Šta je novo?

Dodaci ishrani: vitamini, suplementi, sportski preparati (iHerb, Myprotein..)

Pre oko godinu i nesto jace sam krenuo sa street workout treningom. Tri do cetiri puta nedeljno, whey sam poceo da koristim pre nekih 9 meseci isto odprilike svaki drugi dan po jednu mericu posle treninga.
Nekad i u danu kad nemam trening ako sam taj dan jeo "kilavo"
Da li je pozeljno uvesti jos neku suplementaciju, pre svega mislim na vitamine i minerale?
Ako i imate konkretno preporuku za neki.
Gledam uglavnom mi obroci budu raznovrsni i da se uz meso unosi svakodnevno i neki zeleniš :)
 
Kreatin monohidrat nije skup a vrlo verovatno ćeš osetiti poboljšanje u treningu.

Vitamini i minerali zavise od eventualnih nedostataka, obično magnezijum fali većini populacije, eventualno cink.

Pojačan unos B vitamina može da doprinese boljoj proizvodnji energije i apetitu.

Ima pansport power l carnitine, l karnitin u toj jačoj dozi ima neke efekte na broj androgenih receptora koji mogu pomoći, takođe ima i malo vitamina u sebi.
 
Ja sam koristio NAC kažu da je dobar za pluća za razredivanje sluzi. Ali u mom slučaju nije nista pomogao. Inače sam Asmaticar.
Тако и јесте,много непотврђених ствари.Шта је истина,не зна се.

Potrebno je najpre da čovek pogleda sam sebe i šta jede svaki dan, a pod broj dva koliko je fizički aktivan, jer tad organizam mnogo bolje sagori sav otpad koji se dešava usled našeg stila života i ovog pod broj 1. :)

Što bi rekli, kome je aktivnost strano telo, da pokuša prvo da bude malo gladan, pre nego da dodaje na ishranu koja mu već pravi napor za imunitet, dodatni input. Suplementacija ok, ali prvo glavno rešiti, izbušiti kašiku.
Јес,јес,хау јес ноу.
 
@Stevcho
Da li si imao iskustva sa kregatinom ili krealkalinom i koliko su razliciti od klasicnog kreatina u smislu zadrzavanja vode koje je osnovna odlika kreatina?
Ja lično nisam, mada klijenti jesu i ok je.

Ja sam istraživao temu, i našao sam da je to kreatin sa "guanoacetic acid" dodatkom za prehranu u stočarstvu (koristi se kod tovljenja pilića ako se dobro sećam)
To naravno ne znači nužno da je loš molekul, ali nije još uvek u upotrebi za ljude (bar širokoj).


Likovi koji su ga izmislili su veoma dobri, ideja je originalna i domaća, guanoacetinska kiselina izgleda poboljšava absorpciju i saturaciju ali iskreno ne verujem da radi nešto što eventualno 10g kreatin monohidrata ne može da uradi. Oni su naveli studiju gde su poredili koliko brzo dođe do saturacije kreatina u mozgu, ali mislim da su poredili u odnosu 1:1 kregatin i kreatin monohidrat (sad više i ne mogu da nađem studiju). Problem je što niko ne uzima 2-3g kreatin monohidrata, svi uzimaju više.

Svakako ako čovek voli vredi probati, ali meni je baš teško da menjam nešto što je tako dokazano kao kreatin monohidrat. Tako da nisam probao.
 
Najvise me zanima, kao sto sam i napisao, da li kao i kreatin zadrzava vodu jer iz nekog razloga imam odbojnost prema kreatinu bas zbog malopre pomenutog svojstva a i eventualnog opterecivanja bubrega. Ako su te stavke (ako postoje) resene sa kregatinom, ja zadovoljan :)
 
Najvise me zanima, kao sto sam i napisao, da li kao i kreatin zadrzava vodu jer iz nekog razloga imam odbojnost prema kreatinu bas zbog malopre pomenutog svojstva a i eventualnog opterecivanja bubrega. Ako su te stavke (ako postoje) resene sa kregatinom, ja zadovoljan :)
Ne zadržava vodu kao monohidrat.
 
Pozdrav ljudi, jel pio neko magnezijum citrat u prahu od Ostrovita?
Naručio sam kutiju na 70% popusta u jednoj domaćoj firmi jer mu je rok trajanja do 03/24 i odvratan je, da li je klot magnezijum citrat svakako ružnog ukusa ili je to možda pokvarena roba ?
I ako može preporuka za neki drugi magnezijum citrat?
 
Ја сам пио тај цитрат и није му одвратан укус тј. мени је као кишница,вода није тако тврда,има благ укус.Једино што се не раствори одмах,већ се стврдне на дну па послије не тако дугог мијешања ,нестане.
Баш већ неко вријеме размишљам да наручим опет тај исти,на попусту:)
 
Ja lično nisam, mada klijenti jesu i ok je.

Ja sam istraživao temu, i našao sam da je to kreatin sa "guanoacetic acid" dodatkom za prehranu u stočarstvu (koristi se kod tovljenja pilića ako se dobro sećam)
To naravno ne znači nužno da je loš molekul, ali nije još uvek u upotrebi za ljude (bar širokoj).


Likovi koji su ga izmislili su veoma dobri, ideja je originalna i domaća, guanoacetinska kiselina izgleda poboljšava absorpciju i saturaciju ali iskreno ne verujem da radi nešto što eventualno 10g kreatin monohidrata ne može da uradi. Oni su naveli studiju gde su poredili koliko brzo dođe do saturacije kreatina u mozgu, ali mislim da su poredili u odnosu 1:1 kregatin i kreatin monohidrat (sad više i ne mogu da nađem studiju). Problem je što niko ne uzima 2-3g kreatin monohidrata, svi uzimaju više.

Svakako ako čovek voli vredi probati, ali meni je baš teško da menjam nešto što je tako dokazano kao kreatin monohidrat. Tako da nisam probao.
Čitao sam i ja tu studiju o kreagatinu ili kako se već zove, sećam se da im je uzorak bio samo nekoliko desetina ljudi, a čitao sam ozbiljnije diplomske radove sa sega mega privatnih fakulteta.😅 Uglavnom, to smeće nikad ne bih koristio. Pilići kojima se to daje u ishrani imaju dosta sluzavije meso od pilića kojima se to ne daje...
Verovatno postoji razlog zašto je u EU zabranjeno za ljudsku upotrebu, i koristi se samo u ishrani domaćih životinja.
Još mi je smešno kad vidim ko sve pije to, rekreativci koji dižu samo "jednu ploču" na benču ili čučnju, umesto da se dohvate prave kvalitetne hrane i redovnijeg treninga, pa i psihoterapije (zbog preopterećenosti oko izgleda vlastitog tela). Ovo kažem kao rekreativac koji i u pola noći može da digne 3 ploče na benču, a na čučnju i mrtvom i više... Bez tih preparata koji se reklamiraju na svakom ćošku kao neko čudo, revolucija, bez kojih napredak u teretani nije moguć, kako nam to govore plaćeni, super narcisoidni "influenseri" sa instagrama.
 
Može link? Ja sam našao isto link iz 2016, da je dozvoljen kao aditiv, ali piše za piliće i svinje, za ljudsku upotrebu se ne navodi.
Dalje, tada kad sam prvi put gledao istraživanja, našao sam da kod pilića ima određene nuspojave, ali su beznačajne pošto pilići žive samo oko 3 meseca do klanja. Čovek živi mnogo duže i automatski veća je šansa da se stvore nuspojave.
Inače postoje mnogi aditivi u prehrambenim proizvodima koji su dozvoljeni i za ljude, a svejedno vremenom uništavaju zdravlje.

Edit: Našao sam samo 4 članka na ovu temu od američke FDA (food and drugs administration), sva 4 spominju isključivo životinjsku upotrebu.
 
Poslednja izmena:
Izgubih negde link ali vrlo moguce da se odnosio na zivotinjsku upotrebu. Iskreno, ne vidim razlog za brigu ukoliko se kregatin uzima kao i drugi suplementi umereno. Niko ne polazi od pretpostavke da treba progutati 12 kila. Ja posle ove jedne kutije (60 kesica) svakako nameravam da napravim ozbiljniju pauzu.
 
Druže kako hoćeš, tvoje pravo da radiš sa svojim telom i novcem šta hoćeš, ali bar razmisli o pravoj, zdravoj hrani.😉 Ja trenutno koristim samo riblje ulje od suplemenata (pre svega zbog vitamina D, jer je zima), zdravlje odlično, a u koju god komercijalnu teretanu uđem, među 5% sam najjačih u najgorem slučaju, a treninzi su mi relativno lagani, samo sam prilično redovan. Poenta mog pisanja je da rekreativac može lepo da ojača i nabaci mišiće i prirodno, tj. bez sumnjivih suplemenata. Ko baš hoće nešto, bolje je da uzme nešto što je daleko bolje i duže testirano, nego postati sam eksperiment.
 
Skocio mi holesterol opet,verovatno zbog slatkisa,uzimam opet provereni Biostatin,Vitamine B,Omegu nisam ni prekidao,da li smem ubaciti Hrom i Koenzim Q10,njega nisam uzimao nikad?
 
Q10 се и препоручује кад се узимају статини и веома је користан.Мислим да ту нема грешке.Узми природни.Углавном, пошто узимаш много тога најбоље да се посавјетујеш с доктором како и шта комбиновати.За слаткише већ знаш:)
 
Biostatin je prirodni statin,uzimam B Vitamine i Omega 3 trenutno.

Biostatine forte je dodatak ishrani sa fermentisanim crvenim pirinčem, ekstraktom lista artičoke i bioflavonoidima citrusa, za održavanje normalnog nivoa lipida u krvi.
Biljni ekstrakti su visokog kvaliteta, prečišćeni i standardizovani na aktivne supstance. Svojim udruženim dejstvom, oni efikasno snižavaju vrednosti ukupnog holesterola, LDL i triglicerida.
Monakolin K iz crvenog pirinča predstavlja prirodni statin (lovastatin) i doprinosi održavanju normalnog nivoa holesterola u krvi. Povoljan efekat se postiže dnevnim unosom od 10 mg monakolina K.
Ekstakt lista artičoke smanjuje apsorpciju holesterola i njegovu sintezu. Smanjuje ukupan i LDL holesterol, umereno povećava HDL holesterol. Poboljšava funkciju endotela krvnih sudova kod hiperholestrolemije.
Flavonoidi citrusa imaju značajan efekat na očuvanje elastičnosti i funkcije krvnih sudova, kao i na zaustavljanje procesa ateroskleroze i stvaranja tromba u venama.
Biostatine forte tablete se preporučuju kao dodatak ishrani osobama sa povišenim holesterolom i trigliceridima u krvi, kao i pacijentima koji imaju neželjene efekte na terapiji hemijskim statinima.
 
Koristim trenutno omega-3, magnezijum citrat i asvagandu kms 66. Da li je pozeljno piti te suplemente u odredjenim razmacima ili nije problem ako u 15min popijem sve tri kapsule/tabletice?
 
Ja pravim razmak,b vitamine pijem oko 11,preporucljivo da se piju ranije,Biostatin popodne oko 6,a moze i uvece,Omega 3 se pije uvece ja pije oko 10,11.
 
Malo širim temu, ali LDL-c i HDL su prevaziđeni za merenje rizika od arteroskleroze jer su oba ustvari aproksimativne mere nečega što nije direktni uzročnik arteroskleroze. apoB je liporotein koji je je nosilac i LDL-c i svih drugih čestica koje, kada nastane oštećenje arterijskog zida, apoB se ustvari "zabija" i pravi suženje krvnih sudova. Kao takav, ovo je naučni konsenzus, on je direktno odgovoran za nastanak arteroskleroze i zakrčenja krvnih sudova. ApoB je najbolji prediktor lipidnog "opterećenja" u krvi i treba ga uvek vaditi kao egzaktnu meru i na osnovu toga pristupati eventualnom snižavanju.

Ja u porodici imam istorijat srčanih bolesti pa sam ušao u temu. Ako se već piju "biljni statini" koji su u suštini manje efikasni nego lekovi (valjda i sa manje nuspojava, nisam probao) možete razmotriti i relativno benigni lek koji se zove ezetimib koji blokira reapsorbciju holesterola u digestivnom traktu. Kod nas je prevencija srčane bolesti (i uopšteno prevencija) nepoznata pojava u zdravstvenom sistemu (možda eventualno neko privatno) ali ako već pratite to predlažem da poslušate Dr. Pettera Attiu koji mnogo priča, piše i istražuje temu.

Elem, @bracin kad već uzimaš bioflavonide pogledaj diosmin, koji je zanimljiv takođe iz porodice citrusa. I ako ti skače holesterol kao posledica jedenja slatkiša, znači da si nedovoljno aktivan i ja bih uvek, kao br. 1 prevenciju svih bolesti stavio redovan trening. Pod redovan, podrazumevam minimum 10k koraka dnevno i bar 3x nedeljno teretana, poželjno i svaki dan neki oblik treninga. Ljudi precenjuju i ishranu i suplemente a mnogo potcenjuju vrednost vežbe u očuvanju energetskog balansa i generalno zdravlja od krvnih sudova do neurona u mozgu.
 
^+1 za redovnu fizičku aktivnost, veoma je važna za kardiovaskularni sistem (naravno i kompletno zdravlje). Nedavno sam o holesterolu pričao sa jednom doktorkom koja je zaista stručnjak, isto je spomenula važnost vežbanja u vezi toga...
 
U kojoj domacoj ili stranoj radnji je dobro naruciti whey trenutno? Gadjao bih neki izolat a Izbegao bih bezimene firme poput "basic" "THE" i slicnih njima, nesto iole krsteno bih uzeo.
 
U kojoj domacoj ili stranoj radnji je dobro naruciti whey trenutno? Gadjao bih neki izolat a Izbegao bih bezimene firme poput "basic" "THE" i slicnih njima, nesto iole krsteno bih uzeo.
Gde god ti je najjeftinije u datom trenutku (ja sam koristio Ogistra sa kodom, dok sad naručujem PeachPerfect). Pošto znaš koje proizvođače nećeš, pretpostavljam da onda imaš na umu i one koje želiš, tako da onda samo Google/ePonuda. Strani ti se uglavnom ne isplate, osim ako baš ne juriš nešto što nema ovde. Ja sam pre korone naručiovao sa iHerb-a dok je bila normalna poštarina.
 
Biostatin je dobar,meni je ukupni holesterol prosle godine bio preko 8.5,trigliceridi preko 4.5 .Trigliceride sad drzim,ali ih moram smanjiti,kao i ldl.
 

Prilozi

  • IMG_20240127_152044.jpg
    IMG_20240127_152044.jpg
    202.8 KB · Pregleda: 30
  • IMG20240127150542.jpg
    IMG20240127150542.jpg
    151.9 KB · Pregleda: 31
Ovako visoki trigliceridi znači da ti imaš previše slobodnih masti u krvi a nedovoljno mitohondrija u mišićima da ih spališ. Klasičan "metabolic disease". Rešava se isključivo treningom. Bukvalno šetaj sat vremena ujutru i sat vremena uveče i rešićeš problem. Od suplemenata, najveći efekat koji sam primetio na trigliceride ima riblje ulje, doze od 1-2g EPA znaju da ih spuste, ali opet, ne možeš da ubacuješ energiju (to su ustvari trigliceridi i šećer u krvi) a da je ne trošiš, to je pokazatelj lošeg energetskog balansa i to se najbolje sanira aktivnošću.
 
Hvala.
Koja dnevna doza vitamina D je dobra,uzeo bih malo zbog veceh nivoa LDL i zvonjave u usima?
 
Hvala.
Koja dnevna doza vitamina D je dobra,uzeo bih malo zbog veceh nivoa LDL i zvonjave u usima?
Uši ako zvone, zvone najverovatnije od pritiska a tu vitamin D nije naročito efikasan.

Svakako, većina ljudi preko 30 trebaju da uzimaju vitamin D3 i k2 - recimo 4000iu d3 - 100mcg k2mk7 - prosečna doza, ali brate, sve što si ti izneo ovde ukazuje da nisi na dobrom putu što se tiče zdravlja dugoročno, bez namere da te plašim.

Pritisak, holesterol, trigliceridi, kombinacija iz pakla. Još dodaj šećer i neaktivnost i sve si loše čekirao.

Za kontrolu pritiska, br.1 stvar je vežba. Ovako površno, deluje mi baš kako bi ti 1-2 sata aktivnosti dnevno rešilo probleme.

Suplementi koje bih ja koristio na tvom mestu su:
Nac, l karnitin ujutru na prazan stomak, vitd3k2, omega 3 1500mg EPA dnevno, magnezijum 400mg dnevno, vit C 1000mg dnevno. Preko toga ne treba (a realno možeš i pola ovoga). Ti se fokusiraš na pogrešnu stranu, energiju trebaš da trošiš na fizičku aktivnost, dovoljno tečnosti (voda) i neku redukciju ishrane koju možeš da ispratiš, ne na čudesne suplemente koji to realno i nisu (ovo ti kaže neko ko prodaje suplemente).
Nisi tražio savet, ali morao sam da ga dam.
 
Nazad
Vrh Dno