Šta je novo?

Boravak u Nemackoj do 3m (provereno)?!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koliko si vec dugo u NL?
I koliko se koristi engleski, tj. koliko ga ti koristis tamo u poredjenju sa holandskim, posto je ono, nije tezak ali nije ni lak za ucenje.
Kako je jezicka barijera izgledala kada si prvi put dosao tamo na duzi period?
 
Ја сам био у Белгији три године заредом по медец два, прошле године сам био обишао и Холандију. У Белгији сам био у Остендеу, Генту и мени најлепшем граду Европе - Брижу. Колико сам приметио за то кратко време скоро је исти живот у том фламанском делу Белгије и у Холандији, осим што сам се осетио некако слободније у Холандији него у Белгији. У Белгији сви пате од прописа, док су ми у холандији људи за неке ствари знали прогледати кроз прсте уз обавезну напомену да су Холанђани такви попустљиви за разлику од Белгијанаца. Ротердам ми је прелеп а о Амстердаму не треба причати. Размишљао сам већ да идем за Белгију/Холандију да идем да упишем факс, међутим пошто сам упао овде на ФОН сада имам у плану да обавезно Мастер завршим у Холандији. Додуше има још времена, али када сте већ споменули одлазак у Европу, реко да питам како то све иде. Што се тиче цене живота, то ми је јасно јер сам осетио све на својој кожи. Знам колико су им скупи станови, храна и слично. Научио сам већ неке форе како живети јефтиније и вратити неки кеш кући, међутим када тамо будем ишао на мастер планирам да будем макар мало у струци а не да бауштелишем, сортирам флаше и слично :) Зато сам и питао какави су послови, плате и услови
 
@Patricije
Za studije (u Holandiji) - ne znam koliko je pametno za master jer se master plaća, ali zato za doktorske u 90% slučajeva (zavisi od oblasti) oni plaćaju tebi jer se ti vodiš kao zaposleni pri fakultetu i radiš na istraživanju.

Plata ti počinje od minimalca, npr oko 1.200e ali imaš sve pogodnosti kao student (jeftin prevoz, studentski smeštaj itd.) a do četvrte godine ti stiže do oko 1.700e (ovo su neto vrednosti)

Kada upišeš doktorat - prva godina ti je "probna", ako mentor da zeleno svetlo ostaješ do kraja (još 3 godine). U tom periodu treba da pripremiš i objaviš par radova i stičeš pravo na odbranu doktorata. Sama odbrana se naravno zakazuje kada je tebi spreman doktorat, to uopšte ne mora biti na kraju te 4 godine, već to možeš i dosta kasnije da uradiš.

Imaju dosta doktorata za sve moguće vrste "tehničkih" nauka.

@sladoledsamesom
Ja sam ovde od 1. juna prošle godine. Ugovori su mi na po godinu dana tako da sam sada od ovog juna potpisao ugovor sada za drugu godinu. Jezik je zeznut u smislu da dosta liči na engleski (i na nemački - prepoznam po neku reč da ima taj nemački "zvuk") ali ima npr neke reči koje liče na engleske a znače nešto potpuno drugačije, pravila pisanja nemaju baš mnogo veze sa životom, a red reči u rečenici tek nema nekog posebnog smisla. Mada možda mi je nekako najveći problem što pri izgovoru dosta spajaju reči (one se pišu odvojeno, ali u načinu izgovora zvuče kao jedna).

Holanđani su generalno opušteni ljudi, imaju dosta pravila, ali su sva pravila jasno naznačena, na onom imigracionom sajtu koji sam postavio ima "wizard" gde prođeš nekoliko koraka šta ti treba a on ti izbaci sva dokumenta koja su ti potrebna, skineš pdf, popuniš i pošalješ. Oni se bune na njihovu administraciju (zbog te količine raznih propisa i pravila), ali je za razliku od naše barem vrlo lepo sređena, završavaš ogromnu većinu stvari putem interneta, imaš mogućnost za skoro sve da zakažeš termine, a i kada ne zakažeš ne čeka se dugo, imaju svuda one sisteme sa brojevima pa tačno znaš kada si na redu.

Pošto imaju dosta stranaca u globalu a pogotovu ovde gde sam okružen univerzitetima (Amsterdam, Leiden, Hag, Utreht) onda su dosta kul prema svim došljacima, svi pričaju engleski najnormalnije, samo mi se jednom desilo da jedna osoba ne zna engleski.
 
Ti licno pretpostavljam da komuniciras na engleskom sa svima? Kontam da zbog globalizacije i jeste kao sto kazes, da svako ispod 50ak godina sigurno parla engleski kako treba, da ne govorim o mladjima sto zbog online igara sigurno sabijaju engleski :D
Nisi pohadjao nikakve kurseve pre dolaska, ili ispite (one gluposti frameworkove, A1/A2/B1/B2/C1/C2, CEFR) da bi usao tamo?
 
Za holandjane je jos pre dvadesetak godina vazila prica da engleski pricaju bolje od samih engleza...
Nego sto se tice troskova zivota tamo, raspitaj se posto je vrtic za decu. Odmah ce ti biti jasno zasto mnoge zene prestanu da rade kad dobiju decu. Mislim da su po ceni vrtica bez premca u Evropi.
Pozdrav
 
Ti licno pretpostavljam da komuniciras na engleskom sa svima? Kontam da zbog globalizacije i jeste kao sto kazes, da svako ispod 50ak godina sigurno parla engleski kako treba, da ne govorim o mladjima sto zbog online igara sigurno sabijaju engleski :D
Nisi pohadjao nikakve kurseve pre dolaska, ili ispite (one gluposti frameworkove, A1/A2/B1/B2/C1/C2, CEFR) da bi usao tamo?

Moja firma meni ništa nije tražila sem da znam engleski u šta su se uverili pomoću mejlova koje smo razmenjivali i što smo pričali preko skajpa nekoliko puta. Nisu mi tražili nikakve sertifikate ili kurseve, samo sam diplomu morao da šaljem ali i to nije njima (njih potpuno zabole za diplomu), već zbog te "specijalne" vize koju su mi vadili. U firmi inače imamo dosta stranaca a i klijenti su nam raznorazni stranci, tako da nam je engleski jezik u 99%

Za doktorate/studije mi se čini da traže neke sertifikate.

Što se tiče engleskog (ali i nemački/francuski) kod njih je to koliko sam skapirao od baš davno skoro pa standard da znaju dobro barem 2 strana jezika, na to utiče malo škola, malo što, za razliku od npr nemaca, ništa ne sinhronizuju a naravno imaju dosta engleskih serija i kanala (bbc) kao i nemačkih (zdf).

Moj stan je u zgradi koja je do pre 5-6 godina bila nešto kao starački dom pa je onda preuređena u "normalnu" zgradu - ima oko 100 stanova u zgradi i trenutno smo na 50-50 "mladi" i penzosi.. sve matorce koje sam sreo su mi se najljubaznije moguće javili i ako smo razmenili par reči, ja njima na engleskom kažem da ne pričam holandski a oni bez problema nastave sa mnom na engleskom.

Počeo sam samostalno da učim holandski ("pimsleur" audio kurs, rosetta stone), ulazim polako u fazon, hoću da ga znam "zbog sebe" kada sam već ovde, a i valjda je pristojno kada si već u tuđoj zemlji da se bar malo naturalizuješ :)
 
Za holandjane je jos pre dvadesetak godina vazila prica da engleski pricaju bolje od samih engleza...
Nego sto se tice troskova zivota tamo, raspitaj se posto je vrtic za decu. Odmah ce ti biti jasno zasto mnoge zene prestanu da rade kad dobiju decu. Mislim da su po ceni vrtica bez premca u Evropi.
Pozdrav

Sa jedne strane vrtići su im skupi (kolega mi je sada u tom fazonu traženja pa mi se stalno žali na cene),

Sa druge strane, država daje određenu naknadu za svako dete do (valjda) 18. godine - čak i ako imaš samo jedno dete - dobiješ neke pare, a ima i fazon da može da se traži neki povraćaj poreza od toga što se plaća vrtić tako da nije baš toliko skupo na kraju.

Ali vrlo se često dešava da žene koje inače rade za neki minimalac da to batale jer se jednostavno ne isplati.

Nisam siguran da li je to zakonom obavezno, ali ukoliko oba roditelja rade, firma daje jedan dan nedeljno da ne moraš da dođeš fizički na posao (ili kao slobodan dan ili radiš od kuće), tako da moj kolega koji sada ima klinku od malo preko godinu dana, on ima jedan dan (sreda), njegova žena u njenoj firmi ima jedan dan (petak) tako da plaćaju neku ženu samo tri dana nedeljno. I to se on hvalio kako je fenomenalno prošao jer je plaća "samo" 4e na sat.

Mi imamo 2 žene koje stalno rade skraćeno, jedna radi 4 dana nedeljno, druga samo 3 i to sa ne punim radnim vremenom, verovatno im je manja plata, ali je to njima valjda ok odnos pare-vreme
 
Izvini na pitanju ali me zanima zasto Ti brat odlazi iz Pt? Nije se navikao na zivot, nostalgija ili mu opadajuci standard ne odgovara :)
 
Mene zanima nesto mnogo vaznije, od zivotnog standarda. Kakve su zene tamo :p
 
Poslednja izmena:
Ajmo bre ljudi bez spama, otvarajte nove teme sa zenama u holandiji i sl, rec je o nemackoj i njihovim pravilima i pls drzite se toga.

Mene recimo jos jedna stvar interesuje kada je u pitanju nemacka; naime na par mesta (pa cak i ovde je bila jedna tema) moglo se videti da su ljudi dobijali bolesno velike kazne ukoliko skidaju kojekakav sadrzaj sa torrenta itd. Da li ima neki spisak sajtova koje ne smem da posecujem dok sam u de granicama i koja je varijanta da skidam nesto sa torrenta a da me ne provale (znam da se negde pominjalo nesto o zakupu virtualnih domena i pitaj boga sta sve, ali davno bese)!!
I da li je recimo moguce da mi ovde neko od prijatelja skida epizode raznih serija i stosta mi vec treba i onda skajpom salje recimo tamo (proverava li neko sadrzaj tih fajlova koji idu preko istoga...u principu mogu i da renamujem fajl ako neko gleda/prati)!!
 
Oženjen (srpkinjom) i imaju dvoje male dece.. Oboje su otišli tamo na phd studije i to završili onda su ostali da rade na tim nekim naučnim projektima (to je neka ludačka matematika), ali sve to što su radili je bilo iz nekih EU fondova koji su išli u Pt. Ti projekti su sada završeni i velika je šansa da ih od sledeće godine neće biti tako da se vraćaju nazad (za sad). U međuvremenu su oni tamo dobili njihovo državljanstvo i pasoše i znam da će ići sledeće godine u USA ali samo na kratko (6-8 meseci). Ali u globalu oni žele da se vrate, mislim da je to neka varijanta (meni za sada nerazumljive) nostalgije, jer jedini konkretan odgovor koji sam dobio je "nije napolju baš tako lako kao što meni izgleda" ... Ja mislim da im nije pametno da se vraćaju već da kako znaju i umeju odu negde, pogotovu što se oboje bave tim nekim naukama za šta ovde nemaju nikakve uslove, al oni su tako rešili

A što se tiče žena, bio sam par puta .. nisu nešto posebno .. kada zaluta brazilka e to je već zanimljivo :p
 
@Proday

izvinjavam se na otetom topiku, neću više obećavam :) iz gugla mogu da se uhvate dalje detalji za NL koga zanima...

za torente sam čuo neke urbane legende da to baš ne bi smelo u nemačkoj, ali vidi tamo Netflix, ja sam to otvorio ovde - 8e mesečno (bez ikakve godišnje obaveze) i nije baš ponuda kao u USA, ali imaju poprilično ažurne serije i filmove ... za dobar deo stvari mi je lakše nego da jurim i skidam torente.
 
Luxor, puno hvala na svim informacijama iz prve ruke, zaista znaci puno za one koji planiraju da pokusaju bilo gde van Srbije. Za Portugal znam da je finansijski teze svake godine ali zivot ovde mislim da odgovara "Balkancima", ima pravila i rokova ali se gleda kroz prste uz opusteno ispijanje vina i kafe.
@stankovic
Dodji i proveri, nikad brze i jeftinije do Portugala (TAP leti direktno za 210e)
@Proday
Vec si sve cuo u vezi Nemacke, nije na odmet da se prosiri tema na EU.
Sto se tice torrenta imao sam 2 slucaja u DE. Kazna je bila oko 10.000e, za distribuciju par novijih filmova (download i ostavljeno na share), dolazi pisanom formom na kucnu adresu korisnika provajdera, navodno od kompanije koja zastupa prava doticnih. U prvom slucaju je ignorisano do daljnjeg i dan danas nista nije stizalo. U drugom slucaju konsultovan je advokat. Long story short uzeo je 800e i korigovanje kazne na 1800e, sto je i placeno. Ne pitaj me nista.
 
Poslednja izmena:
a da, protip za one koji misle da ce mozda da im pravi problem to ako nemaju tipa 800-900e kod sebe a idu na malo duze:

ako idete busom obicno sofer to daje, pa cirkulisu nekih njegovih 1k eur da ne prave probleme svakom
 
Obicno se vozacu daje da podmaze korumpirane smradove na carini. :)
 
Proday. Ideja za Skype, fajlove i slicne fore izbegavaj. To te moze staviti na mnogo gori radar!
Zakupi seedbox i VPN i tako prodji.

Ne znam da li i dalje postoji fora sa FUP pismima tamo ali neki provideri su otkazivali ugovor korisnicima koji previse skidaju cak i legalnog sadrzaja. Iako je FUP zakonski zabranjen sada i iako nigde u ugovoru ne stoji nista o tome. Prosto ne produze ugovor kad treba i ne mozes vise kod njih da uzmes net neko duze vreme.
 
Ja mislim da je pored seedbox-a vpn mozda i nepotreban. Bar je u Austriji vec 5 meseci koristim samo seedbox. Dakle ne sharujem nista sa svog racunara. Mislim da cete ganjati samo ako delis sadrzaj, mada mguce je i da gresim. Pretpostavljam da u Austriji nisu tako rigorozni kao u Nemackoj.
 
U Svajcarskoj, inace, je bila presuda da je skidanje sadrzaja za kucnu upotrebu legano - nisu mogli da tuze :)
 
Mislim da je isto tako i u Austriji. Malko sam gledao po zakonu, i kaze da je za kucnu upotrebu ok. :)
 
Ne verujem da toga ima u bilo kom zakonu (previse zadrtih staraca cak i u liberalnim drzavam je u senatu/vladi, 99% njih ne zna ni da skine video a kamoli da spremi zakon o tome :D), vec je ovo bila procena da li je nelegalno po postojecim zakonima. Posto nije nelegalno - znaci da je legalno :)
Ali u DE se ne zezajte time, VPN ili seedbox obavezno. Ne znam da li kontrolisu Seedboxeve, to treba pogledati po nemackim forumima.
 
Klasika, svi pricaju kako je tamo negde idilicno, uzivancija, nema kraja hvalama, a onda se prica zavrsi na cakama o pirateriji... ne razumem, kad je tako lepo tamo negde, onda odes ko gospodin covek u prodavnicu i kupis sta ti treba, kad ti se igra igrica platis karticom ni ne osetis da ti je skinuto sa racuna o odnosu na sumu koja je na kartici...

U redu je sve sto pricate ali budite malo realniji, nesto ne stima u tim vasim racinicama.
 
Ti zaboravljas da ne pricamo o zemljama ciji jezik govirimo. Sta da radim ja u Koreji ili Nemackoj dok jedva govorim jezik?
 
Na žalost malo ti je obrnuta logika ...

prvo pročitaj prethodnih par strana pa ćeš da vidiš da nisam pisao da je baš sve tako lepo i bajno - bar što se tiče para, vrlo je dobro sve ukalkulisano visina plate sa visinom životnih troškova, daleko od toga da imaš para da se baškariš.

drugo i kada odeš negde u inostranstvo pa se nađeš u "realnom" svetu gde trošiš baš samo ono što zarađuješ i nema mame-tate-babe-dede da ti nešto plaćaju onda ti je vrlo bitno na šta trošiš pare. Tako da je ovde vrlo veliko tržište polovnih stvari, outleta, akcija, popusta, kupona i sl. Niko se ovde ne razbacuje parama. http://www.marktplaats.nl/ kola, kuće, bicikli, konzole, igre, telefoni polovno, novo .. od igle do lokomotive

Što se tiče torenata, već sam pomenuo ranije, ovde (u NL) je stigao Netflix oko nove godine i košta 8e mesečno - meni je to potpuno otkrovenje, torent sam koristio od tada možda samo par puta i to samo za one serije kojih (za sada) nema na njihovom Netflixu.

To što je lepo - zemlja, ljudi, sistem, način razmišljanja, firma, posao itd... ali to nema veze sa tim da li ću da kupim nov ili polovan bicikl/igru/konzolu/komp/telefon i sl.

Na kraju gledaj i ovako na to - kada se zapošljavaš bilo gde, dobićeš u vr glave ugovor i boravišnu vizu na godinu dana, niko ti ne garantuje da ćeš tu biti i sledeće godine, pa ako si blesav ti se razbacuj parama pa misli posle šta će biti ako se vraćaš posle godinu dana.

kad ti se igra igrica platis karticom ni ne osetis da ti je skinuto sa racuna o odnosu na sumu koja je na kartici...

Ovaj deo ti nikako ne pije vodu pogotovo u prvih nekoliko godina (osim ako se odmah nisi zaposlio na nekoj visokoj poziciji u nekoj uber cool velikoj firmi)
 
Poslednja izmena:
Ma ja to malo ironicno,
ubedjuju se ljudi da beze odavde negde gde je puno bolje, a onda se prica o pirateriji, sta i kako. Deluje neozbiljno.
 
Ja ne ubeđujem nikoga, postavljeno je pitanje pa odgovaram ... lično mislim da ako se iko ikada nosio mišlju da proba - da to treba da uradi što pre (nije isto sa 25, 35,45,55 godina otići)

Što se tiče piraterije - jednostavan primer - nađi temu o serijama i videćeš da npr svi hvale seriju "most", to je serija u kojoj se pričaju danski i švedski jezik - ima je na Netflixu ali samo uz holandski prevod. Šta onda ? U NL ih zabole za pirateriju pa nemam problema, ali u DE sam čuo (a i ovde je napisano) da nije baš naivno.

Konkretno igre za konzole se ovde u ogrooomnim količinama kupuju polovne, gomila sajtova (imam baš u komšiluku par prodavnica) koji prodaju isključivo polovne igre. Samo par kolega na poslu ima xbox/ps i svi do jednog kupuju i prodaju polovne igre (iako na oko "imaju para"), ako se neko igra na PC, onda na steam pa se gleda šta je na rasprodaji ... niko nije blesav da baca svoje pare na zezanje tek tako
 
Ja ne ubeđujem nikoga, postavljeno je pitanje pa odgovaram ... lično mislim da ako se iko ikada nosio mišlju da proba - da to treba da uradi što pre (nije isto sa 25, 35,45,55 godina otići)

Ko hoće da proba i ima neku realnu kombinaciju treba da digne dupe i ode. Od sedenja i pričanja nema ništa. Čak i ovde kod mene u Grčkoj, koja je realno raspad od zemlje, prolazim trenutno sasvim solidno. Čak i ako ne zaradite velike pare, imaćete bar neko radno iskustvo, ako ste prebacili tridesetu i nemate šta da pokažete u CV-u, ko mislite da će da vas zaposli sutra?

Inače znam za te firme po seocima, jedna takva iz Nemačke kraj Holandske granice je htela da me zaposli ove godine, ali su stopirali prijem uz obećanje da će me kontaktirati ponovo ako se pozicija opet otvori. Vreme je da se bega na sever, ali treba mi plava karta, a to dosta smanjuje broj potencijalnih poslodavaca. Treba tu i malo sreće, a tu sam tradicionalno uvek bio tanak.
 
Nisam jos siguran da li cu odma sledece nedelje ili da zapalim prvo negde par dana na more pa onda gore...tj dvoumim se ;)

Bolje prvo na more pa onda dalje u bolji zivot.

Nemam nista vise pametno da ti kazem(sto vec drugi nisu rekli), osim cestitke na hrabrosti i odlucnosti da odes. I ne vracaj se vise ovde ,osim kao turista ili penzioner jednog dana.

Sve najbolje! :)
 
prvo na more,jer ko zna kada ćeš ponovo imati vremena :d (ima da radiš k`o crnac,bez prava na godišnji)
pu,pu daleko bilo.
Želim ti uspešno putešestvije,da nađeš dobar posao,dobru curu (gastarbajterku) ili barem neku trulo bogatu tetku bez i jednog naslednika :D (prečica do finansijskog uspeha)
Srećno
 
Opet jedno pitanje vezano za boravak od 3m. Posto krecem krajem nedelje, interesuje me samo kako se period od 3 meseca boravka racuna; posto planiram da budem na severu desetak dana pa posle idem u Hrvatsku na more i Bosnu sto ce da oduzme jedno 20-30 dana, da li kada izadjem iz taj period od 3m prestaje da se racuna ako mi udare pecat da sam izasao pa opet nastavlja kada se vratim ili se kontinuirano racuna (ne bih da izgubim mesec dana boravaka npr)?!

I dalje mi niko nije zabranio da li imaju nemci neke restricted sajtove tj sajtove i za cije se samo posecivanje moze platiti neka kazna!?
 
3m u toku 6meseci. Nebitno je da li ima prekida.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno