Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Ljudi, hipoteticko pitanje - ukoliko bih koristio ista zrna, samlevena na isti nacin, ali sa razlicitim pripremama, sta mislite u kojoj soljici bi bilo vise kofeina:

Recept 1: 16g in 25g out
Recept 2: 10g in 40g out
 
Poslednja izmena:
Kada skupim pare planiram da uzmem Loveramics soljice. E sada od ovog dostupnog na KP oglasima, je l' ima neka razlika u kvalitetu izmedju: Loveramics Egg, Dale Harris ili ovih reljefnih za degustaciju ili samo vizuelno. Uzeo bih uglavnom za espreso koji pijemo supruga i ja, a mozda i 3-4 za kapucino da imam za goste.
 
Jel ima neko Delonghi Eletta Explore, kakvi su utisci? Pašenog mi preporučuje ovaj, ali vidim da ih nema mnogo u prodaji. Ako imate neku preporuku, samo ne preko 1000e. Žena navalila hoće aparat za kafu, praštajte :)
 
Hvala za preporuku. Zanimljivo mi je zvučala pa sam ih i pozvao (jer sam tamo i kupio aparat). Čovek me ubedjuje da na grupi imam 9 bara da samo profesionalni aparati imaju 12 bara itd… Ocigledno tu priču vrte i za nove Gaggie. Meni je suludo da oni ne znaju da aparat dolazi sa opv koji je namešten na 12 bara (bar ove Gaggie iz 2021 kada sam je kupio). Je l postoji način da budem siguran na koliko bara radi mašina, pre nego narucim ove opv sa Shades of Coffee?
Meni su isto u Bago-u ubeđivali da nema šanse da je 12 bara, kada sam kupovao GC (mislim krajem 2019.).
Znaš li ti šta je 12 bara, sve bi se to raspalo... Naravno da jeste 12, proverio.

Jedino možeš da proveriš manometrom. Relativno jeftino možes da sklopiš za svoj portafilter.
 
Znači, likovi koji bi trebalo da vrše servise tih uređaja, sami ne znaju šta se nalazi unutra :D
Malo gube na kredibilitetu, hah.
 
Ljudi, hipoteticko pitanje - ukoliko bih koristio ista zrna, samlevena na isti nacin, ali sa razlicitim pripremama, sta mislite u kojoj soljici bi bilo vise kofeina:

Recept 1: 16g in 25g out
Recept 2: 10g in 40g out

Recept 2 ubedljivo ima više kofeina. Najmanje ima kratki espresso. Što ga više produžavaš/cediš... dobiješ više kofeina.
I naravno da i arabika IMA kofeina kao i robusta. I naravno da je i arabika "KISELA" i da "daje penu" ... Opet zabluda...
 
Kakvu kafu treba d atražim ako hoću da ima dosta kreme i da ne bude kiselkasta već više gorča. Koje zrno da tražim i koju preporuku dajete?
 
Jače pečena je gorča, možeš da probaš sa raznim dark roast varijantama. Robusta je gorka, ali ja bih savetovao da se udaljavaš od nje i približavaš arabiki, zatim da odeš ka srednje pečenim kafama, jer onda kada probaš neku tamno pečenu robustu, dođe ti da je pljuneš.
 
Evo meni stoji u poruci da naručim, da platim čoveku samo i šalje.

Ili Gaggia Classic:

Nemam pojma ni sam.

@picasso ti bez mlina krenu u tu avanturu? :D Joj kako je meni bilo užasno dok nije stigao C3.
Totalno sam van materije, shodno tome i pitam za savet. Kapaule za Nesspreso aparat su mi dosadile, ukus kafe vise nije kao sto je bio na pocetku. Pa mora nesto da se menja :)
 
Recept 2 ubedljivo ima više kofeina. Najmanje ima kratki espresso. Što ga više produžavaš/cediš... dobiješ više kofeina.
I naravno da i arabika IMA kofeina kao i robusta. I naravno da je i arabika "KISELA" i da "daje penu" ... Opet zabluda...

Ovo bih voleo da izmerim, posto sam sa vise strana dobio misljenje da recept 1 ima vise kofeina. Navodno se kofein oslobadja od samog pocetka ekstrakcije, i onda kako vreme prolazi, sve manje i manje kofeina izlazi. Zato me i zanima, da li na procenat kofeina vise utice gramaza mlevene kafe (input), ili gramaza napitka.
 
Ljudi, hipoteticko pitanje - ukoliko bih koristio ista zrna, samlevena na isti nacin, ali sa razlicitim pripremama, sta mislite u kojoj soljici bi bilo vise kofeina:

Recept 1: 16g in 25g out
Recept 2: 10g in 40g out

Recept 2 ubedljivo ima više kofeina. Najmanje ima kratki espresso. Što ga više produžavaš/cediš... dobiješ više kofeina.
I naravno da i arabika IMA kofeina kao i robusta.

Poprilično sigurna izjava bez opipljivih merenja. Jeste tačno da se dužom extrakcijom dobija više kofeina iz iste količine kafe što je i slučaj kada se poredi espreso sa filter, pourover i sl. kafama. Kada imamo 60% veću količinu kafe u igri nemoguće je tek tako odrediti. Ako imaš neki test koji ovo podržava, molim te podeli zanima me.
Arabika ima kofeina ali oko 2-2.5x manje od robuste u istoj količini.

Kakvu kafu treba d atražim ako hoću da ima dosta kreme i da ne bude kiselkasta već više gorča. Koje zrno da tražim i koju preporuku dajete?
Arabike: Brazil Santos ili Indija "Monsooned Malabar" uglavnom su manje kiselosti.
Krema zavisi od količine CO2 u kafi:
  • načina prženja (tamnija više)
  • vremena od prženja do upotrebe (što svežija to više CO2)
  • vrste zrna kafe - robusta pravi značajno više. (spomenuo @masamunea iznad),

Blend Brasil sa nešto robuste bi ti bila vrv. dobra početna kombinacija... (70:30, 80:20)
 
90:10 u Apa ako se ne varam. Sa njom najlakše pravim kafu, kako hoćeš ne može da se promaši ekstrakcija. Supruga samo to pije, ja više volim ove druge arabike, čiste.
 
Evo meni stoji u poruci da naručim, da platim čoveku samo i šalje.

Ili Gaggia Classic:

Nemam pojma ni sam.

@picasso ti bez mlina krenu u tu avanturu? :D Joj kako je meni bilo užasno dok nije stigao C3.
Teske muke :D i nema pogresnog izbora. Otprilike se svede da li zelis allround komplet za taj novac sa kojim se lako rukuje, spram klasicnog sklopa Gaggie, DIY cackanja, modovanja i prevazilazenja nedostataka. Licno mi je bambino bas simpa masina, iako vozim gaggia aparate neko vreme, da sada kupujem novog mislim da bih ga pre pazario. Gaggie imas uvek dostupne makar, u raznim varijacijama.
 
Poprilično sigurna izjava bez opipljivih merenja.

Nije naznačeno da pita one koji imaju "merne" uređaje. Ovo što je sigurno to je da ekstrakcijom, pa i preteranom 45sec iscediš creva iz kafe. Jeste Primer 2 60% više kafe ali vreme u odnosu na 10g je znatno kraće.

Pa mi se čini da kofeina iz 100g kafe ,sa ekstrakcijom od 3sec, biće manje nego 30g kafe sa ekstrakcojim od 25/40sec. Banalizujem.

PS: koliko sam pročitao kofeina u arabikama ima različite količine, zbog podnevlja, vrste,... Pa sam tako dodao i oko kiselosti i oko pene koja se prepisuje samo robusti. Svega toga ima i u arabikama. Verovatno manje ali "kise" ko limun.

PS2: Godinama se na ovom i stranim forumima raspravljalo, o mlinovima i pop-korn efektu. Svašta sam čitao. Svašta ljudi pravili na mlinovima,... Meni je to bilo smešno i nisam komentarisao. Logika mi drugačija. Pa gde je sada pop-korn efekat? Što ga niko ne pominje? Pa ne postoji!
 
Šta je popkorn efekat? :D Kad ga već spomenu.

Za zaključak o količini kofeina u kafi je potrebno poznavanje procesa ekstrakcije. Tri sekunde je malo, ali 25s je poprilično i tad već iz korpe ne izlazi više kafa uopšte, već voda. Ne kažem da jeste ili nije, samo bih bio izrazito iznenađen da u toj vodi koja prolazi kroz iscrpljen pak ima više kofeina nego u prvoj fazi ekstrakcije, dok se cedi kao med.
 
Koristio neko punjive kapsule za nespresso? Na poslu imamo njihov aparat ali mi ni jedna kafa ne prija previše pa sam mislio da uzme 2 kapsule i punim mojom kafom ako to liči na nešto.
 
Ljudi, hipoteticko pitanje - ukoliko bih koristio ista zrna, samlevena na isti nacin, ali sa razlicitim pripremama, sta mislite u kojoj soljici bi bilo vise kofeina:

Recept 1: 16g in 25g out
Recept 2: 10g in 40g out

Zainteresovao me je ceo slučaj ponovo, te sam pokušao da nađem nešto opipljivo, Evo zanimljivog članka:
Momci se "zezali" 12 dana.

Obratite pažnju na Ristretto i Espresso, ista količina kafe (18g) ekstrakcija: 30ml - 15 sekundi i 50ml- 30 sekundi.
Razlika u sadržaju kofeina u čoljici manja od 10%. Zaključuje se da količina kafe igra presudnu ulogu.
 
@mstojanov soljica iz ikea-a nikako ne moze da se poredi sa loveramics soljom sto se tice kvaliteta. Drago mi je da si zadovoljan njima, ali jako brzo se hlade i postaju previse vrele na dodir u slucaju da neko ima iole osetljiviju kozu, za ozbiljnim soljicama ovo se ne desava.

@Nidzge od ovih koje si nabrojao s obzirom da si rekao espresso uzmes soljicu, egg od 80ml.
 
^ Da, sto se tice kvaliteta izrade, svakako, doduse ja imam Acme (koje su bas slicne sa Loveramics). Definitivno su teze od Ikeinih. Ali ovo sto pominjes, da se Ikeine brzo hlade i postaju vrele, veruj mi, ja nista od toga nisam primetio. Napitak je odlican i u jednim i drugim, e sad da li vredi dati 3x vise za Acme, nisam siguran.
 
@mstojanov jasno, ali je sigurno tako, ne znam koji aparat imas, ali ako imas aparat koji moze prilicno da zagreje soljice onda je razlika bas extremno uocljiva. Takojde imam i acme i loveramics soljice u kolekciji, i imam ikeine koje si naveo odavano (svakako vizuelno super soljica i budzet frendli, ali po mom misljenju, nikako ni za espresso ni kapucino) i bas je nebo i zemlja razlika izmeju heat managementa, tako da kod mene ne zasluzuju perporuku.
 
U lindi je kratkotrajna ponuda kafa u zrnu, ima raznih od njihove marke i ostalih. Konkretno sam pazario Pellini Vivace no 82 za 1850 rsd., sada samo da stigne C3 da to lepo samelje.
 
Ikea šoljice nisu šoljice za espresso. Možda je do mene ali nije mi taj osećaj i da, tačno je, brzo se ohladi kafa. Možda sam staromodan ali meni šoljica espresso nije a da nema "pola centa" debeo zid
 
Gde ima da se kupe dobre šoljice za kapućino? Pokušavam da napravim šare sa mlekom. Mislim da bi mi bolji oblik šoljice pomogao. Gledam da nađem neke koje imaju "činijast" oblik da ima dosta "radne površine" za šaranje.
 
Nazad
Vrh Dno