Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

Meni i 3080 tera sve šta probam u 60 fps u 4K, uključujući Cyberpunk (uz tweakovanje opcija), a 6950x je jača karta...nema razloga da ne gura.
Ne znam kakve su sada cene novih i polovnih grafika ali relativno nedavno je 6950x bila odličan buy za igre, 4070Ti performanse za manje para, jedino što vuče dosta struje...
 
Cene ~ 650 e 6950 xt. Ne znam da li nju ili 6900xt formulu
 
Poslednja izmena:
^ako se se dvoumis oko njih mozda bi ti bolja kupovina bila 7800xt. Efikasnija je, hladnija, novija arhitektura a i cena bi bizarno trebalo da je niza nego ove dve navedene.
Perfomanse su iste, sa tim sto bi 7800xt trebalo da je bolja u RT.
 
Nisu performanse iste. Ima kolega 7800xt, ja imam formulu.
 
6950 je jača karta za čist raster, zavisno od igre od par pa do čak 20% procenata. Ali na to treba dodati potrebu za jačim napajanjem, veće zagrevanje i potrošnju.
7800xt ima hardverski AV1 enkoding ako ti je kompresovanje video materijala bitno, manje troši, arhitektura je novija pa samim tim će i podrška biti duža, mada da se ne lažemo većina koja kupuje kartice iz više klase ih relativno brzo i menja, pa to zapravo nije presudno.
 
I 100eur jeftinija, 7800 XT je ~550e. Dolazi mi sredinom decembra 7800 XT Hellhound pa moze da bude neka patkometrija.
 
Ne bih bas rekao da je 20% razlika, gledajuci one silne testove tu su negde po sirovoj snazi, a 7800xt tek treba da se softverski ispegla (realno AMD to uradi godinu dana nakon predstavljanja karte).
Ako se sada uzima karta i dvoumi se izmedju te dve, definitivno ozbiljno razmotriti 7800xt.
 
U Superposition-u jeste nekih 20-ak %. Naravno, ne kažem da je bolja kupovina, samo kažem kako stoje stvari.
 
Instaliram pre neki dan Linux Mint i krenem da testiram naslove koje imam na steamu i nisam mogao da verujem koliko dobro radi AMD GPU u linuxu.
Ne znam kako ali te vrednosti koje mi je karta tamo postigla nisam mogao da repliciram u win10 ni za zivu glavu.
gpu clock ode i ostane preko 2600Mhz, junc temp ne prelazi 85c, ventilatori necujni (kao da ne prelaze 1000 obrtaja/min).
A driver neki integrisan u kernel, nesto tipa 23.0.1. Boga pitaj.
Testirane igre: Shadow of the Tomb Raider i Wreckfest. Obe naravno rade bez ikakvih problema.
 
6950 je jača karta za čist raster, zavisno od igre od par pa do čak 20% procenata. Ali na to treba dodati potrebu za jačim napajanjem, veće zagrevanje i potrošnju.
7800xt ima hardverski AV1 enkoding ako ti je kompresovanje video materijala bitno, manje troši, arhitektura je novija pa samim tim će i podrška biti duža, mada da se ne lažemo većina koja kupuje kartice iz više klase ih relativno brzo i menja, pa to zapravo nije presudno.
7800xt je negde u rangu 6800xt (da, ozbiljan sam), ali ima AV1 + duzu podrsku, verovatno i bolje performanse down the road.
6950xt, ako moze da se nadje za ispod/oko 600e je mozda i trenutni best buy.
Odlicnan performanse/cena kada se posmatra cisti raster - ali pitanje koliko ima jos do EOL, kao i cela 6000 serija iz viseg segmenta.

Zavisi kome za sta treba i koliko planira da koristi. Trenutno stanje je bas lose kada se sve sagleda
Iskreno ne bih razmatrao ni 7800xt, ni 7900xt - nekako su lose pozicionirane.

Ja sam razmisljao da predjem sa 6800xt na 7900xtx ali mi se doplata ne isplati, pritom 6800xt odlicno sljaka sa svim naslovima.
FSR3 ce da taman da nadomesti gap do sledece generacije, za godinu-dve, pa cu videti sta se nudi na trzistu za jedan finalni upgrade...
Mozda izbace i neku 7950x u medjuvremenu, koju vredi razmatriti
 
Prava 2160p karta je ona koja sve igre tera u 2160p na bar 120 fps...(idealno na 144fps)......pa sad vi vidite :ROFLMAO:

Jeste vi zaboravili da nema svrhe gledati u monitor ako nema bar 120/144 hz osvežavanja??......a uskoro će i to biti malo,tako da će onda prave 2160p karte biti one koje sve igre teraju u 2160p na bar 250 fps....
 
Ne vidim svrhu sarkasticnog tona u komentaru.
AMD i nVidia su "ispustili" loptu sa trenutnom generacijom GPU, "cudan" performance/price odnos, ali su to namerno odradili i dali korisnicima "upgrade" na kasicicu..
AMD je odlucio ipak da ne juri high-end segment i napravio zbrku i mid tier-u, nV je pak pucao na jos vece cene u high-endu tj sa 4090 i olaksao po korisnicima na sve ispod toga.
Uz to agresivno gurajaci pricu za RTX i DLSS (pozdravljam DLSS/FSR) koja je nepotrebna i koju ce planski da obsoletu-je sa svakom novom generacijom primoravajuci kupce na cesci upgrade...
Samo zato jer namerno, vestacki stvaraju hajp kroz yt techfluencere, kao kupaca koji to prihvataju (+crypto mining) tu smo gde smo.
Zato se nadam da ce Intel (ne mogu verujem sta pisem), moci da se ugura kao 3. igrac i poremeti odnos u donjem i srednjem GPU segmentu.


1440p/60fps na 27" monitoru je nesto sto bi trebao polako da postane standard...
Napisao sam jos kada su bio launch rx6000/rtx3000 serija, jer su odlicne karte bas za to.

1440p/100+ fps-a kao i 4k/60fps je luksuz, ko moze i zeli da plati, niko mu ne brani sta ce da radi sa svojim novcem...
4090 su tu zato sto je trziste reklo svoje, ali je time stvorilo i problem za ostatak trizsta/ponude i zato smo tu gde jesmo sa cenama.
Takodje i monitora sa 360hz, ko ima i kome treba "izvolite"....

Ja iskreno primecujem razliku u igranju izmedju 60/120fps i zaista nekada bude neobicno kada igram na 60fps-a, ali se lakse "aklimatizujem" nego na 60v30.
Naravno da nije kriticno da sve naslove igram u 90/100+ fps-a i verovatno cu da zamenim GPU tek kada ne budem mogao da poguram novije naslove u stabilnih 1440/60 sa FSR-om.
Sto je verovatno tek za 2 godine i dolaska GTA6 za PC.
 
Poslednja izmena:
Pa sarkastičan je komentar kada je i sarkastična situacija sa tim monitorima......uvek sam se čudio kako to da neki ljudi ne žive svi na istim planetama i svetovima što se toga (a i mnogih drugih stvari) tiče....npr kada se povede rasprava oko monitora odmah je spreman bataljon likova koji uskaču sa komentarima da sve što nema bar 120/144hz maltene više i ne predstavlja monitor i da je skoro neupotrebljivo,kakvih crnih 60hz to se koristilo pre 20 godina i slično.......tako da teško za mnoge ljude kako je 1440p/60fps standard...

Inače meni je za 2160p 6900xt OK grafa.....ove novije naslove gura u 60-70-80 fps,a neke starije (koje trenutno igram) potera bez problema u 100-120 fps......neke i do 130-140 fps....dvoumio sam se dugo pre par meseci da li da je uz doplatu od nekih 500-600 eura zamenim za 4080,ali sam odustao...
 
Poslednja izmena:
Ne znam @Ulrich cemu sarkazam , iako se slazem sa tobom, ipak mislim da je bez povoda ovde.
Na temi o CS 2 je bilo dosta rasprave o onim "esports asovima" sa foruma, kojima je malo 300 fps, jer jelte ne koriste svoj pun potencijal ( a verovatno igraju na TV i sede na nekoj raspaloj kuhinjskoj stolici).
Yojinbo je dao sasvim razumne razloge i ciljeve za upgrade, na stranu sto je to njegov upgrade i ima pravo da radi sta zeli.
Licno mislim da se uopste vise ne treba baviti nadogradnjama, osim u profesionalne content creation svrhe. Trziste igara je uzas vec trecu godinu za redom, ne racunajuci stagnaciju i pre toga. BItna je samo grafika, pa na 15om mestu sve ostalo. A ni ta grafika ne ispadne nista narocito plus ne bude ni optimizovana a kamo li dobro optimizovana. Otisli smo od single slot grafickih koje su trosile 130W pri opterecenju, na omanje fazne stanice kojima mora da se menja pasta na svakih 6 meseci, da se postavi kran da se ne bi iskrivile od sopstvene tezine, i trose 600W. A pri tom kostaju onoliko koliko su nekad kostali kompovi o kojima smo sanjali.
Trziste kriptovaluta jeste sve to oteralo u 3 lepe, ali ljudi i dalje nastavljaju da bacaju pare. Ne bi to bio problem da priozvod od 1500 usd biva kvalitetan kao sto se ocekuje. A o kom kvalitetu da pricamo kad se 4090 topi konektor za napajanje i przi grafiku, a 7900xtx se topi sam od sebe..
 
Jel ima neko problem da mora da override video plejer u 16-235 (reduced) kad koristi EVR? Monitor je u 0-255 modu sigurno, slike se prikazuju kako treba, nema bandinga - sto u browseru, sto u image viewerima, samo na videu (van browsera, tj u dedicated plejeru) sam primetio problem da moram da presaltam na reduced output da ne bi bile isprane boje i kontrast. Od kad je problem nemam pojma, presao sam na AMD letos, a od prosle zime koristim PLEX na TV za filmove i serije pa komp i nije koriscen za video. Tad (pre PLEXa) sam imao nVidia i nisam imao ovaj problem...
 
Kakva su iskustva sa XFX karticama?
Vidim da su dosta jeftinije od konkurencije. Je l i ovom slučaju važi koliko para toliko muzike ili ne?
 
Dobre su i kao brend su već dugo na tržištu. I oni kao i ostali proizvođači u ponudi imaju više modela istog GPU-a. Swft su najpovoljniji modeli, pa Qick i na kraju Merc kao najskuplji. U principu tu razliku u ceni čine nešto viši core taktovi od referentnih i bolji tj. uglavnom malo lepši cooler.
 
Ja sam uzeo XFX SWFT jer je lepša od ASRock Challenger i Sapphire Pulse modela, a bile su sve u ±5€. Karta ko karta, za mene je jedini zahtev da gasi ventilatore kad nije opterećena i to je to
 
Зависи и коју класу картица гледате, ја сам узео XFX 6600, и ту ми је потпуно небитно који је произвођач и модел јер мало троши и лако се хлади. За неке скупље варијанте, нпр. 6800 или боље већ има смисла да се гледа како је урађено хлађење, напајање и остали детаљи.
 
Ja gledam 6700, 6750.
Meni je bitno da nije bučna. I da neće biti nekih problema, jer ne planiram da je menjam narednih 5 godina.

Nije mi problem da dam 50e više ako ću biti sigurniji, ali ako ne moram onda neću
 
Preporuka za rx6700 xt Hellhound hotspot ni leti ne ide preko 76-77 steepni obrtai 1134 smejurija, najhladnija karta ubedljivo. Gpu naijvise bio 55 stepeni. Predlozio bih rx6750xt kod njih su digli taktove i redizajnirali coolere tj veci su gabaritno.
 
6700 10GB je 37.842
6750XT 12GB je 54.240
6700XT nema (to sto A*om ima na sajtu "sve" u praksi vecinu toga nema), a i ako ga negde ima neprijatno je blizu 6750XT po pitanju cene.
Za tu razliku od 40% u ceni tesko da 6700 10GB ima ozbiljnu konkurenciju, a na kraju krajeva ni 12GB 6750XT ni 10GB 6700 nece trajate 5 godina. Dobro ako izvuku 2-3 max.
 
Poslednja izmena:
Decembar je bio vreme da se uzme nešto u tom rangu Ja sam pazario XFX 6750xt u BCG sa 5% dodatnog popusta za 43k.
Sada vidim da je i nema u ponudi više...
 
7600 8GB je egal sa 6700 10GB, a često se može naći za 35k din...
 
Ako je verovati testovima na YT, potpuno su identične, i u zavisnosti od igre do igre ide razlika do maksimalnih 10% u korist jedne ili druge, govorim o 1080p testovima. Nisam imao prilike lično da testiram, ali ja blagu prednost dajem novijoj 7600, pod uslovom da im je ista cena.
 
Ako je verovati testovima na YT, potpuno su identične, i u zavisnosti od igre do igre ide razlika do maksimalnih 10% u korist jedne ili druge, govorim o 1080p testovima. Nisam imao prilike lično da testiram, ali ja blagu prednost dajem novijoj 7600, pod uslovom da im je ista cena.
7600 i 6700 su ispod 6700 XT, razlika je samo u koliko idu frekvencije na stock podesavanjima.

Kad bi se sredile sve tri na slicnih ~2650MHz, 6700 XT bi trebalo da ode ispred.

Takodje 12 GB za 6700 XT

Steta ne uzeti 6700 XT dok nisu nestale jos
 
Ako je verovati testovima na YT, potpuno su identične, i u zavisnosti od igre do igre ide razlika do maksimalnih 10% u korist jedne ili druge, govorim o 1080p testovima. Nisam imao prilike lično da testiram, ali ja blagu prednost dajem novijoj 7600, pod uslovom da im je ista cena.
To i kazem razlika je oko 10% u korist 6700 non-XT, a nikako ne bih dao prednost kartici sa samo 8GB VRAM-a, bez obzira sto je novija.
 
Ja sam birao izmedju 7700XT i 6800 i na kraju uzeo 6800, zbog 16GB RAM-a i 256bit magistrale u odnosu na 192bit i 12GB. Mozda su egal, ali ova mi nekako bila bolja, a cena 7700 bila 30e skuplja.
 
Nazad
Vrh Dno