Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

Ja sam birao izmedju 7700XT i 6800 i na kraju uzeo 6800, zbog 16GB RAM-a i 256bit magistrale u odnosu na 192bit i 12GB. Mozda su egal, ali ova mi nekako bila bolja, a cena 7700 bila 30e skuplja.
Nisi pogresio u izboru. ;)
 
Dosta njih je reklo i kao novi RDNA3 ovo ono bice bolja optimizacija, ali ja ipak staro i jace :D
 
Skoro mi je uletela jedna dobra ponuda za rx 6800 xt i na prvu ruku sam bio odma da je uzmem ali sada što više razmišljam sve više se javljaju potencijalni problemi.. Moja trenutna konfiguracija je ova:

Ram: Fury beast kit (4x8) 32gb 3200mhz
Matična: B560M pro-vdh wifi
Grafička: Sapphire pulse rx 6700 xt 12gb
Procesor: Intel core i5 10400F 2.9 GHz
Hladnjak: Artic cooling freezer i35 argb
Napajanje: COOLERMASTER MWE White V2 700W
Kućište: MS v705 (Metropolis pro)
Ventilatori: MS freeze a305 argb (4)
SSD: KINGSTON 1TB NV2 M.2 PCIe M.2 2280 SNV2S/1000G

Zanimame neko vaše mišljenje koliko je dobro da je uparim sa 10400? Svestan sam da bi je gušio procesor ali bih i njega kroz koji mesec promenio (najverovatnije sa i7 11700 ili i9 11900 pošto ako budem menjao matičnu najbolje onda ceo pc da menjam..)

I ono ključno pitanje da li bi ovo moje napajanje moglo da je gura ili barem da li bi moglo da izdrži dok ne uzmem nešto jače?
 
I ono ključno pitanje da li bi ovo moje napajanje moglo da je gura ili barem da li bi moglo da izdrži dok ne uzmem nešto jače?
prema ovome, izdržaće bez klokovanja a sa postojećim procesorom.
mada, postavlja se pitanje "isplativosti" prelaska sa 6700 XT na 6800 XT
 
prema ovome, izdržaće bez klokovanja a sa postojećim procesorom.
mada, postavlja se pitanje "isplativosti" prelaska sa 6700 XT na 6800 XT
Razmišljao sam i o 6950 xt ali mi to trenutno premašuje budžet tako da ostaje 6800 xt. U svakom slučaju u bilo kom trenutku mogu sa 6800 da pređem na 6950
 
Pravo pitanje je koji tip igara igras, jer gledajuci monitor koji koristis tj. 1080p rezoluciju ne vidim zasto bi ti postojeca 6700xt bila nedovoljna? Svakako bi sa 6800xt dobio izvestan napredak ali se postavlja pitanje da li je vredan razlike u novcu.
 
Pravo pitanje je koji tip igara igras, jer gledajuci monitor koji koristis tj. 1080p rezoluciju ne vidim zasto bi ti postojeca 6700xt bila nedovoljna? Svakako bi sa 6800xt dobio izvestan napredak ali se postavlja pitanje da li je vredan razlike u novcu.
Prelazim na 2k. I 6700 je dovoljno jaka za 1440p ali opet kažem pogodilo mi se da za oko 100 evra više dobijem 6800 xt koja daje 20 do 30 fps razlike u nekim igrama dok negde ide to i više.
 
100 evra je taman na granici isplativosti, jer je razlika u brzini 20-30%, a otprilike tolika je razlika u ceni. Prešao sam isto sa 6700XT na 6800XT i razlika u brzini je osetna, a doplata je bila slična.
 
Pa ako je razlika osetna, ja bih onda prešao. Niti je 100 evra neka lova, a i zaboravićeš ih vrlo brzo. Ostaje samo brža grafika :)
 
Najveću razliku sam primetio u FH 5, gde je 6700XT u 4K i max podešavanjima gurala oko 70, a 6800XT oko 120 FPS. Vrlo osetna razlika i nema štucanja, koje se povremeno pojavljivalo na prethodnoj.
Interneti kažu da kod igre koja je katastrofalno optimizovana, 6800XT je bar 20% brža, mada na tako nešto nisam naišao. 🙂
Ono što sam do sad igrao, uglavnom je na 30+ procenata.
 
Jel neko primetio blag gubitak perfomansi sa novijim drajverima?
 
Rx 6600xt čak i dobio malo.
 
Cudno.
U Superposition Benchmark sam pre na defaultu imao oko 17k score u 4k optimized benchu. Sa 23.10.1 drajverom.
Sa najnovijim 16600.
 
Cudno. Mozda zato sto nisam DDU posto me mrzelo da podesavam posle ponovo settings, color profile i dodatni monitor. Samo sam pregazio stare novim drajverom.
Videcu ovih dana kada me ne bude mrzelo da se zezam sa time da li je do ciste instalacije.
 
Ja imam neku profesionalnu deformaciju ili šta znam, ddu mi je sastavni deo reinstalacije drajvera pravo da ti kažem iako realno ne treba uvek. :)
 
@Markomaniax
Evo, sad sam izmerio i kod mene je takođe malo slabiji rezultat. Imam sačuvan sa 23,7,2 drajverom 18552 na 4K optimized, sad mi je 18268 ali to je zanemarljivo. Takođe nikakav DDU, samo novi drajver.
 
tnx na proveri. jes da nije neka razlika i da je zanemarljiva, samo sto nije to otislo zanemarljivo u ubrzanje umesto u usporenje, da ja pitam AMDove inzenjere.
 
Bilo bi dobro probati sa ddu, mada ja možda nisam merodavan jer sam preskocio cini mi se 2 verzije. Ima li smisla uraditi sad benchmark stare verzije kad nije sveza instalacija, pa ddu pa novi drajver pa benchmark?! cisto radi drugih članova bih opalio pa okacio ako ima smisla...
 
Ma sitne su to varijacije da bi se za to trošilo vreme. Teraj i uživaj 🍻
 
tnx na proveri. jes da nije neka razlika i da je zanemarljiva, samo sto nije to otislo zanemarljivo u ubrzanje umesto u usporenje, da ja pitam AMDove inzenjere.
Generalno iz svega što sam gledao, za 6xxx i 7xxx seriju ima poboljšanja u skoro svim novijim igrama. Tako da ako igraš novije (dx12) igre, nema razloga ne ažurirati.
 
Slabije novije igre jer su nedovrseni krsevi, a ja odbijam da budem alfa.. ma sta alfa, GAMA tester.
Osim toga nista revolucionarno novije sto se tice samog gameplaya se ne pojavljuje, svi izdavaci igraju na sigurno i samo kopiraju vec uspele klasike ili 120-u po redu kopiju klasika.

Inace ljudi ako vam skoci delta za gpu junk na preko 30 stepeni, ne zezajte se vec promenite pastu. Da mi je neko drugi rekao da ce me ovo sacekati umesto sto sam sam snimio, ne bih mu verovao. Bukvalno kao da je neko upucao gpu malo-kalibarskom puskom.
 

Prilozi

  • 01 pre prvog repaste.jpg
    01 pre prvog repaste.jpg
    470.8 KB · Pregleda: 47
  • 02 naneta pasta nakon prvog repaste.jpg
    02 naneta pasta nakon prvog repaste.jpg
    426.2 KB · Pregleda: 50
  • 03 stanje paste pre drugog repaste.jpg
    03 stanje paste pre drugog repaste.jpg
    188.7 KB · Pregleda: 54
ptm7950 je pravo resenje za hotspot
Ubih se trazeci ga i kod nas i nisam uspeo da ga nadjem za poruciti (ne ceka mi se po 3 meseca da mi dovuku iz Kine).
Pa sam se odlucio za drugu najbolju stvar - Noctua NT-H1

@MalaStrela dobar si, oko 15c delta je sasvim ok.
Memorija ti je malo vrelija, kod mene ne prelazi 55c
 
Ja ne mogu da nadjem debljinu termalnih padova za RX 6600 XT Nitro+. Samo na jednom mestu na reddit sam procitao da je neko menjao i da su debljine 1.5mm ali covek je posle zamene dobio jos vece temeperature pa je morao da radi undervolt i da spusta core clock da bi ohladio karticu.

Nije mi problem da rasklopim karticu ali u kuci imam termalne padove od 2mm, 1mm i od 0.5mm sto je vise nego dovoljno ali ne bih da pocinjem da radim nesto dok nisam 100% siguran.

A informacija na netu kao da nema, cak ni na youtube. Ili ja ne umem da nadjem ili stvarno nema.

Na kraju po onoj slici jel uopste ima smisla je cackati ili je ne dirati dok ne pocne da pravi problem?
 
Zanimam me zasto menjate padove i pastu ja imam 2 godine staru Powercolor Hellhound rx6700xt gpu ne prelazi 60 a hotspot 71 u najzahtevnim naslovima dok je vent na 1250 obrtaja.
Kad pogledam temperature i hotspot koje prijavljujete jel moguce da je Powercolor bolje odradio 6000 seriju od Sapphir-a na primer koji je vazio za naj naj karte generacijama unazad ?
 
Nazad
Vrh Dno