Šta je novo?

Lemilica i pribor za lemljenje (koji i gde kupiti)

Da li neko ima iskustva sa lemilicom koja je ovih dana bila dostupna u Lidlu za oko 20e? Ili ima nesto bolje za te novce?
Treba mi da zamenim 2 elementa na PSU ploci za TV.
1697028718452.png
 
za 20e digitalna kontrola 50W je sasvim ok, teško da ćeš naći bolje. Zapravo nećeš sigurno naći bolju ponudu, ali srećno sa kupovinom rezervnih vrhova. To za njih ne postoji i lidl ih nikada neće ponuditi ni sezonski, a kamoli redovno.
O grejaču ili nekom drugom delu da i ne pričamo.
 
Da potvrdim ovu priču oko rezervnih delova - potrošio sam vrh za gasnu lemilicu koju sam kupio u Lidlu i obratio sam se proizvođaču iz Austrije koji su me uputili da potražim te delove na Amazonu :). Na kraju mi je domaća Lidl služba za potrošače odobrila da vratim lemilicu a oni su mi vratili novac (čuvam račune za tehniku kupljenu u Lidlu).

Tako da lemilice kupljene u Lidlu smatrajte za jednokratne potrošne uređaje.
 
Pozdrav,

Imam lemilicu Weller SP25N koja koristi vrhove sa navojem. Stari vrh mi je zaribao pa nisam uspeo da ga odvrnem rucno, te sam uzeo grip kljesta, i polomio sam vrh. Sad mi je u cevi lemilice ostao deo starog vrha, te ne mogu da uvrnem novi. Pokusao sam da ga izvadim alatom za vadjenje polomljenih srafova bez uspeha. Da li postoji neko resenje, da li neko radi servis ovoga, i uopste, isplati li mi se to
 
Probaj da izbušiš stari vrh, ali biraj manji prečnik burgije, da ne oštetiš navoj.
 
Posle probaj da uhvatiš ostatak vrha na početku navoja nekim tanjim špic kleštima i polako cupas u krug.
 
Baku BK 702L, ima li šta bolje za te novce? Oko 10K rsd.
 
Ko juri lemilicu sa T12 vrhom ima na AE dok traje popust quicko 942 za malo jače od 19e.
 
Da li neko ima iskustva sa lemljenjem 18650 baterija? Crkla mi baterija na nekom usisivaču za kola, 3 komada 18650. Izvadim, naručim nove 3, ali se zeznem i uzmem bez kapice. Probao da zalemim običnom lemilicom kontakte, nema šanse(a i lemilica nije ni za šta).

Vidim za te stvari se koriste oni mini spot welderi, gde ima to da se uzme? Isplati li se? Mislim bukvalno mi treba da zamenim baterije na kućnim uređajima koji crknu posle nekog vremena (mnogo njih koristi 18650 baterije)
 
Koliko ja znam to nije komplikovano, ali svaka greška može da bude jako skupa. Imaš dosta resursa o tome online, ja sam gledao na Youtube.
 
Trebalo je da uzmeš baterije sa već punktiranim tabovima za lemljenje.
Inače nije preporuka lemiti baterije ali mnogi to rade jer ne treba nikakva specijalna oprema.
Treba dobro da očistiš mesto gde se lemi, poželjmo malo šmirglom da istrljaš, obrišeš, staviš malo fluksa, uzmeš jaku lemilicu, tipa 80W i napraviš prvo blob od tinola tj. napraviš lemnu tačku, pripremiš žicu i dalje lako zalemiš, samo ja bitno da se baterija što kraće i što manje greje.

Baš iz razloga što se sve češće javljaju prilike gde treba spojiti baterije i što ne volim da ih lemim ja sam uzeo sa alija taj mali spot welder sa ugrađenom baterijom, napuniš ga i odradiš 50-100 spojeva bez problema. Nisam ga još intenzivno koristio, samo sam testirao i vrlo sam zadovoljan, koštao je oko 30$, mislim da vredi toliko.
 
A ima i na KP za 4500 din.
 
Ima raznih modela, ima i ovaj što sam ja uzeo, kontaktirao sam prvo lika sa KP radi kupovine, nije odgovarao na poruke, ja naručio sa alija, nije bilo hitno, koštalo manje, nije bilo nikakvih dodatnih troškova i kinez odgovarao na poruke u roku od 6 sati...
 
Ima raznih modela, ima i ovaj što sam ja uzeo, kontaktirao sam prvo lika sa KP radi kupovine, nije odgovarao na poruke, ja naručio sa alija, nije bilo hitno, koštalo manje, nije bilo nikakvih dodatnih troškova i kinez odgovarao na poruke u roku od 6 sati...
Ostavi link ili šalji u PP 😁
 
Svi su isti, sa istom elektronikom unutra. Rade odlican posao, zamenio sam brdo baterija na brdo uredjaja.
Primetio sam da se bas muce sa malo debljim limovima, odnosno, da jednostavno ne mogu da ih zavare. Moraju da se koriste tanji limovi.
Na pravom punkt aparatu to ide bez problema na pola snage.
 
Ima li neko iskustva sa ove dve lemilice i da li je velika razlika između 60W i 80W tj. da li uzimati ovu jaču? Nemam ništa specijalno da lemim, više bih uzeo ako nekad zatreba i da se učim možda, jer sam svega jednom ili dva puta nešto lemio.

Tačnije možda bih probao skinuti i zalemiti čip na RPi, ako uopšte bude moguće, jer vidim da ljudi za skidanje koriste fen sa vrućim vazduhom koji nemam.


 
To su jeftine lemilice, ne moze da se ocekuje bog zna sta od njih.
Bolje pregledati opise onih koji su je kupili na samim oglasima...
 
Naravno, ni ne ocekujem nesto specijalno, nego cisto da pitam ako je neko odavde uzeo, pa mozda ujedno ima preporuku za neki kvalitetniji vrh.
 
Da li neko ima iskustva sa lemljenjem 18650 baterija? Crkla mi baterija na nekom usisivaču za kola, 3 komada 18650. Izvadim, naručim nove 3, ali se zeznem i uzmem bez kapice. Probao da zalemim običnom lemilicom kontakte, nema šanse(a i lemilica nije ni za šta).

Vidim za te stvari se koriste oni mini spot welderi, gde ima to da se uzme? Isplati li se? Mislim bukvalno mi treba da zamenim baterije na kućnim uređajima koji crknu posle nekog vremena (mnogo njih koristi 18650 baterije)
Samo da javim, uzeo sam ovu
Zamenih juce 3 komada 18650 baterija za rucni usisivac za auto, odlicno radi spravica :)
i zgodna je bas jer ima svoju bateriju, na type-c se puni..
Dobije se u paketu i 2m nickel strip..
 
Da pitam iskusnije ljude ovde. Može li neko da napiše šta je sve potrebno za zamenu čipa na RPi prateći ovaj video?

U pitanju je RPi 3B+, kratko spojen je 3.3v i trenutno ne daje znake života. Stigao je zamenski čip, stari treba odlemiti, novi zalemiti. Već pisah gore da sam svega par puta lemio i to uglavnom proste stvari poput žica, pa sam pitao nekoliko ljudi iz okruženja koji se bave time, međutim rekoše mi da ne rade to, tako da mi je izgleda jedina opcija da probam sam. :)

Zanima me takođe da li je moguće odlemiti čip bez pištolja/fena za vruć vazduh, jer ga nemam trenutno?
 
Takođe pominješ KS na 3.3V, pa možda ovaj čip i nije (jedini) problem.
Možeš da nosiš u servis, ali teško da će biti jeftinije od 2000, a ispravan RPi 3B se nađe za 30Evra.
 
Ako je baš ovo sa videa, bez duvaljke ne možeš.
Da, to je korak po korak proces, ima ih još nekoliko na youtube-a i koliko vidim svi koriste vruć vazduh, pa zato htedoh da proverim da li je moguće odlemiti nekako drugačije, možda lemilicom.

Takođe pominješ KS na 3.3V, pa možda ovaj čip i nije (jedini) problem.
Možeš da nosiš u servis, ali teško da će biti jeftinije od 2000, a ispravan RPi 3B se nađe za 30Evra.
Moguće da je još nešto problem naravno, mada sam proveravao sve multimetrom i identična je situacija kao kod spomenutih ljudi koji takođe proveravaju pre zamene čipa. Najjeftiniji koji sam našao na KP je 4500din, ali mi žao ovaj da bacim, kad već imam i zamenski deo.
 
Jedino da nabaviš duvaljku, mislim da ima nekih Baku za male pare koje bi mogle odraditi posao. A opet ako ništa ostaje ti neki alat 😉
 
Na videu lik ne koristi samo duvaljku vec i preheat plate. I to je sa razlogom.
Duvaljka bi zagrejala ceo region pre nego sto istopi kalaj na komponenti, mozda bi skinuo i nesto iz okoline.
Preheat plate zagreje taj region i onda duvaljka brzo dogreje do tacke topljenja samo potreban deo. Bez predzagrevanja, toplota sa duvaljke bi se rasipala kroz bakar.

Nije nemoguce samo uz duvaljku do duse.
 
Ovaj lik i još par njih koje sam video, izgleda da koriste samo duvaljku:


Sve u svemu, izgleda da su lemilica, kalaj i ostalo, bili u kutiji koja je slučajno bačena, tako da su mi izgleda opcije ili da pokupujem svu opremu za ovo menjanje ili da nađem nekoga ko već ima sve, a voljan je da zameni.
 
Nazad
Vrh Dno