Šta je novo?

Windows ili Linux ? - jedna preporuka

Cenim tvoje mišljenje ali ne vidim kako je to logično i praktično. Ako ne mogu sve da završim na Linux-u i moram da držim Windows ne vidim uopšte poentu korišćenja Linux-a, osim iz neke radoznalosti. Mislim, Windows sa svojim programima svima završava posao. Linux, zbog svojih bezbroj distibucija i manje rasprostranjenosti manjka sa specifičnim programima. Jeste da Windows košta ali, ako već moram da ga imam, Linux mi je suvišan.

Linux bih preporučio svakome kome sama platforma sa postojećim programima zadovoljava potrebe. To su obično multimedia i kancelarijski posao (LibreOffice je odličan paket). Čisto je maltretiranje raditi u dva različita okruženja i rebutovati računar svaki put kada se ukaže potreba za drugom platformom. Čak je i korišćenje jednog OS-a preko VirtualBox-a nepraktično i zaobilazno rešenje. Korisno entuzijastima i radoznalcima ali nije za svakodnevnu upotrebu kod ljudi koji jednostravno samo žele nešto da odrade.

Budimo realni. Da je Linux toliko bolji od Windowsa, ovako besplatan kakav jeste već bi odavno bio dominantan operativni sistem. Jeste da ima veliki broj nelegalnih kopija Windows-a ali i one plaćene prevazilaze broj Linux instalacija. Linux serveri su možda bolji i stabilniji od Windows servera ali za kućnu, pa i deo poslovne upotrebe Windows je taj koji nudi veliku mogućnost izbora programa koji će korisniku završiti posao.

P.S. Treba li da spomenem probleme koje imaju vlasnici ATI kartica a kojih ima na popriličnom broju računara i laptopova, što čini Linux iskustvo katastrofalnim? Možda jeste AMD kriv za to ali to nije uteha vlasnicima kartica kada sa Windowsa, gde im je kartica radila bez problema, pređu na Linux.

Slazem se sa svim sto si napisao. Ja ovih par dana sto citam i gledam o Linuxu, video sam previse tih "verzija", i zaista je tesko pogotovo za pocetnika snaci se sta instalirati, koja verzija podrzava sta, koji programi mogu na koju verziju.... Za one koji jos i igraju neke igre verujem da je jos veci problem (koliko cujem i zbog slabe podrske za amd drajvere).

Ono sto treba linuxu je forsiranje jedne "verzije", npr. Ubuntu, ili koja je vec najbolja. Nadogradjivati je, dodavati nove funkcije, ispeglati je i dodavati apdejte, a ne imati 100 verzija od kojih su mozda 2-3 upotrebljive (ali i kod njih postoje brojni bagovi i nepodrzanosti). Verujem da to nije lako, posto kapiram da na linuxu rade neki entuzijasti koji ne zive od toga, ne placaju ih, pa zato i nema puno napretka i novina u poboljsavanju ovog operativnog sistema.

Inace ovaj Mint sto sam nabacio na flesku, malopre kad sam ga opet podigao sa fleske iz cista mira ukocio se i zamrzao (ne reaguje na nista), i morao sam da restartujem na dugme na kucistu :(

Na zalost (ili na srecu) ipak je Windows previse dominantan (monopolista), pa je linuxu dosta tesko da se izbori za neko vece ucesce na na polju operativnog sistema na racunarima/laptopovima.
 
Poslednja izmena:
Linux bih preporučio svakome kome sama platforma sa postojećim programima zadovoljava potrebe. To su obično multimedia i kancelarijski posao (LibreOffice je odličan paket).
.


Potpuno se slažem sa tim, mislim da je ogroman broj korisnika ovog tipa.

Mislim da linux zadovoljava veliki broj korisnika koji koriste windows, najviše zbog straha i neobaveštenosti oni ga ne koriste. Niko neće da proba nešto novo.

Problem je što postoji veliki broj ljudi koji koristi piratske windowse a rad na računaru im se svodi na fb i mail, film...

Takođe mi je glupost koristiti pc za igre. Kupiš konzolu , prikačiš na tv i uživaš.Razumem da ti je potrebna dobra mašina za rad, koji ti donosi prihode ali toliko bacanje para da bi igrao igrice...
 
Poslednja izmena:
Ja ne znam sta je AMD-u, ali catalysti za 14.04 i dalje ne postoje (ima nesto budzeno, ali ne bih radije :)). No srecom, open source driveri odlicno rade, cak sam se i igrao malo :) za par verzija, nece nam ni trebati catalysti...

Apsolutno, ja sam već mesec dana na kernel drajveru, nikakvih problema, čak i igre sa Steam-a rade fenomenalno.
Ne verujem da ću se više ikada vraćati na catalyst.
 
Ono sto treba linuxu je forsiranje jedne "verzije", npr. Ubuntu, ili koja je vec najbolja. Nadogradjivati je, dodavati nove funkcije, ispeglati je i dodavati apdejte, a ne imati 100 verzija od kojih su mozda 2-3 upotrebljive (ali i kod njih postoje brojni bagovi i nepodrzanosti).

Ovo nikako nije dobra ideja, svi koji su tako mislili, nisu dobili podrsku od ostalih zajednica.
Ubuntu 95% starijih korisnika linuxa ne podnosi. Dobro znamo, kako ubuntu zna pljunuti starim clanovima u lice. Da nije bilo onoliko ljudi dobre volje, ubuntu danas ne bi ni postojao.
Kada jedna igrica, program, bude portovana za linux, radi na skoro svim distribucijama, jer zajednica uvek prilagodi instalacione pakete svom sistemu.
AMD je krajnje neozbiljna firma, i ne moze se linux distirbucijama bilo sta prebacivati, zbog losih drajvera, kada sama firma koja ih pravi, nema dovoljan broj ljudi, koji ce raditi na odrzavanju istih.
 
Pa zar nije Linus pokazao srednji prst nvidia-i ?

 
Poslednja izmena:
Ovo nikako nije dobra ideja, svi koji su tako mislili, nisu dobili podrsku od ostalih zajednica.
Ubuntu 95% starijih korisnika linuxa ne podnosi. Dobro znamo, kako ubuntu zna pljunuti starim clanovima u lice. Da nije bilo onoliko ljudi dobre volje, ubuntu danas ne bi ni postojao.
Kada jedna igrica, program, bude portovana za linux, radi na skoro svim distribucijama, jer zajednica uvek prilagodi instalacione pakete svom sistemu.
AMD je krajnje neozbiljna firma, i ne moze se linux distirbucijama bilo sta prebacivati, zbog losih drajvera, kada sama firma koja ih pravi, nema dovoljan broj ljudi, koji ce raditi na odrzavanju istih.

Zato ce i linux ostati jos uvek jako slabo koriscen, koristice ga samo geek-ovi, i oni koji mrze Microsoft.

Voleo bih da znam procenat koliko koji operativni sistem ima pokrivenost Win 7/8 vs Mac OS vs Linux. Ako postoji negde neko istrazivanje ili link voleo bih da neko postavi. Ja nesto ne uspevam da izguglam.
 
Poslednja izmena:
Uh! Ovo je i losije (po linux) nego sto sam pretpostavljao:
Znaci Windows (XP,Vista, 7, 8 i 8.1) imaju oko 90%
Mac Os X 3.75%
Linux oko 1.5%

Nije ni cudno sto veliki (komercijalni) proizvodjaci softvera zaobilaze linux.
 
Slazem se sa svim sto si napisao. Ja ovih par dana sto citam i gledam o Linuxu, video sam previse tih "verzija", i zaista je tesko pogotovo za pocetnika snaci se sta instalirati, koja verzija podrzava sta, koji programi mogu na koju verziju.... Za one koji jos i igraju neke igre verujem da je jos veci problem (koliko cujem i zbog slabe podrske za amd drajvere).

Ono sto treba linuxu je forsiranje jedne "verzije", npr. Ubuntu, ili koja je vec najbolja. Nadogradjivati je, dodavati nove funkcije, ispeglati je i dodavati apdejte, a ne imati 100 verzija od kojih su mozda 2-3 upotrebljive (ali i kod njih postoje brojni bagovi i nepodrzanosti). Verujem da to nije lako, posto kapiram da na linuxu rade neki entuzijasti koji ne zive od toga, ne placaju ih, pa zato i nema puno napretka i novina u poboljsavanju ovog operativnog sistema.
Slažem se. Podrška za igre je loša na Linux-u, ali to verovatno nije krivica Linux-a već činjenica da je previše malo zastupljen da bi proizvođači igara izdvajali resurse za portovanje igre. Plus sitnija prilagođavanja za različite distribucije. Forsiranje jedne verzije bi svakako pomoglo u tome. I to all-in-one verzije koja bi, kao Windows mogla da zadovolji veliki broj korisnika sa različitim potrebama. Najbitnije, user-friendly verzija koja "pretpostavlja" da njen potencijalni korisnik nema pojma kako se koristi računar.
Mislim da linux zadovoljava veliki broj korisnika koji koriste windows, najviše zbog straha i neobaveštenosti oni ga ne koriste. Niko neće da proba nešto novo.
Neće da probaju jer će samo da izgube vreme i živce. Plus je tu i nedostatak "tehničke podrške" okoline. Naime, možda je Linux zajednica voljna da pruži pomoć ali će se ljudi pre obratiti prijateljima za pomoć nego što će jurcati po internetu tražeći nešto što što i sami ne mogu da definišu i ne znaju čak ni da li postoji i gde postoji.

Za Windows je lakše jer sam OS nema 100 verzija i okruženja i svaki tech forum ima popriličan broj korisnika koji mogu da pomognu. A to su i prijatelji koji u kratkom roku mogu da pomognu i preporuče nešto ako znaju. Da ne pominjem "lokalne hakere" koje svi zovu kad im nešto zaškripi.

Jedan, user friendly sistem bi to mogao da promeni za koju godinu. Možda SteamOS uspe nešto u tome ako bude dobar i za druge stvari osim igranja igara.
Ovo nikako nije dobra ideja, svi koji su tako mislili, nisu dobili podrsku od ostalih zajednica.
Ubuntu 95% starijih korisnika linuxa ne podnosi. Dobro znamo, kako ubuntu zna pljunuti starim clanovima u lice. Da nije bilo onoliko ljudi dobre volje, ubuntu danas ne bi ni postojao.
Kada jedna igrica, program, bude portovana za linux, radi na skoro svim distribucijama, jer zajednica uvek prilagodi instalacione pakete svom sistemu.
AMD je krajnje neozbiljna firma, i ne moze se linux distirbucijama bilo sta prebacivati, zbog losih drajvera, kada sama firma koja ih pravi, nema dovoljan broj ljudi, koji ce raditi na odrzavanju istih.
Ako je statistika koju je RazbojNick okačio tačna tih 95% starih korisnika je ništa na globalnom nivou. Sa takvim procentom Ubuntu bolje da batali stare korisnike i okrene se novim.

Problem je, naravno, odakle obezbediti finansiranje ovakvog projekta ili okupiti tim entuzijasta koji će raditi na njemu. I još važnije, sprečiti da se taj tim raspadne i fork-uje projekat čim krene rasprava o tome na koju stranu treba ići.

Ponoviću, SteamOS ima takav potencijal ako bude upotrebljiv i sa sve ostale stvari a ne samo za igre. Ako ga budu radili samo kao sistem za igre sigurno će imati manju zastupljenost u odnosu na sveobuhvatnu verziju. Što bi neko koristio SteamOS samo za igre kad može da koristi Windows za sve, pa i za igre kroz već postojeći Steam klijent.

Edit:

Podseti me dexter. Kad pogledaš statistiku i vidiš da i Windows i MacOS koji se plaćaju imaju više korisnika od Linux-a shvatiš da definitivno nešto ne štima, ili u samom Linux OS-u ili u njihovoj filozofiji.
 
Poslednja izmena:
Uh! Ovo je i losije (po linux) nego sto sam pretpostavljao:
Znaci Windows (XP,Vista, 7, 8 i 8.1) imaju oko 90%
Mac Os X 3.75%
Linux oko 1.5%

Nije ni cudno sto veliki (komercijalni) proizvodjaci softvera zaobilaze linux.

Ne moze se nikad odrediti tacna statistika. Nije mi ni jasno po kojoj osnovi je oni rade, ali ocigledno da je pokrenuo neki microsoft fan.
Udeo XP opada, jer je podrska istekla.Win 7 raste, sto je i normalno, jer korisnici su navikli na windows.
Vecina njih nikad nije ni cula za linux, a druga polovina je nezainteresovana, jer su u vecini slucajeva totalni nepoznavaoci hardwera i samog softwera.
Da li si ti nekad koristio linux ili si iscitavao portale, blogove i IT sajtove, pa tako dosao do "ovolikog" znanja ?
 
Iz jednog prostog razloga jer trenutno nema dovoljno igara za Linux (to mi je jedini razlog zasto uopste imam dual boot sa Win-om), a to se lako moze promeniti dolaskom Steam-a u narednih par godina. Administracija, i drzavna i privatna, se polako prebacuje na Linux jer im se ne dupliraju pare za kupljen racunar zbog Win-a i Office-a (koji ne retko kostaju vise nego sam racunar). Dolaskom jakih igraca u Linux vode (pre svega Google i Valve) verujem da ce se stanje dosta promeniti, sigurno ne preko noci, ali u periodu od par godina vec hoce.


Nisam bas u toku sa CAD softverom (ne bavim se time), ali zar ne postoje vec i profesionalna resenja za Linux? Softver koji nije ni open, ni besplatan (nit ima crack: ), bilo je price o tome. Ovaj BricsCAD valjda.
------
------
A zašto je to tako, duga je to priča..
Ima mnogo razloga zašto linux nikada neće/ne može postati široko rasprostranjen (što se tiče average Joe korisnika, pa i drugih podstruktura tržišta).
Nemam ništa protiv da sam u krivu, svi bismo bili u dobitku ako grešim.
 
Poslednja izmena:
Linux tj. kernel je super iz dva razloga. Velike korporacije imaju interes u razvoju kernela. Drugi razlog je to sto se na kraju pita samo jedan covek.

Ostalo sto cini distribucije nije na nivou kernela iz vise razloga. Forkovanje ma koliko u teoriji dobra praksa ima svojih nedostataka. Do forkovanja dolazi jer ljudi ne mogu da se dogovore. Tako je Linux mnogo izgubio pre nekoliko godina kada je Gnome fondacija odlucila da u potpunosti promeni izgled i funkcionalnost jednog od najkoriscenijih desktop okruzenja na Linuxu. Valja napomenuti da je taj stari gnome2 bio savrsenstvo u pogledu efikasnosti rada na desktopu. Zbog napustanja gnome2 i kreacije gnome3 dobili smo ove tablicne interfejse.

DWG koji se pominje ovde, nije prisutan u open source CAD aplikacijama jer FSF ne zeli da promeni licencu. U prevodu, Richard Stallman koci stvari.
 
Да напишем неку реч, пошто користим Убунут од верзије 11.04, тј. тачно 3 године.
Што се тиче развоја Линукс кернела, не могу да се сложим да је развој спор, као што је неко поменуо изнад, штавише верујем да развој кернела иде 5-6х брже у односу на развој НТ кернела, јер много компанија учествује у развоју.
Не бавим се цртањем и пројектовањем на рачунару, па нзм да ли постоје алтернативе за одређене софтверске пакете (AutoCAD, itd.), али за програмирање, што је мени најважније јер студирам информатику, Линукс има много више алатки и додатака. Преводиоци и интерпретатори за разне програмске језике долазе већ инсталирани или постоје у званичним ризницама и инсталирају се једном командом. gcc, g++, python, ruby, make, java, итд.

Отворени радеон драјвери раде одлично у последњих неколико верзија кернела ради супер и температуре су супер. Може и да се играте са њима, мада су перформансе слабије него са власничким драјверима.
Моје мишљење је да је РМС контра тег на тасу који одржава равнотежу, и да је он заслужан што је линукс и остали софтвер још увек бесплатан.
 
Za linux je najveci "neprijatelj" velika disperzija.
Za win skines jedan program koji radi na skoro svim verzijama.
Za linux, to je masa distribucija i razlicitih paket managera. Pa disperzija GUI-a. Da ne govorim jos razlicite pakete za razlicite verzije iste distribucije i sl.

Za totalng "duduka", kome treba muzika/email, koji klikce na ikonu "interent", vecina desktop distribucija ce odraditi posao.
(Takav cesto nema pojma ni sta mu je instalirano na kompjuteru....)

Problem postaje kada takav korisnik pokusa malo vise. Np instalirati "Viber" na Fedoru, a imas samo ".deb". Tu se korisnik lomi, jer cesto treba pomoc terminala = Game Over.
Veliki negativan uticaj imaju i nesto napredniji win korisnici, koji su naucili podesiti printer, reinstalirati driver/antivirus i sl., te cesto predstavljaju izvor savjeta i pomoci ovoj prvoj grupi "duduka". Njihov negativan stav prema linuxu (koji je posljedica njihovog loseg ili nikakvog poznavanja istog) cesto lancano povlaci i "duduke", koji bi mozda i probali nesto drugo.

Tako da u ovom trenutku nisam optimistican.
(Da ne bude zabune, licno vec 5 godina iskljucivo koristim linux kao desktop, CentOS i Fedoru.)
 
Највећи проблем су они средњи тј како си их назвао нешто напреднији win корисници који су научили нешто и мисле да је то крај знања. Ту најчешће спадају и продавци и сервисери у ИТ радњама а можда још више у неким мањим приватним продавницама/сервисима. Сећам се како је накада било код њих, можда је и сада донекле тако, уз сваки комп понуде инсталацију свих познатих програма, већине важних игрица, три антивируса, 1000 yuscii тј "наших" фонтова после чега ће комп да ради као трабант натоварен са 6Т шљунка. Наравно, ниједан програм а ни windows сигурно неће да тражи паре јер су они набацили најбољи крек а то што се комп ресетује једном дневно, некад и мало чешће ... па то мора тако, није ваљда да неко неће да верује таквим познаваоцима?? И онда купци оду кући, кликну на претраживач, скајп и оду на фејсбук ... ау, све ради.

Таквих дудука којима је такав windows одличан је бар 90% и од њих никада не може да постане линух корисник. Можда 5% су они средњи али ни они неће да мењају оно што "знају" одлично.

Јесте, за линух мора да се размишља и нешто научи, осим ако том кориснику неко инсталира све што му је потребно и онда буде дами корисник. Набациш му претраживач, подесиш мејл, плејере за аудио/видео, покажеш како да нареже ЦД и прича је готова. Једино је потребно да постоји неко ко ће да му то одради а и да нема деце која јуре најновије игрице ... онда све пада у воду.

Ако је некоме за посао потребан конкретан програм који не постоји за линух, ако су у питању клинци који морају да играју важне игрице ... онда се зна шта је решење. Ако је потребно за неко уопштено коришћење, без размишљања да ли ће да се комп кочи, успорава, да ли ће да га нападну вируси или ће сутра да откаже неки програм јер је крек проваљен, онда се опет зна.

Ја сам десет година чекао и оверавао и коначно је пре ~4 године линух постао употребљив за мене што не мора да значи да је то општи закључак. Интернет ми ради 100% а чак и једва да има разлике, млатимудија ми је можда и боља, графика је била тежа док нисам мало савладао неке алтернативе, офис ми завршава посао а успут не размишљам како да решим антивирусе, како да инсталирам неки програм јер мора да се пази и тада и касније.

Не користим dwg фајлове нити ми је Corel важан за посао и не играм се јер се ипак осећам као одрастао ;) па ми линух сада одлично ради.

Е да, јесте проблем што их има на стотине, подељено у више облика и врста, зато сам ја пар година пробао, упоређивао и мало научио. Сада знам да ми .deb неће помоћи на Федори (само пример јер сам Федору одавно одбацио) али је добар за Кубунту ... али све то пада у воду када откуцам yaourt -S imeprograma и уопште не размишљам у ком облику је ... ако постоји, скоро сам сигуран да ће да буде инсталиран. :)


Није да не користим и windows, на овом харду имам 7 а на другом 8.1 и отворим их једном у пар недеља да их ажурирам, освежим антивирусе, подсетим се како то изгледа кад отворим неколико табова док се ажурира а можда нешто и довлачи, пустим музику ... и чекам да штуцне. ;)
 
Ja ako predjem na usb dac sa xonar dx mislim da će mi i druga mašina ići ni linux.
TO je i jedini razlog zašto na intelu držim još xp inače bi obe bile na linuxu.

I ne treba biti napredan korisnik, treba biti samo malo zainteresovana i sve što se tiče skajpa/ofisa/multimedije i podešavanja periferija tipa usb wifi adapter,web kamere i štampača je ne tako teško.
I kad se to podesi, vozi Miško :)
 
Da ne otvaram novu temu samo za ovo, imam jedno pitanje ...
Naime, danas mi se desilo nakon čačkanja nekog programa da mi se desktop zamrzao, odnosno music player je i dalje radio u pozadini, miš je radio ali klikovi nisu bili u funkciji a tastatura potpuno mrtva.
Nisam znao šta drugo da radim u tim okolnostima osim da uradim hard reset.
E sad pitanje, da li postoji neki utility poput chkdsk u Windowsu ?
Windows bi u tim okolnostima sam uradio chkdsk prilikom sledećeg boot-a dok za linux nisam siguran.
Sve radi ok nakon tog hard reseta ali ne volim te situacije pa bih ipak proverio nekako file system ako je moguće.
 
Poslednja izmena:
Hm, ext4 je ali mora da se prethodno uradi unmount, nema veze, koliko sam skapirao iz nekog drugog članka fsck radi check prilikom boot-a, mada ne uvek nego u zavisnosti kada je zadnji put pokrenut.
Kapiram da je sve ok, ne bih da obrišem slučajno neku particiju LOL, nego reko možda ima nešto "easy" poput chkdsk u win.
 
Obrisaces particiju samo ako ukucas komandu za brisanje particije. Zar ti nisi na archu, advanced user ovo ono? :p
 
Poslednja izmena:
Nisam na archu, opensuse , nisam nešto advanced na linuxu mada mi nije stran.
Jednostavno nisam se nešto mnogo zadržavao na njemu jer je uvek bilo nekih konstantnih hardver problema, sada toga nema i nakon mesec dana sam možda jednom ušao u win i to na kratko samo da neku igru na steamu da pokrenem i probam.
Brisanje particije je bila šala mada mi je heavy nešto taj unmount fajl sistema pa onda check, nije heavy ali mi se ne prčka toliko :)
I u Win mora unmount ako je sistem "in use" ali i ponudi ako se neće unmount da onda uradi check nakon sledećeg boot-a
 
Svako koristi ono što mu odgovara i svaki sistem ima svoje prednosti i mane. Sve ostalo su dečiji tripovi.
 
Pozdrav narode! Budući korisnik Linux-a moli za savete. Danas sam preuzeo Lubuntu 14.04 i želeo bih da ga instaliram kao drugi operativni sistem. Kako najbezbolnije da odradim nove particije na HD koji "uzurpira" WIN XP? Podeljen je na sistemski C i logički D drajv. Može li se odraditi bez "pada" XP-a, koji mi treba još neko vreme, dok se ne naviknem na Linux i nahvatam sve potrebne alatke na koje sam navikao? Ako imate još neki savet oko softvera, drajvera itd. slobodno "pucajte".
Po izboru Linux distroa, pretpostavljate da je stara mašina, pa evo osnovnih specifikacija: AMD Athlon 2500+ Barton, 1.25 GB RAM DDR 400 MHz, ASUS A7V8X-X matična, zvučna je Creative Live! 5.1 i neka prastara Nvidia GeForce 4 MX440.
Hvala! cheers
 
Poslednja izmena:
Evo ovako. Pretpostavljam da ti je D particija do kraja diska. Nisam nikad podizao Lubuntu ali pretpostavljam da i on kao i Ubuntu ima u live modu program za particuonisanje diska. Butujes live Lubuntu i smanjs tvoju D particiju i ostavis koliko ti treba prostora za Lubuntu, zatim instalaciju samog linuxa navedes na taj ostatak particije i instaliras. On bi trebao automatski da prepozna win na prvoj particiji. Napravice svoj grub i opviju za odabir sistema za podizanje. A sto se tice hardwera to ce biti sve ok.
 
Poslednja izmena:
Само да проверим опис ... С системска и D логичка. Да ли то значи да је D логичка на постојећој екстендед партицији? Ако је тако, онда је прво скрати за онолико колико планираш да оставиш линуху. Дај неки приказ партиција, можеш да дигнеш gparted или лајв линух са њим. Не сећам се да ли ХР има диск менаџмент, могао би и он да послужи.
 
Nema XP disk management. Najbolje da podigne gparted i skrati D particiju za onoliko koliko mu treba i tu podigne linux. Mada moze da napravi i jednu particiju od recimo 3gb za swap. Cisto da se nadje.
 
Hvala svima! Pretpostavio sam da je bolje dodeliti mu prostor na D particiji. Koliko je GB dovoljno Linuxu da bi radio kako treba? Čini mi se da je na "How to" stranicama pisalo oko 4-6 GB? Još nešto, koliko su sigurni podaci na D particiji prilikom nove podele GB-a?Tu čuvam samo multimediju, nemam ništa od osetljivih podataka.

P.S. WIN XP ima disk management, ali čak ni sa admin nalogom ne mogu da podelim logičku particiju bez prethodnog brisanja.
Takva mu sorta...:p
 
Poslednja izmena:
Да, сад сам се сетио да и ХР има диск менаџмент али нема опцију промене величина партиција. Дај да видимо приказ харда. То су мало бајати подаци, линух може да се инсталира на 6-8 гига али немој ни да почињеш без 20.
 
Uh, bojim se da imam samo 43 GB na D particiji. :( Mada, mogu i da je počistim-vratim My documents na C, a ostalo narežem i probam sa 30GB. Preostale GB moram ostaviti za XP, neće bez logičke da radi. Npr. 20 GB /root, oko 1.5 za swap i ostalo /home?
 
Вероватно си на ХР трпао мало на логичку, мало на системску па мора да остане. Небитно, за линух је довољно и 20 за / а /home ће да уђе у ту рачуницу, не мораш да правиш посебну партицију. И даље нећеш да покажеш како је подељен хард, можда касније буде проблема са партицијама.

У сваком случају ово и није тема за овакав проблем, можда да отвориш нову а модулатори преместе ове поруке тамо?
 
Nazad
Vrh Dno