Šta je novo?

iPhone 14

Pa nije baš mala razlika. 😅
I meni dimenzije 14 pro odgovaraju, ali sve se nešto premišljam šta da radim. Baterija mi je ok, mada ako ga malo jače pritisnem mora na punjač oko 20-21h jer gledam da ga ne praznim ispod 20%. Izgura 6h SOT-a bez problema.
Punjenje mi je nekako čudno, do nekih 70% se napuni brzo, tipa za pola sata, a posle toga mu treba još 40ak min do 100%.
 
Ja sam mislio da necu moci da se naviknem na max, sad, posle 15-ak dana tesko da bi se vratio na manji a baterija traje i traje,Imam 13 pro max ali mislim da je slicna autonomija.
 
Poslednja izmena:
Ja sam mislio da necu moci da se naviknem na max, sad, posle 15-ak dana tesko da bi se vratio na manji a baterija traje i traje,Imam 13 pro max ali mislim da je slicna autonomija.
Ja lično ne mogu koristiti mali telefon. Po meni ili 14pm ili S23U, manji ekrani teško dolaze u obzir. Navikao i nema nazad 😀
 
Pa nije baš mala razlika. 😅
I meni dimenzije 14 pro odgovaraju, ali sve se nešto premišljam šta da radim. Baterija mi je ok, mada ako ga malo jače pritisnem mora na punjač oko 20-21h jer gledam da ga ne praznim ispod 20%. Izgura 6h SOT-a bez problema.
Punjenje mi je nekako čudno, do nekih 70% se napuni brzo, tipa za pola sata, a posle toga mu treba još 40ak min do 100%.
Iskljuci onu optimizaciju punjenja, i u lokacijama mora da se iskljuci "izguglaj" sta tacno da bi definitivno ubio optimizaciju i onda ce se brze puniti do 90% posle ce malo da okilavi.
 
Sto bi to uopšte radio? Meni do 80 % puni brzo.

Optimized charging je da nauči navike pa kad ga staviš uveče na punjač, da on ne radi konstantno trickle charge, nego da tačno bude napunjen pre nego što će ti zvoniti alarm.


Evo i ovde oko punjenja i kako se računa jedno punjenje...

 
Ja punim do 100% i stavim pred spavanje na punjač pa na koliko god da je, često bude oko 40-45%, ne pada mi na pamet još i tim stvarima da se opterećujem.
 
^ Isto tako.
Nisam ni na jednom telefonu robovao bateriji ne znam što bih ovde.
BH % mi je nešto što bespotrebno opterećuje korisnike.
 
BH je ionako nastelovan

100% 6-7 meseci, onda 1% svake 2-3 nedelje opada, i tako do 86-87%, i onda stane, i onda krece posle par meseci da se i tu pomera, ali tipa 1% na dva meseca, i onda drzi na 80-81% i nikako da padne, dok godine ne prodju. To je s razlogom uradjeno da ljudima ne bi baterije u garantnom roku menjali, jer toboz nisu ispod 80%, a apple garantuje za tih famoznih manje od 80% tek. Prljava taktika, kadija te tuzi kadija ti sudi.

Mislim, svakako nebitno, jer ja menjam na po 3 godine na mojim (12pm, 13 pro, 7), u domacinstvu koristimo, ne razmisljamo, a sad odkako su digli cene zamena, radije cu u power bank investirati svima (trosak 20e po coveku) i odloziti jos jednu godinu zamenu, nego da im placam bezveze.

Ali sto je istina, istina je, ajfonovi garantovano traju po 5-7god bez problema, a zadnji felerican telefon im je bio IC bagoviti 7/7+, od tada sve kao doksa radi. Ja jos znam ljude na 6S, u 2023, jeste malo mucenje, ali radi sve od appova i osim nosenja pb, nemaju zamerki, a pritom nisu penzosi u pitanju. Tesko da neko moze za S5 Samsungom 2023, sve i da je sam Gandi.
 
Mnogi nose S6/S7 i dalje.
S5 nije mogao da se koristi ni u 2018. 😂
A primetio sam da veliki broj ljudi nosi još uvek 6s, 7 i 8 modele (uglavnom plus).
 
Eto danas posle decenije androida, presao i ja u I sheep familiju. Uzeo Deep Purple 14PM sa original case-ovima (silicon crna i ona kozna ljubicasta). Pazario u jednoj od onih autorizovanih prodavnica sto nalazite po soping centrima (pusti pare, zaradio sam ih, necu da se zezam sa oglasima ili malim radnjama). Realno, ako mogu da kupim telefon po istoj ceni kao u zvanicnim Apple prodavnicama u Italiji, meni je to ok. Momci iz prodavnice su fenomenalni, bukvalno 2 sata zajedno smo radili prebacivanje sa androida (bilo i oko 10GB fotki). Move to IOS odradio solidno posao, ali upozorenje onima koji su kao ja zagazili duboko u android, za 2FA zgodno je da imate i stari android jos aktivan pre nego sto uradite factory reset.

Napomena na prve utiske. Skoro 2 godine koristim obican IP12 kao sluzbeni, tako da mi ceo sistem nije bas nepoznat, ali generalno samo sam koristio pozive, mejl, whatsapp, kalendar i (nazalost) MS teams za sastanke....

Sada kada sam preneo ceo privatni zivot u 14PM, jedna stvar mi je odmah iskocila. Koliko su bolje aplikacije na IOSu (od Instagrama, Wolta, bankarske aplikacije, pa na dalje). Nisu to neke velike razlike, ali nekako je sve upeglanije.

Naravno prva stvar (koju sam ocekivao) doterivanje izgleda (customization) je minimalno. Nista iznenadjujuce, Apple gura tu neku jednostavnost. Naravno, ostavio sam AOD sa pozadinom i dodao par widgeta (vreme i korake). Pritisao sam ga ko budala ceo dan (nema sta nisam skidao sa app store-a, gledao netflix, igrao candy crush, logovao se u boga oca drugih aplikacija). Baterija je zmaj. Imam 5 sati SOTa i 44% ostale baterije a uredjaj nije jos naucio moje navike. Nema tu sta vise da se prica.

Ekran odlican, ali sam uvek koristio Samsung flagship uredjaje, tako da tu nije nesto wow od onoga na sta sam navikao od ranije.

Znam da ljudi pljuju Dynamic Island, ali kao novitet meni je subjektivno koristan i zanimljiv.

Kamera nema toliko izbora kao Samsung flagship telefoni, ali je super koliko dobre slike dobijam bez razmisljanja (ja sam foto amater, samo volim da kliknem dugme). Brzi autofocus nisam do sada iskusio.

Prvi face time sa suprugom....vise ne mogu da zamislim video pozive preko vibera ili slicnih aplikacija. Ona primetila i da imam neku dlaku koja mi divlje raste na celu....

Ono sto mi jedino stvarno nedostaje iz androida jeste BACK GESTURE.... Ne razumem zasto na nekim aplikacijama moram da trazim onu kvacicu u gornjem levom uglu, "swipe to go back" radi samo u nekim random aplikacijama.... Siguran sam da to mogu da rese preko noci, mora da postoji razlog zasto to ne rade.

U svakom slucaju, prezadovoljan sam. Moram da priznam, imao sam strah da ce sve proci ok sa prebacivanjem. Sada kada je sve instalirano i radi besprekorno, nema nazad.
 
I mene najviše nervira što nema swipe back u svim aplikacijama i što nema i sa desne strane kao na androidu.
Uz to me nervira veličina tastature koja ne može da se menja.
Obaveštenja su kriminalna ali sam se nekako navikao, slično je bilo na Xiaomi telefonima.
Kako sam se nadao brzo sam se navikao i svario iOS. Sad mogu komotno da ne menjam telefon ponovo 2 godine.
 
Evo baterija sa 14pm, celo vreme spojen sa autom preko bluetooth, slušanje dezeera, google maps, pozivi, dva e-mail, slikanje dece…. odnos wifi/4G - 30/70%. Iskreno ne znam da li treba bolje od ovog. Kada sam vikendom kući na wifi za 10% baterije imam 2:15h sot, da idem od 100-20% na wifi mislim da bi imao jedno 12h sota.
 

Prilozi

  • 22441F13-6DA7-47D6-B43D-3C03B7D012D1.png
    22441F13-6DA7-47D6-B43D-3C03B7D012D1.png
    332.9 KB · Pregleda: 71
  • 7AA34DB5-0E70-4BE2-88B1-7596709A7CA8.png
    7AA34DB5-0E70-4BE2-88B1-7596709A7CA8.png
    335.2 KB · Pregleda: 71
Jel ima neki nacin da namestim limit za potrosnju 4G/LTE na 14PM? Idem na sluzbeni, pa obicno pazarim one GB dodatke (necu da predjem odredjenu potrosnju).
 
^ koliko znam imaš da ograničiš limit da ti ne radi sinhronizaciju app u pozadini, tipa da radi stavljanje na cloud slika…. A da ograničiš određenu količinu mb kad potroši da stane korišćenje mislim da nema.
 

Prilozi

  • 02752960-7E53-4E1A-B4EA-A08BEF9CD544.jpeg
    02752960-7E53-4E1A-B4EA-A08BEF9CD544.jpeg
    51.4 KB · Pregleda: 47
^ koliko znam imaš da ograničiš limit da ti ne radi sinhronizaciju app u pozadini, tipa da radi stavljanje na cloud slika…. A da ograničiš određenu količinu mb kad potroši da stane korišćenje mislim da nema.

Ok naci cu neki app.
 
^ ja sam uglavnom pratio rucno, možda ima neka app za takve stvari.
 
Settings/Mobile Data i gledaš Mobile Data Current period, jedino pre toga na dnu strane uradi Reset Statistics. Čak ti je izdvojeno za roming. To naravno uradiš kad ulaziš u roming 😃

Ovako možeš da vidiš koliko si potrošio i jedno ne možeš da uključiš da te podseti kad potrošiš određenu količinu podataka. Za tako nešto, mora posebna aplikacija.

Recimo besplatna opcija

Traffic Monitor with Widget


Data Usage - Save more money

 
Poslednja izmena:
Kako ste zadovoljni sa 14 pro? Kakva je baterija? Neko ko je presao sa androida na ios sta vam nedostaje/nervira?
 
Baterija solidna. 5-6h SOT na nekih 14-16h rada. Još se razmišljam da li da menjam za pro max.
Nedostaje mi:
  • swipe back sa desne strane,
  • floating windows,
  • jednostavnije čuvanje fajlova (da ne moram npr video da čuvam u files pa onda ponovo u photos),
  • normalna obaveštenja (navikao se jer sam koristio ranije Xiaomi ali ima mesta u gornjem levom uglu za ikonice obaveštenja)
  • podešavanje veličine tastature
  • nekad bluetooth za deljenje fajlova ali kako je većina ljudi sa kojima se družim prešla na iphone više nije problem.
Generalno kako sam mislio da se neću navići uspeo sam i nije više mi problem da koristim ios kao daily. Ima tu stvari koje iritiraju i koje su bolje rešene na androidu ali mnoge aplikacije dosta bolje rade na ios iako su dizajnerski malo ružnije.
 
Meni iskreno svejedno, nije mi smetalo ni notch ni ova pilula
 
Samo da nije notch…pilula mi je i ok. Samo nisu sve aplikacije lepo odradili pa upada notch u deo aplikacije (uglavnom ne smeta, ali nekad pokriva deo gde nešto piše npr).
 
Ja sam primetio da "upada" samo prilikom gledanja pojedinog sadržaja na yt, tu mi malo zasmeta, dok je velika većina bitnih aplikacija već uveliko optimizovana.
Meni lično zanimljiva promena u odnosu na notch (koji je već smorio nakon nekoliko uzastopnih generacija), lepo i fluidno saradjuje sa sistemskim i drugim aplikacijama, a pun potencijal će verovatno iskoristiti u narednoj verziji iOS-a, za koji mesec. Ostaje navodno i na iP15, tako da ima vremena i prostora za razna poboljšanja.
 
Kod nekoliko prodavaca koji izađu među prvima, gledam pro 128 recimo, oko 30 evra je jeftiniji 14 od 13. Pa mi nema smisla ni da su iste cene a ne ovo...
 
Nazad
Vrh Dno