Šta je novo?

Fotografije - 2014 - Pitanja, odgovori i razno

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa orijentaciono sam i mislio :) Trougao kapiram, citao sam po netu i gledao na youtube dosta tutoriala/saveta vec mesecima unazad. Hocu da kazem da mi fotografija nije potpuno nepoznata, znam sve sta i kako u teoriji, a sad kad imam svoj licni DSLR mogu da pocnem to da primenjujem u praksi :)

Za fotkanje unutra bez blica vidim da crop telo ne moze bez ISO1600 na ovom Kit-u, to me je malo razocaralo. Ovaj ugradjeni blic je ok za neke stvari, ali nije toliko jak i ne mogu da ga usmeravam... Treba mi neki eksterni, gledam da li da idem na yongnuo sa ettl (za koji nemam para trenutno :)) ili neki manuelni YN za 60, 70 evra polovan ako uspem da nadjem...
 
Poslednja izmena:
Samo pucaj.
Sto se tice ugradjenog blica - iseci jednu belu vizitku ili je drzi u ruci pa ga odbijaj gde treba. Sto se tice externog - yongnuo ti je najbolja varijanta - manuelne valjda imas za 70 nove sa 1 god garancije... TTL ne znam koliko ces cesto koristiti iskreno :)
 
Baš sam pre neki dan probao i na 200mm sa IS-om napravim nestrešenu fotku i na 1/5 i to ono ne jednu u deset, nego znatno veći procenat. Problem je što ćeš jako teko u kadru imati nešto što je baš toliko mirno. Pa čak i za pejzaže ne želiš baš da ti se muti drvo koje se pomera od vetra. Lično ne volim da idem sporije od 1/60 ma šta god radio, a i brže od toga kad god mogu. Ima ljudi koji vole te neke blago razmazane rezultate u street fotografiji. Ja nisam jedna od njih :).
 
Poslednja izmena:
Pa ono ako vetar mlati psenicu ili nesto slicno nije lose kada zamuti malo - jednostavno "prenosis" taj vetar na fotku :)
Primer:
477_preview.png
 
Pa orijentaciono sam i mislio :)

Kako si mislio orjentaciono kad si napisao celu formulu za izracunavanje :d Brzina shuttera zavisi od mnogo drugih real life faktora, kao sto su mirnoca ruke i stav tela (onaj ko je precizan sa puskom, uvek ce napraviti mirniju fotku), velicina opreme (sto je veca i teza oprema, mozes stabilnije da je drzis, mali aparati uvek moraju brzi shutter za istu fotku i niko o tome ne govori recimo). Zato moras da izadjes napolje, ili da ne izadjes uopshte, i da fotkas, fotkas, fotkas, i vrlo brzo ces provaliti koja su to tvoja ogranicenja sa tvojom opremom. Kada dodje bolja oprema, opet ces da isprobavas da se upoznas sa opremom, i to tako ide u beskonacnost.

Samo pucaj.
Sto se tice ugradjenog blica - iseci jednu belu vizitku ili je drzi u ruci pa ga odbijaj gde treba. Sto se tice externog - yongnuo ti je najbolja varijanta - manuelne valjda imas za 70 nove sa 1 god garancije... TTL ne znam koliko ces cesto koristiti iskreno :)

Kako mislis ne znas koliko ce mu TTL koristiti ? :d Pa manuelni blicevi se kupuju samo kad nemas pare za TTL, niko ih ne kupuje zato sto im TTL ne treba, osim nekih freakova koji fotkaju jedne iste fotke gde je dovoljan off camera flash :d
 
Poslednja izmena:
Pa zKaze nema para, a okidaci koji podrzavaju TTL kostaju... I to prilicno... :)
Tako da TTL ce samo koristiti on camera kada odbija negde...
 
Baš za odbijanje, TTL je must have.

...sem ako ne slikamo uvek u istim uslovima, ili imamo mogućnost probaj/koriguj/probaj/koriguj pre svake fotke.
 
Pa dobro, ako ce da odbija onda ok, u suprotnom ako ce koristiti ttl off camera onda mu se ne uklapa u budzet jer za ttl mu trebaju 2 okidaca od po cca 40eur.
 
Питање у вези макро објектива за d3100. Јел ваља овај јефтини Никонов 40мм или колико пара толико музике? Фоткали би се корали, рибице, акваристика.
 
Kod objektiva je uglavnom koliko para toliko muzike, pogledaj primere na netu sa njim pa ako si zadovoljan to je jedino sto je bitno...
 
Питање у вези макро објектива за d3100. Јел ваља овај јефтини Никонов 40мм или колико пара толико музике? Фоткали би се корали, рибице, акваристика.

Ja imam lepa iskustva sa Nikonovom macro 60mm, još lepša sa 105mm ali sve se svodi na odnos pare=muzika.
 
Хвала. Гледах примере али реко можда има неко одавде искуства. Имаш неке фотке Falcon? Хвала.
Edit:изгледа битка за bb између Тамрона 90мм и Никона 60мм с обзиром на цену.
 
Poslednja izmena:
Koristio sam tuđe aparate sa ovim objektivima par puta a i iz njihovih iskustava i fotki koje sam video, nisam ni čuo ni imao primedbe na objektive. Ti bar živiš u normalnoj zemlji, ako ti i zapadne faličan primerak imaš mogućnost da vratiš i zameniš. Samo proceni dobro šta ti treba, da ti ne bude 90mm preusko na cropu...
 
Није то проблем, могу да вратим али немам времена да пробам јер купујем за поклон. Можда имаш право 90мм би можда уско било.
 
Jel može neko ko je više upućen u tematiku hot/stuck piksela da mi proveri ove fotke. Fotkao danas na dužoj ekspoziciji uniformnost monitora i primetio ove crvene/plave/bele tačkice, pa rešio da napravim eksperiment na različitim ekspozicijama dok je postavljen poklopac objektiva, tako da ne ulazi svetlo. Na 30 sekundi ekspoziciji ih ima baš dosta, a kako se smanjuje ekspozicija, manje ih je. Recimo na 1 sekund ih ne primećujem uopšte, na 5sec ih ima tu i tamo, na 10 i 20 opet više i na 30sec najviše.

Obeležih ih na 30sec koliko ih je... evo fotke http://www.dodaj.rs/f/1U/VF/1g2nxswN/30secpikseli.jpg . Za ove druge me mrzelo posebno da obeležavam, ali mogu da se uoče lako.

20sec http://www.dodaj.rs/f/3G/wX/1p1qdjk5/img0466.jpg

10sec http://www.dodaj.rs/f/44/iA/4ifPvoex/img0465.jpg

5sec http://www.dodaj.rs/f/k/eq/2KcuF99N/img0464.jpg

1sec http://www.dodaj.rs/f/18/bL/3daMWcou/img0463.jpg

edit:

Samo da dodam da sam radio one manual sensor cleaning fore, gde ostaviš koji minut pa treba da ih remapira, bilo je nekog poboljšanja, ali ovo su rezultati posle toga.
 
Poslednja izmena:
Potpuno normalna stvar, ne obracaj paznju..
 
Mogao bi neki moderator da zatvori ovu 2014 temu kad vec ima 2015,ovako je konfuzno :d
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno