Šta je novo?

Windows 11

Uzeo sam neki polovan Sony Vaio laptop sa i3-370M i ATI 5470M i 4GB rama , Windows 10 mu lepo radi , zanima me da mu ubacim Windows 11 da li ce biti bagova , verujem da drajveri od graficke od desetke pasuju? 12 godina je star laptop ipak.
 
Uzeo sam neki polovan Sony Vaio laptop sa i3-370M i ATI 5470M i 4GB rama , Windows 10 mu lepo radi , zanima me da mu ubacim Windows 11 da li ce biti bagova , verujem da drajveri od graficke od desetke pasuju? 12 godina je star laptop ipak.
Zvanično nema podršku taj procesor zbog onih sigurnosnih papazjanija. E sad možeš to da zaobiđeš ali ne znam kako radi sistem posle toga, pošto je činjenica da nekome baguje mnogo, nekome malo a nekome ništa.
Mislim da je najbolje da ostaneš na win10 na tako matorom laptopu ili pređeš zabave radi na Linix 😁
 
Uzeh danas kljuc sa sacicu pirinca i stavio win 11 na novu masinu.

Za sada radi sve fino, bas lepo UI izgleda, al treba malo navikavanja na novi taskbar :)

Sutra se bacam na detaljno podesavanje svega i svacega :D
 
Ja ne znam nikoga ko se navikao na "ovakav" taskbar, za mene je korak unazad trenutno, ali definitno rade na njemu. Meni najvise fali drag & drop i da mogu ungroup items/icons.
 
Ja sam se navikao na "ovakav" taskbar, čak sam ga ostavio centriran. sa malom modifikacijom za right click menu da bude kao W10. Ima i nedostataka ali radi ima dosta nameštanja. Star menu me nervira zbog malog broja applikacija koje mogu da se zakače.
 
Zvanično nema podršku taj procesor zbog onih sigurnosnih papazjanija. E sad možeš to da zaobiđeš ali ne znam kako radi sistem posle toga, pošto je činjenica da nekome baguje mnogo, nekome malo a nekome ništa.
Mislim da je najbolje da ostaneš na win10 na tako matorom laptopu ili pređeš zabave radi na Linix 😁
Mozda mu kasnije odradim upgrade na i7 640m , 8GB DDR3 1066mhz i 240GB SSD i miran sam jos 12 godina ;) iskreno danas za full hd youtube laptopovi iz 2009-2010 mogu da zavrse posao ali sve je to lutrija , ovaj je stvarno extra ocuvan , tastatura je nova. Moze preko rufusa Windows 11 , videcu da mu ubacim mozda.
 
W11 i ja smo se razisli 😁

Overwatch i Plex Server pucaju, probao sam razne drajvere, iskljucivao Avast antivirus, svasta sto sam nasao na netu i problemi su se nastavljali. Vratio sam na W10 poslednju stabilnu verziju, iskljucio fTPM u biosu da ne moze da mi podvali W11 preko noci, dok bude radio necu ga menjati. Steta, po dizajnu mi je W11 dosta lepsi.
 
Ja sam se navikao na "ovakav" taskbar, čak sam ga ostavio centriran. sa malom modifikacijom za right click menu da bude kao W10. Ima i nedostataka ali radi ima dosta nameštanja. Star menu me nervira zbog malog broja applikacija koje mogu da se zakače.
Negde sam procitao jos pre da MS to zapravo radi namerno, psihologija ljudi im dozvoljava to da na kraju sve te stvari vracaju jednu po jednu i da izadju kao heroji ili pobednici ili cak eto mi slusamo sta nasi korisnici zele, dok se pritom sve vreme pise o tome, internet stranice su pune tekstovima o novom win11 i tako redom.
Realno ima neke logike u tome i verovatno je istina, sa druge strane oni znaju da konkurenta nemaju pa sta god da rade mi to pratimo i vecina ljudi prihvata bez problema.
 
Konkurencije ima (Mac OS, ChromeOS) i uzima im malo po malo deo kolača (win je pao sa 85% 2017. na 75% danas). A ima i ljudi koji ne mogu više da podnesu idiokratiju, pa prelaze i na "lošije" rešenje
Moving away from Windows - It begins
Moving away from Windows - the software checklist
A MS nek se uzda u psihologiju, pa će ih sačekati Windows Phone sudbina. Sreća njihova pa je Gugl još gori od njih (za sada), a Apple je Apple, pa ih veći deo tržišta ne zanima.
 
Da znam da vracaju jedno po jedno nazad. Valjda ce 22H2 doci sa tim izmenama i kod mene :D
 
Negde sam procitao jos pre da MS to zapravo radi namerno, psihologija ljudi im dozvoljava to da na kraju sve te stvari vracaju jednu po jednu i da izadju kao heroji ili pobednici ili cak eto mi slusamo sta nasi korisnici zele, dok se pritom sve vreme pise o tome, internet stranice su pune tekstovima o novom win11 i tako redom.
Realno ima neke logike u tome i verovatno je istina, sa druge strane oni znaju da konkurenta nemaju pa sta god da rade mi to pratimo i vecina ljudi prihvata bez problema.

Negde sam procitao jos pre da MS to zapravo radi namerno, psihologija ljudi im dozvoljava to da na kraju sve te stvari vracaju jednu po jednu i da izadju kao heroji ili pobednici ili cak eto mi slusamo sta nasi korisnici zele, dok se pritom sve vreme pise o tome, internet stranice su pune tekstovima o novom win11 i tako redom.
Realno ima neke logike u tome i verovatno je istina, sa druge strane oni znaju da konkurenta nemaju pa sta god da rade mi to pratimo i vecina ljudi prihvata bez problema.
Naravno da namerno. Znaju oni šta rade samo se prave mutavi. W11 je iskočio nekako iznenadno bez neke velike pripreme. Morali su nekako da se razlikuje da ne ispadne W10.1. Tako je i izgledalo na početku ali sada se vide i noviteti ispod haube.
GUI i APPs najviše upadaju u oči pa su tu opako eksperemintisali i čekali reakcije. Za centrirani Taskbar su brže bože-bplje dodali mogućnost vraćanja u levi ćošak a isto se dogodilo sa drag and drop u taskbar. U stvari nisu zamenili stari način samo dodali i samo ih jedan registry entry deli od aktivacije. Očigledno "Opipavanje pulsa".
Novi Start menu je da ide sa tendencijama unifikacije svuda, drugih OS-a, od telefona preko tableta do displeja na automobilima.
 
Naravno da namerno. Znaju oni šta rade samo se prave mutavi. W11 je iskočio nekako iznenadno bez neke velike pripreme. Morali su nekako da se razlikuje da ne ispadne W10.1. Tako je i izgledalo na početku ali sada se vide i noviteti ispod haube.
GUI i APPs najviše upadaju u oči pa su tu opako eksperemintisali i čekali reakcije. Za centrirani Taskbar su brže bože-bplje dodali mogućnost vraćanja u levi ćošak a isto se dogodilo sa drag and drop u taskbar. U stvari nisu zamenili stari način samo dodali i samo ih jedan registry entry deli od aktivacije. Očigledno "Opipavanje pulsa".
Novi Start menu je da ide sa tendencijama unifikacije svuda, drugih OS-a, od telefona preko tableta do displeja na automobilima.
I ne samo to, nego i postepeno poturaju tablicni interfejs svim svojim programima.
Levo novi interfejs, desno stari.
Screenshot (1).png
 
W11 ima kod mene isti status kao W8.0 i W8.1. "Samo tamo gde mora za druge, a kod mene nikako!"
Za neku godinu, 3 - 4 najmanje,da smo živi i zdravi prvo. razmatraće se ponovo.
 
Ne znam, meni radi isto kao win10...lepsi je i sada sa ubacenim drag and drop opcijom, ne znam da li ima nesto sto bih promenio...osim naravno jos unapredjenja interfejsa... :)
Takodje, voleo bih da Windows dozvoli(ako je to do njih uopste)...da laptopovi imaju iste performanse na bateriji, kao na punjacu...linux to ima, mac takodje...bilo bi dobro da ima i windows... :)
 
Poslednja izmena:
Ne znam, meni radi isto kao win10...lepsi je i sada sa ubacenim drag and drop opcijom, ne znam da li ima nesto sto bih promenio...osim naravno jos unapredjenja interfejsa... :)
Takodje, voleo bih da Windows dozvoli(ako je to do njih uopste)...da laptopovi imaju iste performanse na bateriji, kao na punjacu...linux to ima, mac takodje...bilo bi dobro da ima i windows... :)
Naravno da je do njih,jer su i kreatori tog sistema.
Iskljuci "providnost" prozora.
 
Meni se bas svidja OS posle par dana koriscenja. Na 10 se ne bi vracao.
Lepo su sredili Settings sekciju, pogotovo mi se svideo deo oko prostora na disku mnogo bolje odradjeno od starog disk cleanup-a.
 
"Stari" Disk cleanup koš uvek postoji i ako ga startuješ kao Admin ima još više opcija.
 
Meni se bas svidja OS posle par dana koriscenja. Na 10 se ne bi vracao.
Lepo su sredili Settings sekciju, pogotovo mi se svideo deo oko prostora na disku mnogo bolje odradjeno od starog disk cleanup-a.
Tako je i meni bilo, dok nisu krenuli problemi sa softverom koji koristim svaki dan. Moguce da se ploca nije slagala sa W11, mada bios je poslednji u kome su naveli W11 podrsku.

U svakom slucaju nestabilan sistem i 4-5 meseci nakon pustanja.
 
Tako je i meni bilo, dok nisu krenuli problemi sa softverom koji koristim svaki dan. Moguce da se ploca nije slagala sa W11, mada bios je poslednji u kome su naveli W11 podrsku.

U svakom slucaju nestabilan sistem i 4-5 meseci nakon pustanja.
Ocigledno je ovaj TPM 2.0 doneo brdo problema sa raznim hardverom, i nekome radi kako treba a nekog izludi. Deluje mi da ce ljudi sa Intelom kao sto je moj slucaj imati manje problema....
 
Evo i ja da se oglasim. Koristim W11 evo jedno dva mjeseca otprilike. Nemam nekih primjedbi osim never combine opcije u tasku, jer mrzim kad mi se prikaze samo ikonica programa. Drag & drop me isto po malo nervira ali navodno ce ga brzo implementirati. A sto se tice rada generalno, zadovoljan sam. Nekako imam osjecaj da je fluidniji i da su animacije ljepse i da nekako brze radi. Ne znam, mozda nijesam objektivan. Inace koristim W11 na laptopu ako je to bitno (Acer aspire 5 Ryzen 5 5500u, 8GB rama 256SSD, standardna prica).. Na velikom kompjuteru mi je i dalje W10, ne mogu se natjerati da stavim i tamo 11-icu jer ga i ne koristim previse od kad sam uzeo laptop..
 
Windows11.png
 
Zasto mi je 3.86 GB usable memorija kad ATI 5470 ima svoju memoriju od 512MB , intel hd je ugasena fabricki nema je u device manager , u biosu nema nista od opcija samo za boot ?
 
Zasto mi je 3.86 GB usable memorija kad ATI 5470 ima svoju memoriju od 512MB , intel hd je ugasena fabricki nema je u device manager , u biosu nema nista od opcija samo za boot ?
Ako se dobro sećam ta kartica ima Hyper Memory opciju koja dodaje deo ram memorije kao vram. Probaj da je ugasiš u opcijama u catalyst centru ili negde u windowsu.
 
Ako se dobro sećam ta kartica ima Hyper Memory opciju koja dodaje deo ram memorije kao vram. Probaj da je ugasiš u opcijama u catalyst centru ili negde u windowsu.
Zanima me po tebi koja je manje zlo grafička Intel® HD Graphics for Previous Generation Intel® Processors(to je graficka iz i3 370M integrisana) ili ATI 5470 , obe su ocajne ali koja je manje zlo po tebi? Da li je realno da ovaj i3 370M prodaju po oglasima za 300-400 dinara , koliko je bezvredan taj procesor , 12 godina je to ipak vreme ga je pojelo , ja sam preko Rufusa modovao ISO fajl Windows 11 i bez problema je prosla instalacija na laptopu.
 
Nikako te fore/laptopove sa ATi kartama iz 2010. i sličnog razdoblja. Pocrkalo neviđen broj i jedino što je ostalo da radi propisno su integrisane karte, s toga kakva god da je HD5470, idi na integrisanu.
 
Zanima me po tebi koja je manje zlo grafička Intel® HD Graphics for Previous Generation Intel® Processors(to je graficka iz i3 370M integrisana) ili ATI 5470 , obe su ocajne ali koja je manje zlo po tebi? Da li je realno da ovaj i3 370M prodaju po oglasima za 300-400 dinara , koliko je bezvredan taj procesor , 12 godina je to ipak vreme ga je pojelo , ja sam preko Rufusa modovao ISO fajl Windows 11 i bez problema je prosla instalacija na laptopu.
Ta intel integruša je smeće, makar 5470 služi za dekodovanje videa i video akceleraciju. Moj ti je savet da probaš sa custom amd drajverima koji odlično rade na tim matorim kartama

 
Nazad
Vrh Dno