Šta je novo?

Fotografije - 2014 - Pitanja, odgovori i razno

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
E super, to si rešio. Sad malo da predahneš, pa da počnemo da ti predlažemo trigere, stalak, beauty dish, razne difuzore, spectralight-ove, gelove, zilberice. A dobro bi ti došle i blic glave :D...
 
Следећи пут када будем поставио питање вас двојица да будете офлајн, хвала:D. Заборавих рећи да је Младен пресудио у вагању због TTL-a.
 
To je ubedljivo best buy imajuci u vidu tvoje potrebe i telo koje imas. Lepo da ga koristis ;)
 
Pitanje za malo upucenije...

Znam da je samo 7 listica u pitanju, ali meni nesto kruzici deluju ovde mnogo nepravilno...
U pitanju je Nikkor 35mm f1.8 skroz otvoren, opaljeno samo da se vidi "problem".

Da li sam zab'o krsh primerak, ili je bokeh ovakav i kod ostalih vlasnika 35ice?
 

Prilozi

  • DSC_2087_resize.JPG
    DSC_2087_resize.JPG
    127.1 KB · Pregleda: 133
Mislim da je to to sto se Nikon 35ice 1.8G tice.
 
Pitanje za malo upucenije...

Znam da je samo 7 listica u pitanju, ali meni nesto kruzici deluju ovde mnogo nepravilno...
U pitanju je Nikkor 35mm f1.8 skroz otvoren, opaljeno samo da se vidi "problem".

Da li sam zab'o krsh primerak, ili je bokeh ovakav i kod ostalih vlasnika 35ice?

Ali realno to je objektiv od 150 evra, ne mozes da ocekujes da ima sve perfektno odradjeno ;)
A u krajnjem slucaju, nista mu ne fali ni tako !
 
Gledam sad po netu primere i sve je to manje vise slicno kao i ovde. Bolji bokeh za te pare izgleda moze covek da dobije, ali samo ako se qrva sa nekim starijim manuelcima ;)

Nema veze, za 130eur je super staklo, sticajem okolnosti tek sam sinoc pucao po mraku sa njim, prethodnih dana sam se zezao uglavnom po danu pa nisam ni imao slucaj da snimim kakav bokeh pravi nocu...
 
Ja se uvek setim mog jednog drugara, kada isto tako krenem da se tripujem oko opreme, koji je foktao sa Nokia N95 i koji je pravio toliko fantasticne fotke da ne mogu da ti opisem, a samo mi ih je pokazivao na svom mobilnom :D Treba uzivati u onome sto imas, naravno kada se napravi prilika za nesto bolje, svakako iskoristiti :)
 
Pitanje za malo upucenije...

Znam da je samo 7 listica u pitanju, ali meni nesto kruzici deluju ovde mnogo nepravilno...
U pitanju je Nikkor 35mm f1.8 skroz otvoren, opaljeno samo da se vidi "problem".

Da li sam zab'o krsh primerak, ili je bokeh ovakav i kod ostalih vlasnika 35ice?

Srgojlo, to je sasvim pristojan bokeh za tu duzinu! Samo vozi, i nije bokeh sve u fotografiji! ;)
 
Problem i jeste sto se mnogo vozim (kolima) :) Dodje mi peske/biciklom da idem na posao ne bi li stigao malo da se vezbam - ali me yebe malo geografija ;)

Zadnjih par godina non stop primecujem oko sebe interesantne kadrove, a aparat stoji kuci, a ja lenj da se vratim na isto mesto. Pre par dana sam nabavio korektnu sling torbu, pa se nadam da ce aparat malo vise da bude uz mene kad pedalam.

Ali Marfi je na mene bas bacio oko, kad ima sta da se slika - nema aparata, kad je aparat u ruci onda se sve ostalo zezne (svetlo, vreme itd...). Luda su ova vremena, posao, porodica itd... Najgore je kad covek zavoli neki hobi, a nema vremena da mu se posveti. Ali ne odustajemo, pa makar i penziju docekali ;)
 
Mozda Marti nece ali Marfi hoce da te natera da nosis sokocalu bukvalno svuda! Sta mislis sto ja i na pijac idem sa sa barem dva objektiva! :d
 
Питање у вези фоткања сајма аутомобила. Савети? Блиц као fill flash или не? Polarizer?
 
Пошто ми је стигао блиц почео сам мало да шкљоцам и увидео да је отприлике ETTL бескорисна опција у лошијем амбијенталном осветљењу и да ISO мора горе свеједно. Мислим нема везе али сам очекивао бар то аутоматско мерење мало боље. Пуцам мануелно али онда и мора да се подешава сваки пут. Боље да сам узео YN560iii. Мислим због цене.
 
Hahaha :D Uci ces u fazom, samo malo vremena da prodje ;) Uvek ti je bolje da uperis, ako slikas u nekom stanu npr, u plafon, ili zid sa strane, mozes da vezbas kod sebe kuci, tako ces osvetleti i ceo ambijent koji zelis da fotkas, i ljude koje zelis da fotkas, i svetlo ce biti mekse i lepse, ali da kao sto rekoh TTL je za lenje i nije uvek korisna opcija, naravno zavisi kako zelis da ga koristis :)

Ali ne tripuj se, nisi pogresio, to je odlican blic za odlicne pare ;)
 
U zatvorenom svakako dizi iso kako bi uhvatio sto vise ambijentalnog svetla. iso400-800 ne bi trebalo da je problem na bilo kojem dslr-u. Ja cesto sa blicem dizem iso na 1000-1200 bas zbog ambijentalnog svetla. Blic ti osvetli subjekat koji slikas, za ostatak ti je bitan iso i shutter speed. TTL naravno da nije idealan, ali ti u mnogo situacija moze ustedeti vreme/olaksati posao. Ne sudi o blicu a da ga posteno nisi ni isprobao, pogotovo sto sa blicevima nemas iskustva
 
У стану и сам фоткао. Не судим него за ово кратко време што сам опалио данас 50-так фотки супруге и таште. Блиц је сам по себи него чисто сам споменуо ТТL јер сам дао 70$ више ал' добро нема сад то везе. Ионако мануелно цепа за све паре ослепео сам пар укућана и што кажу комшије као да се снима филм код мене:-D
 
Može li neko da mi objasni jednu malu stvar...
Dva fotoaparata, približno ista veličina senzora, a jedan je deklarisan na 24.2 MP - drugi na 16.1 MP.
Ono što mi posebno nije jasno (a pokušaću da objasnim što kraće i jasnije) je - da li da očekujem lošiji generalni kvalitet fotografije od ovog sa 24.2 MP, uzimajući u obzir da su im senzori približno jednaki?
U čemu je fazon?

Capture.JPG
 
^ta dva aparata se u finesama razlikuju, verovatno je d3200 bolji, kao sto je d3100 bio bolji od d5000 itd....tako je to uvek kad se novi model pojavi.
 
Ma gde bre bolji. D3200 je bio aktuelan i kad sam ja uzimao D5100. Tih 24mp je smeh na D3200. Bio sam fotkao raw sa D3200, D5100, 600D, lepo nabacio na komp i uporedjivao. Ako te interesuje ISO, D5100 je tu pobednik. I u dinamici je pobednik. I D5100 moze da ima manualne komande pri sniamnju (sa hack-om)... Ako za sebe gledas, D5100 je na akciji sada u Madjarskoj, i u toj klasi mislim je zestok best-buy :)
 
Taj donji segment gde je tvoj d5100 i d3200 su isto sranye, dele ih finese, a na akcijama su vecito u hu.
 
Cekaj, ako nekog ko vozi novog bmw-a, pitas sta da uzmes, yuga ili daciju, ti stvarno smatras da je korektan odgovor: "ma sve je to isto sranye" ?! To sto je tebi to sranye ne znaci da je i nekom ko zeli jedan...
 
У стану и сам фоткао. Не судим него за ово кратко време што сам опалио данас 50-так фотки супруге и таште. Блиц је сам по себи него чисто сам споменуо ТТL јер сам дао 70$ више ал' добро нема сад то везе. Ионако мануелно цепа за све паре ослепео сам пар укућана и што кажу комшије као да се снима филм код мене:-D

Ja sad ne znam da li znas, ali cisto da ti napomenem, ti mozes da slikas i na brzinama shuttera ispod sync speed-a, to upravo radis da bi pomesao svetlo blica sa ambijentalnim svetlom, mozda vec znas sve to ali ipak da napisem, bez ljutnje !
Takodje da bi pokupio ambijentalno svetlo u tvom slucaju probaj da drzis blendu otvoreniju, jer sa blendom kontrolises kolicinu ekspozicije blica, zapravo blenda kontrolise koliko ce svetla doci do tvog senzora aparata.

Stavis na M mod, i stavis setovanja (ako ces koristiti tvoju 35-icu) shutter na 1/60, blendu na tipa 2.8 ili 3.2 da imas i lep bokeh, i stavi blic na 1/16 ili mozda cak i manje, ili vise zavisnosti kolika je ta soba/prostorija, provalices i sam, i naravno blic uperi u plafon ili u neki zid sa strane, probaj i mislim da ces biti zadovoljan rezultatima.

I posle ako se kreces kroz kucu/stan, samo malo otvoris ili zatvoris blendu da uravnotezis ekspoziju, niko se naucen nije rodio, tako da bez brige, ali treba vremena da udjes u fazon !

Nisam napisao, ISO stavi na 200 ili 320, nije poenta da dizes iso, imas blic a i svetlosno ja objektiv :) a zato si i kupio i jedno i drugo !
 
Poslednja izmena:
Ma gde bre bolji. D3200 je bio aktuelan i kad sam ja uzimao D5100. Tih 24mp je smeh na D3200. Bio sam fotkao raw sa D3200, D5100, 600D, lepo nabacio na komp i uporedjivao. Ako te interesuje ISO, D5100 je tu pobednik. I u dinamici je pobednik. I D5100 moze da ima manualne komande pri sniamnju (sa hack-om)... Ako za sebe gledas, D5100 je na akciji sada u Madjarskoj, i u toj klasi mislim je zestok best-buy :)

Dakle, zaključak je da je (gledajući u "entry-class dSLR" kategoriji u koju oba spadaju, koliko sam zakljkučio čitajući po netu - ispravno ili pogrešno - svejedno, u istoj su klasi) - D5100 bolji izbor?
Realno... ja sam AMATER koji želi da uloži trud, vreme i novac (to treće kad ga izmislim ili nekim čudom zaradim) da postane nešto više. Iako sam to što sam, nenormalno mi je da nešto što ima istu veličinu senzora ima 8MP više, dok su svi ostali deklarisani parametri slični između ova dva aparata skoro pa na nivou statističke greške. Laički rečeno: Ova 24MP mi od početka paraju oči i imam utisak (isto tako od početka) da je D3200 u stvari nešto što veštački nabija na 24MP - da se prime budale(?), dok je 5100 jednostavno nešto što daje sirovo realan output u skladu sa hardverom koji je unutra... Ispravan zaključak?
 
Pa ne znam bas za taj zakljucak, mozda si u pravu, mada mislim da ima tih 24mp svojih prednosti pored toga sto to koriste za "da se prime budale", ali ja ih nisam primetio... Kao sto rekoh gore, visok ISO bolji na D5100, dinamika bolja na D5100. Meni to treba, s toga sam to i uzeo, ima rotirajuci ekran ako ti znaci :p Meni je ok za pocetak, verovatno ce biti i tebi.

Uzmi u obzir da D7000 i D5100 koriste isti senzor, i generalno je jako dobar po onome sto sam i sam video a i po drugima, iskusnijima... Ja sam se smorio kako izgleda fotka od D3200 na ISO 1600 i 3200 cim je malo slabije svetlo...
 
Poslednja izmena:
Pa ne znam bas za taj zakljucak, mozda si u pravu, mada mislim da ima tih 24mp svojih prednosti pored toga sto to koriste za "da se prime budale", ali ja ih nisam primetio... Kao sto rekoh gore, visok ISO bolji na D5100, dinamika bolja na D5100. Meni to treba, s toga sam to i uzeo, ima rotirajuci ekran ako ti znaci :p Meni je ok za pocetak, verovatno ce biti i tebi.

