Šta je novo?

Yettel.bank ex Mobi Banka (2024)

Ispada da oni koji nemaju kreditnu karticu (i tako dokazuju opciju mogućnosti zaduživanja), za brojne kompanije u svetu, predstavljaju nepouzdane i nekvalitetne klijente. Mnogi, sasvim solventni, a bez kreditne kartice, su se susretali sa tim problemom kod plaćanja hotela, avio karti, rent a car-a i slično.
 
Poslednja izmena:
Sto vise izmuzu iz tebe, to si bolja musterija i vise pogodnosti dobijas.

Tako je kako je.
 
Nekima nam ne trebaju takve "pogodnosti". Preživeće banke i bez mog odloženog plaćanja, kamata i minusa. Najjača mi to stvar, drugarici koja je imala više od pola miliona na računu i mesečne prihode preko 1000 evra nude kredit od trista hiljada dinara. A šta će joj? Da bi dala na kamatu.
Ja uspešno odbijam sve te njihove nalete i ne sačekam da me pozovu i prodaju maglu.
 
Питање је било како и зашто кредитну картицу користе они што је користе, а не зашто је неко не користи.
 
Kreditna kartica je izvanredna stvar, i jedna od retkih stvari koje su nam dostupne (značajno) jeftinije nego mnogim drugim zemljama.
Obilato koristim i plaćanje na rate (jer mi je potpuno besplatno, u drugoj banci), ali u svakom momentu imam dovoljno da ceo dug pokrijem.
Istina je da kreditnu istoriju gradiš prvenstveno zaduživanjem, tj redovnim plaćanjem svih obaveza.
Kreditna Yettel banke ima ozbiljnu manu: sva potrošnja u drugim valutama dospeva i izmiruje se u dinarima, po lošem kursu. Za potrošnju u dinarima je skroz OK.
 
Питање је било како и зашто кредитну картицу користе они што је користе, а не зашто је неко не користи.
Bukvalno niko ne odgovori čoveku na pitanje :)
Ja sam isto uzeo kreditnu yettel banke u progresiv 5+ paketu ili kako se već zove.
Uzeo sam samo zbog putnog osiguranja i uzeo sam minimalan "kredit" od 30.000 din jer kao i svi finansijski odgovorni ljudi ne nameravam da je koristim.
Ali evo kako sam razumeo devojčicu iz yettel prodavnice:
Mogu da kupujem njom nezavisno od toga da li imam pare na tekućem računu. Na toj kartici sam imao raspoloživo 30.000 din čim mi je odobrena bez da mi je legla plata ili bilo koja druga uplata. Sve što bih kupio sa njom npr u julu, ako pokrijem trošak do 15. avgusta nema nikakvih posledica.
Drugi primer upotrebe kreditne kartice je kad kupim nešto veće sa njom, posle kupovine iz yettel app mogu to da podelim na rate. Isto nema posledica ako se redovno izmiruju te rate (treba proveriti da li je besplatno ili ipak postoji neka naknada zbog deljenja na rate!)
Sve ostalo ima neke velike kamate pa ni ne dolazi u obzir.
Iz današnje perspektive mislim da je uopšte neću koristiti, ali eto ovo su dva slučaja koja možda i dođu u obzir.
 
Meni su pre mesec dana uspeli da "uvale" i kreditnu karticu i dozvoljeni minus. Nisam ozbiljno koristio ni jedan od ta dva, ali mi je dobro da imam opcije.
Sada treba da platim skoro 300.000 din ratu za more i iako smo troškove planirali tako da imam dovoljno novca da to pokrijem, kreditna mi daje mogućnost da to plaćanje odložim i da prenesem na sledeću platu kada smo na moru i neću trošiti novac od te plate dok se ne vratim. Dakle kao neka vrsta bafera, a nemam nikakvih troškova. To ću verovatno i uraditi.
Dozvoljeni minus sam shvatio da mi je praktičan pošto sav novac držim na štednji po viđenju, pa od kako ga imam više ne jurim da prebacim novac na terući da bi nešto platio. Mogu to i da uradim posle plaćanja.
Kao što mitar1982 reče, ako koristiš odgovorno neće biti problema. Ali uvek postoje oni sa mentalnim sklopom kockara i takvi, ako ne znaju da se kontrolišu, onda bolje da se ni ne upuštaju u finansijsko kalkulisanje. Za takve je samo keš i princip koverte.

