Šta je novo?

Koji stariji a jeftin MacBook Pro?

ako su i mint i ubuntu instalirani u EFI, trebao bi da ih vidiš kada stisneš alt kada se čuje boot chime. ako hoćeš boot menu svaki put kad se butuje, ili da rekonfigurišeš grub ili da instaliraš refind ili OpenCore, koji nude grafički meni.
Da ti se zahvalim na iscrpnim savetima, mnogo su mi pomogli. Imam Mint na mašini, sve fercera i ne greje se. Bušenje kućišta je sada bespredmeno, odustao sam. Nešto sam se zapetljao oko dual boota, ali to će ostati neurađeno za sada. Za uraditi ostaje da podignem High Sierru, pokušaću kao eksterni disk, da sin pregleda da nije ostalo nešto bitno
 
treba ti adapter bordić, ima po alijima za par dolara ili po kp duplo skuplje.

onda u adapter umetneš m.2 nvme, neki najjeftiniji je dosta jer su late 2013 2x lanes, daklem 600-700 MB je max i onda ušrafiš sve to na mesto postojećeg diska.

to ako ti je kapacitet problem, pošto nije ovo ništa spektakularno loše za to godište. proveri sa DriveDx stanje.

edit: detalji ft. spisak modela koji ne rade.
Ma nije toliko kapacitet koliko sam mislio da ima brži interfejs i da je do ssd.. Ok.. Onda ostaje ovako
 
da li moze da se sazna bez otvaranja i probanja koja je vrsta ssd kontrolera na meku?
 
Ja bih pre napravio hackintosh sa tako starim hardverom, instalirao High Sierra i to je to. Grafika neki proveren AMD koji radi native, bez po muke ima da radi.
Postoje bukvalno native kombinacije koje rade bez nekog žongliranja sa kextovima i sređivanjem framework-a.

Koju ploču i procesor preporučuješ da Catalina ili Big Sur rade out of the box, nešto do 150e što bi moglo da se nađe na oglasima.
 
Jedan zanimljiv mak
taman da prepakuješ tvoj; skineš ovom ploču i SSD i meteš sebi; opciono i ekran, ako je u boljem stanju. onda od restlova napraviš drugi i prodaš ga za 150e, ima d'ode u roku od odmah. top apgrejd te izašao samo 50e!

inače kao projekat za sređivanje nije neki deal. jes' to i7 ali dual-core. da ti naleti original baterija će se načekaš a zamenske tastature koje se prodaju u nas su blago gnjecave i kad savršeno odradiš zamenu. ovo što radi sporo bez baterije se nowadays rešava sa OpenCore butloderom, koji omogućava pisanje po MSR i gasi tu zaštitu, tako da ako treba da čuči stacionaran, radiće punom brzinom pod bilo kojim OS.

inače, gore sam pisao da možeš meteš sebi NVMe, mišljah da je tvoj late 2013 (haswell); za early (Ivy) idu SATA, isto preko adapter boarda.
 
Hvala, baš ću da pogledam, da razmotrim i ovu opciju.
meni je ovo loš deal; 115 eur za haswell DDR3 platformu je previše. za te pare, pa i manje, možeš da dobiješ neki i3-8100 (quadcore), H310/B360 ploču i 8 GB DDR4. iako je ovo i7 vs i3, dele ih tri tehnološke generacije (ovaj i3 je ustvari i5-7600) a po performansama su vrlo slični, pogledaj Geekbench za jedan i drugi). ili npr. i5-8400 (hexacore) + H310 za 100e, debelo bolji procesor. u oba slučaja dobijaš i DDR4, drastično bolju grafiku/enkoder, M.2 SATA/NVMe slot, 20 W manji TDP i svašta još nešto. jedini blagi plus za hazvela ako imaš hardvera po fiokama pa da to iskoristiš.

štostiče OOB funkcionisanja, mislim da @RingeRaja evocira pradavna vremena sa Cloverom ili nedajbože Chameleonom; sa OpenCore moraš da prođeš čeklistu sa dortania koja je foolproof maksimalno - za okrugo 15 minuta si up'n'running sa config.plist, meteš 3-4 ključna kexta u EFI i to je to, nema drndanja sa konfigurisanjem, pečevanjem i ostalim vuduima.

grafika, moj glas za Polaris koji su sada super jeftini (videh RX 580 8 GB za ispod 100 EUR sa kao nekom "garancijom") a koji rade sa treš napajanjima, pod svim verzijama macOS i full metal podrška (uz par gotchas, detaljan buyer's guide na dortania).
 
Na iMac-u mid 2011 27 inča sa i7 3.4Ghz, 12gb DDR3 rama, SSD-om Sata III i ATI HD6770M 512Mb instalirao sam Monterey opencore legacy patcher-om. Instalacija je skroz automatizovana, sve traje oko dva sata i svodi se na par klika mišem. Monterey radi odlično, bez glitch-eva, YT pušta video tečno u 2K rezoluciji. Neuporedivo bolje radi nego recimo Catalina instalirana dosdude metodom na macbook-u pro early 2011 sa sličnom konfiguracijom. Apolutna preporuka za sve mašine koje ne podržavaju ništa više od HS-a. Takođe, opencore patcher nudi instalaciju i Darwin-a, možda se time budem poigrao ovih dana da vidim kako radi.
 
MIslio sam na Venturu, ne znam kako sam uspeo da napišem Darwin :) Pre par sati je postavljen za download i opencore legacy patcher 0.5.0, ja sam instalaciju radio sa 0.4.11. Upravio sam skinuo i ovaj najnoviji, pa da vidimo kako radi Ventura :)
Nažalost, Ventura još uvek nije patch-ovana za ovaj iMac pa ću morati da sačekam sa probom :D
 
Poslednja izmena:
Pozz svima,planiram da uzmem macbook pro 2015 8gb 256 da li sa i5 ili i 7 sve jedno mi je.
Nisam do sada koristio apple laptopove(macOS sam imao davno na windowsu u virtualci), zelim da koristim sad macOS da se bolje upoznam sa sistemom i najvise bi ga koristio za surfovanje, office poslove.
Dosta mi je bitno da mogu da podignem na njega i dual boot jer mi treba i windows tipa dva puta nedeljno po dva sata zbog posla(imam aplikacije koje samo tamo rade)
Gledao sam dosta recenzija po yt i hvale taj macbook i kazu da je ol za neki light posao pa me interesuju i vasa iskustva.
I da li je velika razlika izmedju Pro i Air modela

Hvala i svaki savet je dobrodosao
 
Šta mislite o MacBook Pro 15 Retina mid 2014 i7 16GB Ram 1TB SSD
Svakodnevna upotreba plus Java JDK, Netbeans, Adobe lightroom, Photoshop
Da li je može da pogura sve to
 
Šta je pametnije kako laptop za starija osoba.
1. Macbook pro 2015, 16gb ram = 300 e.
2. Lenovo thinkpad t480 8th gen, 8gb ram = 300 e.
Za fb, youtube i oglasnik.
 
Onaj kome je bolja baterija (a to je verovatno ThinkPad, jer je noviji 3 godine)
 
Ovaj što je zalepljen za HDD?
Termalna sonda?
 
Juče sam sređivao jedan Macbook Pro 8.1. Nema tako nešto na disku, a ne sećam se ni da sam u ostalima, to viđao. Ograđujem se, nisam nikakav autoritet za ikrševe. Ovaj sam kupio ispravan, sa 4Gb RAM i 250Gh HDD, beu punjača. Proverio, sve osim mikrofona radi. Očistio sam štroku, zamenio pastu, ubacio 8gb mem, pored jedne od 2Gb i stavio SSD. Instalirao sam Catalinu i ne radi loše. Temp kad se gleda neki HD materijal, ne prelazi 54C. Naravno, MacfanContr je odma stavljen.
Zaboravih, sve torx i trouglaste šrafove sam zamenio normalnim za krstasti šrafciger. Samo treba obratiti pažnju na dužinu istih.
 
Juče sam sređivao jedan Macbook Pro 8.1. Nema tako nešto na disku, a ne sećam se ni da sam u ostalima, to viđao. Ograđujem se, nisam nikakav autoritet za ikrševe. Ovaj sam kupio ispravan, sa 4Gb RAM i 250Gh HDD, beu punjača. Proverio, sve osim mikrofona radi. Očistio sam štroku, zamenio pastu, ubacio 8gb mem, pored jedne od 2Gb i stavio SSD. Instalirao sam Catalinu i ne radi loše. Temp kad se gleda neki HD materijal, ne prelazi 54C. Naravno, MacfanContr je odma stavljen.
Zaboravih, sve torx i trouglaste šrafove sam zamenio normalnim za krstasti šrafciger. Samo treba obratiti pažnju na dužinu istih.
Gde se gleda temp kod macbook?
 
Da, ovako kad ga vidim solo na slici, izgleda da to stvarno jeste kabl od kamere, pogotovo što kažeš da ti kamera ne radi.
Za to gde ide na logicboard najbolje da pogledaš na iFixit.com, nađeš model i pogledaš kako su ga rasklapali, pošto su mislim rasklopili sve što je ikad Apple napravio.
 
Na starijem unibody modelu je upravo ovakav konektor kao što imam na ovom računaru, moguće je da je na ovom mid 2012 macbook-u neko menjao ekran a samim tim i kabli sa konektorom za logic board, tako da tu teško da može nešto da se uradi osim rasklapanja displeja, a to mi se baš i ne radi :) Sve u svemu koristiću eksternu kameru kada mi bude trebala ukoliko ne postoji neki adapter sa ovog konektora na onaj noviji koji meni treba.
 
Nazad
Vrh Dno