Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Zavisi i od kvaliteta filter i koliko cega dodaje oduzima. U SG imamo sjajno iskustvo sa ovim, cak ga i neki kafici koriste (samo vece filtere), mada je uglavnom i pijaca voda kod mene bila ok (oko 60ppm)


Drugar ima vec godinu dana sa dodatkom Mg, ni trunke kamenca ali zavisi i od ostalih sastojaka
 
Ko voli taj ukus, pojavile se ponovo Nesspress zamenske kapsule u Lidlu. Nije ih bilo jedno duže vreme.

Ja pre dve nedelje bio u Grčkoj i ispraznio im raf :). Tamo su pakovanja od 20 kom, a cena je slična. Izađe oko 21 din/kapsula.
 
Bitno je da filtrira kamenac i necistoce, a to ce svaki uraditi. Konkretno koristim filter sa magnezijumom, jer bokal ne koristim samo za aparat za kafu i nemam nikakvih problema. Posle godinu dana koriscenja, cistio sam nespresso aparat onim njihovim sredstvom i nije ni mrvica kamenca izasla.
Zasto jednostavno ne ugradis filtere na dovodnim cevima od kuce/stana/kupatila/kuhinje. Nisu mi jasni ljudi koji misle da je voda koja stoji po godinu dana u plasticnoj flasi bolja od one sa cesme (govorim za vodu i vodovode koji imaju prvu klasu vode- voda iz dubine a ne npr iz jezera direkt to je vec druga klasa). A sto se tice kamenca i cuvanje uredjaja, koristim gradsku vodu na uredjajima za kafu koji su bili stari i po 15 godina pa nikad nista, zato i sluze one razne tecnosti da razbiju. Imam ovde i postavljenu fotografiju mog Saeco Vienna Deluxe koji nije imao grama kamenca u providnim cevima a nije se bas ni toliko redovno cistio...
 
Flaširana je bolja jer su cevi trulež. Čak još ima i azbestnih koje još polako menjaju. A tu su o stalna priključenja, što legalna što divlja pa ne znaš da li ima nekih čestica i ostataka blata mulja itd koji se ne vide lako.
 
Zasto jednostavno ne ugradis filtere na dovodnim cevima od kuce/stana/kupatila/kuhinje. Nisu mi jasni ljudi koji misle da je voda koja stoji po godinu dana u plasticnoj flasi bolja od one sa cesme..

Flaširana je bolja jer su cevi trulež.
Flaširana voda je ista kao i vodovodska. Zabluda je da je kupovna voda "kvalitetnija" od "česmovače". SVE flaširane vode imaju, izmedju ostalog, i kamenac.
Jeretička izjava prof. x : "Beograd pije kvalitetniju vodu nego što su mnoge, poznate, flaširane". Postoji i zabluda/ne znanje da je voda na Adi Ciganliji prljava.
Dobra voda za aparate je voda sa što manje kamenca/suvog sastojka. To je na primer voda sa Vlasine (Vlasina i Rosa) ali svi stanovnici koji piju česmovaču iz rezervoara oko Vlasine piju istu vodu. Jer voda prolazi kroz "čvrste" stene a ne npr. krečnjak.

Da "su cevi trulež. " jesu ali to ne znači da pijete trulež, prljavu vodu. Voda je idealno čista. To je već fizika. Dok je voda pod pritiskom pljavstina (zeleno kao alge, prljavstina,...) su "zalepljene" pritiskom na ivicu cevi i pijete ČISTU vodu. Kada nestaje voda, pritisak se smanjije i sva prljavstina u cevima je "slobodna". Kada voda dodje svi mi mislimo da je prljavstina zato sto je cev pukla i ulazi zemlja. Da nije tako, svet bi se potrovao.

PS: pre nego što me stavite na lomaču pitaje google.com
 
Poslednja izmena:
krastavac ljudi zive u stanovima koje im poklonila drzava, i od ulaganja od 50ih godina jedino je bio krec za zidove. Lepo zamenis koliko mozes u svojoj zgradi a sto se ulice tice postoje procedure u vidu ispiranja mreze. Na PVC cevi se ne lepi kamenac i na polietilenske, barem u Srbistanu. A te alge o kojima pricas i to zelenilo nisam vidjao ni u kanalizacionim cevima a ne u cevima za vodu, a sta sam ih zamenio, par stotina km do danas...

@zigic Ako mislis da nije bolja bg cesmovaca od vode u plasticnim flasama uzmi uzorak i proveri. Ako vec hocete da budete "fensi" kupujte flasiranu vodu u staklu.
 
Ne kupujem ali eto, za Rosu možemo reći da je verovatno najbolja.
 
:) zelen si ko Košutnjak. Nagurao ti se vazduh u sistem. Nemoj da brineš još 100x će ti pumpa raditi bez vode. Ne crkava to tako.
Oni koji ne kupuju Vlasinu/Rosu ili ne koriste filter a zaborave da ga iskljuce, puca kamenac sa grejaca.
Ma ćuti,presekao sam se :)
 
Kada se pretrazuje, bude konfuzno, pa ako nije problem da podelite iskustva sta od kafe preporucujete, a sta vam nije leglo. Pre svega u zrnu.
Pi mogucstvu da nije kiselo :)
 
Meni najlepša najjeftinija.
60% arabika
Dolce 85%
Primero 100%

Screenshot_2021-06-08-19-14-39-78.jpg
 
Kada se pretrazuje, bude konfuzno, pa ako nije problem da podelite iskustva sta od kafe preporucujete, a sta vam nije leglo. Pre svega u zrnu.
Pi mogucstvu da nije kiselo :)
Pisano je ali naravno nemoguce naći.
Lavazza Crema e Aroma plava - (Arabica 40% Robusta 60%, Natural Arabica from the San Paulo area of Brazil, washed Arabica from Honduras, African Robusta with spicy notes from Uganda.
Lavazza nju daje uz aparate. Tu kafu pijete po kaficima,... na OTC 1450 din.
 
Sta znam, nisam bio fan Lavazze po kaficima. Zapravo, generalno mi se ne svidja sta prave po bg kaficima, a vala i pojedinim kafeterijama.
Ovo sa 60% robuste zvuci poprilicno jako?
Cena generalno nije problem, ako sam davao 500 din za nespresso kapsule, ovo u zrnu moze biti samo usteda :)
Videh ovde po temi da su neki hvalili Kimbo Dolce Crema, pokusacu i nju i Vergnano 700.
Smor je samo sto su kese po 1kg uglavnom, a nisam bas fan przionica, jer mi se nisu svidele npr nespresso kapsule Kafetrije i slicnih
 
Ima li ko iskustva sa ovim Magnicama sto su oko 100-120€ na oglasu?
Na snimcima bih rekao da daju dosta bolju kafu. Sporije ide. Jedino što dosta ima neispravnih. Greske na ekranu.
Preporuka?
Pogledajte sliku!
Screenshot_2021-06-10-12-31-58-57_a0f345942edbaf0bb972da8f6bf4e2ac.jpg
 
Poslednja izmena:
Kupiti novo, uvek.
 
Kupis od nekog ko je kupio nov pa koristio 2-3 godine pa prodaje, tako jedino polovno. Ili novo od madjara, aparati koji su kod nas oko 60k mogu da se nadju za oko 40k tamo(bar je tako bilo pre korone)...
 
Znas sta je tu problem. Sto, ne znas sta je sa cim menjano i koliko ce da traje tako. Macka u dzaku, ukoliko nije prosta neka elektro-mehanicka stvar. Na primer, Mazzer mlinovi su ok jer su prosti, ali sve ostalo sa gomilom pametne elektronike, ja ne bih uzimao.
 
Ćao drugari,
Ima li neko iskustva sa Siemens kafe aparatima.
Mogu da uzmem Siemens EQ.500 TQ505D09 izuzetno povoljno (izložbeni eksponat), pa me zanima kako su se pokazali. Vrede li čemu.
7444AB05-7DE0-465E-8C37-689A34B63B5D.jpeg289538DE-8D0C-4789-8A67-5983A1734A5F.jpeg3825E961-1450-4289-8D5D-B90F18BF5672.jpeg6CAE0DB4-C13A-424A-BDDF-A2E7DCCEEEF8.jpeg249F650C-8C5C-4EC0-92F1-45C1040B6B92.jpeg
Inače najviše pijem kapućino.
 
Ima li ko iskustva sa ovim Magnicama sto su oko 100-120€ na oglasu?
Na snimcima bih rekao da daju dosta bolju kafu. Sporije ide. Jedino što dosta ima neispravnih. Greske na ekranu.
Preporuka?
Pogledajte sliku!
Pogledajte prilog 309003
Delonghi moze napraviti veoma dobru kafu, naravno u klasi super-automatika. Pored toga, veoma su izdrzljivi i nisu teski za servisiranje (dostupnost delova je odlicna).

Manja sugestija: Ako kupujes polovno, bolje je uzeti masine sa novijim tipom termobloka, zbog trajnosti istih. Noviji tipovi Delonghi-ja ih imaju (ECAM, ETAM), ali i poneki stari, ali bazicni (ESAM-2600, ESAM-2800). Uslovno receno, problem kod ECAM/ETAM tipova moze gornji klip, tj. krha osnova, dok ESAM-i nemaju taj problem.

Moja preporuka bi bio bazicni ESAM-2600/2800 (Caffe Corso):

619UX8uJIIL._AC_SX679_.jpg


61fTctn-xSL._AC_SL1199_.jpg


Prednosti su u izdrzljivosti i kvalitetu kafe koji se ne razlikuje od skupljih modela (mehanizmi su isti). Nema bojler za paru, kao bolji ESAM-i, vec se koristi novi termoblok (manji kvalitet/kapacitet pare, ali i nemogucnost curenja dela za paru), a zrtvujes i par stepeni toplote kafe (duze cevi od termobloka). Uz ostalo, mana je i plasticno kuciste i buka, ali nista preterano strasno.

Kao polovan, ako je dobro ociscen i podmazan, ne bi trebao da ima ikakvih problema u funkcionisanju.
 
Evo fine kafe na mom finom delonghiju. Ništa više ne tražim od automatika 😁.
Standardna kafa Caffico intenso.
Stavljena druga Ulka. Različit model. Morao da prepakujem vrh ali vredelo je. Tiše radi i malo sporije ide kafa.
Imate i snimak ispod 😉

IMG-8ca949349b97538b89635e81d29316b0-V.jpgSnimak
 
Kolege, našao sam medju svim kutijama nespresso lidl kafu 3 pakovanja (30kom) kojima je istekao rok trajanja sredinom februara. U pitanju je zelena lungo kafa. Pošto imam još 14 pakovanja ljubičaste, a mnogo sam već popio zelene, poklonio bih nekome ako neko hoće, eventualno jedan sms na 3030, ali ne mora. Naravno, na čistom i suvom mestu je stajalo sa drugom kafom, neotvorena pakovanja. Kupio sam prošle godine jedno 100 pakovanja 🙄

Ko hoće, nek se javi u sanduče.

Ako neko hoće ljubičastu, još u roku, može 2 pakovanja za jedan SMS :)

Isključivo NBG lično.
 
Ja danas malo svratio do Džezve (NS) 😀 Ove male debele soljice su vrh!
 

Prilozi

  • IMG_20210611_182849.jpg
    IMG_20210611_182849.jpg
    273.9 KB · Pregleda: 50
  • IMG_20210611_182911.jpg
    IMG_20210611_182911.jpg
    229.1 KB · Pregleda: 52
  • IMG_20210611_184838.jpg
    IMG_20210611_184838.jpg
    156.4 KB · Pregleda: 46
E drustvo,evo mene opet,sorry za dupli post :) danas sam se malo igrao,rastavio detaljno portafilter,da ga ocistim iznutra,bilo je svega bas :/ i onda mi pade na pamet da odradim onu "depresurised" varijantu za ovaj portafilter (izvadi se kompletan onaj plasticni mehanizam+gumeni dihtung) bukvalno ostane samo korpa i rucka sa kucistem....i rezultat je top! Kafa dosta ukusnija,osete se ukusi koje nisam skontao do sad,pogotovo onako par sekundi u ustima posle prvog gutljaja...i da,dobije se ona lepa "silky smooth" krema....za sad sam zadovoljan bas!IMG_20210613_114813.jpgIMG_20210613_114827.jpg
 
Sve je super ali reagujem na tvoj post kao sto vecina na youtube pravi video klipove i dovode u zabludu korisnike. Ne moze ista krupnoca kafe i sa presurised i sa depresurised portafilterom. Znaci mora da imate dobar mlin koji melje sitnije od "normalnog". I to se napise. Sa KUPLJENOM, mlevenom, kafom i stock portafilterom sve je OK. A ako vam je depresurised portafilter, kafa ce biti uzas. BITNO DA SE ZNA.

Evo ovako ide depresurised filter za Saeco Gaggia portafiltere. Ovo je dovoljno. Treba odbaciti ceo plasticni deo jer u njemu se ostaje prljavstina koja menja ukus. Ovde nema nikakvog ostatka kafe.

IMG_20210613_135658.jpg


A ako neces plastini usmerivac sa crvenim dihtungom,
IMG_20210613_135714.jpg

onda moras izrezati zelenu liniju jer ostaje kafa (pena) na tom delu. Ne moze da "sidje" u solju.
IMG_20210613_135723.jpg
 
Poslednja izmena:
Aaaaaa,znaci ipak se ostavi usmerivac ako se ne ide na "botomless" varijantu...jasno...hmmm,videcu ako negde nadjem taj polovan portafilter,pa cu ga onda skroz prepraviti (odbaciti i crnu plastiku od rucke kao kod tebe),da bude skroz plastic free :) Sto se mlina tice,eksperimentisacu sa krupnocom,pa cu videti kakvi ce biti rezultati...krastavac,tek ulazim lagano u pricu,svaki dan otkrijem/naucim nesto novo :)
 
Aaaaaa,znaci ipak se ostavi usmerivac ako se ne ide na "botomless" varijantu...
Sad ga zamrsi. Nejasno na sta mislis. Ako si mislio da ne režeš zelenu liniju onda ostaje.


Kasnije dodao:
Portafilter mozes traziti i od ovih kompatiblnih modela:

Gaggia Viva, Gaggia Gran, Saeco Armonia, Saeco Armonia, Easy Saeco, Aroma Saeco, Classico selecta Saeco, Espresso dream Saeco, Estro Profi Saeco, Gran crema Saeco, Gran crema deluxe, Saeco Magic cappuccino, Saeco Magic combi, Saeco Magic espresso, Saeco Magic espresso coffeecap, Saeco Magic espresso redesign, Saeco Nice coffee, Saeco Poemia, Saeco Poemia class, Saeco Via Veneto, Saeco Via Venezia, Starbucks Athena i Starbucks Barista
 
Poslednja izmena:
Aaaaaa,znaci ipak se ostavi usmerivac ako se ne ide na "botomless" varijantu...jasno...hmmm,videcu ako negde nadjem taj polovan portafilter,pa cu ga onda skroz prepraviti (odbaciti i crnu plastiku od rucke kao kod tebe),da bude skroz plastic free :)
Sad ga zamrsi. Nejasno na sta mislis. Ako si mislio da ne režeš zelenu liniju onda ostaje.


Kasnije dodao:
Portafilter mozes traziti i od ovih kompatiblnih modela:

Gaggia Viva, Gaggia Gran, Saeco Armonia, Saeco Armonia, Easy Saeco, Aroma Saeco, Classico selecta Saeco, Espresso dream Saeco, Estro Profi Saeco, Gran crema Saeco, Gran crema deluxe, Saeco Magic cappuccino, Saeco Magic combi, Saeco Magic espresso, Saeco Magic espresso coffeecap, Saeco Magic espresso redesign, Saeco Nice coffee, Saeco Poemia, Saeco Poemia class, Saeco Via Veneto, Saeco Via Venezia, Starbucks Athena i Starbucks Barista
Da,mislio sam na to,da ako se ne reze zelena linija,onda da ostane usmerivac. Rezanjem po toj zelenoj lini je ustvari dobija "botomless" portafilter,gde ekstrakcija gruva direktno iz dna korpe u soljicu (valjda sam skontao dobro) :)
 
Nazad
Vrh Dno