Šta je novo?

Koji stariji a jeftin MacBook Pro?

Ne ,preko alt,flesku sa windows10 formatiranu na rufusu.Sve radi ,zvuk nema.
 
Da javim da ništa nisam uspeo sa folijom.

U startu je napravila mehuriće iako sam išao lagano i koristio karticu, posle sam probao još par puta ali nije htelo da se sredi. Pratio sam YT link i njima ide to iz prve, možda sam kupio foliju koja je lošeg kvaliteta jer košta samo dva evra, možda sam nestručan (trebao sam da kupim bar tri folije pa bi iz drugog ili trećeg puta uspelo).

Testirao sam kada sam stavio i slika je mutnija sa folijom (bez folije je kristalno jasna) i na kraju sam bacio foliju.

Što se tiče refleksije, msilio sam da će delimično da se smanji sa folijom ali kada sam je stavim i dalje sam video sebe u odrazu ekrana ali mutnije tako da nije to taj mat koji sam očekivao.

IMG_0263.jpeg

 
A koja je svrha folije na laptopu koji nema touch screen? Ja nikada nisam imao problema, a samo sam redovno cistio ekran da ne ostanu oni tragovi od tastature
 
Mislio sam da malo matiram jer je kao ogledalo kada je prikaz crne boje na ekranu.
 
Uzeo juče Macbook Pro Late 2013 - 15 inčni model, i7 4850HQ, 16gb RAM-a, 1tb SSD i GT 750M 2gb. Ovo čudo još uvek leti, lepo edituje i u Lightroomu i u Capcutu video, ali se i solidno greje. Plaćen je 330e.
Primetio sam da će preče automatski birati da ne pušta ventilatore prejako, ali će raditi na 55-65 stepeni.
Tokom editovanja to ide i do 90 i kusur. Da li je normalno za ovakvu mašinu?
Da napomenem da je očišćen u servisu, naredne nedelje mu stiže i nova baterija pošto je ova zrela za zamenu (1070 ciklusa).
 
Macbook Pro Mid 2012 MacOS Catalina. Meni ovo mnogo sporo radi. Laptop nema bateriju. Jel u tome problem?
 

Prilozi

  • mbpro.jpg
    mbpro.jpg
    153.6 KB · Pregleda: 61
Lap ima SSD. Koliko vidim, ne diže brzinu preko 1.2GHz. Jel može to nekako da se isključi?
 
Na Win laptopu radi normalno bez baterije.Ako na Macku obara takt CPU ,onda je bez veze.Na mom MBP iz 2012 isto je sporiji .
 
Prijatelj ima opciju da otkupi firmin Macbook Pro 15inc 16GB 256GB iz 2018 godine. Testirali smo pre par dana ali se cudno ponasa. Na primer kada pustim full test iz Intel Power Widget-a sve je ok (zauzetost CPU-a 100%), medjutim kada pustim ant da se izvrsava tada obara frekvenciju procesora na 1 dok je zauzetost procesora 47%.

1) Da li je degradirao procesor? Cudno mi je zato sto pod punim opterecenjem ne obara toliko frekvenciju, dok pod nekim srednjim opterecenjem obara na 1.
2) Za bateriju pise da je potreban servis. Ako bi zamenio bateriju da li bi se resio gore pomenuti problem?
3) Kaze da se jednom desilo prilikom podizanja sistema da svetli tastatura, kuleri rade ali se nista ne prikazuje na ekranu a ni na monitoru, cak je i touch bar je bio prazan. Da li je to posledica lose baterije?

Ja imam Macbook Air iz 2016-te i isto mi pise za bateriju ali nemam takvih problema. Moj radi isto kao i prvog dana. Na njemu sam svakave stvari radio, od bildovanja raznih stvari do video montaze.

Thanks.
 

Prilozi

  • 2023-08-04 15.20.54.jpg
    2023-08-04 15.20.54.jpg
    138.4 KB · Pregleda: 53
Poslednja izmena:
Ako nekog zanima. Macbook Pro 13.3 mid 2012 Core i5, sporo radi bez baterije. Kad se stavi baterija, radi kako treba.
 
Ne. Prethodni modeli rade bez problema.
 
zna li neko iz prve ruke od kog modela je macbook air/pro mogao da se poveže na eksterni monitor i da se dobije 4k@60hz?
 
Pozdrav svima, da ne bih otvarao novu temu, uzeo sam macbook pro 13" 2012, pa me zanima oko temperature da li su ovo u redu parametri? Procesljao sam bio ovu temu i skinuo sam Macs fan control, podesio od 55 do 88, nadam se da sam ispravno to odradio, jer prvi put se susrecem sa MacOS-om.
Ako temperature nisu u redu, otvorio bi laptop, ocistio i zamenio pastu, ali ne bih to pokusavao ako je ovako u redu.
 

Prilozi

  • Screen Shot 2023-08-24 at 00.03.18.png
    Screen Shot 2023-08-24 at 00.03.18.png
    588.3 KB · Pregleda: 27
  • Screen Shot 2023-08-24 at 00.03.29.png
    Screen Shot 2023-08-24 at 00.03.29.png
    601.3 KB · Pregleda: 27
2) Za bateriju pise da je potreban servis. Ako bi zamenio bateriju da li bi se resio gore pomenuti problem?
3) Kaze da se jednom desilo prilikom podizanja sistema da svetli tastatura, kuleri rade ali se nista ne prikazuje na ekranu a ni na monitoru, cak je i touch bar je bio prazan. Da li je to posledica lose baterije?
Ne znam da li si ovo resio, desava se softverski da pobrljavi. Izguglaj kako da odradis SMC reset za ovaj model i odradi mozda ti resi sve probleme.

Macs fan control, podesio od 55 do 88, nadam se da sam ispravno to odradio, jer prvi put se susrecem sa MacOS-om.

Ja u firmi koristim mac-ove vec 5+ godina, i svi koje sam dobijao su isli i do 100c u nekom med/high opterecenju. Mozda ce ti biti prebucan ako ce ti max vent brzina ici na 88.
 
Ne znam da li si ovo resio, desava se softverski da pobrljavi. Izguglaj kako da odradis SMC reset za ovaj model i odradi mozda ti resi sve probleme.



Ja u firmi koristim mac-ove vec 5+ godina, i svi koje sam dobijao su isli i do 100c u nekom med/high opterecenju. Mozda ce ti biti prebucan ako ce ti max vent brzina ici na 88.
Ja nikako na early 2015 da prodjem smc gasi se kad se skine sa punjaca.A po coconut pise da je baterija na oko 50% kapaciteta.
 
Ne znam da li si ovo resio, desava se softverski da pobrljavi. Izguglaj kako da odradis SMC reset za ovaj model i odradi mozda ti resi sve probleme.



Ja u firmi koristim mac-ove vec 5+ godina, i svi koje sam dobijao su isli i do 100c u nekom med/high opterecenju. Mozda ce ti biti prebucan ako ce ti max vent brzina ici na 88.
Ma nije mi problem buka, ali nekako se aluminijum od ispod bas zagreje, ali ne prelazi 90 stepeni. Ne znam zbog cega, kada skidam nesto preko browser-a temperatura se digne na oko 75, kao da sam pokrenuo nesto zahtevno
 
To je takvo prevazidjeno sranje,da ne poverujes.Hladjenje lose reseno ,uzima vazduh preko tastature.Greje se kao ringla.Na mom MackBoku iz 2012 na windowsu 10 dostigao sam 105 c.Stari su 11 godina,jedva sam cekao da ga prodam.Imam dva laptopa sa ryzenom.Kupicu treci na mesto MackBoka,bice to ThinkBook sa windowsom.Ovaj novi M1 mozda valja,ali nacicu Ryzen koji je jaci i hladniji.
 
Bukvalno svaki ThinkPad iz te generacije je bolji izbor od tih MacBook-ova. Apple je uvek hteo sto tanji laptop sa sto jacom Intel furunom. To tako ne ide. Kod nas na poslu par kolega ima 2017-2020. Greju se nenormalno. Od MacBook-a M1 pa navise. Ovo pre toga samo ako se mora.
 
Sve ima svoje za i protiv. Ja ne vidim ni jedan razlog da se kupi MBP i stavi Windows, ili porediti ThinkPad koji je Windows mašina sa MBP koji je macOS mašina, dve različite stvari. Mac se kupuje zbog macOS-a. Na ThinkPad-u (iz tog vremena) će biti bolje hlađenje, na MBP-u bolja kamera, trekped, retina ekran i tako u krug, jedan ima jedno, drugi drugo, pa šta se kome više sviđa.
 
Hladjenje je i najvaznija stvar, toplota ubija elektroniku.
Ne znam koliko ce biti upotrebljiv MacOS na tako starim modelima koji odavno nemaju podrsku za novije verzije MacOS-a. Win10 ce imati bolju podrsku jos par godina a radice na tim modelima.
 
Ako tako nastavimo i ovo će biti još jedna zaključana tema jer će prerasti u Mac vs PC ili macOS vs Windows. Koliko to treba lap da radi, 50-100 godina, ako toplota nije ubila elektroniku ni posle deset godina rada?

Kod macOS-a samo u nekim situacijama je potrebna najnovija verzija i to kada određeni softver to zahteva, nije to kao kod Windows-a da kažu Windows 7 KRAJ i svi se prebace na Windows 10. Iako svake godine izlazi "nova" verzija macOS-a, to je uglavnom šminka. Ja sam na 15" 2013 testirao i Mojave i Big Sur i najnoviji Sonoma i veruj mi da nema razlike https://forum.benchmark.rs/threads/macos-14-sonoma.493879/post-6947459 Ako se ide na najnoviju verziju, postoji caka kao i kod Rufus-a za W11 da se sredi za minut preko OpenCore Legacy Patcher-a.
 
Ako želiš da imaš pored glavnog OS-a i taj novi koji testiraš, tada kreiraš novu particiju preko Disk Utility. Potreban ti je prazan fleš zbog instalacije novog OS-a. Skineš OpenCore-Patcher sa sledećeg linka: https://github.com/dortania/OpenCore-Legacy-Patcher

Screenshot 2023-08-27 at 16.47.52.pngScreenshot 2023-08-27 at 16.48.30.png

Evo i jedan od milion YT tutorijala koji može da pomogne
 
Nazad
Vrh Dno