Šta je novo?

Fotografije - 2014 - Pitanja, odgovori i razno

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Да јбг ја сам био скоро увек ту на 40 или 50mm на 35-ци. А sb600 има за 170$ мада ми је то скупо ако ништа не добијам сем TTL.
 
Koliko ja znam YN560III je oko 80-90 dolara nov... Na tebi je da odlucis ttl ili ne, al ako me secanje doro sluzi ti koristis D3100 ili D5100 a oni nemaju commander mode. Licno misim da ti je bolje YN560III i rf603...
 
Poslednja izmena:
Мраве па реци шта је кад већ наводиш скраћенице. Нисам у том свету, прочитао пар редова и одгледао пар видео клипова. Зато овде и питам. Шта је hss?
Да YN560III је око 90$ на амазону. Рекао сам цену за sb600 нови имам за 170$. Не треба ми толико TTL јер желим да научим мануелно али кад већ долази уз тим боље јер поседује оба мода. Да ја имам d3100. У праву си немају и мора тригер који су око 35$ два комада.
 
HSS je High Speed Sync, e sad kako najbolje da ti objasnim, a jako je lako.

Ti kada koristis blic imas standardnu brzinu okidanja sinhronizacije blica sa telom a to je uglavnom 1/250, e sada, ako imas situaciju kada hoces da koristis veci otvor blende, kao Micko gore, jer zelis da imas plitak Dof, ili ti zamucenu pozadinu, a npr. slikas negde gde ima mnogo vise svetla, tipa preko dana na nekoj livadi, a zelis da koristis blic, da bi dopunio svetlo...
E sad, ako imas ttl on ti meri i govori da blenda mora da ti bude, recimo f12 ako bi koristio maksimalni shutter od 1/250 na standardnom blicu, da bi imao normalnu ekspoziciju.
Ti neces toliko dubok dof nego hoces plitak od f2 npr, onda shutter treba da ti bude tipa 1/4000 e tu podesis hss na blicu koji to omogucava i dobija fotku kakvu hoces ;-) jer bi ti u suprotnom fotka bila preeksponirana.

Takodje, one "klaberske" fotke se slikaju sa tim modom, gde dobijas onaj blur od pokreta i pozadinskih svetala :)
Ali tu koristis okidanje uz prednju ili zadnju zavesicu, nije ni to nista komplikovano..

Ali budi realan pa dobro razmisli da li ces imati takve situacije, i da li ti bas to treba u zivotu. A opet ako dodje do toga, postoje druga resenja !

Nadam se da sam razumljivo napisao sve ovo, i guglaj malo, sve to imas napisano negde na netu, ne mozes da ocekujes da ti uvek neko objasnjava sta je sta !
 
Poslednja izmena:
Хвала првенствено. Али боље ми је овде да питам и хвала што си узео време. Зато постоји форум зар не? Баш си лепо објаснио. Значи HHS је веома корисна опција.
Још једно питање ако неко жели да чаврља: сваки екстерни блиц на hot shoe ће радити као и built in што се тиче опција?
 
Samo da dam svoj mali doprinos.
Posedujem yn565 blic, koji ima ttl. I sve to sjajno radi i više nego što sam očekivao od kineza. Kad ga držim na aparatu ni ne razmišljam o podešavanjima jer on to odradi sve sam. I za moje potrebe ga odradi sjajno.
Mada imam trigere koji ne podržavaju ttl, tako da kad koristim blic van aparata podešavam ga manuelno. I to nije ništa strašno kao što mi se činilo pre nego što sam probao.
Ti razmisli da li ti vredi da dodaš 80$, i da dobiješ ttl, hss i garanciju.
 
Poslednja izmena:
I ja koristim YN565 na Canon sistemu. Vise sam nego zadovoljan. Stavljam Fonga na njega i istina je (kao sto rece Unique) glava ne drzi. Ali se snadjem. Doduse, nedugo nakon sto sam ga kupio (kupio ga pre dve ipo godine) crko je. Klasican problem prve serije tih bliceva. Odneo sam ga u DS, opravio za tridesetak evradi i od tada sljaka sve u sesnajes. Mislim da su taj problem u prvoj seriji otklonili i da su sada ok. Dobar je i na aparatu, a i kao "wireless" (sa popup-om ili okidacem, svejedno).

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Staviš fonga i uperiš direktno u subjekat?
Pitam jer ja imam običan difuzer i ne svidjaju mi se rezultati.
Koliko je bolje sa fongom?
 
@slajba: Mada imam poklopac za Fonga (i zuti i beli i narandzasti i plavi... sve boje :D) ne stavljam nego blicem uvek bijem nagore, a spreda osvetli ono sto sa strane prodje kroz Fona. Plus odbijeno o plafon (ako je uz to beo i nije visok)... bude tu fina kolicinica svetla :) Primer...

za-bench-img79169-cs6.jpg


Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Sad sam pogledao par klipova sa fongom. Deluje dobro. Iskoristi svetlost blica maksimalno...
 
HSS je High Speed Sync, e sad kako najbolje da ti objasnim, a jako je lako.

Ti kada koristis blic imas standardnu brzinu okidanja sinhronizacije blica sa telom a to je uglavnom 1/250, e sada, ako imas situaciju kada hoces da koristis veci otvor blende, kao Micko gore, jer zelis da imas plitak Dof, ili ti zamucenu pozadinu, a npr. slikas negde gde ima mnogo vise svetla, tipa preko dana na nekoj livadi, a zelis da koristis blic, da bi dopunio svetlo...
E sad, ako imas ttl on ti meri i govori da blenda mora da ti bude, recimo f12 ako bi koristio maksimalni shutter od 1/250 na standardnom blicu, da bi imao normalnu ekspoziciju.
Ti neces toliko dubok dof nego hoces plitak od f2 npr, onda shutter treba da ti bude tipa 1/4000 e tu podesis hss na blicu koji to omogucava i dobija fotku kakvu hoces ;-) jer bi ti u suprotnom fotka bila preeksponirana.

Takodje, one "klaberske" fotke se slikaju sa tim modom, gde dobijas onaj blur od pokreta i pozadinskih svetala :)
Ali tu koristis okidanje uz prednju ili zadnju zavesicu, nije ni to nista komplikovano..

Ali budi realan pa dobro razmisli da li ces imati takve situacije, i da li ti bas to treba u zivotu. A opet ako dodje do toga, postoje druga resenja !

Nadam se da sam razumljivo napisao sve ovo, i guglaj malo, sve to imas napisano negde na netu, ne mozes da ocekujes da ti uvek neko objasnjava sta je sta !


Nemoj pogresno da me shvatis, ali hss i "klaberske" fotke nemaju neke veze, jer sa hssom neces dobiti blur... glavno kod takvih fotki je u nesto duzoj ekspoziciji, ne u jako kratkoj.
Sem toga je ok to sto si rekao. Sinhronizacija za bliceve koji nisu HSS je najcesce 1/200.
Za svoj prvi/glavni blic ne bih uzeo neki koji ne podrzava ttl/hss.
Opet, nikon tela do d7000 ne podrzavaju hss pa mu je svejedno jer ima d3100/d5100
 
Хвала свима. Значи HSS мора и тело да подржава значи ништа у мом случају. Једино на дуже стазе ако мењам апарат. Овај Каи није нормалан:-D.
 
Upravo tako. kod canona sva tela podrzavaju, kod nikona pocetnicka ne.
 
U pravu si, napisao sam nesto sto nema smisla, ne bavim se tim tipom fotografije pa ocigledno ne znam. :)

Ali opet, za svoj prvi blic, dao bih ne vise od 60ak evra, TTL nije vredan duplo vece cene ! A ako pozelis da nastavis da se bavis time, svakako ce ti trebati dodatni blic, onda kupi glavni sa cime god, ne vidim zasto bi kupovao blic koji je malo jeftiniji od njegovog tela, za razliku u ceni neka kupi Nikon 50mm 1.8D !
 
Да ли је ознака за тај 565 "EX" на крају? На Амазону је 135$ значи 60$ скупљи од yn560iii. Морам да видим да ли ми се даје толико за блиц мада је ТТL корисна ствар и не морам да ломим главу кад фоткам смараче који не воле да чекају мало више:-D.
 
U pravu si, napisao sam nesto sto nema smisla, ne bavim se tim tipom fotografije pa ocigledno ne znam. :)

Ali opet, za svoj prvi blic, dao bih ne vise od 60ak evra, TTL nije vredan duplo vece cene ! A ako pozelis da nastavis da se bavis time, svakako ce ti trebati dodatni blic, onda kupi glavni sa cime god, ne vidim zasto bi kupovao blic koji je malo jeftiniji od njegovog tela, za razliku u ceni neka kupi Nikon 50mm 1.8D !

A sta ce sa 1.8D na telu koje nema motor u sebi? :D

Da, 565ex je oznaka.
 
Микеле немо' бре да збуњујеш људе:-D. Тек сам узео 35mm 1.8g. Нема потребе за 50mm. Сад је много лакше да се одлучим доста сте помогли и хвала момци/маторци или како већ пожелите:-D.
 
Микеле немо' бре да збуњујеш људе:-D. Тек сам узео 35mm 1.8g. Нема потребе за 50mm. Сад је много лакше да се одлучим доста сте помогли и хвала момци/маторци или како већ пожелите:-D.

Izvini na dezinformacijama, stvarno sam imao najbolju nameru, ranije sam koristio Canon, a kada sam presao na Nikon, uzeo sam D7000 i sve nekako gledam po njemu, automatski. I pogledaj onaj link za yn565 kosta na dx.com kosta 113 usd sto dodje 83 evra :), na popustu je 25% !
 
Poslednja izmena:
Погледаћу. Да ли они пишу праву цену на пакету? Због царине. Ако пишу онда ми исто дође и овде да узмем.
 
@Thierry Henry
Jesi li možda razmišljao da sakupiš još malo novca, pa da ipak kupiš npr. SB700 kao glavni blic? Lako ćeš kasnije uzeti neki znatno jeftiniji za pomoćni ako ti zatreba.
Barem ako možeš negde pre kupovine da isprobaš i taj i neki jeftiniji (tipa YN) - da pozajmiš od nekog na par dana; čisto da ne bi kasnije došao u situaciju da nisi zadovoljan kupovinom. Blic takođe može biti jako bitan deo opreme, kao i objektiv npr.
 
Hehe čovek nije ni planirao da kupuje blic, sad smo ga naložili i predlažemo mu blic od 300€ :D...
Al' to je foto hobi :)
 
Tamo kod njega je 300$ na amazonu :)
Preneo sam svoje iskustvo; razmišljao sam "ma što da bacam pare na blic". Onda sam taj neki jeftini prodao posle manje od dva meseca (naravno za znatno manje para) i kupio skuplji. Što me je izašlo na kraju baš skupo...
 
Могу рећи да је слајба крив углавном :D. SB700 је прескуп за моје потребе. Елем да јавим(после доста вагања између 560iii и дотичног) да сам јутрос купио 565ex. Мислим да је за мене и више него довољан.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno