Šta je novo?

Fotografije - 2014 - Pitanja, odgovori i razno

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@ bokica

Shvatam , ali nisi ti ti poceo sa FF-om, niti bi to bilo preporucljivo za amatera-pocetnika. Ti si se za FF izborio svojim radom i svakako u tvojim rukama nece biti neiskoristen ;)
Za pocetnika i 70d moze biti overkill, ali eto, sve po mogucnostima i zeljama.


@gizmo

Razumem, ali kretanje od DSLR-a i crop senzora svakako nije kretanje od najnizeg stepenika. FF svakako ima ogromnih prednosti u odnosu na crop, i ti ako si siguran da je to pravi izbor za tebe i ako to mozes finansijskih da podneses , onda svakako nemoj da te niko zaustavlja :) , samo znaj da TELO skoro nikad nije ogranicavajuci factor nego STAKLA tj. objektivi ( i dodatna rasveta i sve sto uz to ide ). Prijateljski savet od mene je da obavezno uzmes 50mm bar F1.8 i da ti to bude glavno staklo prvih par meseci, ma i pola godine sto da te. Nemoj da ti 100mm macro bude glavno staklo, mislim da ces da poludis u roku od 5 dana :d
 
Poslednja izmena:
Sve je to super, ali jel može neko da mi kaže zašto je amateru FF overkill, zbog visoke cene ili zbog toga što neće uspeti da iskoristi njegove pune mogućnosti na samom početku?

edit:

Moram da dodam - na koji način će kriva učenja biti drugačija u poređenju sa cropom?
 
Poslednja izmena:
@sa3ani

Eh kad bi svi imali isti način razmišljanja, ne bi forum bio interesantan :) Svako ima svoju filozofiju, neko će kao što kažeš uzeti najjeftinije crop telo i najobičniji kit objektiv za početak, savršeno naučiti da ga pravilno upotrebi i nakon svega toga shvatiti za XY meseci/godina da je iskoristio sve mogućnosti crop-a i da mu je potrebno nešto bolje. Nikako nije loša opcija, koja će ako stvarno želiš da se potrudiš i uložiš puno vremena u fotografiju opet od tebe u jednom trenutku tražiti FF ukoliko želiš da pređeš na sledeći nivo.

Ja sam recimo optimističan oko fotografije i želim da naučim sve što mogu, ali mi se ne kreće od najnižeg stepenika. Da li će me FF sputavati na neki način da naučim više u poređenju sa cropom? Ne bih rekao. Zašto odmah ulažem u FF iako sam amater? Pa čisto zbog toga što znam da bih kad tad želeo da pređem na FF, bilo to za 6 meseci, godinu dana ili tri godine, ovako sam miran odmah na početku, ne moram da brinem o menjanju tela, već samo oko nabavke boljih objektiva kako napredujem u fotografiji. Mišljenja će kao i uvek biti podeljena.

Realno, kupivina novog ff aparata i ucenje na njemu je beskrajnu skupa a bogme ce biti i frustrirajuca avantura.
Da se ne lazemo, ovde niko ne ume da iskoristi svoj krop a kamoli ff aparat 100%
Svi mi koristimo samo mali deo mogucnosti u skladu sa svojim znanjem, interesovanjima, inspiracijom i kreativnom hrabroscu.
 
Realno, kupivina novog ff aparata i ucenje na njemu je beskrajnu skupa a bogme ce biti i frustrirajuca avantura.

Po cenu da budem dosadan, mogu li da dobijem opširnije objašnjenje zašto će biti frustrirajuća i skuplja u odnosu na Crop? Koliko su to objektivi za crop jeftiniji od onih za FF, tačnije nisam ubeđen da bi ta ušteda bila znatno veća.
 
Cini mi se da nema svrhe da ti se objasnjava. Ti si pao na pricu "FF ili smrt" i sad tu nema povrtka.
Sve sto treba da znas i da ti se kaze vec je u ovoj temi receno. Ostaje samo da kupis ff i par sokocala i da postujes fotke u zalepljenoj temi, koje cemo naravno surovo komentarisati! :d
 
Pa kolege forumaši su me odvukli u smeru FF-a, da mi niko nije pominjao 6D, ja bih verovatno na kraju završio sa 70D i 18-135mm objektivom :) E sad, koliko je to dobra/loša stvar, zaista nisam siguran hehe. Apsolutno, ne očekujem ništa manje od vas :) Uostalom, kroz kritiku i isticanje gde grešim ću i najlakše da naučim, ne kaže se džabe "na greškama se uči" .
 
Ma pusti ih da filozofiraju i uživaj kad ti stigne taj 6D, pa ćemo onda da merimo sa mojim crop 70D, da vidimo na kraju kol'ko je tu ko bio u pravu :D
 
Nije krop nikakva usteda ako znas da te fotografija interesuje, zaradjivao ti od nje ili ne. Kupiti nov krop za 1000 evra pa ga godinu dve kasnije prodati za 300 evra, nikako nije usteda. Ja da sam slusao neke ljude kada su me savetovali sta da uzmem, sad bih imao 1000+ evra manje bacenih para. Poenta je da ces krop i objektive za krop kad-tad prodati i puci mnogo para na prelasku sa kropa na FF, a ocigledno je da te vec sada interesuje FF, sto u startu znaci da je taj krop samo bacanje para.

Meni je npr D5100 zaradio vecinu svojih objektiva, isplatio sebe, pa zatim i ceo prelazak na Canon zajedno za staklima i 5D, pa je taj 5D zaradio 6D, i usput placao racune, sto bi se reklo. Ne znam kako bi izgledalo da sam krenuo od nekog FF-a, ali ne vidim neku razliku u liniji ucenja. Ja ne pravim umetnicke fotke koje mogu da se rade telefom/m43/kropom ili cime god jer imaju pricu, kompoziciju ili nesto trece, radim komercijalnu fotografiju, i tacno znam zasto sam uzeo aparat koji sam uzeo i zasto mi znaci sto je isti FF, kao sto i znam zasto mi fotografija za nepune dve godine postaje skoro pa vodeci priliv para.
 
Da bi znao da li ti treba FF ili crop, moras da znas sta od fotografije ocekujes.
Da bi znao kako da ostvaris to sto ocekujes i zelis, moras da znas i neka pravila i principe koje moras da naucis da bi mogao uopste da udjes u celu tu pricu.
Ako to sve vec znas, onda i nisi totalni amater pa mozda i mozes da krenes sa FF aparatom.

To je kao kada bi neko ko nikada nije vozio auto kupio novog ( ferarija, maseratija, dodajte sami po zelji ), a i da ne zna hoce li mu auto sluziti samo za prevoz od tacke A do tacke B ili ocekuje nesto vise od auta. ( Mozda glup primer, ali eto ).


FF je u startu veci i tezi ( fizicki ).Ima gomilu manjih prednosti koji pocetniku apsolutno nista ne znace. Glavna prednost je veci kvalitet izlaznog fajla i bolje podnosenje visokih ISO vrednosti.
FF zahteva kvalitetna stakla visokih rezulucija da zasija u pravom svetlu - tada mu ni jedan crop nije ravan. Medjutim, ta stakla kostaju ponekad koliko i sam aparat.
Crop je jeftiniji za pocetnika, x1.6 senzor ga cini boljim za dalekometnu fotografiju. Laksi je i manji.

Ono sto jedan pocetnik mora da nauci je pravilna ekspozicija, kadriranje, sve tehnikalije oko svetla i kvaliteta istog...a to nije nesto sto se jednostavno nauci za par dana, nedelja, meseci.

Sistem se gradi po licnim potrebama, koje da bi imao moras prvo da probas da fotografises - i tu je crop daleko logicniji izbor - probas crop , 18-55, vidis da li ti treba zoom i kakav, da li ti treba wide, da li ti treba manji DOF i vise svetla, itd.
Jedan pocetnik o svemu ovome nema pojma, pa je zbog toga FF potpuni overkil.

Druga stvar je ako zelis odmah da se bacis na nesto konkretno, tipa stock ili tako nesto, i imas neke osnovne ideje i pojmove u glavi, ako imas novca da sve to ispratis onda sto da ne, FF i srecno :)
Realnost je da je FF skupa igracka, ako je samo igracka - crop je veoma povoljniji za igranje:d

Kada bi cena FF i kropa bile iste, svakako da je suludo diskutovati sta bi bio prvi izbor...
 
Mnogo diskusije se ovde vodi oko Gizmovih novaca, a kamo srece da je vise ljudi zagrizeno da nauci nesto i u prilici da iz hobija/radoznalosti/zabave/GAS (hell yeah) uzme FF aparat.
Skoro sam sreo u Novom Sadu poznanika iz US koji tamo radi u bolnici kao OBGyn lekar. Lik je zaljubljenik u fotografiju i pred put u evropu je kupio Nikona D810 sa objektivima.
Tek tako... jer je u mogucnosti i jer je tako zeleo. Nikad od fotografije zaradjivao nije.
Toga u US sigurno nema puno, ali u Srbiji par redova velicina manje. Na zalost.

Nije krop nikakva usteda ako znas da te fotografija interesuje, zaradjivao ti od nje ili ne. Kupiti nov krop za 1000 evra pa ga godinu dve kasnije prodati za 300 evra, nikako nije usteda. Ja da sam slusao neke ljude kada su me savetovali sta da uzmem, sad bih imao 1000+ evra manje bacenih para. Poenta je da ces krop i objektive za krop kad-tad prodati i puci mnogo para na prelasku sa kropa na FF, a ocigledno je da te vec sada interesuje FF, sto u startu znaci da je taj krop samo bacanje para.
+1
 
sa3ani je manje više već sve rekao. Nećeš o fotografiji naučiti ništa više ni brže nego da si uzeo crop telo, samo će te ovako cela škola više koštati ali ako možeš da podneseš finansijski što da ne.
Rekao si koji ti je budžet i koje su ti potrebe, između ostalog si naglasio i da ti je bitan video i touchscreen/flip ekran.
Kako su uspeli da te odgovore od toga, svaka im čast, čini mi se da ima ovde više prodavaca nego fotografa :)
 
Odlučio sam da idem na Canon EF 24-85mm f/3.5-4.5 USM i Canon EF 50mm f/1.8 II za početak.

Po meni dobra odluka, dosta ces nauciti sa tim. I dalje ti stoji ponuda da dodjes da probas sta god hoces, pogotovo 100-tku.
 
Hvala na ponudi :) Naravno, u jednom trenutku ću doći da isprobam kad se ispraksiram i dodatno edukujem, sad nema poente da je gledam, bilo bi ko tele kad gleda u šarena vrata :)
 
Hahaha opusteno, kad budes shvatio da si spreman za 100-tku javni se.
 
Imam ja 35, 100 i 70-200 za FF, ako te zanima da probaš nešto od toga javi se. Mene zanima taj 6D čisto da vidim gde je u poređenju sa 5D Mk2.
 
Družićemo se obavezno :) Otkrio sam danas da ova verzija za 1130 evra iz Engleske nema WiFi, što je malo bezveze, ali preživeću bez toga. Alternativa mi je WiFi varijanta za 1200 evra+poštarina iz Francuske, a ovamo je besplatna poštarina. Nisam ubeđen da mi WiFi toliko treba da se ispružim skoro 100 evra više, može u pametniju opremu taj novac da se uloži. Pitanje za korisnike koji imaju DSLR sa WiFi - da li ga koristite, u kojim situcijama i koliko često. Meni je samo bio interesantan zbog EOS Android aplikacije na 70D.
 
Ja to na 6D nisam jos ni probao, ne znam ni sam zasto :p Ali deluje kao manje vise korisna opcija u nekim situacijama.
 
Pitanje za korisnike koji imaju DSLR sa WiFi - da li ga koristite, u kojim situcijama i koliko često. Meni je samo bio interesantan zbog EOS Android aplikacije na 70D.

I meni je interesantan zbog toga (kada hocu da okinem iz daljine, ili sa drustvom). Potpunu kontrolu imas nad aparatom, a mozes da vidis i kadar. Pa mozes i da stavis aparat u drugu prostoriju, pa putem wifi-ja direktno da gledas fotke i bacis ih na desktop komp (na bigscreen monitoru sve pratis). A zanimljivo je i prebacivanje sa aparata na mob/tablet preko iste aplikacije, pa onda slanje net-om gde hoces.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Kao neko ko stalno slika proizvode, i posedujem i crop i ff, apsolutna preporuka je za crop jer ja ga koristim u 70% slucajeva meni konretno vise odgovara dof, a kako se fotografise sa 100iso ff nema neku prednost.
Sto se tice debate Canon ili Nikon, ukoliko slikas u raw-u, apsolutno je svejedno koji koristis, sve je to alat i dobices manje vise slicne rezultate.

Evo ti mali primer, slikano je ralicitim danima pa su uglovi slikanja drugaciji, a rezultati su manje vise slicni.

411981465819944680415044.jpg


Sto se tice bliceva za jedan i drugi sistem, nikon je miljama ispred canon-a, jedini dobar je 600-ka ali kosta 450eur, meni se 580exII pokazao lose tj ne konzistentan npr u poredenju sa nikonovim sb600 koji je tada bio daleko jeftiniji od njega. Koristim oba sistema i znam o cemu pricam.

Sto se tice FF je smrt i ne znam kako sam mogao bez njega ranije, nije bas tako meni su to preterane konstatacije. Zapamti najbitnija stvar su ti objektivi, uostalom videces vremenom kako se budes upoznavao dslr sistemom.
Meni gde ff radi posao najvise je prilikom event-a, i slicnih stvari tu je njegova glavna prednost.

Ne znam koliko ces imati proizvoda, ukoliko imas toga puno blic ti nije dobro resenje jer mozes doci u situaciju da će ti se brzo pokvariti (sagori lampica).
Evo ti primer slikani sa crop-om, konretno sa Nikonom D300 i multiblic rasvetom. Moram u ovako maloj rezoluciji zbog ugovora sa klijentom i boje su malo cudene ybog cmyk kolornog profila ali moze da se stekne dojam :) .

sample-manja.jpg
 
Nisi bas dao dobre fotke za poredjenje na pocetku - ne gledam EXIF, ali gledajuci fotku ako je u pitanju ista blenda - Nikon je na visem ISO, jer Canon ima duzu expoziciju - najbolje se vidi po vodi...

E sad jedno pitanje - danas sam se reg-ovao na istock - povremeno cu baciti koju fotku tamo, ne verujem da cu imati neku zaradu, niti nameravam nesto da se uzdam u to kao bilo kakav prihod (mozda isplati koji stalak posle koji mesec :d ). Moje pitanje je - odradio test, prosao ga, upload-ovao one 3 fotke i sve su approve. Kada odem u moje fotke, tih fotki nema - da li ih moram opet upload ako hocu da ih prodajem ili se samo jos nisu pojavile?
 
Fotke se pojave obicno posle 24h. Za stock da bi imao neku zaradu moras da imas solidan portfolio, obicno 1000+ fotki...

Sto se slika gore tice, apsolutno su besmislene za ovu pricu. Da si okacio slike te velicine i sa mobilnog ne bi se videla neka razlika...
 
Družićemo se obavezno :) Otkrio sam danas da ova verzija za 1130 evra iz Engleske nema WiFi, što je malo bezveze, ali preživeću bez toga. Alternativa mi je WiFi varijanta za 1200 evra+poštarina iz Francuske, a ovamo je besplatna poštarina. Nisam ubeđen da mi WiFi toliko treba da se ispružim skoro 100 evra više, može u pametniju opremu taj novac da se uloži. Pitanje za korisnike koji imaju DSLR sa WiFi - da li ga koristite, u kojim situcijama i koliko često. Meni je samo bio interesantan zbog EOS Android aplikacije na 70D.
Ja sam probao taj WiFi i da budem iskren, ne vidim mu baš neku preteranu svrhu.
Prvo što je dosta nezgodan za nameštanje, a i posle toga ima samo smisla ako već nemaš neki drugi daljinski okidač, pa ti telefon koristi umesto toga. Sve u svemu, mislim da ti neće nedostajati.
 
Wifi ume da bude koristan da proveris fokus ili ekspoziciju, jer mi se par puta desilo da mi na aparatu sve izgleda dobro a kad prebacim na komp fotke budu podeksponirane...
 
Nismo se razumeli, ja sam pod testom mislio prijemni (koji si polozio sa 3 fotke), ti si pod tim mislio na odgovore na ona pitanja... te 3 fotke koje si uploadovao su samo za potrebe prijemnog. Posto si sad primljen, moras da ih uploadujes ponovo za prodaju. Pri tome ne znaci da ce fotke koje su prosle prijemni biti primljene i za prodaju :D
 
Mislim da bi bilo pametno otvoriti posebnu temu za stock, tu ima zilion stvari...
 
@n1tr0
Da me ubijes ne mogu da nadjem originale ovo sam ranije stavljao na face (godinu, dve). Vise je poenta u tome da ako fotkas u raw-u fotke mozes da napravis da izgledaju isto. Hocu da kazem ne treba biti pritrasan za markom vec za onim sto je isplativije.
 
EF 24-85 (njemu je i 8 mpix crop bio granica a o 20mpix ff da i ne govorim) i plastik fantastik na 6D!?
Gizmo, sve radis pogresno ali tvoje pare, tvoja zahebancija...
Vidi se da dolazis iz hardveraskog sveta u fotobunarbezdna! :)
 
Cekaj sad Marti, pricas o tome da ne treba pixelpipovati i da se tesko uocava razlika izmedju FF i krop i onda se cudis sto hoce da stavi plastik fantastik i 24-85 na 6D? Pa kako ce da primeti razliku izmedju recimo 24-85 i 24-105L ako nece da primeti izmedju krop-a i FF-a?

Ja garantujem da cu pre da provalim koja je fotka sa krop a koja sa FF nego sto ce neko da provali koja je sa 24-85 a koja sa 24-105L...
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno