Šta je novo?

Lemilica i pribor za lemljenje (koji i gde kupiti)

Ljudi koji flux uzeti relativno danas-sutra. Da ne mora se čeka, može prodvnica ili provereni KP? Kakva su vam iskustva sa pastama i reflowom... da li može pasta ili mora tečni. Mnogo cene variraju, nisam pametan. Je l radio neko sa onim RF800 iz Mikro Princa. Imate li neku radnju bliže Rakovici i ovom delu grada da preporučite. Ako ima neko nešto lično da proda neki višak, nek mi se javi na PM.
 
Amtec NC-559 je dobar i trenutno njega koristim. Ja sam ga kupio na AliExpress, ali vidim da ga ima i na KP.
 
Ljudi koji flux uzeti relativno danas-sutra. Da ne mora se čeka, može prodvnica ili provereni KP? Kakva su vam iskustva sa pastama i reflowom... da li može pasta ili mora tečni. Mnogo cene variraju, nisam pametan. Je l radio neko sa onim RF800 iz Mikro Princa. Imate li neku radnju bliže Rakovici i ovom delu grada da preporučite. Ako ima neko nešto lično da proda neki višak, nek mi se javi na PM.
Vremeplov je na Vidikovcu ako ti je dovoljno blizu.
 
Zato što je zabudžena među lokalima koji odavno ne rade, u delu Vidikovca koji je propao još dok sam ja išao u osnovnu školu :D
 
Mislim da je sajt loš, jer često tražim nešto lokacijski po gradu ili opštini i nikad mi njihov nije iskočio.
 
Treba mi savet za (budžetsku) lemilicu koja ima vrhove dosta manje od 1mm (recimo 0.3mm). Ja imam ovu ZD99 koja se pokazala OK, za koju nema ništa ispod 1mm da se nađe, a i to je bliže 2mm.

Takođe imam ZD-8925 odlemljivač, pa ne znam da li za njega može neka lemilica koja odgovara za konektor, to bi bilo baš zgodno.
 
Vrh od 0,3mm izgleda kao šiljak. Za rad sa tako sitnim stvarima treba ti mikroskop.

1690701323056.png

Ako radiš nešto što zahteva tako tanak vrh mislim da ti tu lemilica neće puno pomoći, za to treba duvaljka.
 
A zašto je onda napravljen taj vrh ako se ne koristi? :) Možda imam mikroskop, možda imam duvaljku. Iz mog iskustva (potreba), recimo, sa duvaljkom stavim neki baš, baš mali kondenzator i onda na njega treba dodati neku žičicu ili ribbon, a to već ne možeš duvaljkom.

Sad je pitanje ima li neka budžetska lemilica koja prima ovaj vrh, jer kao što rekoh, moja ne prima. Ne odgovaraju svi vrhovi za sve lemilice, razume se.
 
Kod nas ovako nesto 600-700din na KP
tmb-300x300-109867969_601a93479496b3-659934741612354328675.jpg

i vrhovi https://baku.rs/sve/vrhovi-za-lemilicu-baku-bk-9033-2/ (zakrivljeni je bolji od spicastog jer i "stomak" moze da se koristi)
a kod Kineza ovako nesto
i vrhovi
https://www.aliexpress.com/item/1005004652848562.html ili https://www.aliexpress.com/item/1005004403169103.html
 
Hvala puno. To je odgovor koji tražim. Vidim da se ovi vrhovi baš svuda nude. Oni znači sigurno odgovaraju ovoj lemilici (izvidni što dva puta pitam)? :)
 
Da, to su sve Hakko klonovi. Noname kinezi mozda imaju lufta 0.3-0.5mm oko grejaca (samo se kompenzuje vecom temperaturom ili alu folijom) ali ovi Atten i kvalitetniji kinezi bi trebalo da su taman
 
Reci mi je l imaju te jeftinije kakvu regulaciju temperature?
 
Pa jel ne vidis onaj trimer na prvoj tj. +/- na drugoj? Nema u vrhu kao one T12 ali radi posao, pogotovo digitalna varijanta, koja se i brze zagreje
 
@Bane R
Ako ti je bitna temperatura na vrhu i imaš vremena da čekaš ima na AE oko 25$ Quicko T12-942 ali bez napajanja (potrebno je 24V, 3A), T12 vrhovi su oko 2$. Pisamo je o ovom modelu dve strane unazad.
 
A izvini nisam video link i za lemilicu na aliju. Za ovu gore prvu nisam znao da l je neka nalepnica ili regulator.
 
Pitao sam @antena da li je na onoj prvoj slici regulator ili samo nalepnica neka :). A ova koju si ti preporučio je svakako zanimljiva da se poruči :).
 
@Bane R
To što misliš da je nalepnica je regulator a imaš i varijantu sa displejom gde su dugmići (+-) sa gornje i donje strane displeja regulacija. Sa displejom na AE teško da nadješ ispod 7$.
 
To jeste regulator ali te lemilice su toliko slabe da potenciometar nema apsolutno nikakvu funkciju.
 
Nista nije gora od ZD99 koju vec koristi, sasvim dovoljno za to sto mu treba
 
Ne znam da li je nuk mislio na preciznost regulatora ili generalno snagu/max temperaturu. Na ZD99 lepo radi kontrola temperature, premda ne znam koja je tačno. Ali retko kad moram da stavim na maksimu... samo onako kad je na AC delu napajanja zaliveno puno. Kad hoću malo da razvučem lem isto lepo radi ako se smanji temperatura. Problem su definitivno vrhovi. Mali izbor i kod nas i na aliju ne znam ni da l sam našao. Onaj fabrički je bio dobar, ali sa ga nešto uništio pokušavajući nešto da postignem. Uzeo sam novi iz Mikro princa koji je katastrofa još uvek. 1mm liči na 2mm, a ne znam da li će uspeti da se razradi kako treba, sad ne sluša ništa.
 
Na snagu sam mislio
 
Na ZD99 lepo radi kontrola temperature, premda ne znam koja je tačno.
Ista kao na onoj plavoj kineskoj, prakticno dimer.


Zato i kazem ako ta ZD99 radi posao i one ce, pogotovo ona digitalna od 80W. A za vece lemne povrsine mora vrh s vecom termalnom masom, tu ti 1mm nemaju sta da traze, minimum 2-3mm srafciger ili noz

A ovde imas 0.5mm vrh za ZD99
https://www.elementa.rs/proizvod/49361/vrh-za-lemilicu-zd-99
e sad kakvog je kvaliteta to nam javi 😄

p.s. Ne znam da li bi ovi odgovarali, premeri taj sto imas pa uporedi
 
Poslednja izmena:
Hvala ti puno. Baš si pun informacija :). Pošto neću sam ovoga puta da radim to sitno, naručiću ovu digitalnu sa alija čisto da je imam, a vala i ove vrhove za zd99. Premala je to investicija, koliko čovek izgubi vremena i/ili pokvari nešto kad nije opremljen.

Uzgred, ako nekog interesuje ona Lidlova na baterije, pristojna je, ali ne može da bude glavna. Brzo se greje, solidno traje baterija, sama se gasi (što i nije loše, obzirom na bateriju i brzo grejanje), nema regulaciju temp, ali taj max temp nije problematična. Jedino je vrh osetljiv, mora non stop da se "održava," pripaziti i sa sunđerom, a ni slučajno neke one žice koristiti. Ima na aliju zamenski... možda nije svakome neophodna, ali za 10€ je ok imati.
 
@Bane R
Ta lidlova je za teren ako zatreba nešta na brzinu odraditi, spremiš punjive baterije i voziš. Ne verujem da je nešta trajna za radionicu. dužim radom greje se i plastika koja mi ne deluje pouzdano. Ja je koristim ali za topljenje neke sintetike, zgodna je brzo zagreje i završim posao od 5 sec, uključim je 20-30x tokom dana i verujem da će trajati godinama.
 
Očigledno je da nije u pitanju cena, ali neki drugari prave vrhove od svećica za auto. To je dosta stara priča, više od dvadeset godina, pa je možda i navika.
 
@Bane R
Ta lidlova je za teren ako zatreba nešta na brzinu odraditi, spremiš punjive baterije i voziš. Ne verujem da je nešta trajna za radionicu. dužim radom greje se i plastika koja mi ne deluje pouzdano. Ja je koristim ali za topljenje neke sintetike, zgodna je brzo zagreje i završim posao od 5 sec, uključim je 20-30x tokom dana i verujem da će trajati godinama.
Ova je sa internom baterijom, puni se preko USB-C, ali ostalo se slažem.
 
Preporuka za wick za skupljanje? Ovi neki sa alija su katastrofa. Ima li elementa nešto dobro, da naručim zajedno sa vrhom.
 
Jesu stvarno katastrofa ili ih koristis na suvo, bez fluxa? Meni pletenica iz coax kabla odlicno radi posao

A vrh valjda mozes i u bcgroup da preuzmes, bar je moglo pre da se naruci pa pokupi u radnji
 
Nazad
Vrh Dno