Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Malo sam čitao unazad. Sta je fora sa ovim popcorn efektom? Mislim, na ovom mom automatik krupsu skacu zrna kad melje.
Jel tako ne samelje dovoljno ili? Kako to funkcioniše? Jel on melje vremenski ili ima neku vagicu/senzor pa melje dok ne samelje 7gr?
 
Na mleku sa 3.8%mm koje sam pomenuo je naznačen izgleda uobičajen sadržaj od 3g proteina na 100ml mleka.

A setio sam se po čemu mi je Mizo mleko od ranije bilo poznato, a to je permeat ili permeatum.
 
Malo sam čitao unazad. Sta je fora sa ovim popcorn efektom? Mislim, na ovom mom automatik krupsu skacu zrna kad melje.
Jel tako ne samelje dovoljno ili? Kako to funkcioniše? Jel on melje vremenski ili ima neku vagicu/senzor pa melje dok ne samelje 7gr?
ne bi se ja puno brinuo oko kokica efekta.
trebaš da imaš mašinu od 5 iljada evra i mlin od 2 iljade (čitaj marko), da ti voda bude baš kako treba, kafa da bude vrhunskog kvaliteta (taman odležala posle procesa prženja) i naravno da imaš odlična nepca da bi mogao da osetiš promenu koju donosi ovaj efekat.
u suprotnom...
kao što rekoh, nemo se brineš ;) ...
 
Ni tada realno nema razloga za brigu, uticaj postoji ali je u realnoj situaciji neprimetan.

Kraca verzija:

The take out message that I got from this experiment is that popcorning has a non-negligible effect on grind size, but it affects a negligible amount of beans in any reasonable dose of coffee. You should therefore not be afraid to grind single doses at a time, because any degradation that results in your particle size distribution will be much smaller than any difference between brands of grinders. I’m hoping this post will alleviate the admittedly first-world and very geeky problem of single-dosing anxiety.

Duga verzija, ako bas bas imate zelju da citate istrazivanje jednog astrofizicara:


Sta reci kad je napravio i ovo: https://coffeeadastra.com/2019/04/07/an-app-to-measure-your-coffee-grind-size-distribution-2/
 
Fala Djilke,probacu i to Alpsko,kao i ova ostala koje su ljudi preporucili.Zanima me jos nesto,gde kod nas nabaviti iole pristojan tamper,a da ne kosta boga oca? Ova plasticna igracka koju sam dobio uz aparat mi opasno ide na nerve :)
 
  • da ti neko odštampa na 3D štampaču, najjeftinije i može da posluži
  • na KP
ili
Kod:
https://www.ugostiteljstvo.com/oprema-za-bariste
 
  • da ti neko odštampa na 3D štampaču, najjeftinije i može da posluži
  • na KP
ili
Kod:
https://www.ugostiteljstvo.com/oprema-za-bariste
E,hvala puno,sad sam pogledao na ovom sajtu,to mi je ok cena,20tak € 53mm tamper,skroz ok.
 
Malo sam čitao unazad. Sta je fora sa ovim popcorn efektom? Mislim, na ovom mom automatik krupsu skacu zrna kad melje.
Jel tako ne samelje dovoljno ili? Kako to funkcioniše? Jel on melje vremenski ili ima neku vagicu/senzor pa melje dok ne samelje 7gr?
Ne bih ti odgovorio jer si citao i odgovor je napisan. MareBGD ti je odgovorio pa mozes biti u zabludi. To je posledica popcorn efekta a ne efekat. Mlevenjem jedne doze "par" zadnjh zrna se lome, od udara. Kao da su mlevena blenderom a ne mlinom. Naravno da je posledica minorna i besmislena.
Popcorn efekat je OVO
 
Poslednja izmena:
U LIDL-u ima ovih dana frothera za mleko na akciji, zanimljivo deluje, ne znam dal neko probao/koristio.

1622809755575.png
 
Gde je bio taj froter kad sam dao 9k na Aeroccino 4 😭😭😭😭😭

Prezadovoljan sam sa Aeroccino froterom, kvalitet izrade je stvarno bolestan, ne perem ga u masini iako moze, ali previse kosta za tu namenu..
 
Uzeo sam ja za moje roditelje taj iz Lidla, doduse sivi model, a ja imam Aeroccino 4 i sem sto moze da se pere i u masini a ovaj iz Lidla ne, sve ostalo je isto, cak je cvrsta pena za nijansu bolja na ovom iz Lidla...

Pisao sam vec o njemu, a pisao sam i sad da je na akciji jer su se ljudi pitali sto nisam rekao, tako da preporuka :)
 
Ja sam tamper platio ispod 500din, pa mi i to bilo puno. To je bukvalno ništa, ne razumem zašto bi bio 20e...
Identicno izgleda.
Takodje I kopiju ovog skerton mlina, isto keramički mlin blabla, 500din.
 
Ja sam tamper platio ispod 500din, pa mi i to bilo puno. To je bukvalno ništa, ne razumem zašto bi bio 20e...
Identicno izgleda.
Takodje I kopiju ovog skerton mlina, isto keramički mlin blabla, 500din.
Sta ti ovo znaci? Kupio si tamper plasticni od 400 dinara. Oni su za moka-pot i to je to. To sto je skupo, razumem. Ali tamper je ipak nesto drugo.
Sve-sve ali i da je kopija kakav je to mlin za 500 dinara? Daj link/info, živo me intersuje.
 
Ĺ
Sta ti ovo znaci? Kupio si tamper plasticni od 400 dinara. Oni su za moka-pot i to je to. To sto je skupo, razumem. Ali tamper je ipak nesto drugo.
Sve-sve ali i da je kopija kakav je to mlin za 500 dinara? Daj link/info, živo me intersuje.
Takodje,ne nadjoh nigde tamper ispod 2-3.000din....to za 500din nznm sta moze biti....
 
Tamper je od 20e pa na dalje. Nema jeftinije, bar za sad. Ima plasticna kasika/tamper i tu grese jer je za pot.

Tamper se mora imati iz milion razloga. Kao sto WDT tool ti ne treba iz milion razloga. Prosta fizika.
 
Poslednja izmena:
A onaj leveler? :) Da li i to da nabavim pored tampera? Sve vise i vise se uvlacim u ovo ludilo :)
 
NE znam. Ja ga nemam i ne treba mi.

PS: kako li su pravili espresso pre 10 godina? Verovatno, uvek, bio loš.
 
Poslednja izmena:
Tamper je od 20e pa na dalje. Nema jeftinije, bar za sad. Ima plasticna kasika/tamper i tu grese jer je za pot.

Tamper se mora imati iz milion razloga. Kao sto WDT tool ti ne treba iz milion razloga. Prosta fizika.

Može li više info u vezi WDT ? Prilično hrabra izjava...
 
To ti je igla/igle kojom čeprkaš po kafi k'o kokoška po pesku. Kao da se ponište vazdušni džepovi. Kad poravnaš kafu prstom, horizontalno i pritisneš, umereno, tamperom, nema nikakvih džepova.
PS: kad stisneš pesak u šaci, hoće li ostati negde neka praznina?

Nigde ni levelera ni WDT-a.
 
Poslednja izmena:
To ti je igla/igle kojom čeprkaš po kafi k'o kokoška po pesku. Kao da se ponište vazdušni džepovi. Kad poravnaš kafu prstom, horizontalno i pritisneš, umereno, tamperom, nema nikakvih džepova.
PS: kad stisneš pesak u šaci, hoće li ostati negde neka praznina?

Nigde ni levelera ni WDT-a.

Alal mu cufte na svakoj koju napravi. Mislim da je na ovih par minuta snimka zaradio 100 eur za preduzetje.
 
Sta ti ovo znaci? Kupio si tamper plasticni od 400 dinara. Oni su za moka-pot i to je to. To sto je skupo, razumem. Ali tamper je ipak nesto drugo.
Sve-sve ali i da je kopija kakav je to mlin za 500 dinara? Daj link/info, živo me intersuje.
Da ste pogledali location, možda bi vam bilo jasnije. Ja nisam kriv sto je vas neko istripovao da to kinesko smeće mora da košta puno, pa sirite to kao dogmatizam.

Tamper
Šta tu tačno vredi 20e?? Ima u svim precnicima..

Mlin

Evo vam i električni za 2000 din, ovde ih masovno koriste u kafićima.

Kafe aparati koji stižu iz evrope su skupi, ostalo je dzab.
 
WDT je dokazano i fizikom podkrepljeno potreban i utice na ekstrakciju (opet dokazano fizikom i podacima i refraktometrom). Da pre 15 godina kafa je bila losija nego sada. Najbolji tool za WDT je onaj sa iglama od 0.4 mm. Mozete ga kupiti a mozete ga i lako i jeftino napraviti sa iglama za ciscenje 3d printera i pampurom za vino. WDT ce da utice da ekstrakciju pozitivno i na jeftinijim masinama ako ima sta od kafe da se izvuce. Ako radite WTD sa cackalicom nemojte da ga radite mora nesto tanje. Na tu temu radove je objavio fizicar Johnatan Gagne, podrzao je njegove testove i Scott Rao, kao i BH ekipa. Ovo nije vizuelno i subjektivno testiranje, te ne bih ulazio u rasprave na nivou ravne Zemlje sada. Da li mora to da radi svako, ne uopste, svako treba da uziva kako mu prija, ali sto kazu, matematika je jasna. Pozdrav, i samo opusteno.

p.s. nemojmo molim vas da pricamo o mlinovima od 2000 din koje "masovno" koriste u kaficima na Tajlandu, kao o nekoj referenci za bilo sta, zaista bez uvrede.
 
Da ste pogledali location, ..... pa sirite to kao dogmatizam.
Odgovorio bih rado na sve ali ne razumem kakva "location", koji je moj greh?
JEDVA sam kupio polovan mlin. Ali to nije razlog da kupujem kinesku rubu skuplju od 10 eura. Imam tamper, podlogu, kasiku,... sve aliexspress. Taj mlin je...
Vlasnici novog G-Iota DF64 / Solo mlina se već žale na pucanje nosača portafiltera i na druge "čudna zvuke" .... Kinci ne znaju igračku da naprave a da radi 30 dana. ...
PS: Jedino je BGD kupio kineske autobuse (motor Ivekov) i niko drugi na svetu, okruglome.


WDT je dokazano ...
Na bilo kakvom javnom skupu, takmičenju, promociji, na youtube, nećete naći WDT. Kada je ružni Hofman pobedio, gde mu je bio WDT?
PS: Hofman mi nije nikakva referenca. Samo se šalim.
PS2: Dokazano je da krave više daju mleka kada slušaju ozbilju muzku. Ali niko u štali nema dirigenta :)
 
Poslednja izmena:
John lepo ovde objasnio.. šta i kako.



Dritan na vrhunskom mlinu (pretpostavljam) za 40% vremena izvlači 90% iz kafe.. i u komercijalnoj sredini verujem da jedino tako i može da se radi.
Ali zaljubljenici će uložiti još 250% vremena za poslednjih 10%.
 
Tamper - ne pijem Espresso niti imam masine, ali imam 3d stampace. Drugar me zamolio da mu odstampam tamper odredjenog fi sa Thingiverse. Javio da je zadovoljan. Otisao do frenda, cistokrvnog italijana, kojem je kao i svakom italijanu espreso must have sa sve masinama, kazem sta sam napravio. Bio skeptican, kaze napravi i meni da probam. Odstampao, predao. Posle 2 nedelje dobijam narudzbine za jos 3 kom, sve italijanima, koji piju espreso od rodjenja. Ako je njima dobar, ne vidim potrebu za tamperom od 20+ evra, pogotovo ako imate drugara/poznanika sa 3d stampacem.
 
@DukeLander sve si u pravu ali nije bila u tome poenta. Covek je napisao "da hoce da kupi". Najjeftiniji, koliko znam, 20 eura. To sto si napravio nisi morao da pravdaš sa "italijanima" to je aksiom. Odnosno "šta zna kafa sčime je pritiskaš" :)

IMG_20210605_124016.jpg

Tamper od teflona sa dve velicine 51 i 53. A desno je držač tampera i podloga za tampiranje.

Pošto sam mašinac, ovo je metalostrugarski posao. Nemašinci traže rešenje u 3D štampaču.
 
Poslednja izmena:
Pusti Italijane i ako je njima dobar :) Da prebacim malo u IT svet, mozete da se igrate i u 30 i u 60 i 120 fps, mozete sasvim lepo da gledate film i u 1080p realno odlican snimak ali jurite i 4K. Moramo ovde i da razdvojimo ljude koji u kafi uzivaju i smatraju je za hobi, kao i svaki drugi, i ljude koji ce da ga drmnu sa hladnim mlekom i secerom i da ne razmisle dva puta. Sve sto ode do nekog pro nivoa je skupo, ali ima svoje neke prednosti. Nekome je ok tamper od 400 din, nekom od 20, ja menjam ovaj od 150 jel hocu nesto bolje. Vec sam rekao svako nek pravi kafu kako zeli i cime moze i u cemu uziva, ako se napravi tenzija na temi o kafi dzaba ti sve...

Sto se tice WDT, ja sam rekao sta mislim, i cime podkrepljujem misljenje. Koriscen je duomo wdt 2019 u Koreji, ali naravno da ga nece neko koristiti u kaficu, nije nam cilj da pijemo kafu kao u kaficu no najbolju mogucu. Svako dobro i uzivajte. Evo jedna lepa soljica iz kolekcije koju sam uzeo da razbijemo monotoniju :)

IMG_7228.JPG
 
Nazad
Vrh Dno