Rentacar, hoteli i slično više vole kreditne kartice a ne debitne, zato što tada imaju posla sa bankom, a ne sa tobom lično. Ako si napravio neku štetu, ne interesuje njih da li imaš i koliko novca na računu, naplate ti preko kreditne kartice a ti se posle ganjaj sa bankom.
 
Rentacar, hoteli i slično više vole kreditne kartice a ne debitne, zato što tada imaju posla sa bankom, a ne sa tobom lično. Ako si napravio neku štetu, ne interesuje njih da li imaš i koliko novca na računu, naplate ti preko kreditne kartice a ti se posle ganjaj sa bankom.
kakva su iskustva sa rentacarom po evropi, jel primaju neki debitne ili su isključivo kreditne obavezne
pričam ako hoću onlajn unapred da rezervišem
 
Ja za sada primetio dve, meni jako bitne stvari, iz prethodne aplikacije, koje ovde nedostaju. Prva je provera stanje preko proximity senzora, a druga racuni na klik. Bas se nadam da ce to vremenom ubaciti u novu aplikaciju...
 
Bukvalno niko ne odgovori čoveku na pitanje :)
Ja sam isto uzeo kreditnu yettel banke u progresiv 5+ paketu ili kako se već zove.
Uzeo sam samo zbog putnog osiguranja i uzeo sam minimalan "kredit" od 30.000 din jer kao i svi finansijski odgovorni ljudi ne nameravam da je koristim.
Ali evo kako sam razumeo devojčicu iz yettel prodavnice:
Mogu da kupujem njom nezavisno od toga da li imam pare na tekućem računu. Na toj kartici sam imao raspoloživo 30.000 din čim mi je odobrena bez da mi je legla plata ili bilo koja druga uplata. Sve što bih kupio sa njom npr u julu, ako pokrijem trošak do 15. avgusta nema nikakvih posledica.
Drugi primer upotrebe kreditne kartice je kad kupim nešto veće sa njom, posle kupovine iz yettel app mogu to da podelim na rate. Isto nema posledica ako se redovno izmiruju te rate (treba proveriti da li je besplatno ili ipak postoji neka naknada zbog deljenja na rate!)
Sve ostalo ima neke velike kamate pa ni ne dolazi u obzir.
Iz današnje perspektive mislim da je uopšte neću koristiti, ali eto ovo su dva slučaja koja možda i dođu u obzir.
To je ono sto sam rekao da proveri sam jer nisam bio siguran..do kog perioda,koji rok i rate itd.
Svakako,jos se nije rodio ko je prevario banku (bas mali broj ljudi).Ako mislis srazmerno potrebama i potrosnji da ce ti znacila (da bude jefinija dara nego mera prema potrebama) uzmes je..ostalo,dabih je imao..imao sam kad god sam morao,kada nisam-ne uzimam.
 
@Bad Habbit
Hoće sigurno. Za sada računi na klik su i dalje dostupni na staroj Mobi aplikaciji.
 
Hvala ljudi na korisnim informacijama, istrazicu jos malo kakva je Mobi/Yettel ponuda, mozda bi mi i odgovarala da ne povlacim sredstva sa “stednje po vidjenju.
 
Рентакар агенције по правилу траже кредитне картице, без обзира на депозит.

Картице могу бити практичне због путног осигурања, приступа лаунџу на аеродромима, бонус програма, или неких других погодности. Пружају одложено плаћање без камате кад се користе рационално, и плати комплетан дуг приликом доспећа. Омогућују додатну слободу, и служе као својеврсан бекап, ако главни извор плаћања не ради.
Ovde se delimicno slazem,a delimicno i ne.Slazem se u smislu da traze kreditnu karticu jer u slucaju da mesec dana ne vratis kola,mogu da te zaduze na novi kredit dok ne vratis (sto mozda na debitnu ne bi mogli,mada i to moze jer se to lako resi na sudu..i ovo bi verovatno moralo preko suda jer bas briga banku sto si dao auto-imas osiguranje)...sve ostalo mi nekako nema logike.Ako je depozit toliko i toliko-izvoli.Koja je razlika?Ti pravno ces na isti nacin isterivati pravdu.
To jedino ako sam preko tvoje banke uzeo lizing pa da ti ucinim, da se dogovorimo za uslove,da mi da tvoja banka malo povoljnije udlove ako uzmem 50 vozila,a za uzvrat svima da trazim kreditnu (iz tvoje banke) kako bi ti isla kamata i sve..ali ni to mi nema logike zato sto svi uzimaju kola na par dana.Ko uzima na mesec,dva kola
 
Има их и што не траже кредитне картице, зависи од агенције, а и од специфичне локације па треба проверити. У сваком случају мени је лакше да депонујем 1000 Евра депозита са кредитне картице великог лимита, него да дајем сопствене новце. Уз то имам већи избор агенција на располагању, самим тим и потенцијално боље цене рентања.

пример:
1718193609196.png
 
Imam jedno jako glupo pitanje, ali ne zamerite jer nikad nisam koristio kreditnu karticu, a i poznavanje ekonomije mi je da se podhitno upustim u ucenje.

Naravno da razumem ljude koji u tom momentu nemaju raspolozivi iznos koji im je potreban, vise me zanima da li je uzimaju ljudi kojima fakticki nije potrebna(imaju stednju, visoka primanja i sl)?

Spadam u tu grupu. Kreditnu koristim svakodnevno za bukvalno sva plaćanja i do sada ni dinara nisam dao za kamatu jer sve uvek otplatim u okviru grejs perioda. Uvek na računu imam raspoloživ novac u visini zaduženja, pa često i u visini čitavog limita kreditne kartice. Koristim kreditnu zato što
  • ne moram da mislim koliko konkretno imam novca na računu u datom trenutku,
  • mogu kompletnu platu istog trenutka kad je primim (i otplatim račun za kreditnu od prošlog meseca) da prebacim na štednju po viđenju, a ne da više puta mesečno po potrebi prebacujem sitne iznose
  • mi je vrlo jednostavno da pratim mesečne troškove jer mi na kraju meseca stigne jedan račun. Praktično sam na postpaid-u.
Konkretnu kreditnu mobi banke ne koristim u inostranstvu jer se sve računa u dinarima po lošem kursu, osim kada je neophodna, kao u slučaju rent a car-a.

Svestan sam da ovo funkcioniše zato što sam finansijski vrlo disciplinovan. Jednostavno, količina raspoloživog novca u datom trenutku mi nije apsolutno nikakav faktor u odluci da li ću kupiti nešto ili ne.

U principu kao što je obrenikola pomenuo, nema šta njih da zanima kakva je tvoja kartica. Ne može niko da te natera da koristiš kreditnu ako nećeš. 😆
Ne može da te natera, ali imaš slučajeve (uglavnom po inostranstvu) gde se prihvataju ili samo debitne ili samo kreditne, kao i da je manja cena proizvoda ako se plati debitnom. U svakom slučaju je dobro imati opcije na raspolaganju.

kakva su iskustva sa rentacarom po evropi, jel primaju neki debitne ili su isključivo kreditne obavezne
pričam ako hoću onlajn unapred da rezervišem
Vrlo često možeš fiksni deo da platiš unapred debitnom karticom (ovo što plaćaš posredniku, rentalcars.com, booking, check24, kayak i slični), ali ti pri samom preuzimanju automobila traže da ti i samo depozit (od 100 do 2000 evra-dolara, zavisno od agencije i konkretne ponude) platiš kreditnom karticom. Vrlo često insistiraju i da ime na toj kreditnoj kartici bude isto kao i ime glavnog vozača, tako da ne možeš da pozajmiš kreditnu karticu od druge osobe. Mogućnost da sve završiš debitnom karticom je više izuzetak nego pravilo.

