Šta je novo?

Fotografije - 2014 - Pitanja, odgovori i razno

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Drugari, imam D5100 (objektiv njegov 18-55) i eksterni blic (Yongnuo YN568EX)
Laik sam, tek smo počeli sa radom (radi se o noćnim žurkama - klubovi, kafane, itd.)
Rezultat rada sa ovom opremom je:
1.jpg

E sad, rad u Photoshop-u i Lightroom-u mi nije jača strana, ali krenuo sam polako da istražujem.
Interesuje me, sigurno neko od vas ovo radi profesionalno duže vremena, šta bih mogao da uradim da dobijem makar približno ovakve fotografije?
1524485_989258347755116_6929193972128684464_o.jpg
 
Ne vidim sa moba exif info ali pretpostavio bih sledece:
1. Blic odbijaj od plafona (pazi na boju i visinu plafona)
2. Izvadi onu "karticu" ili stavi neki modifikator na blic poput gary fong (kopije su sasvim ok a jeftine)
3. Opciono (bilo bi dobro) da dobijes bar nesto ambijentalnog osvetljenja otvoris blendu (dobro bi bilo imati svetlosno jaci objektiv) i mozda dignes ISO koliko ti treba(a da ti senzor radi pristojno na tom ISO).

Eto... Nisam se bavio tim nesto pa uzmi moje misljenje amaterski ali tako bi ja pristupio tome - nikako ne bih tukao blic direktno.
 
ISO mi je podešen bio na 640, blenda otvorena do kraja (3.5), a blic ne bije direktno u ljude(stavljao sam karticu). Evo još neke:
10842352_1517052081880427_7081178116051339445_o.jpg
 
ISO mi je podešen bio na 640, blenda otvorena do kraja (3.5), a blic ne bije direktno u ljude(stavljao sam karticu). Evo još neke:
Pogledajte prilog 156762

Fali ti svetla - na prvoj vise nego na drugoj. Ekspozicija ti nije dobra.
Uglavnom, digni ISO posto ne mozes blendu, i probaj manuelno da podesis blic. Da, zvuci komplikovanije, ali rezultat ce ti biti dosta bolji kada se jednom uhodas ( manuelna kontrola blica ). Izbegavaj AV mode za pocetak, u dosta slucajeva ne radi dobro sa blicem.

Kada imas dovoljno svetla, i obrada bude laksa. Na prvoj konkretno probaj da dignes ekspoziciju i senke u Lightroomu za pocetak.

Imas gomilu tutorijala na Youtube. SVe se svodi na red rad i disciplinu, i da, na kraju na opremu ( to treba da je poslednji izgovor ).Uz malo truda mozes da dobijes pristojne rezultate.

A sto se primera tice, treba da ti bude cilj da tvoj proizvod bude bolji od toga ;)
 
Meni deluje za pocetak malo podeksponirano. Tipa ako ti je to 1/250, ISO 640 i flash TTL na 3.5, probaj npr:
ISO 1600, f3.5, 1/200 i TTL flash
visi ISO i malo duza expozicija cisto da udje malo vise svetla, a flash ce sa TTL da se prilagodi sceni (ili ga ti preko EV prilagodi, ili manualno). U svakom slucaju poenta price - bar po meni je da nisi dovoljno pustio ambijentalnog osvetljenja da padne na senzor, a jos je i fotka malo podeksponirana.
Takodje najbolje bi bilo da fotkas u RAW da mozes sto vise detalja izvuci(pogotovo iz senki), mada na crop senzoru ce biti problem obzirom da ces polako poceti da se boris sa sumom.

edit: pretekao me sa3ani :d
 
Poslednja izmena:
Preostaje da probam :D
Što se tiče brzine zatvarača, na koliko cenite? Do sad sam stavljao 1/50 :D

edit: kad bih čitao, video bih :smash:

Dakle, da probam da dignem ISO na 1600, zatvarač 1/200, blic TTL i 3.5 blenda

Ali bojim se da se ne pojavi šum zbog tolikog ISO-a? I da nije ovo malo velika brzina - 1/200? :D
 
Poslednja izmena:
Pogresno si me razumeo - ja sam ti dao primer ako je brzina zatvaraca 1/250, dakle da je smanjis kako bi uslo vise svetla, i da dignes ISO kako bi uslo vise svetla. 1/50 je vec solidno mala brzina zatvaraca, tako da smanjivanjem radi vise svetla rizikujes da ti se subjekti zamute, a i da ti zamutis fotku. Dakle za sada probaj 1/50 i ISO 1600 i f3.5, a ako si hrabar i devojke mirne probaj 1/30. :d
 
Probaj i sporije brzine...blic će da zamrzne sliku ;), npr 1/8
 
Pogresno si me razumeo - ja sam ti dao primer ako je brzina zatvaraca 1/250, dakle da je smanjis kako bi uslo vise svetla, i da dignes ISO kako bi uslo vise svetla. 1/50 je vec solidno mala brzina zatvaraca, tako da smanjivanjem radi vise svetla rizikujes da ti se subjekti zamute, a i da ti zamutis fotku. Dakle za sada probaj 1/50 i ISO 1600 i f3.5, a ako si hrabar i devojke mirne probaj 1/30. :d
Naravno to bi bilo u toj konkretnoj situaciji - moras da prilagodis podesavanjima svetlosnim uslovima jer u svakom klubu je drugacije. Ma i u istom klubu ti bude kako kada osvetljenje... :)
btw. dobro bi ti legao neki 2.8, ili jos bolje 1.8 objektiv kad vec mislis da ne mozes mnogo vise sa telom izgurati.
Inace ja sam sa 1100D pucao na ISO 1600 i ISO 3200 u nekim situacijama i OK je ispalo - samo moras sto bolje kadrirati (da ne bude crop-ujes na 50% od originalne fotke pa sum bude izrazeniji). A mislim da je D5100 bar malo, ako ne i za klasu bolji na visem ISO od 1100D...
 
Poslednja izmena:
Iskljuci blic,prebaciaparat na M, stavi najvecu blendu, shutter 1/30, iso koliko mora da bi dobio pola blende podexponiranu fotku (bez blica), i onda ukljuci blic na ttl i odbijanje gore nazad oko 45 stepeni, nikako direktno gore.
 
Čisto da proverim - da li su ovi bokeh krugovi normalnog oblika kod mog primerka Canon 18-55mm f/3.5-5.6 IS II objektiva?

bokeh by gizmo3211, on Flickr
 
Iskreno, ni ne sećam se kako izgleda, ali za te pare izgleda odlično :D...
 
Pa koliko sam ja gledao, taj oblik za te ne-centralne pozicije je i normalan i za druge objektive?
 
Oblik tih svetala van fokusa zavisi od broja listića u dijafragmi objektiva. Najpravilniji je kod prajm objektiva sa velikim brojem listića.
Ne mogu sada da nađem neku sliku tog tipa koju sam slikao kit objektivom, ali bih rekao da je to to :)
 
Pa da, meni se isto cini (nisam obracao paznju) da je i sa ostalim objektivima ista stvar - samo su u centru okrugla svetla, a sto se vise ide prema periferiji da dobijaju bademast oblik (elipsast, ragbi lopta).

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Oblik tih svetala van fokusa zavisi od broja listića u dijafragmi objektiva. Najpravilniji je kod prajm objektiva sa velikim brojem listića.

To da, ali tek kad malo zatvoriš blendu. Na skroz otvorenoj blendi nije problem da je naprave skroz okruglu ni na najjeftinijim objektivima, ali dok svetlo prođe kroz stakla, promeni malo oblik u delovima van fokusa.
 
Може ли конкретно неки савет за фоткање у цркви? Јер ме TTL зеза баш тј подекспонира жестоко. Yongnuo спреман:). Срећно Бадње вече!
 
Da li su beli zidovi u crkvi ? Kapiram da jesu u Kanadi. Ako je tako, ides odbijanje o zidove, ne plafon koji je mnogo visi. Podexponira jer nema dovoljno snage. Ako bas hoces da odbijas gore, podizi ISO, ali preporucujem odbijanje o zidove i malo na gore, tako ces dobiti najprirodnije svetlo. Idealno je da imas crnca sa off camera blicem u softboxu :)
 
Хвала драјвер. Онако зидови су беж боје. Ухватио сам пар видећу како су испале. Да високи плафон чак и на 1/1 ми је било онако. И пробах о зидове али у средини су далеко зидови са стране. Није баш лако фоткати. Свеједно хвала
 
Jel može mala pomoć sa matematikom, da vidim da li sam skapirao? :)

(1/(effective focal length)) * (2 ^ image-stabilization-stops)

Recimo 55mm na kropu:

(1/(55*1.6)) * (2 ^ 3)

To je:

(1/88) * 8= 1/11

Znači na 55mm kao sigurica iz ruke za 18-55mm IS koji nudi 3 stope stabilizacije ne bih trebao ispod 1/13 da idem da bih izbegao zamućivanje? Piše se po netu da Kit nudi i nešto više od 3 stope IS, tako da u teoriji može i 1/10 da prođe bez blura? Mislim, isprobao sam ja sve ovo i sa 1/8 i nije primetan blur u fotkama, a mislim da imam relativno mirnu ruku.
 
Gizmo, pusti ti teoriju i matematiku idealnih uslova. Fotkaj covece aman, iskustvo ti treba, ne matematika.
Koja brzina ce ti biti dovoljna zavisi od hiljadu objektivnih i subjektivnih stvari, svaki sledeci shot moze imati drugaciju postavku. Ruka moze biti mirna jednog dana, drugog manje mirna, umoran, neumoran, vetar, disanje, guzva oko tebe, stabilizacija u objektivu nekada radi i vise a nekada i manje od tri blende, temperatura jako utice na to i sto hiljada drugih stvari. Iskustvom a ne matematikom ces doci do toga na kojim brzinama si safe u odnosu na to sta fotografises. Fotka nekada moze biti odlicna i kad je ajde da kazem mutna/stresena. Onda kada ostali elementi nadjacaju tehnicku nesavrsenost i odsustvo postovanja nekih pravila. Uci kompoziciju, kreativno razmisljanje, uci da vidis svet u formi kadra i kad ti trazilo nije na oku.
Srecan bozic svima! :)
 
^+1
Ne opterecuj se sa matematikom - fotkanjem ces dobiti osecaj, nikad nisu isti uslovi.
Bolje pogledaj neki workshop ili nesto i primeni neke savete. Matematiku mozes samo orjentaciono. Bitno ti je da shvatis trougao - odnos ISO, blende i duzine expozicije.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno