Šta je novo?

Boravak u Nemackoj do 3m (provereno)?!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Proday

Znamenit
Učlanjen(a)
02.01.2005
Poruke
20,284
Poena
1,425
Drugari treba mi pomoc odnosno proverena informacija, znam da se sa Nemcima nije zezati zbog uredjenja i pedantnosti...

Naime u najskorije vreme planiram da idem kod dede u Berlin (znam da mogu da ostanem do 90 dana u sengenu) pa me interesuje da li je neophodno da idem u ambasadu i resavam vizu ili mogu samo da odem tamo i budem taj period tamo uz to da se gore prijavim za boravak upravi nadleznoj za to?!

Ja sam bio ubedjen posto imam novi pasos da mogu da banem tek tako, ali na internetu sam naisao na ovo pa reko zato da pitam!!

Plan je ako uspem tamo da resim boravak na duze na bilo koji nacin (posao, svadba, izdrzavanje) pa me interesuje i kakve su mogucnosti za to ako neko ima iskustva.

Unapred hvala svakome ko da koristan info, savet itd!!
 
Za sve boravke do 3 meseca ne treba viza. Devojka je bila prosle i ove godine. Dodjes tamo i prijavis se i to je to. Nikakva viza i kojekakve gluposti.
 
Ako si toliko dugo, budi spreman da te mogu odbiti ako nemas sa sobom dovoljno novca za taj period (proveri sumu, mislim da je 50e dnevno). Nema veze sto ides kod dede.
Moras imati biometrijski pasos da bi isao u Sengen bez vize.
Moras imati osiguranje za toliki vremenski period. Najjeftinija varijanta ti je EuropAssitance kartica koja ide uz Intesine MasterCard/Visa/Amex kartice, koje su samostalne (ne ide uz kartice koje su uz Intesa Hit racun).

BTW, ne znam za prijavu ovo? Ako ides u poseti rodbini, tj. ne ides imigraciono da li treba da se prijavis posle granice?
 
Nazovi nemacki konzulat, pa ces dobiti zvanicne informacije.

Pozdrav
 
Ne treba ni prijava,jer se smatras turistom.
Naravno da kada te pitaju sto si dosao da neces reci dosao sam na 3 meseca,kazes dosao rodbini u posetu...
Stim da obrati paznju da se gleda dan kada si usao u EU,npr presao Hun granicu ili sisao sa aviona,bar su meni tako panduri u Nemackoj objasnili,kada su me zaustavili zbog kontrole (vozio auto sa RS tablama) pa sam ih malo ispitivao,kao Boze moj nish ne znam...
Njihov sistem je povezan sa granicnim i imaju uvid ko kako gde u svakom momentu i ako si duze od 3 meseca "preko" pandur ima pravo da te posadi u autobus za pravac kuci...
Mozes ti bez problema* duze ostati ali gledas "da te nema" i niko ne kontrolise,tj ponasaj se normalno...

*Upoznao sam dosta nasih koji rade na crnjaka preko i ostaju i do godinu dana sa nasim pasosom... kako,sta,pojma nemam,nisu hteli/smeli da mi pricaju sheme...
 
Poslednja izmena:
Bitna ispravka: Racuna se 3 meseca u okviru SENGENA, a ne EU (jer se ne racuna UK, Irska, Rumunija, Bugarska, Kipar i Hrvatska, a RACUNAJU se Svajcarska, Norveska i Island).

Kako ostaju godinu dana bez papira: uz nadu da ih nece dirati i ako su ispod radara. Ako nekome zasmetaju, gotovo je. Plus, u Nemackoj ce bilo koji rad biti samo tamo gde ne idu papiri za platu - jer inace poslodavac vidi da nemas papire i prijavice te.
 
Yeap,u okviru shengena...

Poslodavac je taj koji te drzi ispod radara... :)
 
Za sve boravke do 3 meseca ne treba viza. Devojka je bila prosle i ove godine. Dodjes tamo i prijavis se i to je to. Nikakva viza i kojekakve gluposti.
Hvala. Bio sam i ja prosle godine ali na 12 dana pa se nisam ni prijavljivao ni nista i sve bilo ok. Ovaj put ipak planiram malo na duze (dao bog bas duze, da ne kazem dozivotno)!!
Ako si toliko dugo, budi spreman da te mogu odbiti ako nemas sa sobom dovoljno novca za taj period (proveri sumu, mislim da je 50e dnevno). Nema veze sto ides kod dede.
Pa ja mogu njima reci da idem na deset dana, kao da moram pominjati da je tri meseca u pitanju...ili?!
Moras imati osiguranje za toliki vremenski period. Najjeftinija varijanta ti je EuropAssitance kartica koja ide uz Intesine MasterCard/Visa/Amex kartice, koje su samostalne (ne ide uz kartice koje su uz Intesa Hit racun).
Si siguran da je osiguranje neophodno, ako idem bez vize?!
 
Mislim da moras da imas 70€ za svaki dan koji planiras da provedes u evropskoj uniji.
Ako je moja informacija tacna (spremam se na put kolima, pa sam se raspitivao i uzduz i popreko), ovoliko bi te kostalo:
90 * 70 = 6300 €
 
Serva,ako ides autom npr preko Madjarske,kada te pitaju na granici gde ides kazes u Segedin kod drugara na par dana i nemas brige...
 
Mislim da moras da imas 70€ za svaki dan koji planiras da provedes u evropskoj uniji.
Ako je moja informacija tacna (spremam se na put kolima, pa sam se raspitivao i uzduz i popreko), ovoliko bi te kostalo:
90 * 70 = 6300 €

Haha ne preteruj, molim te. Samo kazi da ides na par dana, i imaj kod sebe barem 500€ ako ti zatraze i uzivaj. ;-)
 
Ne treba ti keš uopšte, samo imaj kod sebe neke kreditne/debitne kartice, ne znaju oni koliko ti para imaš na računu. Meni nikad nisu pravili problem, a išao sam tri, četiri puta po mesec dana ili duže.
 
A da li su pitali?
 
Obično niko ništa ne pita pogotovo ako ideš u ovo doba kada je velika navala turista. A ovo za prazne kartice nisam baš siguran da baš svuda prolazi, znam ljude kojima su uz kartice tražili izveštaj banke koliko keša imaju na računu na Malti.
 
Kazes ides da kupis salamu i kackavalj u Segedin. Sutra se vracas
 
Tako sam i ja sa punim koferima isao u Svabiju,pita carinik kuda,ja rekoh u Segedin u Tesco ... Ok,prijatan shoping! :)
Ma bole njih gde ces,samo onda drndaju ako im se serviras...
 
Kolima je jedno. Ovo sto sam pomenuo je za nemacku granicu. Tj.ako se ide avionom. Traze ponekad povratnu kartu. Ne rezervaciju iste nego potvrdu.
Ko ide avionom ne lazirajte sta kaze karta (drugo je ako kaze da se vracate za 10 dana a ne nameravate da je iskoristite, promenite datum ili slicno)
 
Poslednja izmena:
Daj bre da l ste vi ikad izasli iz Srbije, kakve silne pare pominjete. Osiguranje ti nije obavezno, nekad umeju da pitaju samo o tome, pa uzmi na nekoliko dana, ali prvenstveno osiguranje bi trebalo zbog sebe da uzimas jer nikad neces znati sta moze da se desi. Za pare ponesi par stotina evra i to je to. Nemci retko cimaju na aerodromima, najveci problem u Evropi je u Belgiji, tu su bas smarali ljude.
 
Ja bas obratno iskustvo imam. Jedini Nemci su me ista pitali na pasoskoj. Drugde samo udare pecat bez ijednog pitanja uglavnom, cak ni zasto dolazim. A imam bar 20 ulazaka u Nemacku vec od 1999.
 
Poslednja izmena:
Ovako. Najsigurnija varijanta je da uzmes osiguranje na 7-10 dana, imas kod sebe 500-700 evra, a kad te pitaju na koliko dugo ides kazes npr. 7 dana. Ja ne idem preko Madjarske, pa ne znam kako je, ovako je preko Hr. U slucaju da si tezak baksuz mogu ti pored svega navedenog traziti i dedin broj telefona da bi proverili da li govoris istinu.. Ipak mislim da kroz ovo prodje 1 od 100 putnika. Toliko..
 
Moje iskustvo mi kaže da su nemački carinici ubedljivo najstrožiji. Tik iznad engleskih (hindusa).

Ono što ti savetujem je da prilikom sletanja u DE imaš kod sebe bar 400 - 500 evra plus dve kreditne kartice.
Pošto putuješ privatno, vidi da ti deda pošalje "pozivno pismo" koje ćeš poneti. Svi koji se sećaju vremena pre Šengena znaju šta je to.
Na pitanje gde ideš - u posetu rodbini na desetak dana. Njihova imena, adresu gde žive, brojeve telefona, datume rođenja, zanimanja moraš da znaš napamet i iz prve da odgovaraš cariniku. Odsedaš kod njih, ne planiraš da putuješ Evropom niti da se preterano udaljavaš iz tog regiona.
Ako ne govoriš nemački dobro (ranije moj slučaj) onda ga nemoj korisiti već priđi i pozdravi na engleskom jer možeš samo da se unervoziš. Naravno, opušteno, pogledaš ih u oči kada prilaziš, neutralan stav tela, bez cupkanja, gledanja u stopala ili stiskanja ruku.
Putuj sa onoliko prtljaga koliko "planiraš" da ostaneš. Znači za desetak dana je dovoljan kofer male do srednje veličine jer je leto.
Osiguranje obavezno! Za desetak dana će te izaći oko 1500 dinara a gotovo najbitnija stavka koju proveravaju.

Pošto sam uglavnom poslovno putovao Evropom, većina nemačkih carinika kada je videla da sam iz Srbije zbog jako velikog broja lažnih azilanata prethodnih godina mi je tražila:
- povratnu kartu
- potvrdu rezervacije hotela
- potvrdu od moje firme da sam na službenom putu u inostranstvu
- kontakt adresu firme u koju poslovno idem u Nemačku
- osiguranje
- novac na uvid (da! Dvojici carinika sam morao da vadim novac i brojim pred njima). Kartice mi nikada nisu proveravali.

Najgore tretmane sam imao u Dizeldorfu dok je, recimo, u Minhenu bilo najbolje - najlakše. Gotovo da me nisu ni pitali ništa.
Nemoj ni u ludilu spominjati posao ni u jednom obliku. Ideš kod rodbine na raspust / odmor / razgledanje. Student si, stalno zaposleni. Nemoj biti "nezaposlen".
I carinika ima svakavih, od onih kojima je, nekon pretresa svih mojih dokumenata, maltene žao što su me pustili u njihovu zemlju do onih koji su mi poželeli sve najbolje i da "popijem neko pivo i za njih" kad stignem u hotel.

Nadam se da te nisam uplašio ovim tekstom - bolje biti pripremljen :)
 
O tome i pricam - u mom pasosu stoji radna viza (za Koreju), za Dubaj dve, za Japan, gomila korejskih, engleskih i sengen pecata... a Nemac mi ipak trazi osiguranje! :) Ovo se desava od kad je uveden beli Sengen. Do tada je bilo kao da ulazim u svoju zemlju.

Danijel je lepo sumirao. Jedino da dodam, sto sam vec pomenuo otprilike: ako ides avionom, uradi kartu da se vracas za 7-10 dana, i tu potvrdu karte pokazi (nadji nacin da mozes da je menjas posle). Bude li karta na nesto duze (nemoj slucajno da se ne poklapa sa onim sto kazes koliko ostajes), bice problem.

Tip za osigranje: bilo za sebe bilo za granicu da uzimas, najbolje je da uzmes neku Intesinu karticu (obicni, ne one uz racun), uz koje ide osiguranje, i njome platis put (drugacije nece vaziti osiguranje, ako zbog sebe uzimas).
 
Poslednja izmena:
Ne znam koje to inteza kartice daje a da nisu kreditne, ali moras da imas polisu na 30 000evra ili vise, imam ja par studentskih kartica koje pokrivaju 5 ili 10 000e, ali ne vaze..
 
Poslednja izmena:
Ајде написаћу вам касније пар ствари пошто имам искуства и са вишемесечним боравцима али и са одбијањем уласка у Белегију, белгиским затворима, центре за емигранте и сличним сра***а. Ићи Авионом у Европу на дуже од месец дана није уоште тако лако као што поједини причају
 
Najgore tretmane sam imao u Dizeldorfu dok je, recimo, u Minhenu bilo najbolje - najlakše. Gotovo da me nisu ni pitali ništa.

Ja sam baš u Minhenu pre 2 godine imao mali problem. Bio sam na službenom putu, sa pozivom, rezervacijom hotela i svim ostalim. Pri tome, to mi nije bio prvi odlazak u Nemačku i sve podatke su imali u pasošu, a verujem i u kompjuteru.

Pandur je celu delegaciju cedio na sitna crevca, pre svega zbog toga što nismo imali pravu rezervaciju hotela kod sebe, nego e-mail koji smo obavešteni o rezervaciji od strane organizatora seminara na koji smo išli.

Pustili su nas posle par minuta, ali su zatezali.

Mesec dana kasnije na istom aerodromu su isto tako cedili drugara auto novinara koji je išao na prezentaciju nekog BMW-a i ima pun pasoš raznih EU pečata...

Očigledno zavisi od toga da li u datom periodu imaju befel da proveravaju Srbe više nego redovno...
 
Па да се мало распишем.
У Белгији имам ујака и ишао сам код њега на неких месец дана, међутим био сам купио само карту до тамо јер нисам знао када ће ме белгија сморити, па сам онда мислио да из Белгије купим повратну карту. Ишао сам и тамо и незад Визером, тамо и назад карта ме је изашла 70 евра што је било џаба. Међутим већ следећу годину сам се запутио опет у Белгију, исто на месец дана, исто са купљеном само картом до Белгије. Од почетка је кренуло лоше, авион је каснио 4 сата, и слетели смо у Белгију као један од последњих авиона то вече. Ја мислим да баш због тога, и зато што они вероватно имају квоту људи (срба) које треба да врате на дневном нивоу, су људи из нашег авиона подвргнути малтретирању на терминалу. Углавном долазим до жене, објасним јој да имам ујака у белгији, он има породицу, да остајем 20 дана, да погледа у пасошу да сам већ долазио у белгију, остајао 30 дана и враћао се. Међутим тој надрданој бабускери није било то довољно, већ ме је проследила имиграционој полицији. Тамо се туртура наставља, они мени причају како је услов да се уђе у државу да се има 50 евра код себе по дану останка (Ја сам код себе имао 500). Опет им објашњавам да имам ујака, да ћу бити код њега међутим већ видим да су одлучили да ме врате. Оптужују ме да ћу код њих да радим на црно, како сам из сиромашне земље и како ћу нанати штету Белгији и тако то. Притом на столу држим најновији телефон, ајпод, лаптоп у торби али ништа не помаже, они инсистирају да имам бар 1500 евра код себе. Ја сам им такође објаснио, када сам видео да ме враћају, да је то превише јер ни Белгијанци немају 50 евра по дану а њихова социјална помоћ исплаћује дупло мање пара. Када су ми већ саопштили да ће ме депортовати, ја узимам телефон да позовем моје међутим ту ми одузимају телефон и говоре како се против мене води поступак (депортација) и заједно са још једним ликом и девојком нас стављају у аеродромски затвор од 7 увече до 2 ујутро. Притом смо без хране и воде још од 10 сати када сам кренуо на аеродром у БГ. У том затвору прво што нас је дочекало су поздрави угравирани на зиду на нашем језику. Било је ту свашта, од НОВАК ЂОКОВИЋ БРОЈ ЈЕДАН, КОСОВО СРБИЈА, ПАРТИЗАН/ЗВЕЗДА до једног занимљивог натписа КО ОВДЕ УЂЕ НЕ ИЗЛАЗИ БАРЕМ СЕДАМ ДАНА. Углавном уз спомоћ старе нокије која је једина имала сигнал у тој ћузи испод земље успео сам да позовем моје и да јавим да ме депортују назад. Ту су се исцимала све могуће везе, ујак пробао да ме ишчупа међутим они су запели да ме врате па то је. Углавном раздвојили су нас и онда су схватили да имају проблем јер сам ја малолетан и нису знали где ће мене да ставе. Око три су ме депортовали под ротацијом негде у околину Брисела, у неки центар за малолетне емигранте у склопу војне базе и војног аеродрома. Ту је било весело јер сам ту ћелију делио са нимало пријатним ћелавим авганистанцем којима је у то време био рамазан и њихове молитве, па се није баш могло фино спавати. Негде око 5 сам добио да једем. Сутра дан смо имали час белгиске лажне историје пошто је тај дан био дан државности, па такође ни општине нису радиле а једино су оне могле да ме ишчупају одатле. Сва срећа па је у том блоку било и црнаца из Гане, који су били одушевљени нашим селектором Гане у то време, Милованом Рајевцом па сам имао неку протекцију :) Углавном тек трећи дан су они мени доделили социјалног радника (ИАКО САМ ИМАО РОЂЕНОГ УЈАКА У БЕЛГИЈИ) који је одлучио да могу да ме пусте на условну код ујака два дана до лета назад, али морам пред лет да се јавим у полициску станицу у близини аеродрома. После пет сати цимања по станици пред повратак, морали су били да стопирају улазак људи у авион и ми смо ушли у авион уз пратњу полиције. И стигосмо живи и здрави у БГ
И још једна ствар, када сам видео ко се све враћао са нама тим авионом потпуно ми је било јасно зашто све ово раде. У авиону није било 10 људи који је причало српски, причало се само на ромском и албанском међутим свако је имао наш црвени пасош...

Углавном памет у главу, узми гарантно писмо када одлазиш већ код неког или те неко позива, понеси што више пара и пошај да будеш у што ранијим летовима
 
Poslednja izmena:
Jel covek uopste naveo kako ide? :D
 
Ako ide busom kao ja 2010, niko me nije ni pogledao a kamoli pitao gde cu, skim cu, kod koga cu, sta nosim i koliko para imam kod sebe, cak se kajem sto sam platio osiguranje za koje me niko nije pitao i nije mi ni trebalo.
Bio sam mesec dana kod ujaka, nikakva prijava, niko nije dosao na vrata da pita ko sam ja i sta tu trazim.
Isao svud redom, naravno sa pasosem u dzepu, nikakvih problema nisam imao.

Moj drug stalno ide u SWE, isto kod dede da ga cuva, ostane vise od tri meseca, ode u ambasadu i tamo sve zavrsi da mu se boravak produzi zbog cuvanje dede.
 
Moj drug stalno ide u SWE, isto kod dede da ga cuva, ostane vise od tri meseca, ode u ambasadu i tamo sve zavrsi da mu se boravak produzi zbog cuvanje dede.
Ovo je sasvim drugo, i sasvim je legalna viza za duzi boravak.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno