Šta je novo?

koliki vam je račun za struju?

Kod mene je zgrada sa 27 stanova, lift, podstanica, podzemne garaže, osvetljenje oko zgrade...na računu bude oko 250din. Prošle godine je bilo oko 150.
Kako dele po računima stanara to jedno brojilo nemam predstavu.
 
Mesečna potrošnja zajedničkog brojila se deli na broj prijavljenih stanara zgrade.

Ključ za ormarić se obično može dobiti kod lokalnih kljucara.
 
Nije po kvm, po broju koji je prijavljen na uplatnici infostana. Znam, jer smo i mi u zgradi imali problem zajedničke potrošnje, najveći račun su imale komšije do mene kojih ima 6 prijavljenih (imaju četvoro dece), a nemaju najveći stan i praktično 2x veći račun su imali od nas
 
Poslednja izmena:
Možda je kod vas, ili kod nas, kažem da postoji propis za to i da može i ovako i onako. Stambena zajednica treba da odluči, ali ja ne znam šta je u mom slučaju odlučeno (na nivou zgrade). Ne bi me čudilo ni da neko krade struju, ali to je tek teško utvrditi.
Hint: Одлука о начину плаћања комуналних услуга на територији града Београда
 
Evo da javim da su posle sedam dana korigovali racun na sto se kaze neki normalni.
Vratili su mi nizu tarifu sa 2058 kw na 058 kw i racun je umesto 19 soma sada korigovan na 4050 dinara.
Pa da, digitalno brojilo i neiskusan čitač, sigurno piše 2 (kao niža tarifa ) i pored toga 058, i on je video 2058.
 
Mesečna potrošnja zajedničkog brojila se deli na broj prijavljenih stanara zgrade.

Ključ za ormarić se obično može dobiti kod lokalnih kljucara.
Zajednička struja se deli na broj stanova, a ne broj prijavljenih stanara. Hladna voda, odnošenje smeća, taksa za životnu sredinu i sl. se deli spram broja stanara.
 
Očigledno nije svuda isto.
U NS je na broj stanara.
 
Ja sam iz NS, doduše mala.je zgeada samo 4 stana, ali više puta smo proveravali zajednička struja ide srazmerno...
 
Kako gde, kod moje sestre vodu dele na m². Pa ko ima veci stan placa vise, sto je bezveze jer ako u manjem stanu zive 4-5 stanara oni trose vise vode, a placaju manje.
Kod mene se z. struja isto placa po stanu, ne po broju stanara, a ostalo po broju.
 
To mi zvuci suludo. U kom gradu je to. Voda se obračunava po prijavljenim clanovima jer svakog pripada odredjena kolicina pre nego sto se udje u blok tarifu
 
Nis, imaju nekog bivseg iz udb za upravnika..:D
Zalila se sestra ali ne "cuje" niko.
Sad sam gledao, izgleda da moze i tako, ako nekome odgovara ne prijavi broj stanara i onda se racuna po m²..

Član 7
Obračun za utrošenu vodu vrši se po jednom od sledećih kriterijuma: po m² stambenog odnosno poslovnog prostora, po broju korisnika stana i/ili po potrošnji registrovanoj na individualnom vodomeru.
U zgradama sa više stanova obračun za utrošenu vodu vrši se po m² stambenog prostora ako skupština zgrade ne dostavi podatke o broju korisnika svakog stana.
 
Poslednja izmena:
Da sada sam guglajuci video da stanari zgrade (bar za bg, mrzelo me dalje da guglam) imaju pravo da se opredele kako hoce da se obracunava. Suludo da uopšte postoji takva opcija jer stvarno ne vidim relaciju izmedju m2 prostora i m3 utrosene vode.
 
A koja pa relacija postoji između kvm i potrošnje struje?
Da li veći stan podrazumeva veću potrošnju? Naravno da ne, bolja relacija je (ako već mora tako), po broju stanara.
 
Pa da, digitalno brojilo i neiskusan čitač, sigurno piše 2 (kao niža tarifa ) i pored toga 058, i on je video 2058.
Moguce da je tako citao,ali me buni kako mi je u februaru isto tako za nizu tarifu dodao keca na 060kw pa je ispalo 1060.Tada mi je nagurao racun na nekih 9 soma.
Potpuno isti problem za nizu tarifu samo je tada bilo 1060 a sada skoro 2060kw.Tako da ne znam da li za nizu tarifu stoji broj 2 pa je permutovao?
Nikako da ga sretnem u zgradi pa da popricam sa njim.Da vidim da li je stvarno lud ili se samo tako pravi.
Inace drugar je isto tako imao problem sa nekim matorim likom koji cita vodu.
Otvori saht i ne silazi dole nego naprska nekom fajtalicom sat da ga odmagli i odokativnom metodom upise potrosnju vode.Drugar ga saceka i kaze daj da vidim sta si upisao,i imao je sta da vidi.Ovaj upisao neku veliku cifru i nabio bi im racun samo tako.
Tako da je malo falilo da ga propusti kroz sake.Iznapusavao ga samo tako i pozvao vodovod i od tog trenutka drugar cita vodu i racuni stizu normalni.
 
@bojke1 : može da permutuje, ali i može i da pogreši, svesno i namerno, ili slučajno. Upisuje se stanje na brojačima, a ne broj potrošenih kWh. U slučaju čitanja tvog brojila pogrešno unosi cifru za hiljade; ili je staklo na strujomeru baš tu zamućeno, prljavo, nečitko ili...
 
@Vladarko
Sve jasno,ali kazem ja nemam pristup satu posto iz distribucije nece da daju.
Imamo profesionalnog upravnika u zgradi i on je covek slao dopis i zvao ih ali je isto dobio negativan odgovor.
Sad da li je sat prljav,zamucen ili nesto drugo ne nzam.
Da imamo kljuc mogao bih sa upravnikom da otvorim i pogledam stanje brojila i da im slikam pravo stanje.
Ovako sve ide dosta sporije oko reklamacije.
Koliko sam cuo navodno neki studenti citaju satove.
Sad koliko su oni iskusni u svemu tome to je vec za diskusiju.
Ali dve greske u vrlo kratkom roku mi ne mirisu na neku profesionalnost u poslu kojim treba da se bave.
 
Treba mi vaš savet.

Pored kuće u kojoj živim, u dvorištu imam i staru kuću za koje plaćam održavanje brojila. Slabo ulazim u nju (uglavnom preko dana, tako da nemam potrošnju). Razmišljao sam o nekoj od ove dve opcije:

CleanShot 2023-09-22 at 11.47.19@2x.png

Ova 2. opcija me malo plaši, zbog ovog npr. Da li neko ima iskustva sa nekom od ove 2 opcije i na šta treba da obratim pažnju?
 

Prilozi

Ovo prvo je bolja opcija , ako se resis usred sve veceg dranja po brojilu da iskljucis brojilo a onda do te kuce dovedes lepo kabli iz kuce i prikacis je na instalaciju.
Svaki krsteni elekritac ce ti povezati.
 
Treba mi vaš savet.

Pored kuće u kojoj živim, u dvorištu imam i staru kuću za koje plaćam održavanje brojila. Slabo ulazim u nju (uglavnom preko dana, tako da nemam potrošnju). Razmišljao sam o nekoj od ove dve opcije:

Pa jeste, to što @Oswajac reče, odjavi brojilo u toj kući u dvorišu, te napajanje priključi na "glavnu" kuću u kojoj živiš.
Svaki električar će to naplatiti par 'iljada da se poveže. Zavisi koliko je sve daleko i komplikovano, ali ni provlačenje tog kabela ne bi trebalo biti problem.
 
Treba mi vaš savet.

Pored kuće u kojoj živim, u dvorištu imam i staru kuću za koje plaćam održavanje brojila. Slabo ulazim u nju (uglavnom preko dana, tako da nemam potrošnju). Razmišljao sam o nekoj od ove dve opcije:

Pogledajte prilog 405662

Ova 2. opcija me malo plaši, zbog ovog npr. Da li neko ima iskustva sa nekom od ove 2 opcije i na šta treba da obratim pažnju?
imam ja iskustva...

Privremena odjava podrazumeva da nakon godinu dana trazis prikljucenje od bar mesec dana pa opet odjava...

I ja sam tako i radio neke 2-3 godine a onda "zaboravio" da prikljucim i ukinuli su mi prikljucak, tako da bi sada morao da platim taksu za prikljucenje, ali nisma je platio jer i dalje ne koristim taj lokal
 
Ja sam imao situaciju sa Objedinjenom, prosle godine potpisemo ugovor o prestanku cega vec, to vayi kod njih na 6 meseci i ode zena da opet potpise i naidje na neku kojoj fali ocigledno one stvari i lagano joj kaye 1. u mesecu da donese racun za struju za tekuci mesec, Na sta zena rekla gospodjo danas je prvi jun, do 5. se citaju brojila a racuni izdaju posle 10., na st aje ova odebala onako trudnu i nismo ni pousavali da ponovo idemo.
To mzoe da se desi i sa strujom ita su to govna.
 
Meni je juce stiglo 0 kw i 800 din ponovo su nesto zajebali ccc
 
Odma salji mail ako je to moguce.
Ako ti nisi vlasnik posalji mail kao da jesi.
mi ovako saljemo mail

Postovani
u Nisu, opstina Palilula ulica ta i ta, nije ocitano stanje sledeceg brojila
sifra kupca _____________
Ed broj __________________
Sifra mernog mesta ___________________
Zamolia bih za citanjne stanja.

Unapred Hvala

Kada sam posalo ovakav mail gde je stajalo moje ime od*ebali me rekli da ja nisam vlasnik brojla i onda zena poslala
 
Mislim da je već kasno, najkasnije do 10og u mesecu, a bolje još ranije.
Da li je omogućen pristup brojilu?
Idealno ako je stalni čitač, stupiti u kontakt i direktno mu slati slanje svakog 1. U mesecu.
 
Preko leta kad klima radi po ceo dan i noc racun bude oko 4000 din.
Zimi oko 10000 din,grejem se na TA peci 6kw i 3kw.
 
imam ja iskustva...

Privremena odjava podrazumeva da nakon godinu dana trazis prikljucenje od bar mesec dana pa opet odjava...

I ja sam tako i radio neke 2-3 godine a onda "zaboravio" da prikljucim i ukinuli su mi prikljucak, tako da bi sada morao da platim taksu za prikljucenje, ali nisma je platio jer i dalje ne koristim taj lokal
Hvala svima. Onda ću u tom slučaju da iskoristim maksimalne 2 godine (tako makar piše na sajtu). Koliko ranije pre datuma isteka moram da idem da tražim priključenje od mesec dana?
 
Meni je juce stiglo 0 kw i 800 din ponovo su nesto zajebali ccc
Ili odeš u elektro distribuciju ili pošaljes mejlom trenutno stanje. Oni koriguju račun kao da je ocitano. Nekada si u ns mogao odmah na šalteru da dobiješ korigovan račun, sada više ne, ostaviš stanje pa ti pošalju nov račun.
 
Nazad
Vrh Dno