Šta je novo?

Fotografije - 2014 - Pitanja, odgovori i razno

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mislim da bi bilo pametno otvoriti posebnu temu za stock, tu ima zilion stvari...
Ja nemam nista protiv, ali mogao bi to uraditi neko ko ima iskustva sa stock-om, da objasni bar neke osnove... Jeste da ima gomila "tutorijala" na netu o stock-u, ali ih je isto tako dosta njih zastarelo.
 
Zaista ne znam šta da vam kažem, toliko su vam mišljenja podeljena oko nekih stvari da me dovodite u situaciju da više ne mogu da odlučim koga da poslušam. Jasno se vidi da postoji znanje i iskustvo na obe strane, baš kao i dobra volja da se pomogne, ali baš sam se našao nekako između, ni tamo ni vamo.

Inače, u međuvremenu se desio neki nesrećni razvoj situacije oko dela novca na koji sam računao, pa ću morati da odložim kupovinu za par nedelja dok to ne rešim. Ko zna, možda mi ta neka viša sila govori nešto :)

Sreća u nesreći je da dobijam još vremena da razmislim o svojim opcijama. Dosadašnjim pravcem u kojem je tekla disksuija, ovde nikako nećemo doći na jednoglasan zaključak, tako da će odluka na kraju krajeva morati da bude isključivo na meni :) Malo mi je glupo što sam "kidnapovao" temu, a zaista cenim to što su pojedinci uložili svoje dragoceno vreme kako bi mi pomogli u izboru.
 
Cekaj sad Marti, pricas o tome da ne treba pixelpipovati i da se tesko uocava razlika izmedju FF i krop i onda se cudis sto hoce da stavi plastik fantastik i 24-85 na 6D? Pa kako ce da primeti razliku izmedju recimo 24-85 i 24-105L ako nece da primeti izmedju krop-a i FF-a?

Ja garantujem da cu pre da provalim koja je fotka sa krop a koja sa FF nego sto ce neko da provali koja je sa 24-85 a koja sa 24-105L...

Micko, stavljati na takav senzor stakla koja su bila na samom kraju svih parametara i kad su se pojavila pre 25 godina je cudna odluka. Ne moze da ocekuje da ce hraniti senzor na nacin koji moze dati najbolje rezultate. Uzimanje zuma bez stabilizacije, u 2014. godini, a covek je bez iskustva i izradjene tehnike je u najmanju ruku diskutabilno pitanje.
Kada govorim da sam protiv pikselpeepovanja, mislim na sve sto je napravljeno u poslednjih 7-8 godine, a ne na budet zumove od pre 25 godina. Prajmovi su druga prica, ali on jos ne zna sta sa njime da radi a hoce da se bavi fotografijom proizvoda.
 
O bre, ne želim da se bavim fotografijom proizvoda, to bi bila usputna aktivnost i bukvalno poslednja na listi prioriteta, koliko puta treba da naglasim to. Bila je ta oblast bitna u početku, kada sam trebao da dobijem firmin DSLR koji bi se koristio samo za tu namenu, sa svojim fotoaparatom bih hteo da radim mnogo više od toga. Baš da mi je znati koja stakla većina ljudi koristi sada, a ne pričam o ljudima koji zarađuju novac od fotografije, oni mogu sebi da priušte objektive novije generacije...
 
Kada su ljudi fotkali filmom? svi su koristili full frame, od idiJota do profi aprata :d

Ovde je poenta da je Gizmo hteo da da pare za krop sa obicnim zum objektivom koliko kosta 6D, i naravno da je kupovina 6D pametnija pod tim uslovima !

Ja sam predlozio da kupi jeftiniji i polovan 550D i fensi objektive ali to nije opcija....

E sad, sto se tice 50mm 1.8 molim vas da prestanete da pisete na tu temu, jer niko nije u pravu i svi teoretisete. Micko ima 6D i ima 50mm 1.8 plastik fantastik i on radi vrhunski na njemu, ne masi fokus ili slicno, on ga koristi, ja sam ga drndao ceo dan ! Fotke sa njim ce biti booje u svakom smilslu od fotki sa bilo kojim objektivom na kropu, i budimo ozbiljni, ne pricam o stavljanju objektiva koji kostaju skuplje od 6D i plastika na njemu :)

U ostalom dodji kod mene (drugi put da zovem) sa Dandijem, neka ponese on svoj 70D i probaj i uveri se, i neka se zavrsi prica !
I tu ste mi bezveze, par puta je Micko pozvao Gizma koji ni ne reaguje na pozive, naravno da ne moras da dolazis ili sta god, ali opet, momak se trudio !
I pri tom ne znam gde mozes na jednom mestu da probas sve to i na taj nacin, plus sto bi mogao da probas bliceve i blic glave !

