Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Kakvo pravdanje, prenosim svoje iskustvo sa tamperima. Ako si vec masinac, sto ne napravis kolegama tampere, da ne placaju 20+e?
Korisnije je od sarkazma svakako...
 
Ja sam postavio pitanje najvise iz razloga sto sam malo babrao po Aliexpressu i sve sto tamo moze da se nadje od tampera dok se dovuce ovde,sa postarinom ode na 40tak €,sto je meni malo skupo. Onda kolege postavise linkove za neke nase radnje/sajtove gde isti ide za oko 2500din,sto je vec sasvim ok(bar meni) i u ponedeljak vec porucujem jedan.Tamper uzimam zato sto mi ona fabricka kasika jako ide na nerve,em ima lufta dosta,em ostaje kafa na njoj non stop,em je nezgodna za pritisak.Nov sam u svemu ovom,dosta citam,ali moram i dosta da pitam krastavac,nadam se da niko nece zameriti :) Volim kafu,za sad se ucim i eksperimentisem sa ovom "jeftinijom" Gaggiom Viva,u nekoj buducnosti cu uzeti svakako nesto ozbiljnije :)
 
Kakvo pravdanje, ... sto ne napravis kolegama tampere,...
Korisnije je od sarkazma svakako...
Bogati što bi im ja pravio? Nemam ni strug ni ništa... moja ideja, majstor napravio, ja platio.
Ako sam mašinac, nisam majstor. Ni Tesla se nije penjao na banderu.
Ako nekoga bilo šta zanima može da me pita i ja ću mu reći KAKO i GDE.
Ne postoji ništa što ne bih učinio da bilo kome pomognem.
Svašta.
 
Stigao Krups EA 810 sa KP iz Leskovca.
Isparavan. Radi. Izgleda super. Samo... Kafa.
Evo snimka. Stavljeno na najfinije mlevenje i pena je slaba. Imate i sliku sa mog starog Delonghi bco 420. Krema da jedeš kašičicom. Jel može to bolje ako neko zna ili je to to?
Naknadno sam shvatio da ima i desno dugme kojim melje više kafe ali pena je jednako slaba i nestane brzo.
https://photos.app.goo.gl/FgF1U4kCwygy2K6x6
Po snimku, ekstrakcija je i dalje prebrza. Doduse, na par klipova koje sam pronasao, taj model se slicno ponasa. Ako nije moguce jos povecati kolicinu koju aparat melje za svaku dozu, kao ni usitniti mlevenje, mozes eventualno proveriti stanje krema-ventila, tj. da li on drzi pritisak ili curi (ako mu je moguce lako prici). Druga opcija bi bilo dostelovavanje mlina (kako bi se omogucila sitnija granulacija), ali to bi vec bio veci (tehnicki) izazov...
 
Onog trenutka kad sam svoju melitta caffeo krenuo da otvaram i ručno podešavam opseg za granulaciju mlevenja, otprilike sam počeo i da tražim gaggia classic + mlin na oglasima 😂
 
Da li je iko probao DM bio espresso? Ne daje mi se ovog trenutka 4000 za drugu kafu.
Miscela d'oro Latino koju sam uzeo nema veze sa onom u kapsulama koju sam ranije kotistio, po sastavu je Arabika i Robusta bez procenata, ali iako je prvo Arabika, nadjoh da je nje samo 30%, tj kafa je prejaka.
 
Misliš na onu u zrnu iz DM, od beše 750g pakovanje? Probao sam je dvaput, jednom na automatiku i bila mi je grozna a posle i na gađi i tu mi je već bila sasvim ok. Kiselkasta, prijatno gorka i ne toliko slaba kao na automatiku.
 
Povodom mog Krupsa i slabije pene: jedan poznati servis iz NS pogledao snimak i rekao to je to. Mogu doneti da proba nešto učiniti ali su te serije EA i XP prilično loše. A meni se tako sviđa one touch kafa.
 
Po snimku, ekstrakcija je i dalje prebrza. Doduse, na par klipova koje sam pronasao, taj model se slicno ponasa. Ako nije moguce jos povecati kolicinu koju aparat melje za svaku dozu, kao ni usitniti mlevenje, mozes eventualno proveriti stanje krema-ventila, tj. da li on drzi pritisak ili curi (ako mu je moguce lako prici). Druga opcija bi bilo dostelovavanje mlina (kako bi se omogucila sitnija granulacija), ali to bi vec bio veci (tehnicki) izazov...

Ne znam ni kako izgleda taj krema ventil 😁.
A inace, u posudi za ceđenje bude vode. Ne znam da li je tako na svim automaticima? Na starom delonghi je bila suva ko barut.
Ako je to problem možda je dobar starta za traženje problema.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Koje su kafe jace sto se tice sadrzaja kofeina? Trazim neku da imam da me drmne kad treba :)
 
Ima metro ali nisu debelozidne, teške. Imao sam do skoro 2 hausbrand. Stare. Trapezaste. Ne ove sad,ovalne. Najbolja ikada.
 

@zigic

U lokalima, na gornjem Voždovcu, nema debljih soljica nego Metro solja.
Coffee Shop Dzezva - Samo na srednjoj (drugoj) slici se vidi debljina. Obod joj savijen pa vara debljina.
Soljice.jpg

1. Prva sa leve strane, retro - Jumbo
2. Metro
3. Ikea
4. Ikea
 
U ikeinim mislim da se kafa ohladi za 2 min
Dzezva odgovorila. Tezina prve 193gr, druga 212gr 🙂
 
Poslednja izmena:
Ne znam ni kako izgleda taj krema ventil 😁.
A inace, u posudi za ceđenje bude vode. Ne znam da li je tako na svim automaticima? Na starom delonghi je bila suva ko barut.
Ako je to problem možda je dobar starta za traženje problema.
U tom slicaju, bolje nista i ne dirati, narocito ako i servis kaze da se tako ponasaju.
Za curenje, zavisi od kolicine vode u tray-u. Mozes eventualno da otvoris uredjaj i pogledas odakle curi, tj. da li je u pitanju neki odvod ili nesto drugo (videh par videa da Krups curi iz distributor-a, zbog losih dihtunga).
Kada budes hteo poboljsanje, moraces da ga zamenis za bolji super-automatik (ako zelis one touch kafu).
Cak i bazicni Delonghi (po mogucstvu sa novim tipom termobloka) ce biti znacajno bolji...
 
Citao sam na prethodnim stranicama da neki od vas za aparate za kafu koriste Akvafor bokale za preciscavanje vode, pa sam malo listao koji su u ponudi i video da postoje bokali sa vise razlicitih filtera. Da li postoji neka konkretna razlika u tim filterima, jer sam samo primetio da je razlika u kapacitetu filtera, a neki filteri imaju i dodatak u njima koji obogacuje vodu magnezijumom?
 
Sam si pronasao sve razlike. Inace, nije bas poenta obogatiti vodu magnezijumom, jer i on stvara talog. Ja imam a5 mg filter ali ga izbegavam
 
Izgleda da sam ubio aparat :(( ostao bez vode (nisam skontao) mislim da je na suvo radio bukvalno dve tri sekunde,cim sam skontao da nema vode u tanku,ugasio sam aparat....sada sam dosuo vodu,ali nece nikako da krene na grupu,cuje se kako masina brunda standardno,ali voda ne krece....jesam ubio pumpu ili nesto drugo?
 
Nisi, ali je potrebno "na silu" ubaciti vodu u pumpu nekako.
Obicno se predlaze da se to uradi spricom u ulivno crevo pumpe...
 
Pusti vodu na grupu, a otvori paru tako bi trebao da napuni tank.
 
Evo dobrog repera za tezinu. A hausbrandt se sećam da sam merio sa ovom lavazza i bila je teza i nešto većeg kapaciteta.
P. S. Upravo otišao Krups. Kako vruća roba! Za istih 9000. Sad cu srediti moj delonghi kome je otišla pumpa. On je sa crknutom pumpom pravio ludu kremu 🤣
Jedina muka je što nemam mlin sad. A prijalo je ovo neko vreme sa automatikom 🙂

IMG20210607221527.jpg
 
Citao sam na prethodnim stranicama da neki od vas za aparate za kafu koriste Akvafor bokale za preciscavanje vode, pa sam malo listao koji su u ponudi i video da postoje bokali sa vise razlicitih filtera. Da li postoji neka konkretna razlika u tim filterima, jer sam samo primetio da je razlika u kapacitetu filtera, a neki filteri imaju i dodatak u njima koji obogacuje vodu magnezijumom?

Bitno je da filtrira kamenac i necistoce, a to ce svaki uraditi. Konkretno koristim filter sa magnezijumom, jer bokal ne koristim samo za aparat za kafu i nemam nikakvih problema. Posle godinu dana koriscenja, cistio sam nespresso aparat onim njihovim sredstvom i nije ni mrvica kamenca izasla.
 
Nazad
Vrh Dno