Šta je novo?

koliki vam je račun za struju?

Rekao si da je nemoguce da on lupa napamet. Ako jedan mesec dobijem 26kwh 26 kwh, a iduci mesec 29kwh 29kwh i racune skoro identicne, a potrosnja mi je bila 250kwh po mesecu, odakle je izvadio onih 26 jeftine i 26 skupe.
Naravno da je nemoguce da lupa napamet a evo zasto:
Ne upisuje on koliko si potrosio, nego broj sa brojaca.

Citac nema podatak o prethodnom stanju, on upisuje samo tekuce stanje, to je namerno tako napravljeno


Evo na primer koji broj treba da bude na mom brojacu da ga uvecas za 26kw?

naravno da ne znas prethodno stanje isto kao sto ni citac ne zna
da podsetim da brojac ima 6 cifara!

To ne mozes da ubodes napamet bukvalno nikad, osim ako citas vodi privatnu statistiku bas o tvom brojilu.
 
Ne,ne.
Ima prethodno stanje, ali svako brojilo se slika, tako da u distribuciji mogu da provere, što i čine za potrošnje preko 1000kwh, ili neuobičajeno veću potrošnju od proseka, barem bi tako trebalo.
Može da se desi da se umesto 3 upiše 8 ili umsto 5 , 6, ako je brojilo u mračnoj prostoriji, na visini, umazano ili čitač žuri, pa ne pogleda dobro.

A u slučaju da je zaista pogrešo očitano više, sledećeg meseca bi trebalo da bude znatno ispod prosečne potrošnje, ukoliko nije...
 
Poslednja izmena:
Ovde se moze izvrsiti uvid u racune za poslednjih godinu dana (uz prethodnu registraciju), samo se odabere odgovarajuci snabdevac, tj. odgovarajuce podrucje. Na istoj strani ima i kalkulator potrosnje.
Хвала... Ево га за август.
522 виша
407 нижа дакле радиле 2 климе, скоро никада обе јер ако радимо горе, ради горе клима 12, ако смо доле ради инвертер клима 24. Кућа има 130м2 тако да нишшта претерано, доле 70м2 горе 60. Као што сам рекао. Радили додатно пумпа за базен, сваки дан једном машина за судове и машина за веш једном у 4 дана типа. Кување и купање на плин.
 
Ne,ne.
Ima prethodno stanje, ali svako brojilo se slika, tako da u distribuciji mogu da provere, što i čine za potrošnje preko 1000kwh, ili neuobičajeno veću potrošnju od proseka, barem bi tako trebalo.
Može da se desi da se umesto 3 upiše 8 ili umsto 5 , 6, ako je brojilo u mračnoj prostoriji, na visini, umazano ili čitač žuri, pa ne pogleda dobro.

A u slučaju da je zaista pogrešo očitano više, sledećeg meseca bi trebalo da bude znatno ispod prosečne potrošnje, ukoliko nije...
Zavisi kako gde cita, ne bi trebao da ima prethodno stanje, bas da bi se sprecilo izmisljanje.
Permutovanje cifri je najcesca greska ali to se koriguje na prvom sledecem racunu.

Kod mene ne slika, vec ima nesto sto priblizi i elektronski ocita stanje.
A i ne znam kako bi slikao kada je brojilo digitalno i sporo menje ekrane, samo bi se gubilo vreme.
 
Ne znam zasto pojedini prave toliku famu oko ocitavanja brojila. Kod mojih na selu nema ulaenja prilikom citanja brojila vec godinama, ima tri psa u dvoristu, princip citaca a pre njih su citali iz distribucije, malo mesto pa se svi znamo a ispostava distribucije je 300m od nase kuce i preko 10 godina nisu ulazili u dvosite da citaju sem kada su isli u redovne kontrole. Prvo je pokojni deda nosio stanje brojila pocetkom meseca, ide po leba ujutru i odnese papirce, onda sam ja to radio kada je on preminuo, iako smo tada imali vec matorog psa on nece uci jer je nekada nekog napao pas uvatio ga za medjunozje i cim vide psa neulaze. Posle toga su mi rekli da ne moram da donosim papir sa stanjem mogu da ga zalepim za sanduce, dodje citac i samo precrta stanje i pottpise se. Tako rade u Nisu, u mojoj ulici ima par kuca gde je brojilo u kuci i samo vlasnici save papirce oni ocitaju i precrtaju.

Postoji poseban broj gde se prijavljuje stanje, to se podrazumeva za rojila koja su u kuci. Postoji i mail na kome se slika i posalje brojilo, po meni mnogo bolje jer imas trag da si komunicirao, nekad mi je neko rekao sa EPSOm samo pisana komunikacija nikada ne znas kada ce zatrebati.
 
Kako svi koji se žale na račun niko ne napiše koliko su kilovata potrošili?
Koliko sam potrošio stvarno ili...

418 kwh

edb.png edb1.png



Na ovoj drugoj slici se vidi jun i jul, kao i avgust 2022. Potrošnja je bila ispod 300 khw. 220, 280.

Sad je skočila potrošnja za preko 120 kwh, od uredjaja sve isto. Kad na tih 120 misterioznih kilovata dodamo i poskupljenje od skoro 30%. Nekih 2000 ću platiti ovu zezanciju sad leti više. Zimi su računi bili 10, 11000 din, kapiram da će sada biti 20 000 min.
 
Koliko sam potrošio stvarno ili...
Koliko si potrosio po brojacu!

Pise na tom racunu prethodno stanje i ocitano stanje, uporedis sa svojim brojilom i videces da li postoji ili ne postoji greska.

Svi pricate o iznosu u dinarima, niko ne gleda stanje brojaca a sumnja u prevaru.
 
Stanje na brojaču se slaže sa računom, ali se meni ne slaže u glavi odakle 120 kw minimum viška sad. U odnosu na jul

U odnosu na prošli avgust 200 kwh više. Ako uzmemo neki prosek 30 dana, ej to je 7 kwh dnevno, 7 kwh dnevno...

Sve isti uredjaji, kapiraš i nisam jedini, samo na ovom forumu koliko vidiš žalbi... Takodje i van foruma u svakodnevnom razgovoru ljudi ne veruju kolike su račune dobili. Vidim da su mediji neki piskarali na tu temu.

Znači mogu sad ti slikam potrošnjnu leti u prethodnih par godina i da se uveriš da nikad 300 kwh nije prošlo. Šta se desilo pojma nemam.

Tebi očigledno sve ok i super da je tako. Drago mi je...
 
Sad gledam avgust 2022. godine najtopliji u Evropi od kad se meri temperatura, dok je avgust 2023. godine 15-i najtopliji u Srbiji od 1951. godine. To navodim zbog potrosnje klima uredjaja. Generalno gledajuci samo ovaj podatak, potrosnja bi trebalo da bude znacajno veca prethodno leto.
 
Ja sam 3 godine placao struju nekog iz komsiluka. Moj kabel nije ni bio spojen na brojilo. Kada su komsiji uvodili novo brojilo, posto je sve ispod zemlje samo su moj kabel spojili na njegovo i covek poceo da dobija duplo vece racune. Ovo je za kolegu koji misli da je eps posten. Ovo je bilo uradjeno za nekoga, preko noci su skinuli plocicu iz ormana sa mojim imenom i napisali markeron kome stvarno pripada brojilo. Da vidite šok radnika kada je spustio sve osigurace a ja i dalje imam struju, pa otisli kod komsije i kod njega spustili pa mi je tek onda nestalo. Ono mind blown momenat
 
Mi uskoro premestamo brojilo na banderu pored kuce, posto su na trenutnoj banderi spojena 3 ili 4 brojila. Kad se pogleda pitaj Boga sta je radjeno, kablova koliko hoces. Menjamo najvise zbog jednog korisnika, posto otkad je stavio brojilo na banderu i radio nesto oko zica (zna da radi oko struje) nama su racuni cudni, uvek ima oscilacija i racuni su dosta veci.
Da ne ispadne da nekoga krivim ili da radi nesto protiv zakona, ali cisto zbog cele situacije. Videcemo kakvo ce biti stanje nakon sto promenimo brojilo na drugu banderu i kad uvece prebacuje na jeftinu.
 
Ja sam 3 godine placao struju nekog iz komsiluka. Moj kabel nije ni bio spojen na brojilo. Kada su komsiji uvodili novo brojilo, posto je sve ispod zemlje samo su moj kabel spojili na njegovo i covek poceo da dobija duplo vece racune. Ovo je za kolegu koji misli da je eps posten. Ovo je bilo uradjeno za nekoga, preko noci su skinuli plocicu iz ormana sa mojim imenom i napisali markeron kome stvarno pripada brojilo. Da vidite šok radnika kada je spustio sve osigurace a ja i dalje imam struju, pa otisli kod komsije i kod njega spustili pa mi je tek onda nestalo. Ono mind blown momenat
A bilo je ovakvih slucajeva po Nisu, moja koleginica tako godinama placala u stanu, nije imala pojma dok nije dosla kontrola, nije njen stan nisu nsita mogli na njihovo razocarenje i samo povezali ispravno brojilo. Ima toga po zgradama
 
Da li ima još neko da nije dobio račun za struju? Živim u zgradi sa 150+ stanova i koliko znam još niko nije dobio račun.
-
Pre par nedelja je bila neka grupa ljudi iz EDB-a (valjda) koji su radili neke kontrole brojila zbog žalbi, ali ne znam da li to može da utiče na slanje računa.

p.s. još nisam prebacio struju na svoje ime, pa ne mogu online da proverim,
 
p.s. još nisam prebacio struju na svoje ime, pa ne mogu online da proverim,
nisam ni ja struju prebacio na svoje ime, pa sam uz vlasnički list i ličnu kartu u EPSu uspeo da mi resetuju lozinku. User je broj brojila.
i da, zovi eps, pitaj koje je tvoje trenutno zaduženje i prijavi da ti račun nije stigao.
 
nisam ni ja struju prebacio na svoje ime, pa sam uz vlasnički list i ličnu kartu u EPSu uspeo da mi resetuju lozinku. User je broj brojila.
i da, zovi eps, pitaj koje je tvoje trenutno zaduženje i prijavi da ti račun nije stigao.
Ja ću to da uradim sve kad odem da prebacim sve na svoje ime. Nego me sad nervira jer su i za jul poslali račun posle 15.8, a ja ga video tek 25.8 pa pomerio plaćanje za septembar da me ne boli glava da li su proknjižili ili ne 🤦‍♂️
 
Ovde u Berlinu plaćam paušalno 97e mjesečno, pa na kraju godine vrate ako bude viška.
U Banjaluci mi je račun oko 25e.
 
Racun mi je nedovoljno veliki da izvuce drzavu iz recesije i deljenje novca sakom i kapom. :)
Baš ovo...
I meni potrošnja 57% viša u avgustu nego pre godinu dana.
Ništa od uređaja nije menjano u tih godinu dana. Sve što može je neka A+++klasa. Jedini ozbiljan potrošač bojler i klima (koja nije ni paljena).
Ali ne žalim se, može to i brže, jače, bolje, jer su npr. komšije u ulazu pored, pored uvećane struje dobile i račun za vodu od 123m3 vode po članu. :D
Žalili se, rekli ima da plate, a onda će oni proveriti šta je...
 
Šta su meni uradili za brojilo u selu koje ima manje od 100kwh potrošnje godišnje!

Negde u februaru/martu konačno uspem da skinem globu za javni servis, ali nisu odmah zaračunali, nego tek posle 2-3 meseca, pa su onda nešto retroaktivno umnjivali račun, kad za prošli mesec meni na računu fantomski dug od 0,6 rsd. Ja iz zezanja zatražim objašnjenje, i dobijem:

Danas me dočeka dupke puno sanduče sa ukupnim iznosom od ~4410 din
Lud zbunjenog!

Поштовани
Споран је рачун за мај и јун месец 2023 где у јуну није добро пренето претходно стање из маја који је коригован из разлога евидентирања потрошње. Незнатне потрошње у задњих годину дана 66 киловат сати.
Ваше задужење за мај је 555,16 дин , јун 808,74 дин, јул 750,29 и август 734,74 дин - како у том периоду имате евидентираних уплата 16.06.2023 године 446,76 динара , 19.07.2023 год 361,98 дин и 17.08.2023 год 717,35 остаје Вам да уплатите још 1322,84 дин.
Како би све било исправно рачуни у прилогу од маја до јуна су кориговани .
Ако износ на рачуну август уплатите до дана валуте коригованог обрачуна јул на обрачуну за септембар ћете остварити наведене попусте на коригованим рачунима јун, јул и август.
Ваш ЕПС
 
Brate mili, ja ovo ništa ne razumem.
 
