Šta je novo?

Dodaci ishrani: vitamini, suplementi, sportski preparati (iHerb, Myprotein..)

Ova interpolacija je mogla da se izvuče za svaki vitamin/mineral. Ali svakako, niacin flush nije za svakoga
 
Prilicno neprecizno pitanje. Pre svega to su sve suplementi koje unosis iz razloga podrske misicima (magnezijum) jer idem u teretanu, omega 3 za srce, bolje stanje krvi i brojne druge povoljne stvari, d3+k2 za imunitet i kosti+misice.
Pridrzavas se preporucenog dnevnog unosa i nema niceg sem benefita.
 
Nisam doktor, ali zar nije mnogo ovoliko tableta da se pije?
Onda nemoj ovo ni da gledaš 😂
A skoro sve masne suplemente držim u frižideru tako da ima još 😄

Nego @OZZY83 odličan izbor, ovaj d3 k2 je bestbuy jer dobiješ 150 doza vitamina k za oko 20$ plus pdv
 

Prilozi

  • IMG_20240223_115804.jpg
    IMG_20240223_115804.jpg
    250.8 KB · Pregleda: 79
Prilicno neprecizno pitanje. Pre svega to su sve suplementi koje unosis iz razloga podrske misicima (magnezijum) jer idem u teretanu, omega 3 za srce, bolje stanje krvi i brojne druge povoljne stvari, d3+k2 za imunitet i kosti+misice.
Pridrzavas se preporucenog dnevnog unosa i nema niceg sem benefita.
Samo mi se cini da je mnogo, kad je pogleda kolicina. Moja greska onda.
@Stevcho auuu, sta reci 🤯 a ja razmisljam da li je lose sto uzimam 3 tablete dnevno 😂
 
A ne kapiram, šta te brine kod tableta? Fileri u njima? Maltodekstrin, silicijum dioksid?


Nije tableta n acetil cisteina ili vitamina b isto što i tableta citostatika ili nekog drugog leka. Suplementi su suplementi, kapsule, tablete, meke kapsule, praškovi, forma generalno ne igra neku ulogu. Da li ti trebaju ti suplementi je drugo pitanje
 
Meni je jedna dipl. farmaceutkinja rekla da i tablete/kapsule brojnih suplemenata imaju hemijska jedinjenja koja vremenom mogu loše da utiču na organizam. Čak i običan omotač kapsule... Neka jedinjenja su kao zabranjena u EU, ali i dalje se koriste, npr. titanijum-dioksid.
 
U pravu je. Nije ni samo on problem. Najviše bih voleo da mogu da stavim sve u jednu tabletu. Svi mi gledamo kako da se iskombinujemo što se tiče cene/carine/PDV. Svakako je bolje iHerb, nego većina suplemenata dostunih u Srbiji. Npr. morao sam da uzmeo Natokinazu ovde u apoteci - em su odrali za cenu, em sastav im nije najsjajniji (dodaju npr. folnu u svaku tabletu, a meni su trebale veće doze, pa nisam smeo da uzimam koliko sam treba itd).
 
Meni je magnezijum u plastičnim kapsulama. Redovno sve izvučem iz kapsule i direkt u usta prospem. Ne bih da mi se kapsula razgradjuje u organizmu.
 
Ne bi smela kapsula da bude od plastike, obično su od celuloze. Takođe, tatanijum dioksid je jako redak u kapsulama i svi ti mikroelementi su u reputabilnim firmama u jako malim količinama ili nepostojeći.
Mislim da bi se čovek pre otrovao od aktivnog sastojka nego od tih filera koje stavljaju (reputabilne kompanije), a da ne pričam koliko tih trace polutanata pokupimo od vazduha, od plastike, od posuđa od čega god koristimo.
 
Jel koristio neko everbuild ultra omega 3, ima 500 epa i 250 dha , a cena više nego dobra , 90 kapsula 1390 din. Koliko je pouzdan brend?
I takođe interesuje me da li je neko koristio biofar magnezijum citrat šumeće tablete, počeo sam da koristim pre 15tak dana. Do sad koji god citrat da sam uzimao mi je padao teško na stomak,, ovaj ne
 
Jel koristio neko everbuild ultra omega 3, ima 500 epa i 250 dha , a cena više nego dobra , 90 kapsula 1390 din. Koliko je pouzdan brend?
I takođe interesuje me da li je neko koristio biofar magnezijum citrat šumeće tablete, počeo sam da koristim pre 15tak dana. Do sad koji god citrat da sam uzimao mi je padao teško na stomak,, ovaj ne
Everbuild je Bugarski brend, prave dosta povoljnih stvari, njihov whey je po sastavu odličan ali ukus je prlično loš meni, preslikan pansport, sve u svemu nisam mogao da ga pijem.

EU standardi su EU standardi, e sad oko kvaliteta sirovine ko to može znati, najgore što može da bude je da su kupili gomilu nekog starog ribljeg ulja i da je užeglo, to je generalno najveći problem svih ribljih ulja, zato je svežina možda i najvažnija stvar, ako je baš užeglo onda se i oseća kad rasečeš kapsulu, cena jeste fantastična za 500epa riblje ulje po kapsuli, i isplati se probati.
 
Everbuild je Bugarski brend, prave dosta povoljnih stvari, njihov whey je po sastavu odličan ali ukus je prlično loš meni, preslikan pansport, sve u svemu nisam mogao da ga pijem.

EU standardi su EU standardi, e sad oko kvaliteta sirovine ko to može znati, najgore što može da bude je da su kupili gomilu nekog starog ribljeg ulja i da je užeglo, to je generalno najveći problem svih ribljih ulja, zato je svežina možda i najvažnija stvar, ako je baš užeglo onda se i oseća kad rasečeš kapsulu, cena jeste fantastična za 500epa riblje ulje po kapsuli, i isplati se probati.
Hvala na odgovoru, uzeo sam to riblje ulje i nije uzeglo, istog je ukusa kao i ostrovit koji sam do sad pio
 
Ја још ниједном нисам налетио на ужегло уље,а надам се и да нећу,мислим уопштено не на овог произвођача.
 
^^^ RIBLJE ULJE
...
skuša ova smrznuta, na meru, ima sasvim dovoljno omega-3 ako se jede ne više od 2x sedmično.
omega-3 se ne oštećuje smrzavnjem, prženjem neznatno, zavisno od toplote i dužine prženja
i jedna oveća skuša 300-400gr ima i do 2-3gr omega-3, i omega-3 je dobra što uopšte ne mora
dnevno da se unosi, telo pravi zalihe ako ima od čega, isto važi i za girice, koje su jooš jeftinije
ali sa dosta lošijim odnosom omega-3/6 al mogu i one da dodju u obzir.
čisto moje mišljenje, jer svo riblje ulje se ne pravi od sveže ribe, već uglavnom smrznute takodje
takav je proizvodni proces...
 
Zamolio bih za malu pomoć, malo sam pretražio, ali vidim da se situacija menja iz meseca u mesec.
Naručio bih nešto sa iHerb, ukupna vrednost 42 USD bez poštarine
opcja 1, Local post 17 USD čeka se mesec dana
opcija 2, UPS 18 USD isporuka 12 dana
Da li postoje neke mane naručivanja UPS-om?
Da li treba da ciljam neki iznos, sa ili bez poštarine zbog carine?
 
Sta je prporucljivo uzimati na nasem podrucju posle 40,50,60 godina?
Omega 3,Magnezijum,Cink,Selen,D3K2...?
 
D3k2, magnezijum bih rekao da su siguran izbor, jer većina je deficijentna u sva tri a ta tri zajedno su nekako "sveto trojstvo" za prevenciju kalcifikacije arterija kao i za gustinu kostiju koja je bitna u starosti (posebno za žene).

Omega 3 je dobar izbor ako je kvalitetan suplement a ne jedete masnu ribu. Ako čovek jede masnu ribu redovno, nije neophodno.

Za muškarce posebno, a i za žene, ubiquinol (aktivna forma coq10) je dobar izbor sa prevalencijom srčanih oboljenja u ukupnoj smrtnosti.

Vitamini su jako individualni, ako čovek ima jako dobru ishranu može da ih ne pije verovatno nikad, ali mora da vodi računa o unosu istih kroz neke aplikacije tipa cronometer koje pokazuju i mikronutrijente i mora da ima raznovrsnu ishranu. Isto važi i za minerale, mada tu ima više argumenata ponekad za suplementaciju, za muškarce bih takođe prvo gledao cink, ali opet zavisi od ishrane. Selen mislim da je višak u 99% slučajeva jer ko jede jaja, 1-2 brazilska oraha dnevno već unosi dovoljno.

Od stvari koje nisu tako široko poznate, rekao bih da je veoma bitno da se unosi dovoljno holina, iz mnogih razloga, a najveći je da većina ljudi ima neki poremećaj MTHFR gena koji su odgovorni za metilaciju, to između ostalog utiče i na individualne potebe za vitaminima ali zato što je to individualno još uvek nema konkretne nauke o tome. MTHFR poremećaji su rabbit hole što se tiče suplementacije i tu ne treba zalaziti ali dovoljan unos holina i/ili betaina (kojeg ima u žitaricama od celog zrna i cvekli) je po meni pametno dugoročno ulaganje u zdravlje.
Ima više o tome ovde: https://chrismasterjohnphd.com/tools/2019/04/17/the-choline-database/

Na kraju možda nije loše navesti ni običan proteinski prah, jer je protein makronutrijent koji se generalno najmanje unosi a neophodan je da se odloži/sačuva mišićna masa koja sa godinama sve više odlazi a teže se nabacuje. Sarkopenija i osteopenija (gubitak mišićnog i koštanog tikva) nije problem u 50-im i 60-im ali jeste kasnije i treba misliti na vreme o tome.
Ja lično svima preporučujem i NAC zbog pozitivnih efekata na jetru i imuni sistem uopšte.
 
Nazad
Vrh Dno