Šta je novo?

Koji stariji a jeftin MacBook Pro?

Koristim godinama MBP early 2011 uglavnom kao multimedijalni plejer, još uvek je upotrebljiv za komunikaciju a jednom me je čak spasao kad je umro fiksni računar da odradim u šopu neke stvari, greje se kao lud ali radi :)
 
  • Like
Reagovanja: NAS
@jimmytza

Zaboravih da napišem da pre OpenCore-a proveriš u terminalu verzije koje tvoj Mac podržava

softwareupdate --list-full-installers
 
Hvala ti, car si.

Komanda za terminal mi je potrebna kako bih video koja verzija OpenCore-a mi je potrebna? Da li kombinacija sa dual boot-om je izvodljiva ako instaliram novi MacOS na externi drive?
 
OK, glup sam. To je to, meni isto prikaziju kao tebi (Big Sur).
Hvala još jednom
 
  • Like
Reagovanja: NAS
@Jovan_M

Kod temperature i obrtaja ventilatora pomaže program Turbo Boost Switcher


Screenshot 2023-09-04 at 10.23.51 AM.png
 
Poslednja izmena:
Ja se bas sad majem sa jednim Macbook Pro early 2011, stalno mi izbacuje gresku, ima u temi ovde:
Ubacio 8GB RAM i 480GB SSD. Sad sam mu vratio njegov HDD gde ima Sierra i pokrenuo update na High Sierra i prosao je ovu verifikaciju na serveru i trenutno se instalira.
Da probam sa ovim Core Patcherom nesto ali ne znam kako da dodjem do ispravnog MacOS-a na SSD-u kad nece nista da instalira. Takodje i Lion nece ni na HDD ni na SSD, vidi sliku.
 

Prilozi

  • IMG_20230902_132453~2.jpg
    IMG_20230902_132453~2.jpg
    292.2 KB · Pregleda: 46
Da li si sve proverio, da li si prilikom reinstalacije ušao u Recovery mode, da li si dobro uradio format hard diska/SSD-a...?

Probaj da skineš High Sierra (mislim da taj lap zvanično podržava tu verziju) pa kada uradiš format fleša nazovi ga MyVolume i tada u terminalu ukucaš

sudo /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume

Pogledaj i ovaj video:



Sećam se da sam na nekom klipu gledao da problem može biti ako je u toku reinstalacije laptop bežično povezan sa ruterom i tada prekida instalaciju (jer ne povuče sve podatke sa Apple servera) i da je preporuka da se koristi kabl.
 
Poslednja izmena:
Probacu ovo kad zavrsi update, podigao je na starom disku High Sierra.
Pazi, radio sam klasican Internet Recovery, ne moze ni da se dodje do dela gde se bira gde ce da instalira. Sa Disk Utility sam napravio particiju jedino to da ga zeza, probao Journaled i APFS ili kako vec bese pise, mislim da nije do toga. Radio sam vec ovo ranije ali ovaj nesto zeza, dal je do neta ne znam.
Probao sam i preko kabla bilo je isto.
Ono sto mi je sad nejasno kako je sad odradio update kroz sistem Sierra na High Sierra sa usb-a i WIFI a nece clean install.
Zaboravih, High Sierra sam napravio sa Transmac na Windowsu ali evo odradio je update i moze da se radi boot sa njim.
 
Poslednja izmena:
Probacu ovo kad zavrsi update, podigao je na starom disku High Sierra.
Pazi, radio sam klasican Internet Recovery, ne moze ni da se dodje do dela gde se bira gde ce da instalira. Sa Disk Utility sam napravio particiju jedino to da ga zeza, probao Journaled i APFS ili kako vec bese pise, mislim da nije do toga. Radio sam vec ovo ranije ali ovaj nesto zeza, dal je do neta ne znam.
Probao sam i preko kabla bilo je isto.
Ono sto mi je sad nejasno kako je sad odradio update kroz sistem Sierra na High Sierra sa usb-a i WIFI a nece clean install.
Zaboravih, High Sierra sam napravio sa Transmac na Windowsu ali evo odradio je update i moze da se radi boot sa njim.
Probaj (ako vec nisi) da iz terminala stavis datum na 2011-u, pa onda ako ne uspe high sierra, instaliraj default sistem za taj macbook, i uradi upgrade, tako sam ja morao na mom late 2011
 
Mislim da sam to probao, to mi stoji zapisano da mora za neku verziju na 2015 ali opet nije htelo. Ono sto je neverovatno da nece ni Lion da se instalira, poceo instalaciju, brojao onako bezveze ali je uradio jedan restart i nastavio i posle se zakucao u loop.
Ostaje za sada na HDD, ima High Sierra funkcionalan. Mozda nije kompatibilan sa 500GB SSD-om mada opet kako se Windows podigao? Nisam pametan.
Hvala na pomoci.
 
bas cu javim koliko drzi ova zamenska kad istestiram zamenio u ifix bateriju na macbook pro 13 early 2015.
 
Jedno pitanje, da ne otvaram novu temu. Drugar gleda da kupi Macbook Pro13 2018 8/256 sa ~ 120ciklusa baterije. Bukvalno je kao nov, od prvog vlasnika uzima. Da li je mnogo dati 500e za to? Koristio bi ga za web developing. Odgovara mu mac os, jurio je nesto malo mladje al sve je to po minimum 850/900e a ovo mu izletelo.
 
Za 500E sam viđao Macbook AIr M1 8/256 na KP. Jeste to Pro koji je on našao, ali M1 je ipak generacija ispred.
 
Jedno pitanje, da ne otvaram novu temu. Drugar gleda da kupi Macbook Pro13 2018 8/256 sa ~ 120ciklusa baterije. Bukvalno je kao nov, od prvog vlasnika uzima. Da li je mnogo dati 500e za to? Koristio bi ga za web developing. Odgovara mu mac os, jurio je nesto malo mladje al sve je to po minimum 850/900e a ovo mu izletelo.
Macbook Air M1 8/256 je za taj Macbook Pro 2108 i mama i tata.
Razmatrati danas neki polovan Intel MB pored M-arhitekture za oko 500 evra je bacanje para.
 
Hvala na odgovoru. Bacićemo se na potragu za neki M1. Reci mi samo da li je dovoljno 8gb rama ili tražiti sa 16? Ili možda 8, pa upgrade na 16?
 
Hvala na odgovoru. Bacićemo se na potragu za neki M1. Reci mi samo da li je dovoljno 8gb rama ili tražiti sa 16? Ili možda 8, pa upgrade na 16?
Upgrade u Mac i Ajfon svetu ne postoji, to mu je sto mu je. Generalno sto se tice webdeva, i 8GB zavrsava posao, najbolje je da uzme 8GB Air, i ako vidi (a to se da videti po activity monitoru da li je memory pressure usao u crveno) da mu nesto koci i zastajkuje, lako ce upgradeovati na neki M2 16GB ili M1 Pro/Max. Vecina workflowova sa jednim monitorom je komotna na Airu, i bacanje para je bilo sta vise od toga.
 
Hvala na odgovoru. Bacićemo se na potragu za neki M1. Reci mi samo da li je dovoljno 8gb rama ili tražiti sa 16? Ili možda 8, pa upgrade na 16?
Najverovatnije će i tih 8gb biti sasvim dovoljno za web dev.
Upgrade postojećeg hardvera ne postoji, sve je integrisano na matičnu ploču. Ako ne bude pasovalo, proda se se taj, pa se kupi jači, Air M1 se relativno lako prodaje i nema gubitaka, ako se kupi za neku dobru cifru.
Baterija drži jako dugo, neuporedivo duže nego kod Intel modela, ne greje se, nema ventilator i ne čuje se, prikaz na displeju je u rangu Intel Pro modela, ako ne i bolji.
Jednostavno, nova M arhitektura je toliko bolja da je bezveze razmišljati o polovnom Intelu.
Trenutna cena dobrog polovnog Air M1 8/256 je oko 650 evra, možda utrči i za manje para.
 
Hvala vam na odgovorima. Ne pratim tehnologiju, pa nisam ni znao da nema upgrade vec je sve integrisano na ploci. Prenecu mu ovo pa nek se presabere dal mozda Air M1 ili da se otvori malo pa cak Pro M1 da pojuri u startu i da ne menja.
 
Pošto sam sa Apple uređajima u "svađi", unapred se izvinjavam ako sam promašio temu, a moderatori neka je premeste gde treba.
Rođak dobi ovaj MacBok, i pojma nemamo koji je model? Niti znamo da li je uopšte ispravan, a nema punjač da ga probamo.
Pitanje glasi, koji punjač ide za ovaj model i koja mu je cena? Naravno polovan.
 

Prilozi

  • PXL_20231212_181912802.MP.jpg
    PXL_20231212_181912802.MP.jpg
    105.3 KB · Pregleda: 31
  • PXL_20231212_181919582.jpg
    PXL_20231212_181919582.jpg
    134.6 KB · Pregleda: 31
  • PXL_20231212_181856613.jpg
    PXL_20231212_181856613.jpg
    218.2 KB · Pregleda: 31
  • PXL_20231212_181952776.jpg
    PXL_20231212_181952776.jpg
    253.7 KB · Pregleda: 33
Slikaj malo bolje zadnjicu i tamo gde piše model A…
Ne vidi se dobro.
Btw, model je iz 2009. godine, mislim da je polikarbonat macbook, po meni da je 100% ispravan ne vredi ni 50€.
Što se tiče punjača, ako je model koji mislim da jeste, u pitanju je magsafe 60w, polovan je sigurno 20-30€, mislim da se ne isplati kupiti ga za probu.
 
Poslednja izmena:
Piše model A1342, 13 znači da je ekran 13"? Ja bih i rekao da je od 13".
 

Prilozi

  • PXL_20231212_201709294.jpg
    PXL_20231212_201709294.jpg
    236.3 KB · Pregleda: 26
Jeste 13”, zato što izgleda kao Macbook polikarbonat model, a oni su se pravili samo kao 13”.
Kako god, nađite negde magsafe 60w (može i jači 85w), pa probajte da li radi. Ako radi, može na njega i Windows da se instalira, ako ne odgovara OSX, ali slaba je to mašina, preslaba.
 
Nazad
Vrh Dno