Šta je novo?

Boravak u Nemackoj do 3m (provereno)?!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mene nekoliko puta na ulasku u EU na prelazu Macelj - Gruškovlje (HR-SLO) nisu ni pitali gde idem i koliko ostajem. Bukvalno sam samo dobio pečat i "sretan put".
 
Deki sto ne sme da pise nemacka kao krajnja destinacija?!

Kako zasto? Pa ako pokazes na granici, znaci da planiras da ides 3 meseca u Nemacku onda :D
Napravi dve polise - jednu na nekoliko dana za Madjarsku, ili sta god planiras reci na granici. Drugu, na 3 meseca za Nemacku, koju ne pokazujes nikako.
Kapis?
 
Aaaa pa da, ima logike! Videcu vec neku kombinaciju,mozda i napravin samo za mesec dana za nemacku i cao...ili neku kombinaciju ako je moguce,posto cu iz nemacke najverovatnije posle par dana u hr na more!
Kako god najbitnije mi je da sam ustanovio da mogu bez vize na 3 meseca.
 
E sad, druga stvar koja me interesuje je Koju karticu za mobilni da odaberem u nemackoj?! Tj treba mi nesto prepaid, sto ima povoljne minite kada se zove srbija (znam da sa dedom pricam i po 20min za 3€ kako on kaze) i po mogucnosti sto veci paket interneta da mogu da turim na nju!?
 
Da podelim svoja iskustva sa letenjem u nemacku, mada smo vec zakljucili da ides kolima. Mozda ovaj info bude nekome koristan.

Od kraja 2009 do pocetka 2011 sam bas u Berlin isao 5 puta, plus ovog proleca jos jednom, dakle ukupno 6.
Prvi put sam morao da vadim i vizu, jer jos uvek nismo bili na belom shengenu. Garantno pismo mi je poslao ujak iz Kelna.

Imao sam direktan let za Berlin i to bez povratka. Plan je od pocetka bio da budem samo u Berlinu. To mi je bio prvi ulazak u Nemacku ikada i prvi ulazak u EU sa novim pasosem.

Kad sam sleteo, granicni policajac je u najmanju ruku bio ljubazan. Posteno smo se ispricali, ja sam mu prodao pricu da cu kupiti voznu kartu za Keln u posetu porodici, pa potpom kupiti avionsku kartu nazad za Beograd. Viza mi je bila dobra za jos oko 3 nedelje od ulaska. Sve je ukazivalo na to da mi treba mnogo novca, sto za zivot, sto za te navodne putne troskove. Samo me je pitao koliko para imam kod sebe + koliko mi je dostupno na karticama (ja mislim da sve komplet nije prelazilo 700e).
Da stvar bude jos smesnija, nisam ni poneo to garantno pismo koje sam koristio kako bih dobio vizu, a trebalo je. U tom trenutku sam se mozda i zabrinuo da ce mi praviti probleme, ali je ubrzo samo rekao da sledeci put to ponesem i pozeleo mi dobrodoslicu u Nemacku.

Sustina ove price je da sam tada zabrljao sve sto se moglo zabrljati, a opet sam prosao. Cinjenica je da je tada uvodjenje belog shengena bilo dosta izvesno i mozda su zbog toga bili popustljivi.

U narednim odlascima sam presedao (i fakticki ulazio u EU) u: Budimpesti, Pragu i Dizeldorfu. Takodje sam jednom leteo i preko Ciriha, ali oni nisu EU. Nikada nijedan problem nisam imao. Za zdravstveno osiguranje me nikad nisu pitali, ne secam se da li su trazili povratne karte, ali svaki put sam ih imao. Ostajao sam i po 15-20 dana, a nikada nisam imao vise od 600-700 eura na raspolaganju.

Ovog proleca sam imao direktne letove za Frankfurt i Berlin. U Frankfurtu pitanje gde idem i sta radim. Kad je cuo da idem na Sajam dva dana, odmah sam prosao. A taj poslednji Berlin, sluzbenik bukvalno nije ni A rekao. Samo uzeo pasos, provukao ga i vratio.

Mozda sam malo oduzio, ali poenta celog posta je da sam bas dosta leteo za Nemacku, ulazio u EU na raznim aerodromima, pravio greske, pa opet nisam imao nikakve neprijatnosti. Romima, nazalost, svuda prave problem.
 
E sad, druga stvar koja me interesuje je Koju karticu za mobilni da odaberem u nemackoj?! Tj treba mi nesto prepaid, sto ima povoljne minite kada se zove srbija (znam da sa dedom pricam i po 20min za 3€ kako on kaze) i po mogucnosti sto veci paket interneta da mogu da turim na nju!?

Sto se tice jeftinih poziva, ja uvek kupim BlauWorld karticu.
https://www.blauworld.de/tariff

Pozivi ka fiksnim u Srbiji su 9cent/minut, sto ti je za 15 minuta manje od 1.5e
Pogledaj i neke pakete, siguran sam da ima i neki dobar data paket, mada to nikad nisam uzimao.
 
Pa u Cirihu ti je ulazak u EU, posto su u Sengen zoni.
 
Aldi internet paketi su najpovoljniji, npr 5GB je 15 evra,ostali prepaid su dosta skuplji...
 
Poslednja izmena:
Ako ces ici po Evropi, razmisli o kupovini t-Mobile prepaid kartice, koja nije najjeftinija unutar Nemacke, sigurno, ali roming unutar EU im je odlican, pa za zemlje gde ides krace ti se isplati vise od kupovina kartica po svakoj zemlji posebno.

P.S. Nikad nisam proveravao, ali mislim da 70e nije obaveza po danu, kada se ima dokaz o smestaju?
 
Inace zaboravih vrlo vaznu stvar da pitam...koliko dugo ja uopste smem da vozim kola sa NS tablama po nemackoj?! Znam da je vozacka dozvola nasa 6 meseci upotrebljiva i posle vec mora da se polaze za DE dozvolu...predpostavljam da je i za kola taj period ili gresim?!
 
Yeap,isto 6 meseci i spremi da uvek imas pri ruci dokumenta,verovatno ce te cesto zaustavljati policija,ne zezaju i sl,samo kontrola,vrlo su korektni,ali su im SRB tablice sumnjive...

Deda nema nemacki auto?
 
Poslednja izmena:
Savet: stavis na zadnje sediste naduvan dusek, ako te carinik nesto pita, jednostavno kazes Girlfriend - Balaton i to je to :D.
 
Spomenuo si da ćeš ići i u HR na more. Obrati pažnju da HR nije u Šengenu i da ćeš u povratku s mora opet imati isti "problem".
 
Još malo iskustava....

Išli devojka i ja na Siciliju letos, leteli preko Minhena. U Minkenu smo imali 10 sati čekanja na sledeći let pa isplanirali da izađemo i skitamo po gradu, jedemo kobasice i pijemo pivo. Imali dalje rezervacije za let na Siciliju, hotelsku rezervaciju na Siciliji, karte za let nazad u Srbiju, zdravstvena osiguranja, dosta keša i tri kartice. Prtljag nam odmah u BG čekiran dalje za Italiju. Od stvari kod nas, samo fotoaparat, papiri, novčanik, telefon i dva duksa. Plus, moj pasoš pun pečata uglavnom Evropskih. A i devojka ih ima 3-4.

I na pasoškoj kontroli aerodroma naleteli na nadrndanog Nemačkog policajca. (Pasoše vam nigde ne gleda carinik već granična policija). Propitivao gde idemo i zašto. (Jbt. idemo na Siciliju 10 dana u avgustu. On pita zašto?!?). Zašto izlazimo sa aerodroma? (Jbt. pa čekamo 10 sati sledeći let). Gleda u detalje rezervacije i sledeće letove. Poredi sa pasošima. Čita osiguranje i upoređuje sa podacima u pasošu. Traži keš na uvid. 5x lista oba pasoša i zagleda svaki pečat. Držao nas je 15-ak minuta. Dojmim se da je tražio najmanju sitnicu da nas vrati.

Eto, može i tako. Inače, svi ti prethodni ulasci, Nemačka, Švajcarska, Italija (aerodromi) te Slovenija, Mađarska, Grčka mnogo puta (kolima) bez problema.
 
Poslednja izmena:
Proday,kada ides,treba i ja da idem? :)
 
Nisam jos siguran da li cu odma sledece nedelje ili da zapalim prvo negde par dana na more pa onda gore...tj dvoumim se ;)
 
Bas ti zavidim, Proday.

Berlin je meni najinteresantniji i najbolji grad na svetu. Jos ako ti je dobar nemacki, begaj i nemoj se vracati.
I obavestavaj nas, posto ima nas jos koji bi da pobegnu, a ja konkretno najradije bilo gde u Nemacku.
 
Пошто причате већ о одласку, зна ли ико каква је потражња и како су плаћени ИТ стручњаци у Холандији? Јел боље то јурити или проверено у Немачку?
 
Bas ti zavidim, Proday.

Berlin je meni najinteresantniji i najbolji grad na svetu. Jos ako ti je dobar nemacki, begaj i nemoj se vracati.
I obavestavaj nas, posto ima nas jos koji bi da pobegnu, a ja konkretno najradije bilo gde u Nemacku.


Da l si negde jos putovao kad ovo tvrdis?
 
Ocigledno nije... :)


IT strucnjaci su svugde trazeni i placeni,gde god da odes (SUI,NED,NOR,DE...)
 
Reako sam da je MENI najbolji grad.
Ako te bas zanima, jesam putovao jos ali nikada izvan evrope.

Siguran sam da ima i lepsih i boljih gradova za zivot, ali sam se ja osecao odlicno u Berlinu.

Nemojmo odmah kontrirati oo svaku cenu.
 
Naravno da su ukusi razliciti ali imas milion boljih i lepsih gradova po Evropi samo...
 
Ne ubacuj nepotreban offtopic u temu:)
 
Пошто причате већ о одласку, зна ли ико каква је потражња и како су плаћени ИТ стручњаци у Холандији? Јел боље то јурити или проверено у Немачку?

U Holandiji sam od prošlog juna, sada sam potpisao ugovor za sledeću godinu. Generanlo traže "IT ljude", ali ne baš sve profile podjednako, dosta outsource-uju prema standardnim destinacijama (Vijetnam, Indija i sl.)

Moja firma ima svoju sopstvenu ispostavu u Vijetnamu i tamo nam je razvojni centar, a mi u Holandiji smo svi Project manager/Business analyst i tako to .. mada je firma relativno mala pa ima dosta preklapanja u zaduženjima (nismo striktno podeljeni po poslovima).

Fazon je što nije baš lako otići tamo, ova firma je htela da me dovede na standardni način, na standardnu "radnu" vizu, ali nije uspelo jer nisu pružili dovoljno dokaza da su se potrudili da pronađu unutar EU (takav su zvaničan odgovor dobili iz imigracionog, iako oni imaju maltene stalno otvoren konkurs). Na kraju su me doveli na specijalnu radnu vizu kao "Highly skilled migrant". Za to je procedura mnogo lakša, dobija se po "difoltu" uz ispunjavanje par uslova: da ja imam neko visoko obrazovanje (fakultet/master) i onda moraju da mi daju ugovor na min godinu dana i sa minimalnom zaradom koja je veća nego da sam došao na standardnu vizu a i košta malo jače - ako se ne varam oko 800e (skoro su nešto menjali cene pa ne znam koliko je sada).

Holandija kao zemlja mi je super, firma i ljudi su skroz cool, jedino što ti mnogo lako odu pare .. stanarina, zdravstveno, drugi troškovi (ne daj bože da su ti potrebne neke "majstorske" usluge), npr sada sam platio oko 400e samo kao "administrativne troškove" za produženje vize za sledeću godinu. Ne mogu sa ovom zaradom da nešto ne znam koliko uštedim, ali zato postoji 13. plata i famozni povraćaj poreza tako da se od toga malo nakupi...

Opet sa druge strane, dosta im legalno dolaze fizikalci radnici - kažu da se ta viza mnogo lakše dobija jer su sa tim stalno u deficitu.

zaboravih ... www.ind.nl - to je sajt njihovog imigracionog, ima da se promeni jezik na engleski i tu ima dosta uputstava za raznorazne vize...
 
Poslednja izmena:
Ovo sto kazes da ti "lako odu pare", to je standardna prica u citavoj EU. Niko u Srb ne razmislja o tim troskovima jersu maltene svi vec obezbedjeni u tom smislu, stan, gas.... Drugacije je kad se nesto pokusa napolju... Eto moze se Proday javiti za godinu dana sa svojim dozivljajima :)
 
Javice se da kaze da ne zeli ni preki bencha vise da ima veze sa ovim delom sveta:)
 
Haha pa nemoj tako, volim ja vas i ima da raportiram redovno ;)
 
Ovo sto kazes da ti "lako odu pare", to je standardna prica u citavoj EU. Niko u Srb ne razmislja o tim troskovima jersu maltene svi vec obezbedjeni u tom smislu, stan, gas.... Drugacije je kad se nesto pokusa napolju... Eto moze se Proday javiti za godinu dana sa svojim dozivljajima :)

Ne samo zbog toga - i u BGu sam sve plaćao, nego što je osim hrane sve ostalo skuplje ...

Stan - da budeš sam, teško ispod 700e (ja sam u studentskom gradu pa sam video na ponudi dosta tih smeštaja "za studente" - cimeri - deliš kuhinju wc .. to nema ispod 400), i to bez računa za gas, struju, vodu.
Zdravstveno osiguranje - ja imam neki "osnovni" paket i on mi je oko 110e mesečno
Prevoz do posla - 140e mesečno je "markica" za voz na mojoj relaciji
Sva tehnika košta isto ili neznatno jeftinije nego u Srb - osim kada su akcije - kod njih su akcije i sezonski popusti pravi - a ne kao kod nas "fiktivni"
Hrana u radnji-pijaci - nisam video neke razlike - osim što opet oni često u većim radnjama imaju svake nedelje raznorazne akcije pa ako planiraš i tempiraš možeš da prođeš jeftinije.

Mene svi mesečni troškovi (bez hrane) izađu oko 1.100e i to sam ubo jeftiniji stan (dvosoban - oko 60kvm) na čistu sreću (na slikama je bila neka ruina, nisam ni hteo da ga vidim uživo nego sam bio sa čovekom iz agencije blizu pa kao kad sam već tu .. a oni se zeznuli sa slikama, stan ništa posebno, ali normalan i skoro pa skroz namešten, samo sam kupio dušek za krevet i tek pre neki dan "normalan" TV - bio je neki matori), plaćam samo osnovno zdravstveno, zgrada ima neku "deljenu" antenu pa imam osnovne kanale na tvu i nisam uzeo nikakav kablovski paket već samo inernet i sl.

Što se tiče skupoće prevoza - to imam "nesreću" da mi se firma nalazi u malom mestu, praktično selo, samo što je tamo kontra filozofija od naše - svi se biju da žive u takvim mestima a da rade gde god, tako da su sva ta mala mesta skroz fensi doterana i uređena, ali su zato i skupa, tako da je meni trenutno jeftinije da živim u ovom stanu i da plaćam prevoz nego da sam uzeo bilo koji stan u tom "selu". Druga "nesreća" je što sam u "fensi" delu Holandije - Leiden (na pola puta između Amsterdama i Haga) - taj deo Holandije - od Amsterdama pa na jug do Roterdama se smatra popularnim-poženjim-bogatijim i sl. tu je i gušća naseljenost i više firmi pa je naravno i smeštaj skuplji. Na drugim krajevima zemlje mogu da budu jeftinije cene, ali ne nešto značajno mnogo...

Za stanove još imaju fazon da dosta izdaju "gole" stanove - bukvalno goli zidovi, čist beton na podu - takvi su jeftiniji ali onda moraš sam da stavljaš laminat, i sve ostalo da taj stan liči na nešto. Ako hoćeš da budeš siguran sa ugovorom za stan, onda ideš preko agencije a to te košta: mesec dana se plaća unapred, jedna kirija za depozit i jedna kirija agenciji.

Kada promovišu akcije npr za kablovsku ili za mobilne telefone - vrlo su sneaky ... kao cena je npr 30e na ugovor od dve godine, ali je to cena samo za prvih 3-6 meseci posle je 60e (a to su na sajtu sitna sitna sitna slova)

Evo par linkova da se uporede cene
www.pararius.nl www.funda.nl (ovo su sajtovi za prodaju i iznajmljivanje nekretnina)
www.ah.nl (albert heijn - njihov najveći lanac prodavnica - kao maxi kod nas)
www.independer.nl (centralni sajt za odabir zdravstvenog osiguranja, potreban vam je u prvom koraku zip kod to proguglajte holandkse zip kodove)
www.ikea.nl - da vidite cene nameštaja - uopšte nije jeftino a to je čini mi se najjeftiniji način da se kupi neki nameštaj
www.beterbed.nl - bolji kvalitet ali ćete i sami videti cene nameštaja
www.ziggo.nl www.telfort.nl (to su im neke od firmi što rade kablovsku/adsl)
www.mediamarkt.nl - da uporedite cene elektronike, osim ako nije na akciji ja nisam primetio neku jeftinoću
www.bol.com - njihova varijanta amazona - sve i svašta
www.marktplaats.nl - kombinacija oglasa za polovne stvari, ima i dosta firmi koje koriste sajt za oglašavanje, ima raznih "outleta", ima i aukcija i automobila

kad pomenuh automobile - ovde su bezobrazno skupi (novi), to možete da vidite na bilo kom www.kia.nl www.renault.nl www.seat.nl www.toyota.nl

Nije lako, nije jednostavno, nije sve cveće i pesma, ali mi je neuporedivo bolje nego u Srb. Ko god iole razmišlja o odlasku - moja preporuka je da barem pokuša. Inače mi je globalni stav "bežte glavom bez obzira", ali nije to baš tako lako, neko jednostavno ne može i/ili neće, mom bratu od tetke ne pada na pamet da odlazi iz zemlje, moj rođeni brat se sada vraća nazad iz Portugala nakon nekoliko godina .. jednostavno ne može više ...

Ja sam imao ludu sreću da ubodem super firmu sa super ljudima, sa odličnim šefovima, tako da sve to što mi je teško i zeznuto na poslu, pogotovo u početku dok nisam ušao u fazon, oni su mi sve to maksimalno olakšali.

I još jednom za pare - ukoliko živiš sam (imaš jednu platu u kući) nećeš se mnogo opariti (pogotovo u početku, a pitanje je i za kasnije koliko). Ja sada dovodim ženu ovde (završavamo papire za nju) i sa mojom platom ćemo nas dvoje moći fino da živimo s tim što bi jedine pare mogli da uštedimo na 13. plati. Tako da para neće biti dok i ona ne nađe posao (pa barem i za minimalac)
 
Poslednja izmena:
Jeah, krastavac, tako je kako je. I realno je, nigde nema "zivota" (tog provoda i takvih ljudi) kao kod kuce al zato ima svega ostalog.. fala za prikaz cena u nl, u at je jeftinije al opet nije jeftino, al sto kazes, raznorazne akcije se i te kako osete (najvise izludim kad pronadjem ovde plazmu duplo jeftinije nego u srb... Pa kupim 3 kila :d), ali ono sto meni najvise prija je sam nacin zivota, uredjenosti, sve se zna i sve se postuje. Ja se zapravo divim kakk ljudi zive u srb jer kad mi treba nesto npr nova lk ili pasos, ja bre hocu da ubijem i sebe i sve okk sebe zbog nediscipline i nekulture, o organizaciji da i ne pricam.. mislim ne znam ni sam, moj oost zapravo i nema poente :-D al eto, navijam za Prodaya da bega glavom bez obzira... I ne okreci se, to je najbitnije...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno