tastere) koje ili ne mogu da otvorim ili bih da probam da uštedim vreme tako.
 
... treba mi za razne stvari, tj. najčešće za potencijometre i prekidače (tastere) koje ili ne mogu da otvorim ili bih da probam da uštedim vreme tako.


 
Poslednja izmena:
Da pitam kakva je ova lemelica i duvaljka ZD-8922, vred ili da se uzme
 
Мало је прошло времена, @Bane R можеш да купиш комплет од (чини ми се) 5 врхова за ту лемилицу у МГ Електроник у Нишу, шаљу и на адресу.
Ја користим ту исту лемилицу па кад ми је врх пропао узео сам тај комплет. Има различитих облика и дебљина.
 
Da pitam kakva je ova lemelica i duvaljka ZD-8922, vred ili da se uzme
Ja bih uzeo posebno duvaljku, a posebno lemilicu. Ima boljih lemilica da se uzme od te.
Imas zd-8908 i onda uzmes neku lemilicu koja je preporucivana ovde
 
Ja bih uzeo posebno duvaljku, a posebno lemilicu. Ima boljih lemilica da se uzme od te.
Imas zd-8908 i onda uzmes neku lemilicu koja je preporucivana ovde
Pregledao temu vecinom preporucuju neke lemelice sa KP ili baku ja drugo nisam naso
Ako znas sta kvalitetnije preporucuju ako ti nije tesko daj link
 
Uf, tsko da cu sada pronaci konkretne modele, ali neki koncenzus su one lemilice sa alija sto imaju istu seriju vrhova sa grejacem. Sad sam na brzinu pogledao aliexpress i mislim da su to t12 vrhovi pa onda ide neka lemilica za njih. A vidim da ima i onih ts101.
Sto se tice hakko, bako, haku, baku... i sta ti ga ja znam, mislim da je to isto u rangu sa zd lemilicama i ja ih ne bih uzimao, mada ne mogu da kazem nista posebno za njih.
 
Odlična duvaljka je ,

Atten ST-862D​

ako imate nekog u EU da donese.
 
Da li je moguce da u srbiji ne postoji da se kupi kvlaitetna lemilica sa vrkovima, i duvaljka da su kvalitetnije od baku, zd, haku i td...
 
Imaš ti svačega. Cena je ta koja često diktira situaciju.

Guglaj npr. Weller lemilice i pogledaj cene. 1k eura za duvaljku i/ili lemilicu, pa nije čudo što ljudi uzimaju cenovno adekvatnije opcije.
 
Da li je moguce da u srbiji ne postoji da se kupi kvlaitetna lemilica sa vrkovima, i duvaljka da su kvalitetnije od baku, zd, haku i td...
Duvaljka ti ne treba kvalitetnija od kompresorske baku/gordak/quick (~100e), komsija je takvu jednu koristio po pola sata non-stop na 400+ stepeni svakodnevno godinama. Koriste svi servisi telefona, racunara, autoelektronicari, itd. i nista im ne fali, radi posao. Imas i Atten 852 za 150 i 862 za 250e. A za kucnu/hobi upotrebu su i one 858/878/898 dovoljne (ima i manjih servisa koji ih koriste).
Lemilica ima, trazi bilo koju od min 40-50W i hakko ili T12 vrhovima i osrednjom kontrolom temperature.
 
Да ли неко може да наведе које су снаге грејачи на дуваљкама?
 
Pa zavisi od modela, većina snage (gledajući potrošnju duvaljke) ide na grejač, okvirno 70-80%, ostalo ventilator, elektronika i gubici.
A tih 70-80% može da bude 200, a može i 500W.
 
Mislim da je 858D bila 600-700W kad sam merio. I to u startu ili na max, normalno verovatno duplo manje. One profi su preko 1kW
 
Treba mi pomoc oko lemljenja..
Kupio sam OVU lemilicu od 60w i pastu i kalaj da bih lemio led trake...
Upalio sam lemilicu stavio prvo vrh lemilice u pastu a zatim i vrhove oguljene zice... Kada sam pokusao nakon toga da stavim kalaj na lemilicu on bukvalno sve vreme otpada...
Posle bezbroj pokusaja malo kalaja se i uhvati cim ga prislonim na zicu on odmah otpadne i sa nje... Da li moze neko da mi kaze u cemu je problem i gde gresim? Hvala
 
Kalaj se ne stavlja na lemilicu vec zicu. Ili je zica prljava ili je pasta djubre ili je kalaj los plus se lemilica verovatno pregreva
 
Za rad sa led trakama i sličnim stvarima, lemilica nije baš najbolje rešenje. Prema mom iskustvu, neuporedivo bolje je nešto ovako.
1695663983396.png
 
Kalaj se apsolutno stavlja i na vrh lemilice, to se zove wet tip i drugacije nije moguce raditi. Iako se slazem da ne treba napraviti veliku kap pa onda prenositi na element.
Sto se tice problema, to je do uzasnog vrha i uzasnog tinola.
 