Uostalom, zašto bih davao sopstvene novce na depozit kada ti novci mogu da stoje na štednji i "razmnožavaju se"?
 
Poslednja izmena:
kakva su iskustva sa rentacarom po evropi, jel primaju neki debitne ili su isključivo kreditne obavezne
pričam ako hoću onlajn unapred da rezervišem
Ja nemam kreditnu ali sam uzimao 3 puta rentacar, Holandija, Nemacka i Italija. Placao sam debitnom. Nisam imao neka lose iskustva ali vidim da mogu da se dese. Opet zavisi od agencije i zemlje.

Sto se tice hotela nikada nisam imao problem sa debitnom. Ali vec duze vreme uzimam preko Bookinga smestaj za Evropu pa sam tako eliminisao potencijalno problem ako hotel licno trazi samo kreditnu karticu.
 
I to je OK. Izbegneš posedovanje besplatne kreditne kartice, bez troškova, ali Bookingu uredno platiš njihovu proviziju 🙃

Osim sa high end smeštaje i lance hotela, kao po definiciji, smeštaj koji je na Bookingu ima alternativni način za rezervaciju, po nižoj ceni.

Nekima nam ne trebaju takve "pogodnosti". Preživeće banke i bez mog odloženog plaćanja, kamata i minusa. Najjača mi to stvar, drugarici koja je imala više od pola miliona na računu i mesečne prihode preko 1000 evra nude kredit od trista hiljada dinara. A šta će joj? Da bi dala na kamatu.
Ja uspešno odbijam sve te njihove nalete i ne sačekam da me pozovu i prodaju maglu.

Operater koji poziva da nudi kredit kao ni automatska ponuda u aplikaciji nemaju uvid u to koliko ko ima sredstava ili kakav priliv ima. Oni to nude, pa kada neko prihvati, onda potvrde da li može ili ne da se realizuje.
 
Dešava se i da banka unapred o svom trošku proveri tvoju kreditnu istoriju (ili makar onaj deo koji je njoj poznat od ranije) i da ti unapred odobri neki kreditni proizvod (kred. kartica, dozvoljeni minus, keš kredit, itd.) sa ciljem da te “privoli” da uzmeš još neki proizvod od njih. Ja ponekad uzmem tako unapred odobren keš kredit jer obično mogu te pare da plasiram sa većom kamatom i da zaradim na razlici (akcije NISa na Berzi, Finspot tokeni na 2 godine oročenja, itd.) jer obično kamata bude za nijansu povoljnija nego što bi bila da si aplicirao za kredit samostalno regularnim putem.

Doduše ovo radim samo sa Intesom jer oni ponekad imaju baš dobre predautorizovane ponude i plus pošalju na mejl umesto da zovu telefonom kad sam obično u sred nekog posla, za razliku od Yettel nesrećnika koji su me jednom zvali par dana pred Novu godinu i skroz ushićeni rekli da imaju “ekskluzivan” novogodišnji poklon za mene - kredit od 5000 (nije greška u kucanju) dinara sa grejs periodom otplate od 3 meseca. Na moje pitanje kakav je to poklon kad moram da ga vratim sa kamatom, usledilo je jedno 10 sekundi neprijatne tišine sa druge strane žice i “prijatno doviđenja”.
 
Isporuka kartica nema veze sa računima, već sa datumom slanja i danima kojima poštar obilazi neki reon.

U svim većim mestima je to 5 dana sedmično. U manjim mestima se broj smanjuje do jednom sedmično i stanovnici tih mesta tačno znaju koji je dan u pitanju.
Изгледа да овамо код мене обилази једном месечно иако је Бг у питању 😂
 
Kako oni tamo znaju za trajno blokiranu karticu da treba novu da mi daju? Šta ako misle da gasim račun? Koliko traje dostava nove kartice? Da ostavim pare na toj blokiranoj ili da sve dizem? Znam da su pitanja glupa, ali nisam radio to ranije.
 
Takav je sistem, trajna blokada automatski inicira novu karticu. To je zato što se trajna blokada vrši kada se kartica izgubi ili kada se kompromituje i podrazumeva se da ti treba nova. Kada gasiš račun ne blokiraš kartice pre gašenja, nego gašenje računa inicira i gašenje kartica. Dostava traje do 30 dana. Ti ne ostavljaš pare na kartici, nego na računu. Nema potrebe da dižeš pare (pogotovo ako menjaš samo jednu od dve kartice). Nadam se da je jasnije.
 
Davno sam tako rekao u rajfajzenu da mi ne obnavljaju karticu kad istekne jer mi ne treba vise (viza vezana za racun koji postoji ali vise ne koristim) i oni meni ma samo nemoj da je podignes i vise ti nece izdavati. E vraga je tako, svake dve godine dobijem poruku da su izradili novu karticu i da me ceka u filijali iako ih uopste nisam uzimao.
 
Upravo sam uplatio letovanje preko Yettel Bank. Nisam iskoristio kreditnu karticu kao što sam prvobitno hteo. Razlog je što se obračunava 2% prenosa, bez obzira na to kad vratite sredstva, a onda se tek obračunava dogovorena kamata (kamata se ne plaća do 15. idućeg meseca, ali 2% uvek uzimaju).
Platio sam oko 300.000 din i imao sam te pare na štednji. Hteo sam da iskoristim krednu karticu pa da imam taj novac na raspolaganju za druge stvari, ali to bi značilo da imam 6.000 dinara troška.
Dakle, kreditna kartica ipak samo kad nemaš para. Ne postoji "besplatan ručak" ovde. Kad razmislim, ima logike. Ne znam zašto sam mislio da mogu da iskoristim novac koji nemam i da ne platim ništa za to, samo zato što ću brzo da ga vratim.
 
Ko ti uzima 2%?

Meni je pre neki dan Grkinja ponudila 4.5% razliku za keš ili kartica, jer ona ima svoju cenu za smeštaj, a banka joj uzima proviziju za naplatu karticom, pa kaže kako ti odgovara.

Prvi put sam se sreo sa tako nečim pre 20ak godina u Austriji, mi rezervisali smeštaj, dobili ponudu pre dolaska, drugar plaća sobu karticom, kao u rezervaciji. Ja vadim keš u tačnom iznosu, čovek mi vraća kusur. Ja se zbunio, kaže, keš popust, velika provizija na POS terminalu.
 
Ko ti uzima 2%?
Banka kolko sam skapirao iz posta. To nisam čuo do sad. Svuda ide ako izmiriš na vreme (do 10. sledećeg meseca u većini slučajeva) plaćaš kolko si istrošio.
 
Yettel Banka uzima. Nema veze sa odmorom, smeštajem...
Ako koristiš kreditnu karticu imaš trošak od 2% + procenat na ono što ne vratiš do 15. tog
 
Jel to ona opcija "naplati sa kreditne kartice"?
 
Ne znam kako se zove. Operater mi objasnio da je 2% (300 din minimum) trošak prenosa sa kreditne kartice i da to ne može da se izbegne. A onda od 15. idućeg meseca kreće da se obračunava ugovorena kamata za deo koji do tada nije vraćen.
Dakle, ako platiš nešto sa računa kreditne kartice, onda računaju da ti taj iznos prebace na tekući račun, naplate 2% od tog iznosa, a onda ide dalje podela na rate i slično.
Voleo bih da neko obkasni proces ko je stvarno platio tako. Kao što rekoh, ja sam oduatao i prebacio sa stednje na tekući i platio sa tekućeg.
 
Nisam koristio tu uslugu, ali to nije standardna usluga kreditne kartice tj ne plaćaš fizički ili online karticom, već na posredan način zadužuješ karticu.

Posmatraj tu uslugu kao malo jeftiniju opciju od podizanja keša na bankomatu kreditnom karticom.

Ako tih 300.000 plaćaš nekoj domaćoj agenciji, idi u poslovnicu, provuci karticu i sigurno nemaš tih 2%.
 
Probaću sa manjim iznosom 🙂
Ako bude neki neplanirani procenat na 10.000 nije nista strašno. Ovo mi je bilo ipak previše da se igram.
 
Nazad
Vrh Dno