I na kraju, iskreno, ja da kupujem, ja bih naravno opet onu foru sto niko ne moze da razume ovde, ali to je vasa greska, kupio bih analagni aparat tipa Canon ae1 i 50mm bilo koji za njega i sve to platio 50 evra, ispucao par rolni filma i video sta je fotografija, drugaciji je pristup skroz i tako se najbolje uci !

I opet da se ne lazemo, ja da imam te pare i da mi nije problem, isto bih isao na FF, preskocio bih krop samo tako, jer oni koji su protiv FF a nikad nisu imali jedan, sebe zavaravaju da je bolje uzeti 70D, ovaj momak sto radi komercijalu i kaci razlicite fotke tvrdeci za njih da su iste, jednu od D800 jednu od 5D, on ima i FF i krop, lako je njemu da ti kaze sta hoce, i ako slika samo one proizvode na belom, njemu ne znaci da za to koristi ni medium format, isto mu dodje i da ima 4/3 potpuno !

Ja ostajem pri svome, ili neka uzme najjeftiniji DSLR tipa 550D, ili ga pustite da ide na FF, obejktivi su jeftiniji i rade bolje, ne postoji overkill, nije izabrao d800 !

A sto se tice stock-a, nije istina da treba da imas 1000+ fokti da bi lepo zaradjivao, opet price u prazno ! Koga interesuje neka pita :)

Pozdrav !
 
Ja se izvinjavam ako sam tebe i još nekog iskulirao, nije mi nikako to bila namera. Hajde onda da pokušam da ispravim situaciju. Predlažem da napravimo mini foto okupljanje, da ponesete svoju opremu i da mi lepo pokažete u praksi kako sve to izgleda, i meni je više dojadilo pisanje ovde i teoretisanje, ovako se lepo ispričamo i popijemo koje pivce, pa sve to isprobam i vidim. Ajde da proverimo koji dan i u koje vreme bi svima odgovaralo i gde bi bilo okupljanje, ja sam uvek za tako nešto.
 
Treba i Micko da potvrdi, ali mislim da je najbolje, posto je Micko na drugoj strani od vas dvojice, da svratite do Vracara to dodje sredina, dojdete kod mene na isto to pivo i kafu, pa moze sve da se proba i rezultati odmah vide na ekranu, i da se teoretise do mile volje ;) mada mozemo i u neki kafic, ali kontam da je ovo daleko udobije i bolje da se nesto zapravo i vidi i proba a da nas ne gledaju kao da smo pali sa marsa !
 
Ja sam za :)
 
Ajde samo mi javite kad :bottle:
 
Kad vam više odgovara, radni dan ili vikend? Meni bi subota odgovarala, samo da se dogovorimo tačno za vreme. Jel hoće još neko da se pridruži?
 
Ja bih mogao tokom nedelje (subotu sam takodje zauzet, a verovatno i petak/nedelju). Samnom bi dosao i 70D :D Pa neko picence, mezence, prasence... :D

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Ajde nedelja onda, nije nam hitno a bolje je da se svi okupimo :)
 
Nedelja it is :)

edit:
U stvari, čekaj... sad sam se zbunio... nedelja ili sledeća nedelja? :)
 
12. oktobar, nedelja. Mene je kiza zbunio, mislio sam da i on moze u nedelju :)
 
E, moram ja da dodjem ako Dandy dolazi :d:d
 
Aj jedno krace (nebulozno :d) pitanje posto se digla frka u WP Nokia sobi :)

Da li biste kao kompakt P&S resenje pre ''nosili u dzepu''/koristili nokiu 808/1020 ili kvalitetan dzepni kompakt kao S1xx, RX1xx itd? Iz ugla pro fotografa ili turiste, svejedno :)

Mislim ja tu nemam nikakvu dilemu nego da se cuje sto vise misljenja.
 
Poslednja izmena:
Nisam koristio ni jedan od tih Nokijinih modela ali se vodim logikom da je telefon pravljen za razgovor a fotoaparat za slikanje tako da bih uvek nosio fotoaparat.
 
@hsv

Da li uopšte treba neko da ti odgovori na tako nešto, mislim da odgovor znaš dobro i sam. Smartfon je smartfon, koji god on bio, jednostavno neće imati optiku i senzor kao kompakt. Poenta kod kamerafona je da ne nosiš dve stvari, ali ukoliko ti to nije problem a imaš nešto bolje, pa naravno da ćeš to bolje da koristiš. Bilo ko da je ozbiljniji entuzijasta za fotografiju, ne mora čak ni da bude pro fotograf, ukoliko već neće da nosi DSLR, koristiće nešto kao RX100 III ili nešto slično. Na kompakt ne možeš da se javiš i surfuješ netom, tako da su to dve različite kategorije.
 
Pa ajde da cujemo, ima onih koji tvrde da su te nokie bolje ne samo od dzepnih fotoaparata nego i od dslr :d pa reko da cujemo jos neka misljenja, ipak je ovo forum :)

Znam da ce vecini ovo biti smesno pitanje, i meni je da se razumemo ali nisam mogao da odolim jer stvarno ima ljudi koji misle da nokie menjaju dslr :) Znam da nije ova tema za tu polemiku ali.. :d
 
Poslednja izmena:
Korsitio sam, tj probao sam kako radi 1020 i odlicna je ! Inace, ima veci senzor od gore spomenutog Canon-a ... inace, sto se odgovora tice, pre bih nosio Canon s100 ili koji god naslednik, mogu mnogo bolje fotke da napravim sa njim, ali isto tako, nista mi ne bi falilo da sve imam u jednom uredjaju !

Jedino sto je ta nokia kao telefon ne preterano dobra, bar za moje prohteve :) Inace, da je Lumia 930 jeftinija, bez razmisljanja bih isao na taj telefon, koji pravi jednako dobre fotke kao bilo koji kompakt !

Inace ne zanosite se, kompakt ne nudi sada nesto posebno vise u odnosu na mobilne, mozeo optika da bude koliko god kvalitetnija i bolja, mnogo je to mali senzor da bi se napravila razlika, ja probao, video !
Uostalom, kada bi sada neko okacio fotku sa pomenutih mobilnih i pomenutih kompakta, jednu do druge, i da se svedu na istu rezoluciju, ne bi moglo da se kaze koji je koji !
Ja sam jednom priliko otvorio temu, i opet cu kada se skupimo za probu, okacio sam cetiri fotke, po jednu od Olypusa EP3, 5Dmk3, Nikon D5100 i Canon 600D, dugo nisu mogli da provale koji je koji, a obecao sam da prvi koji pogodi da cu reci ! Nikada ne bi ni provalili da sam ozbiljnije pristupio temi :D
http://forum.benchmark.rs/showthread.php?293664-Foto-okupljanje-povezati-fotku-sa-aparatom-!
 
Aj jedno krace (nebulozno :d) pitanje posto se digla frka u WP Nokia sobi :)

Da li biste kao kompakt P&S resenje pre ''nosili u dzepu''/koristili nokiu 808/1020 ili kvalitetan dzepni kompakt kao S1xx, RX1xx itd? Iz ugla pro fotografa ili turiste, svejedno :)

Mislim ja tu nemam nikakvu dilemu nego da se cuje sto vise misljenja.

Problem tog pitanja uopshte nije u tome koliko je Nokia dobra, ili koliko je dobra u odnosu na kompakte, vec koliko je dobra kao telefon, a to je trenutno na dnu lestvice :) Tako da mi je malo nebulozno da nosis los telefon zbog dobrog fotoaparata na njemu :)
 
Ovo je jace od mene - moj komentar je :d

NOKIA%20MOBILE%20PHONE%20WITH%20CAMERA%20ONLY%20Rs.%204000.JPG
 
Naravno, imam u Nemačkoj, nego mnogo mi je čudna nešto ova cena - previše je jeftino, svuda je oko 1800e...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno