Šta je novo?

Lemilica i pribor za lemljenje (koji i gde kupiti)

@CountMike
Metali online prodaju bakarne šipke 6mm+, ne znam koliko je čist bakar. ali možeš da pitaš.

@antena
Video sam da kalafonijum mešaju sa izopropil alkoholom, znači može i običan 96-99%?
 
Može, topili smo ga i sa ljutom rakijom.
 
@EMF Može i običan (etil) alhohol. Navodno, nema nikakve razlike u odnosu na izopropil, sem što izopropil nije bezbedan za konzumaciju za razliku od etila.

Bio sam do Kineza i našao neki kalaj za 180 din koji naravno nije ni za šta, nego bio je u kompletu sa kutijicom kalafonijuma pa sam ga uzeo. Ima li neke razlike taj kalafonijum u odnosu na bilo koji drugi? U principu je to prirodna smola, pa valjda je sve to jedno isto, zar ne?
 
Lol. može i ovo. ali malo skupo
1668276274537.png
 
@Wleikko
U principu koliko sam saznao, treba da bude što transparentniji i da ne tamni mnogo pri zagrevanju, da se bolje vide komponente i pločica.
 
Ovaj
71InxNCGQyL._AC_SY355_.jpg

rastvoren bude tek blago zuckast. I naravno tecan (vise ili manje, zavisi od gustine), nije gel kao oni 559
 
Ne razumem kako je taj Amtech toliko jeftiniji na AliExpresu? Na KP raspon 400-1000 din, kod nekih poznatijih prodavnica je uglavnom oko 1000.
Ne mogu da uhvatim logiku.
:confused:

@EMF Proziran je. Malo sam pomešao sa etilom, pa ćemo da vidimo.
 

Prilozi

  • IMG_20221112_195231.jpg
    IMG_20221112_195231.jpg
    157.6 KB · Pregleda: 102
Pa moze da bude i 110x skuplji, kakve to veze ima. A 223 je inace sranje
 
Dobro. To je 223. Ono što si ti stavio je NC-559.
To je bio primer, ali vidim da moram precizno da pitam.

NC-559 je kod nas 600+ din, i to u prodavnicama. I na ebay-u isto oko $6.
NC-559 iz tvog linka sa Alija je 60-150 din.
Sve su špricevi od 10cc (ml).

Kako? U čemu je razlika?

Ne pokušavam da diskreditujem tvoj post, to me stvarno ne zanima, već gledam šta da kupim, jer sam kao i mnogi tesan sa budžetom.
Ako je po tebi ista stvar u pitanju, sačekaću ga malo duže sa Alija, a ako nije, onda da ne gubim vreme, već da uzmem ovde.
 
Poslednja izmena:
Mozes da odes na youtube i pogledas
Evo npr. Prvi link na koji sam naleteo, ali mozes da trazis i dalje, ako se nesto ne uklapa

Imas i vece uporedne testove, pa mozes i po njima birati.
Npr ovaj:
 
Dobro. To je 223. Ono što si ti stavio je NC-559.
To je bio primer, ali vidim da moram precizno da pitam.

NC-559 je kod nas 600+ din, i to u prodavnicama. I na ebay-u isto oko $6.
NC-559 iz tvog linka sa Alija je 60-150 din.
Sve su špricevi od 10cc (ml).

Kako? U čemu je razlika?

Ne pokušavam da diskreditujem tvoj post, to me stvarno ne zanima, već gledam šta da kupim, jer sam kao i mnogi tesan sa budžetom.
Ako je po tebi ista stvar u pitanju, sačekaću ga malo duže sa Alija, a ako nije, onda da ne gubim vreme, već da uzmem ovde.
99% je ista stvar, 1% da je neki drugi, mozda par % bolji (nikako ni nekoliko a ne 10 puta koliko je skuplji) ili ima drugi miris. Meni su u radnji nudili neki original iz kataloga (ne amtech nego nesto bolje), mislim da je bilo 2000 ili 20e/10ml plus se cekao 10-15 dana sto mi nije padalo na pamet, pa sam uzeo kalafonijum i napravio. Pre toga sam uzimao onaj zuto-zeleni kao sa ebay za $2-3 i to je radilo extra.
Nema tu neke nauke, svi rade, NC je no clean, ne oseti se uopste ili jedva; pravljeni se oseti, i ili ga cistis alkoholom/acetonom ili ostavis jer sluzi i kao zastita od korozije, vlage i sl. Nemoj bacati pare, naruci sa alija/ebaya (onih 100g je odlicno kome treba za veci obim posla, spric kupi u apoteci ili uzmi od komsije pajdomana), do tad imas taj pravljeni
 
@Rio Ma, glava me boli već par dana, lošija mi je koncentracija, pa se ne setih da pogledam YouTube.

@antena Odlično. Napraviću onda neku kombinaciju, i biće to sasvim ok što se tiče plaćanja. Top(y)

Srdačno zahvaljujem na svim informacijama.
 
Poslednja izmena:
U PM, gledam sad tinol žicu, skuplja od zlata :(
Ne mogu da nađem Cynel 1mm SN60PB40, 100g, ako vidite negde javljajte, hvala.

Ne znam da li odgovara cena, ali Mikroprinc ima uvek Nemacki Elsod koji ja koristim, cena za 250 grama 1mm 2200 din ( pre godinu bili oko 1700 din ), dostava preko 2000 din je besplatna, vidim i da na KP ima neki Elektroleum za 2000 din, tinol je vrhunski.
 
Mali update za Quicko T12-942 lemilicu.

Malo sam skidao komponente sa starog napajanja. Radi super, brzo se greje, temperatura stabilna. Jedino što nije baš za grublje radove, kao na primer taj transformator sa 8 nožica. Za to bih ipak uzeo neku veću dršku i vrh, al je i ova odradila posao, i to sa ovim malim vrhom.

Kupio sam neku pastu za lemljenje za 100 dinara kod Kineza, dok ne poručim nešto. Ništa posebno, radi, drži kalaj da ne bude lepljiv.
Smućkao sam i kalafonijum, jedino što sam ga sipao u bočicu od propolisa, pa sad lemljenje malo ima pčelinju aromu.
Inače, brljao sam nešto po kući, tražio neke kutijice, i slučajno nađem punu kesu kalafonijuma! To je verovatno moj otac doneo iz firme pre 15-20 godina. Reko, jel moguće, tajming savršen :D
Imam i par tinol žica trenutno - levo je kinez od 150 din (neće ni da prione za vrh). Ovo u sredini sam uzeo prošle godine u nekoj prodavnici, nije baš totalni low budget, al radi. Desno je neki kvalitetniji bezolovni koji imam odavno, al mu ne znam brand.

Sve u svemu, ono što me najviše impresionira kod lemilice je sleep mode. Podesio sam sleep na 1min i shutdown na 10min. Posle jednog minuta temperatura se spusti na 150c, a posle deset se isključi napajanje dršci. Ne reaguje na vibracije stola, nesmetano nešto šrafim ili slično, a čim je uzmem u ruku, odmah se budi i bude spremna za rad za par sekundi. Praktično neosetno u radu. Mogu da ustanem od stola, odem negde, i potpuno zaboravim na nju. Isključiće napajanje dršci, ali će baza ostati aktivna. Čim je ponovo uzmem u ruku, za par sekundi mogu da radim. Vrlo praktično i impresivno (uzimajući u obir cenovni rang).

Uz to je mala i kompaktna, jeftina, vrh deluje precizno za smd. A može da primi i originalne Hakko T12 vrhove.
Valja možda uzeti model sa ugrađenim napajanjem čisto zbog praktičnosti. No, nije mi žao, uštedeo sam nešto para, a i razmišljam da uzmem neko napajanje 20-24V 4A, pa da ugradim elektroniku od lemilice sa tim napajanjem u veće kućište. Ne rastavlja mi se ovo od laptop-a, moram da nađem neko drugo.

Ostalo je još da vidim kako radi smd, al to ću kad pribavim materijala. Mada nemam neke sumnje da će biti zadovoljavajuće.
 

Prilozi

  • IMG_20221113_142353~3.jpg
    IMG_20221113_142353~3.jpg
    221.9 KB · Pregleda: 99
Poslednja izmena:
Ako je ta kineska kao cuvena cinol pasta mozes samo da je bacis ili ostavis kad budes lemio oluke, cevi za grejanje i tome sl, to za elektroniku nije
 
Ne znam da li je kao cinol. Nisam ni nameravao da je koristim za elektroniku, već za ovakve neke nebitne radove, dok ne stigne fluks.
 
Šta beše preporuka, koja fluks pasta i koja lem žica da se uzmu kod nas?

Uzeo neki tečni fluks sa Ali, uopšte ne funkcioniše...
 
Tečni flux se koristi za SMD rework tj. ribolovanje čipova i slične sitne u PM stvari.
Ja sam nedavno uzeo ovaj čisto da probam a inače uzimam onaj žuti klasičan, jeftin i radi posao.
Imao sam ideju da naručim čuveni Luis Rosman of Rosman group flux ali kad sam video cenu šipinga smotao sam internet i pogasio kablove.
A žica: Stanoll, Cynel, odlični po mom mišljenju, ima i drugih ali ja nisam uzimao.
 
preporuka za heat gun za skidanje sitnih smd komponenti? imam quicko t12-942 pa bih uz njega isto nekog kineza sa alija, banggooda...
 
Stigla je Quicko T12-942 lemilica.
Poručio sam je 24. oktobra, stigla je danas, znači za 17 dana. Nije bilo nikakvih dodatnih troškova.

Prvi utisak - i baza i drška su manje nego što sam očekivao. Međutim, drška baš lepo leži u ruci, i deluje vrlo dobro za precizan rad. Koristio sam samo one veće standardne drške do sada, a ova je baš kompaktna i dopada mi se.

Prodavci iz Quicko store-a su vrlo uslužni - odgovorili su mi brzo i stavili sve vrhove koje sam tražio.
Uključio sam je sa lap-top napajanjem (20V-4.5A). Brzo se zagrejala i počela da topi bezolovni kalaj (njega samo imam trenutno). Jedino što je temperatura na displeju skakala na sve strane, dok se malo nije primirila, pa sad skakuće oko 300. Kad je spustim na 200 onda je mirna. Možda tako radi na prvo uključenje (jer je na momenat prijavljivala da nema vrh), pa ću videti dalje kako se ponaša u radu. Nemam trenutno ništa drugo od materijala (tinol, fluks), da je lepo probam.

Mala zamerka - baza jeste mala i laka, pa hoće da je kabl od drške pomera po stolu. Međutim, uzeću dvostranu traku pa ću je prilepiti na nešto teže. I onako u nekoj budućnosti planiram da uzmem duvaljku, pa ću je onda namontirati odozgo na bazu duvaljke.

Multimetar još nije stigao, mada je prednjačio u šipingu. :D

U svakom slučaju, za sad zadovoljan.
Kako ti se čini posle koliko toliko dužeg korišćenja?
Planirao sam i ja da je pazarim pa me interesuje iskustvo.
 
Koristim je duže vreme za svašta, odlična je i mislim da onoliko koliko košta (pa i fejk vrhovi sa Alija) da nema bolje ponude.
 
Stigla igračkica, još je nisam probao kako lemi, ali se brzo zagreva. Baš me zanima koliko može da drži na bateriji.

1683189877241.png1683189900434.png
 
Do pre par godina kada sam gledao povoljnu, malu i solidnu bežičnu lemilicu, to jednostavno nisam mogao da nađem.
Od tada se pojavio Pinecil i klonovi, ali je ova mnogo manjih gabarita plus je 10 dolara.
 
Imate li neku preporuku za neku malo bolju hobi lemilicu?
I da nije sa aliekspresa.
 
Nazad
Vrh Dno