Šta je novo?

iPhone 14

Mali update posle 2 nedelje koriscenja 14PM

Usao sam malo dublje u ekosistem. Airpods Gen 3 (nisam uzeo Pro i ako su bolje, udobnost mi mnogo znaci, ne volim kada mi silikon ulazi u uvo). Pravi test baterije tokom jednog sluzbenog putovanja, gde sam skinuo telefon sa kabla na 100% u 5h ujutro. Konstatno radi spotify (skoro 8h ukupno - provedeno u tranzitu, na aerodromima i u letu), pravio facetime i whatsapp pozive, mejlovi, vesti, igrice, google maps, AOD ukljucen sa pozadinom (sto da ne). Stigao kuci uvece oko 23h i ono sto mi sada preslo u naviku, nisam ga stavio na punjac. Budim se i vidim 38%, blagi osmeh na licu :D Apsolutno mi je olaksanje kako mi se svest promenila o baterijama. Generalno uopste vise ne mislim o tome, tek sada shvatam koliko mi je psihicki lakse.

Pazario sam i 4 pack airtag-a, stavio na kljuceve klinca i supruge (naravno da sam mu rekao sta radim, ne pada mi napamet da pratim dete, on se i sam slozio da koristimo za svaki slucaj). Vec me spasilo sa suprugom (bila opet u fazonu "uzeo si mi kljuceve, gde su sada". Naravno to nikad ne radim, samo je uz malu napomenu na svom uredjaju upalila find my device, i nasla ih u kaputu koji je skinula u spavacoj sobi kada se vratila iz Maxi-a.... Izvinjenje naravno nisam dobio, ali to je uobicajeno ;)

Ono sto mi kao leba nedostaje jos iz Androida je back gesture, ali cu nekako preci preko toga. Malo moram da se priviknem na notifikacije, mislim da Apple moze to dosta bolje.

Inace kakva su vam iskustva sa 16.4? Ja ne vidim neku razliku, verovatno nas vece promene cekaju u IOS 17? BTW proverite aplikacije, imao sam par njih za koje sam uradio manuelni update. Ono sto me iznenadilo, da Banca Intesa vec ima azuriranje po novoj verziji IOSa.
 
^ izgleda da je savršeno, o staklima i futrolama smo završili. Nemamo šta da pričamo osim ako opet neko ne ubaci udicu oko BH😀
 
Pitanje, da li mogu da se downloaduju pdf fajlovi na iphonu?
 
Naravno.
 
Moj kum ne veruje da sam prešao na Jabuku. Zajedno smo preko decenije uzimali flagship Android uredjaje (ja dominatno Samsung, on je malo šarao, ali se vraćao na Samsung). Elem, on pazario S23U, pa bio dobar izgovor da se malo ucirkamo i da me zeza što sam fenser i prešao na tamnu stranu :ROFLMAO:

Moram da priznam da je S23U sjajan uredjaj, pogotovu u domenu baterije koji mislim da je bio najveća falinka androidima generalno. Pretpostavljam da je na istom nivou sa 14PM po ovome što mi kum priča.

Subjektivno, meni 4 stvari iskaču:
  1. Što se tiče brzine, nismo videli nikakvu razliku (oba ferceraju bez štucanja). Glupo je porediti same operativne sisteme, svima su poznate prednosti i mane i jednog i drugog.
  2. Završna obrada. Ipak je 14PM za nijansu upeglaniji, osećaj čelika (makar meni) daje za dlaku veći premium feel, mada je ergonomija S23U bolja. Na kraju, svejedno kada se stave case-ovi....
  3. Kamera. Sigurno su svi odgledali gomilu poredjenja, i ne mogu da osporim da u dosta slučajeva S23U usnimi za nijansu bolje fotke, ali.... Šta je meni bitno? Meni je bitno da kad otvorim aplikaciju kamere na telefonu, ne diram neka podešavanja, već samo kliknem. Tu je 14PM bolji, pogotovu za recimo klinca u pokretu (plus brzina kojom se uslika je stvarno vidljiva). Dok sam bio na Samsung flagshipovima, uvek sam kliknuo po 2, 3 puta minimum, pa nadjem najbolju sliku. Nekako sa 14PM imam poverenje da će to što iz prve uslikam biti sasvim ok.
  4. Haptic feedback je definitivno bolji kod 14PM
Ono što sam konačno shvatio, ja sam prosečan korisnik (nisam power user u smislu editovanja, content creation ili tako nešto - meni samo treba pouzdan uredjaj gde baterija traje). Iskreno nema više loših telefona visoke klase. Zapanjen sam koliko klipova postoje na youtube-u "switched from iphone to S23U". Lićno ne samo da ne nameravam da se vratim na android, ne nameravam da menjam telefon jedno 3 godine minimum.
 
Drugar je koristio S23U (posle mesec dana vratio se na 14PM), a ja sam koristio 14 pro/Max i 14PM stvarno ima mnogo veći premium osećaj u ruci u odnosu na S23U (telefon nosim bez maske. A kamere sem 10x zoom su mi ipak bile bolje na 14PM, da ne pričam o prednjoj koja je 2 klase bolja na 14PM.
Pošto se tako pogodilo da ja imam S22U i 14 Pro dok je on koristio S23U baš smo sve detaljno uporedili i moje neko viđenje kamera je 14PM>S22U>S23U. Baterije na 14PM i S23U su tu negde, vibracija lepša na 14PM, punjenje kriminal na oba, ali ipak kod Samsunga je brže, kvalitet razgovora i zvučnika je nešto bolji na 14PM.
I ja sam miran sigurno 2 god sa ovim telefonom, što je najbitnije. 😅
 
Moj kum ne veruje da sam prešao na Jabuku. Zajedno smo preko decenije uzimali flagship Android uredjaje (ja dominatno Samsung, on je malo šarao, ali se vraćao na Samsung). Elem, on pazario S23U, pa bio dobar izgovor da se malo ucirkamo i da me zeza što sam fenser i prešao na tamnu stranu :ROFLMAO:

Moram da priznam da je S23U sjajan uredjaj, pogotovu u domenu baterije koji mislim da je bio najveća falinka androidima generalno. Pretpostavljam da je na istom nivou sa 14PM po ovome što mi kum priča.

Subjektivno, meni 4 stvari iskaču:
  1. Što se tiče brzine, nismo videli nikakvu razliku (oba ferceraju bez štucanja). Glupo je porediti same operativne sisteme, svima su poznate prednosti i mane i jednog i drugog.
  2. Završna obrada. Ipak je 14PM za nijansu upeglaniji, osećaj čelika (makar meni) daje za dlaku veći premium feel, mada je ergonomija S23U bolja. Na kraju, svejedno kada se stave case-ovi....
  3. Kamera. Sigurno su svi odgledali gomilu poredjenja, i ne mogu da osporim da u dosta slučajeva S23U usnimi za nijansu bolje fotke, ali.... Šta je meni bitno? Meni je bitno da kad otvorim aplikaciju kamere na telefonu, ne diram neka podešavanja, već samo kliknem. Tu je 14PM bolji, pogotovu za recimo klinca u pokretu (plus brzina kojom se uslika je stvarno vidljiva). Dok sam bio na Samsung flagshipovima, uvek sam kliknuo po 2, 3 puta minimum, pa nadjem najbolju sliku. Nekako sa 14PM imam poverenje da će to što iz prve uslikam biti sasvim ok.
  4. Haptic feedback je definitivno bolji kod 14PM
Ono što sam konačno shvatio, ja sam prosečan korisnik (nisam power user u smislu editovanja, content creation ili tako nešto - meni samo treba pouzdan uredjaj gde baterija traje). Iskreno nema više loših telefona visoke klase. Zapanjen sam koliko klipova postoje na youtube-u "switched from iphone to S23U". Lićno ne samo da ne nameravam da se vratim na android, ne nameravam da menjam telefon jedno 3 godine minimum.
Drugar je koristio S23U (posle mesec dana vratio se na 14PM), a ja sam koristio 14 pro/Max i 14PM stvarno ima mnogo veći premium osećaj u ruci u odnosu na S23U (telefon nosim bez maske. A kamere sem 10x zoom su mi ipak bile bolje na 14PM, da ne pričam o prednjoj koja je 2 klase bolja na 14PM.
Pošto se tako pogodilo da ja imam S22U i 14 Pro dok je on koristio S23U baš smo sve detaljno uporedili i moje neko viđenje kamera je 14PM>S22U>S23U. Baterije na 14PM i S23U su tu negde, vibracija lepša na 14PM, punjenje kriminal na oba, ali ipak kod Samsunga je brže, kvalitet razgovora i zvučnika je nešto bolji na 14PM.
I ja sam miran sigurno 2 god sa ovim telefonom, što je najbitnije. 😅
Bukvalno se slažem sa svim argumentima koje ste naveli, kolega ima S23U pa stalno nešto poredimo. Po meni je ove godine između S23U i 14PM u suštini odabir ko šta više voli. Oba telefona su odlična, koji god da se uzme teško može da pogreši.
 
samo sto je S23U brand new, a 14PM last year model :)
 
^ kad gledao kroz godine izlaska slažem se, ali 14pm je prava konkurencija S23U a ne S22U
 
Logično.
Samo se još nisam spasao, nego još uvek prelazim sa generacije na generaciju, srećom, poslednjih godina na svaku drugu, ali ozbiljno razmišljam o trećoj.
Već mi se Mac Studio mota po glavi. :ROFLMAO:
Apple te opere, da nema dalje. :oops:
Opere nego sta...Iphone 14pro,imac,ipad,macbook,airpods pro,homepod mini x2 i razni servisi.Nema izlaska hahaha
Pitaka… Malo skuplja, ceka se nekoliko dana, ali vredi… Ja licno samo te maske koristim. S tim sto ova maska ne pruza perfektnu zastitu (otvorena je sa svih strana, cuva ledja i uglove najvise), ali ko voli osceaj koriscenja slican onom kao da nemate masku uopste ovo je najbolja opcija. Cena mislim oko 60 evra.
Ja uzeo Latercase,ista kao pitaka ali ima zasticene kamere i eliminise prasinu izmedju sociva kamere.
 
Ja uzeo Latercase,ista kao pitaka ali ima zasticene kamere i eliminise prasinu izmedju sociva kamere.
Isto, i jeftinija je od Pitake.

Jedno pitanje vezano za za ovu novu funkciju clear call ili kako se već zove, jel se to uključuje za svaki poziv pojedinačno ili ima za sve zajedno?
 
Da li neko može da mi objasni zašto u podešavanjima ne postoji opcija za hotspot (odmah ispod cellular)? IOS je 16.2.
Edit: ažuriran na 16.4.1 i pojavila se nekim čudom opcija. 😅
 
Poslednja izmena:
Koristim trenutno 13 pro običan. Problem je što je obećan ćerki i sad moram sebi da uzmem novi. Gledao sam isto 13 pro ili PM ali je nemoguće naći na oglasima Niš i okolina vakum. Bitno mi je ili vakum ili do 3 meseca od aktivacije da bih mogao da aktiviram apple care. Uzeh onda da gledam 14 seriju. Imam par nedoumica. Na koju foru je recimo ista cena 13 PM i 14PM 256gb? Čak ima i jeftiniji 14 PM od 13. Mislim na nove 13-ice koje vidim po oglasima u drugim mestima.
I druga stvar je što imam bojazan oko ove pilule u ekranu. Nekako godinama koristim notch telefone, ovo mi baš deluje kao crna rupa. Kakvo vi koji ste prešli sa notch telefona imate iskustvo sa ovom rupom. Jel se brzo navikne, jel stvarno ima koristi od toga..
 
apple care je moguc maksimum 60 dana od aktivacije
 
..I druga stvar je što imam bojazan oko ove pilule u ekranu. Nekako godinama koristim notch telefone, ovo mi baš deluje kao crna rupa. Kakvo vi koji ste prešli sa notch telefona imate iskustvo sa ovom rupom. Jel se brzo navikne, jel stvarno ima koristi od toga..
Ja sam posle godinu i po nošenja iP13PM kupio 14 Pro i prodao ga posle 15 dana zbog te pilule. Bukvalno kako si rekao, crna rupa usred ekrana.
 
^ meni ne smeta, valjda zavisi od ukusa
 
Sve može samo da nije notch. 😅
 
I druga stvar je što imam bojazan oko ove pilule u ekranu. Nekako godinama koristim notch telefone, ovo mi baš deluje kao crna rupa. Kakvo vi koji ste prešli sa notch telefona imate iskustvo sa ovom rupom. Jel se brzo navikne, jel stvarno ima koristi od toga..

Brzo sam se navikao na PMu, mozda je više uočljiva na običnom pro. Mislim da se mozak prilagodi brzo, kao i na običnim "rupa" lopticama ili fold na preklopnim telefonima.

Lično mi se svidja cela dynamic island fora, interaktivno. i zanimljivo (ispeglano je odlično sa animacijama). Gledam sad suprugin sa notchom, i svakako mi izgleda kao nesto staro. Bilo dosta pljuvanja jabuke zbog dynamic island-a, a kad pogledam google playstore, ima koliko hoćeš aplikacija koji emulraiju pilulu, prve 3 skinute u preko 11 mil primeraka :ROFLMAO:
 
@Superiorni18 nemaš više vakuum 13 pro nigde, eventualno od 1 TB, ja tražio. Istu sam dilemu imao oko ostrva ali kupio sam 14 pro i ne samo da mi ne smeta nego mi se i sviđa. Uglavnom ga i ne vidim, a i kad vidim animaciju, jako je brza i diskretna. Telefon radi perfektno i veoma sam zadovoljan kupovinom. Nemoj gledati te cene, skuplje i jeftinije jer pola toga nema na stanju. I ja sam lupao glavu a onda kad sam krenuo da zovem bilo mi je jasnije.
 
Nazad
Vrh Dno