Može li meni glupom, neko da objasni kako da ja utvrdim šta je ovde šta, kada na ekranu brojila imam samo ovo:

MAX1: 20.364 kW
MAX2: 21.368 kw

Evo i same fotke toga:
1695141801505.png

...a na računu za avgust imam iskazano ovo:
1695141533412.png
i ovo:
1695141567097.png

Ja ove cifre nikako ne mogu da dovedem u vezu. Iskazana stanja brojila su šestocifrena (očigledno), dok brojilo pokazuje po dva petocifrena broja i nema nikakav taster kojim bih mogao menjati prikaz. Pojma nemam šta su ove cifre, a jedino što mogu da zaključim, kao neko ko dobro shvata razliku između analognog i digitalnog (kao uostalom i svi mi ovde na Benchu) je da je digitalno mnogo podložnije manipulaciji u svakom smislu i obliku i da apsolutno nema načina da nešto dokažem, ako njima dune da obračunaju kako im se ćefne. Barem na osnovu ovih informacija koje su mi dostupne na displeju brojila.

Pozdrav
 
Baš ovo...
I meni potrošnja 57% viša u avgustu nego pre godinu dana.
Ništa od uređaja nije menjano u tih godinu dana. Sve što može je neka A+++klasa. Jedini ozbiljan potrošač bojler i klima (koja nije ni paljena).
Ali ne žalim se, može to i brže, jače, bolje, jer su npr. komšije u ulazu pored, pored uvećane struje dobile i račun za vodu od 123m3 vode po članu. :D
Žalili se, rekli ima da plate, a onda će oni proveriti šta je...

Sad ce bakara da ti objasni da pogledas stanje na brojilu i da napises koliko si kwh potrosio 😂

Pa ce da nadje neko resenje 😀

Sori bakara...

Kako se ovo desilo i sta se desilo mozda nekad i saznamo...
 
Može li meni glupom, neko da objasni kako da ja utvrdim šta je ovde šta, kada na ekranu brojila imam samo ovo:

Pogledajte prilog 405263

Ja ove cifre nikako ne mogu da dovedem u vezu. Iskazana stanja brojila su šestocifrena (očigledno), dok brojilo pokazuje po dva petocifrena broja i nema nikakav taster kojim bih mogao menjati prikaz. Pojma nemam šta su ove cifre, a jedino što mogu da zaključim, kao neko ko dobro shvata razliku između analognog i digitalnog (kao uostalom i svi mi ovde na Benchu) je da je digitalno mnogo podložnije manipulaciji u svakom smislu i obliku i da apsolutno nema načina da nešto dokažem, ako njima dune da obračunaju kako im se ćefne. Barem na osnovu ovih informacija koje su mi dostupne na displeju brojila.

Pozdrav

Da li si siguran da se na displeju ne skroluju i neke druge vrednosti?
Trebalo bi na nekoj sekundnoj vrednosti (dosta je sporo) da se pomeraju ti natpisi te u nekom momentu da vidiš i kWh.

Ovo što sada ispisuje je maxigraf. To je pik potrošnje koji si imao u nekom momentu, u prvoj i drugoj tarifi.

1.8.1 bi trebalo da je šifra potrošenih kWh u višoj tarifi, a 1.8.2 u nižoj.
Neka brojila ne pišu te šifre već tarifa1 i tarifa2 ili t1 i t2
 
Poslednja izmena:
Prvo da te pozdravim, stari druže! :)

Vidiš, što se tiče ovoga, nije mi palo na pamet... žena napravila fotku i ušla u stan... baš ću da proverim da li se nešto menja.

Pozdrav
 
E pa onda da, menja se...

Brojilo skroluje razne vrednosti, od kojih su 1.8.1 i 1.8.2 ono što tebi treba.
Promene prikaza su tipa nešto tipa na 10ak sec.
Neka brojila imaju taster da ovo ubrzaš.
 
Može li meni glupom, neko da objasni kako da ja utvrdim šta je ovde šta, kada na ekranu brojila imam samo ovo:
To brojilo ima nekoliko ekrana, koji se menjaju, otprilike na svakih 10 sekundi, tako da mora da se ceka dok ne izadje podatak koji te zanima.
 
Šta su meni uradili za brojilo u selu koje ima manje od 100kwh potrošnje godišnje!

Negde u februaru/martu konačno uspem da skinem globu za javni servis, ali nisu odmah zaračunali, nego tek posle 2-3 meseca, pa su onda nešto retroaktivno umnjivali račun, kad za prošli mesec meni na računu fantomski dug od 0,6 rsd. Ja iz zezanja zatražim objašnjenje, i dobijem:

Danas me dočeka dupke puno sanduče sa ukupnim iznosom od ~4410 din
Lud zbunjenog!
Slicno, napisali mail da nije ocitano brojilo jula i stigne korigovani racun, posto je brojilo preslo na zenu februara, korigovali iznose pre februara, bio sam u pretplati manje od 50 dinara za racun na ono da kazem staro brojilo jer je februarski racun stigao za 1 dan. Taj racun je odjednom 800 dinara u pretplati, onda na racune koji stizu na zenino (od februara) ime svii su korigovani od marta zakljucno sa julskim racunom i ispade da im dugujemo 1000 dinara, kako nemam pojma. Znam da sam jedan racun platio greskom 2x,(februarski) i sledeci racun je stigao tipa 1024 ili 1048 i ja nisam tada hteo da uradim placanje QR kodom jer me app predhodnog meseca zeznula i 2x platila racun, nego platim 1000 dinara i nekako volsebno tih 24 ili 48 dinara avgusta meseca postadose 1000.
 
Istu stvar su i meni uradili.
Živim u zgradi, digitalna su brojila i automatski se očitavaju a mesecna potrošnja mi je oko 350kwh(+/- 30kwh) osim meseca kada sam na odmoru kada je 30% niža.
Prošle godine sam dobio veći račun sa identičnom potrošnjom i video sam da je prethodni račun neplaćen(1700din) što je nemoguće jer je svaki račun sigurno plaćen a ni račun nije 1700din nikad. Gledanjem prethodnih računa sam provalio da je problem sa zajedničkom potrošnjom a zvanjem EDB su mi rekli da su imali problem sa brojilom zajedničke potrošnje i da su uradili korekciju poslednjih 6-7 računa za po 50-60din. Samim tim mi je svaki od tih računa izgubio popust od 5% i kumulativno došao do duga od 1700din, a svaki račun sam uredno platio. Ne znam ni kako je to uopšte moguće i zašto korekciju nisu uradili samo na poslednjem računu za ceo prethodni period, umesto na 7 računa po 50din mogao je na 1 računu biti iznos od 350din. Nikakvo ubeđivanje i objašnjavanje nije pomoglo jer je to država u državi i na kraju sam platio reket od dodatnih 1700din.
 
Kako ući u trag zajedničkoj potrošnji?
Dobijam po meni prevelike račune, budu po 500-600 din (zima, leto, grejanje, bez grejanja), dok recimo kolegama i prijateljima taj deo bude 200-300 din (maltene sve isto, 15-20 stanova, lift, podstanica).
 
Sto bi kod nas rekli objekat je obezbedjen video nadzorom.:D
Salim se naravno.
Mene osurili sa racunom za struju.Ocitali mi nizu tarifu 2058kw a visu tarifu 255kw.
Zvao distribuciju zemun na keju pa sigurno jedno deset puta u toku dana i uredno se na centrali javi zena i spoji me sa ovima na salterima i nece da se jave.Ili samo podignu slusalicu i prekinu vezu.Koja je to banda.I onda sam morao da se cimam do zemunskog keja da podnosim zahtev za ponovo citanje sata.
Malo ih isprozivao sto se ne javljaju na telefone,ali uopste se nisu potresli.
Pitam ih koji vam debili citaju struju ali ne dobijam odgovor.
Inace doslo mi skoro 19 soma za placanje a prethodni racuni su tu u rasponu od 3500 do 3800 dinara.
Cak ni bojler nemamo posto imamo toplu vodu direktno iz toplane i zimi parno grejanje.
I ovo nije prvi put da ovako osure sa racunom.
I u februaru mi nakucali na nizu tarifu 1060kw i poslali racun od nekih mislim 9 soma.Ali sam tada problem resio telefonom.
Idu na foru ako prodje prodje.
Inace nizu tarifu trosim u proseku od 50 do 60kw. dodaju keca ili dvojku ispred broja 060 i ispadne 1060 ili 2060kw.
Evo da javim da su posle sedam dana korigovali racun na sto se kaze neki normalni.
Vratili su mi nizu tarifu sa 2058 kw na 058 kw i racun je umesto 19 soma sada korigovan na 4050 dinara.
Tamo u distribuciji su mi i rekli da je rok za reklamaciju od 7 do 9 dana.
Meni je veci problem sto im se ove greske cesto desavaju i sto moras stalno da se cimas.
Zivim u zgradi gde ima 50 stanova i ne daju nam kljuc od ormarica gde su satovi.U distribuciji kazu procitajte mi sat da vidimo stvarno stanje brojila,a mi to ne mozemo.
Upravnik zgrade je trazio kljuc ali mu nisu dali.I onda preostaje jedino ovako oko reklamacije.
Da li neko zna na koji email se salje reklamacija za neki veliki racun?
Cisto da imam za ubuduce.
 
Nazad
Vrh Dno