Za rad sa led trakama i sličnim stvarima, lemilica nije baš najbolje rešenje. Prema mom iskustvu, neuporedivo bolje je nešto ovako.
Pogledajte prilog 406175

Kako se koristi ovo?
Kalaj se apsolutno stavlja i na vrh lemilice, to se zove wet tip i drugacije nije moguce raditi. Iako se slazem da ne treba napraviti veliku kap pa onda prenositi na element.
Sto se tice problema, to je do uzasnog vrha i uzasnog tinola.
Preporuka koji tinol da kupim?
 
Prelistaj temu, pricalo se u prethodnih par meseci i o kalaju i o fluxu. Sta si uopste kupio, koji kalaj i pastu?
Mogao bi da probas i drugi vrh, verovatno je taj fabricki djubre (mada to nece resiti prenos kalaja na zicu). Mozes i od bakarne zice tog promera da odseces parce pa stavis. Ja imam takvu staru samo 40W i kupio sam 3-4 vrha na raznim mestima, samo jedan je bio pristojan, ostalo sve kineska gvozdjurija. Mada se i taj usija posle 5min i nije nizasta, aj u tu tvoju od 60W moze da se gurne dioda pa da radi kulturno ali opet treba naci/napraviti vrh

Kako se koristi ovo?
Tako sto stavis traku na tu plocu i skidas/dodajes elemente kad se kalaj rastopi. Znaci radi kao ringla
Kalaj se apsolutno stavlja i na vrh lemilice, to se zove wet tip i drugacije nije moguce raditi. Iako se slazem da ne treba napraviti veliku kap pa onda prenositi na element.
Sto se tice problema, to je do uzasnog vrha i uzasnog tinola.
Pricali smo o lemljenju a ne odrzavanju vrha...
 
Poslednja izmena:
Evo u prilogu sta sam kupio..

A kabal je ovakav kao na ovom linku -> Link
 

Prilozi

  • IMG_1639.jpeg
    IMG_1639.jpeg
    146.6 KB · Pregleda: 53
Probaj bez te paste, lemilicom grejes zicu/lemno mesto na traci i nanosis kalaj. Pa ako nece ni tako, menjaj vrh i kalaj
 
Poslednja izmena:
Evo u prilogu sta sam kupio..

A kabal je ovakav kao na ovom linku -> Link
Kineska lemilica plus kineski tinol. Ako si kupio u kineskoj radnji onda su kupio mačku u džaku jer tamo se uglavnom prodaje roba s greškom. Ako si kupio u Woby Haus onda je bolja situacija jer to su isti ti proizvodi ali nisu isključivo pokvarena roba kao po kineskim radnjama.

U suštini lemilica je upotrebljiva mada nikako udobna za rad kao Quicko i slično. Ali ta žica je dno i glavni razlog što ne možeš da radiš. Kupio neku krštenu, neki brand, Stannol itd. Odmah ćeš videti da lemilica zapravo funkcioniše.

Kada kupiš dobar tinol, onda prvo se postaraj da pripremiš vrh, da ne bi brzo izgoreo. Treba da ga obložiš tinolom nekoliko puta, pa obrišeš višak i tako u krug nekoliko puta pa tek onda lemi nešto sa tim vrhom i kada završiš sa lemljenjem obavezno ostavi vrh da ima tinola na njemu kada budeš sledeći put zagrevao lemilicu. To nije toliki problem sa kvalitetnijim lemilicama kao sa tim jeftitnim na 220V ali u svakom slučaju vrh treba da bude pripremljen za lemljenje.
 
Svakako ce da izgori posto to nema nikakvu regulaciju, ide do crvenog usijanja. Moze da proba bakarnu zicu, pun presek, to je verovatno nekih 3-4mm, ne moze biti gore od fabrickog
 
Тинол жица купљена код кинеза су бачене паре, то ништа не ваља. Нађи продавницу електронике и купи тинол жицу, препоручујем 0,8мм.
Највероватније си и прегрејао врх док си покушавао да отопиш ту глупаву кинеску тинол жицу. Кад узмеш добру тинол жицу биће ок.
 
Nazad
Vrh Dno