Uzmi u obzir da D7000 i D5100 koriste isti senzor, i generalno je jako dobar po onome sto sam i sam video a i po drugima, iskusnijima... Ja sam se smorio kako izgleda fotka od D3200 na ISO 1600 i 3200 cim je malo slabije svetlo...
1. Kao neko ko se trenutno hebe sa kompaktom 3x prevaziđenim - ISO mi je glavobolja žestoka u ovom momentu.
2. Pošto volim da eksperimentišem (iako to zbog svoje trenutne neukosti ne kačim okolo) taj rotirajući ekran je ponekad zgodan feature. Mali ali feature.
3. Biti i meni ok - samo da vidim odakle da iščupam pare :D
4. To da D7000 i D5100 koriste isti senzor nisam skontao - hvala za info.
5. U principu - hvala na opširnom odgovoru. Generalno, ovo je jedini domaći forum gde sam video da se ljudi ponašaju u granicama ukusa. Tako da - hvala svima :)
 
Dakle, zaključak je da je (gledajući u "entry-class dSLR" kategoriji u koju oba spadaju, koliko sam zakljkučio čitajući po netu - ispravno ili pogrešno - svejedno, u istoj su klasi) - D5100 bolji izbor?
Realno... ja sam AMATER koji želi da uloži trud, vreme i novac (to treće kad ga izmislim ili nekim čudom zaradim) da postane nešto više. Iako sam to što sam, nenormalno mi je da nešto što ima istu veličinu senzora ima 8MP više, dok su svi ostali deklarisani parametri slični između ova dva aparata skoro pa na nivou statističke greške. Laički rečeno: Ova 24MP mi od početka paraju oči i imam utisak (isto tako od početka) da je D3200 u stvari nešto što veštački nabija na 24MP - da se prime budale(?), dok je 5100 jednostavno nešto što daje sirovo realan output u skladu sa hardverom koji je unutra... Ispravan zaključak?

Tom logikom, d800 koji ima senzor iste velicine kao i d600 a ima 12mpx vise je glupost da se prime budale?
Nije ti palo na pamet da to nisu senzori iste generacije, i da je mozda ostvaren neki napredak u medjuvremenu?
d7100 i d7000 je slicna situacija. 8mpx vise, pri cemu je noviji senzor bolji od starog u svemu (a gle cuda iste su velicine).

Sto se konkretne dileme tice, d5100 vs d3200, tu je otprilike kako je seizmos i rekao, manje vise svejedno (ne sranye jer ti aparati imaju jasnu namenu i cenu u skladu sa tim). Oba aparata su "malih" dimenzija i ergonomija im zbog toga nije jaca strana, to se popravlja tek od d7000 klase i na gore. Ostale stvari su manje vise iste. Ja bih uzeo onaj za koji mogu da dobijem povoljniju ponudu, i 18-105 objektiv za pocetak.
 
D800 je moj apsolutni favorit i kome tezim, ali cinjenica je da D600 ima za nijansu bolje rezultate u ISO osetljivosti, upravo zbog toga sto ima manju gustinu piksela.

Ali kvalitet samog aparata, kao i daleko bolji AF sistem tu igra ulogu.

Ali se slazem za senzor, sto noviji to bolji, ali opet treba uzeti o obzir da sam proizvodjac nikada ne bi ugrozio prodaju svojih aparata, tako ce D7000 svakako davati bolje rezultate i ako ima isti senzor kao i D5100..

Svakako je najpametnije da prvo pogledas i probas svaki od pomenutih aparata pre kupovine :)
 
Nije ti palo na pamet da to nisu senzori iste generacije, i da je mozda ostvaren neki napredak u medjuvremenu?

Ne, nije mi palo na pamet i istovremeno sam iznenađen i sramota me zbog svog дрисня zaključka. Za sad mi je u blagoj prednosti D5100 u glavi...
 
d3200 ima prednost jer kad kropnes fotku i dalje moze da bude vece rezolucije nego fotka sa d5100. Za amatersku upotrebu, manje vise je svejedno jer se bira izmedju aparata iste klase. Uzmi koji je povoljniji...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno