Šta je novo?

Yettel.bank ex Mobi Banka (2024)

APlikacija banke nije Instagram, ali nije ni igrica Angry birds. Jedan dan gledam nešto iz zezanja pakete. Klik na pakete, klik na štednju, klik na štednju po viđenju. Daj bože da je prošlo minut, puf: Otkrivena je neaktivnost! Koji nivo Tetrisa? Kako misle da se neko prijavi na tu šetdnju, ako malo sporije čita, ili mu treba više vremena? Onda neka dole stoji sekundara, da znamo koliko smemo da provedemo u jednoj opciji.
 
Sve stoji kao primedba, osim poslednjeg dela. U Srbiji su koliko znam cirilicno i latinicno pismo zakonski apsolutno ravnopravna... (licno vise pisem cirilicom, ali u tehnoloskom svetu mi se nikako ne uklapa).

Ако су равноправна оба писма како ти кажеш (а нису - прилог члан 10. Устава РС) онда где је ћирилица за мене? То што се теби не уклапа ја поштујем али мени се уклапа и зашто моје законско право не могу да уживам?! Мени се на пример не уклапа када ми у апликацији уместо опције безбедност пише security то чак није ни српски језик, када ми стигне мејл да могу да преузмем картицу у њиховом shopu уместо продавници. Дакле моја примедба стоји чврста "кано клисурине". И надам се да ће неко из власти ове државе те бандите натерати да поштују законе ове земље - једног лепог дана.




УСТАВ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

Члан 10.
У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћириличко писмо.
Службена употреба других језика и писама уређује се законом, на основу Устава.
 
Mene i dalje nervira što se kartične aplikacije pojavljuju u aplikaciji sa pogrešnim datumima. Danas sam imao jednu transakciju karticom, oni stucali još 6 njih od prethodnih par dana
 
Sve je to super dok ti neko ne digne telefon iz ruke, tad bi voleo da ti se zakljuca za sekundu.

Minut je sasvim dovoljno, a uz to se taj tajmer resetuje svaki put kad pipnes ekran ili mrdnes gore dole.

Tvoja situacija je specificna ali za 99.999% ostalih korisnika je minut sasvim dovoljno.
 
Znaci bukvalno danas sam listao sta sve ide uz Bank Max posto sam presaltan na taj paket i to natenane i to mi se nije desilo nijednom.

Ako cemo vec da sitnicarimo, za nijansu ozbiljniji problem je to sto nova aplikacija ume da bljesne home ekran na blic i da tek onda prebaci na log in formu ako je neko nedavno ulazio u aplikaciju pa je izasao.

Dakle neulogovan mogu da vidim svoje stanje na tekucem i stednom na trenutak pre nego sto me baci na log in formu.

Imam ja jos milion sitnicarskih zamerki ali to nije prioritet, ovo za transakcije, kreditne kartice, eventualno QR kod, to su standardne relevantne funkcije, to mora da radi kako treba.

Sve ostalo nek sredjuju posle.
 
Jeste van teme, ali:
Što se tiče pisma i svega toga, meni je paradoksalno da su Google, Facebook, Instagram, Youtube, X i ko zna šta još na ćirilici, i nemaš ni da biraš latinicu. Na Nekim Google uslugama možeš, ali ne na svim. A naše kompanije i sajtovi forsirajui samo latinicu. U naizgled ravnopravnim pismima, ti ne možeš da biraš ono koje želiš, nego ono koje ti je nametnuto.
Sasvim je sedmi par patika što ogroman broj Srbalja koristi sve na pazi sad, engleskom. Poštujem, ali to nikad da razumem. Jedan Nemac i ne zna šta je to npr desktop...
A da se vratim na YB, kad su se meni prve verzije otvarale isključivo na engleskom, rekli su mi da će staviti srpski kao primarni ali ne ćirilicu. Bili su jasni. E sad, što valjda od Androida 14 postaje zbrka i postoji srpski ćirilica i latinica, pa to tek aplikacije buni i pravi papazjaniju.
 
Meni je paradoksalno da su Google, Facebook, Instagram, Youtube, X i ko zna šta još na ćirilici, i nemaš ni da biraš latinicu.
Google je prvi imao ćirilički prevod pa su svi sledili. Najbliže latiničkom srpskom na fb je opcija bosanski, a kada sam učestvovao u prevođenju tvitera, pisao sam latinički, ali klan se dogovorio međusobno da isforsira ćiriličko pismo i time sam izbačen iz prevodilačkog tima.
A naše kompanije i sajtovi forsirajui samo latinicu. U naizgled ravnopravnim pismima, ti ne možeš da biraš ono koje želiš, nego ono koje ti je nametnuto.
Takođe i ja, to je proisteklo zbog ovog problema na Windows XP
pa sam naknadno uvodio dijakritiku. Tek od početka prošle decenije zbog tog istog Gugla usvajam ćirilicu, ali ustalilo se mišljenje da je latiničko podobno kao pismo za IT upotrebu i kod mene je tako ostalo
E sad, što valjda od Androida 14 postaje zbrka i postoji srpski ćirilica i latinica, pa to tek aplikacije buni i pravi papazjaniju.
To ako je naknadno raščlanjen locale kod, a srpski (prim. aut. ćirilica) je do tada imala definisan jedinstveni jezički i OEM su pravili latiničke prevode (Samsung, Motorola/Lenovo i ko još), onda je potrebno vreme dok se to uskladi, jer sada je glavni problem što je kod određenog dela aplikacija minimalni SDK Oreo i takav udeo korisnika neće još par godina da menja telefone (računaj da će da ih koriste sve dok se serverski ne ukine podrška za te aktuelne verzije), a oni su već odmah uzeli Pie.
 
@uji i ja više od decenije prevodim sve i svašta. Programeri su uvek zbunjeni koji lokal da stave, koja su to naša pisma, pa se ja sa njima objašnjavam. Mislim da je danas stvarno lako napraviti npr jedan prevod i posle samo uraditi konverziju u drugo pismo, ali ni to opet niko ne radi. Telegram npr, ima obe varijante, Microsoft u poslednje vreme u svim svojim softverima i na webu ima obe varijante, što je po meni dobra praksa. Ja lično zbog načina na koji koristim tehnologije na računaru preferiram latinicu, a na telefonu mi je i ćirilica u redu. Tako su i softveri koje sam prevodio i koje i dalje prevodim na latinici, ali su neki vršili konverziju pa imaju oba. ANdroid je sad od 14, na mnogim uređajima razdvojio lokal pa sad ima oba. I šta je nevolja, kad neko stavi srpski latinicu, ogroman broj aplikacija im je na engleskom, jer programeri nisu shvatili da je to isti jezik, i da iskoriste ćirilični lokal... Odosmo sad u debeli off...
Uglavnom, ja bih uveo da sve ima oba pisma, kao što to ima recimo RTS, pa svako može da bira šta mu volja. To bar danas, kad je tehnologija toliko napredovala, više nije nikakav problem a baš nikom ne bi smetalo.
 
Поштанска има сајт само на ћирилици а како чујем за фебруар наредне године спремају нову апликацију да замене ону прављену за Commodore 64 и надам се да ће апликација бити прва у земљи на језику и писму још увек већинског српског народа.

 
mali offtopic, postanska ce preci na unapredjeni stari sistem od mts banke, jer je odluceno od strane uprave da je mnogo bolji...
 
nemam strininu tetku koja radi u YB, ali na osnovu ličnih istraživanja sam prilično ubeđen da će novi web biti pušten vrlo brzo, za manje od deset dana, možda i za manje od pet.
 
Mene i dalje nervira što se kartične aplikacije pojavljuju u aplikaciji sa pogrešnim datumima. Danas sam imao jednu transakciju karticom, oni stucali još 6 njih od prethodnih par dana
Datumi upotrebe kartice ne moraju nužno da se poklapaju da datumima realizacije. Npr. ako platite nešto karticom danas, može da se desi da novac bude proknjižen za 3-4 dana, pa zato dolazi to tih "nelogičnosti". Tako rade sve banke u Srbiji, verovatno zbog nekih propisa.
 
Istina, ali TB je dugo, dugo vremena prikazivala datum naplate a ne datum knjiženja, što je bilo super. POtpuno zbunjuju banke sa tim podacima knjiženja, jer je nekad važno da znamo kad je nešto tačno plaćeno, a ne kad je njima dunulo. Retko gledam izvode pa se nadam da bar tamo piše datum stvarne naplate. MObi je odjednom posle počela da prikazuje datume knjiženja i mene to nervira do dan danas, ali je tako verovatno sad svuda.
 
Datumi upotrebe kartice ne moraju nužno da se poklapaju da datumima realizacije. Npr. ako platite nešto karticom danas, može da se desi da novac bude proknjižen za 3-4 dana, pa zato dolazi to tih "nelogičnosti". Tako rade sve banke u Srbiji, verovatno zbog nekih propisa.
mjok, evo u NLB prikazuje datum korišćenja kartice što je i logično jer ja sam faktički tad potrošio taj novac.
 
Kartične transakcije ama baš nikad ne budu proknjižene isti dan. Bar ja to još nisam video. Možda u nekoj drugoj banci.
 
Kad god bile proknjižene, transakcije treba da imaju datum kada je transakcija izvršena - dan kada je kartica korišćena. Ako je banci važan i datum knjiženja, niko im ne brani da i tu informaciju prikažu, jasno obeleženu kao "datum knjiženja".
Za svaku transakciju sa lošim datumom treba im prijavljivati reklamacije i smarati ih da to isprave.
Pozdrav
 
Ima već nekoliko godina kako teraju datume knjiženja i baš ih briga. Meni je ponekad teško kad se vraćam unazad da ukapiram šta je tačno šta, od kad i zašto, ali nema leka za to.
 
Ako ne proknjize ovog meseca, onda kontaktiraj Yettel banku i vidi o cemu se radi.
Proknjiženo. Taman kad sam hteo dočekalo me iznenađenje. Imam aktivan zahtev za kredit. Nikad nisam podneo. Oni meni stalno nude i zovu. Kad sam to ugasio onda nemam dovoljno sredstava. Po slici koliko na računu treba da ima 500 ili 1 000?

1000011459.jpg1000011460.jpg
 
@Nista kod gašenja računa u mts banci trebalo je da štikliram ako je stanje na računu 10 dinara ili manje, saglasan sam da to ide u korist banke. Što znači da za sve iznose preko si dužan da dostaviš banci tekući za prenos preostalog novca. Ne znam da li si na Bank Max sa prenosom zarade i ako jesi, onda bolje sačekaj da ti proknjiže bez održavanja, a ako budeš imao pokrića, prebaci instant nalogom za prenos da ne bi čekao opet knjiženje zbog podizanja karticom. Ne verujem da bi sistem dozvolio gašenje u minusnom stanju, ali probaj.
 
@Nista kod gašenja računa u mts banci trebalo je da štikliram ako je stanje na računu 10 dinara ili manje, saglasan sam da to ide u korist banke. Što znači da za sve iznose preko si dužan da dostaviš banci tekući za prenos preostalog novca. Ne znam da li si na Bank Max sa prenosom zarade i ako jesi, onda bolje sačekaj da ti proknjiže bez održavanja, a ako budeš imao pokrića, prebaci instant nalogom za prenos da ne bi čekao opet knjiženje zbog podizanja karticom. Ne verujem da bi sistem dozvolio gašenje u minusnom stanju, ali probaj.
Na Bank Max primam celu platu od početka. Ja mogu sad da prebacim pare sa drugog racuna. Samo ne znam koliko 455 ili obe sume? Ja hocu da ugasim pre prvog da ne krene naplata odrzavanja kad dam firmi novi broj računa.
 
Na Bank Max primam celu platu od početka. Ja mogu sad da prebacim pare sa drugog racuna. Samo ne znam koliko 455 ili obe sume? Ja hocu da ugasim pre prvog da ne krene naplata odrzavanja kad dam firmi novi broj računa.
Pre je bilo kad izostane jedna zarada ne naplaćuju održavanje za taj mesec uz ostavljanje mogućnosti da se narednog meseca primi plata i nastavi bez naknade. Prebaci obračunat iznos 455.69 (sad se okrenulo posle ponoći, verovatno je viši jer se ubraja novi kalendarski dan) i unesi tvoj broj novog tekućeg za eventualije.
 
Na Bank Max primam celu platu od početka. Ja mogu sad da prebacim pare sa drugog racuna. Samo ne znam koliko 455 ili obe sume? Ja hocu da ugasim pre prvog da ne krene naplata odrzavanja kad dam firmi novi broj računa.
Treba da uplatis 455,69 dinara (iznos koji je naveden "za uplatu") da bi doveo racun na nulu.
 
Odradio i predat zahtev koji moze da traje dva radna dana uz promene na računu. Zato traze da se doda broj novog računa da mogu da skinu. Mene je najviše iznenadilo i naljutilo zahtev za kredit.

@uji i @magnetic Hvala na pomoći. 🙂🍻
 
Odradio i predat zahtev koji moze da traje dva radna dana uz promene na računu. Zato traze da se doda broj novog računa da mogu da skinu. Mene je najviše iznenadilo i naljutilo zahtev za kredit.

@uji i @magnetic Hvala na pomoći. 🙂🍻
Bitno da je posao zavrsen!

Ja sam nedavno ugasio sve racune u Intezi jer sam cekao ravno sat vremena da bi dosao na red u filijali. Svako od nas ima neki prag tolerancije, visi ili nizi.
 
Cuo sam pricu skoro se desila od druga drug uzeo Ajfon najnoviji u Y. Nije nesto stigao da plati do 15. u mesecu. Ovi ga stave na kreditni biro. Dečko to nije znao, nije imao nikakvo obaveštenje šta i kako moze da se desi ako ne uradi to i to. Kad je otišao da digne kredit u drugu banku za nesto rekli mu da ne moze. Ne moze nigde u naredne dve, tri godine, jer je na tom kreditnom birou. Zabranjeno mu je u bilo koju banku da ode. Ne bi ni znao da nije hteo kredit.
 
Nazad
Vrh Dno