Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Znam, godinama koristim :D
 
Imam čudan problem sa freškom instalacijom Windows 10 LTSC.
Kupio sam novi računar i5 - 13 generacije, 64GB rama, novi NVMe disk.
Odradio clean install.
Instalirao programe koje koristim odavno već godinama, nema krekovanja niti aktivacija, sve je licencirano od Windows, Office ili AV. Računar ne gasim danima i to je praksa koju sam davno usvojio. Možda ga restartujem jednom u par mjeseci.
Problem je čudan i nastaje ako ne koristim računar duže od dana. Onda izgubim Windows Explorer, nema task Bara...
Ovo ja riješim za 10ak sekundi, iz task managera ili ubijem Windows Explorer pa odradim run New process ili odradim restart Windows Explorer.

Pitanje je zašto se ovo dešava?
Na računaru sam lokalni admin (računar je pod domain), takođe je tu niz kompaniji alata za zaštitu tako da bih isključio mogućnost nekog virusa. Ipak pokrenuo sam NPE i našao mi je problem u Velocity softveru (emulator na Androidu za Windows Mobile uređaje). Dao sam dozvolu da obriše iako znam da nije do toga i opet se isto dešava. Registy sam provjerio preko Malwarebytes, CCleaner i SuperAntiSpyware.

Šta bi mogao biti problem?
 
Pitanje je zašto se ovo dešava?
Na računaru sam lokalni admin (računar je pod domain), takođe je tu niz kompaniji alata za zaštitu tako da bih isključio mogućnost nekog virusa. Ipak pokrenuo sam NPE i našao mi je problem u Velocity softveru (emulator na Androidu za Windows Mobile uređaje). Dao sam dozvolu da obriše iako znam da nije do toga i opet se isto dešava. Registy sam provjerio preko Malwarebytes, CCleaner i SuperAntiSpyware.

Šta bi mogao biti problem?
Drajveri i Windows, i njihova kombinacija. Taj Windows nije za najnoviji hardver, pogotovo ne 12 meseci pre isteka podrške. Instaliraj Windows 11 i skrati muke sebi. Ovo se dešava svaki put kada se globalno menja Windows, kvalitet drajvera za stare verzije je nikakav.

Mogao bi ti iz event loga da pronadjes tačno o čemu se radi ali nema razloga, tim pre što taj CPU bolje radi sa W11.
 
Nije to do drajvera. LTSC nema veze sa time
Softver, ssd, ili RAM. Tačka
 
Zato je ubačen LTSC jer ću tome produžiti podršku za par godina.

Što se tiče RAM-a ima ga dovoljno 64GB, rijetko kada pređem na 2/3. Problem je samo u Windows Exploreru.
Ram je nov, radi u dual Chanel modu, testiran je MemTest86 programom. SSD je takođe nov, nije radio ni mjesec dana, testiran je softverom proizvođača a poslije i HD sentinelom.

Izgubio sam više vremena na rješavanke ovoga nego što će mi ikad trebati za restart Explorera.

Na kraju ću napraviti skriptu koja će da se okida svaki jutro oko 6 i koja će restarovati Explorer. Malo seljane, ali ako ne nađem pravo rješenje 🤣
 
@Ludak
Da li si odmah nakon instalacije ugasio Windows Update? I koji tačno LTSC imaš?
 
Što se tiče RAM-a ima ga dovoljno 64GB, rijetko kada pređem na 2/3. Problem je samo u Windows Exploreru.
Ram je nov, radi u dual Chanel modu, testiran je MemTest86 programom. SSD je takođe nov, nije radio ni mjesec dana, testiran je softverom proizvođača a poslije i HD sentinelom.
Kada sam pomenuo da je ram potencijalni problem, ne mislim na količinu. Možeš da ga testiraš do mile volje i da bude potpuno ispravan. Međutim, naprimer, u kombinaciji sa pločom i tajminzima, može biti nekih problemčića. Probaj apdejt BIOS-a, olabavi tajminge ...
I nove komponente umeju da brljave
Meni najviše liči na neki softverski problem, kao da nešto zaključa proces.
 
@Ludak
Da li si odmah nakon instalacije ugasio Windows Update? I koji tačno LTSC imaš?
Poslednji zvanični LTSC.
Nikad ne gasim Windows update. Mada ova instalacija LTSC ide na svaku mašinu.
Kada sam pomenuo da je ram potencijalni problem, ne mislim na količinu. Možeš da ga testiraš do mile volje i da bude potpuno ispravan. Međutim, naprimer, u kombinaciji sa pločom i tajminzima, može biti nekih problemčića. Probaj apdejt BIOS-a, olabavi tajminge ...
I nove komponente umeju da brljave
Meni najviše liči na neki softverski problem, kao da nešto zaključa proces.
Brend name je mašina, Lenovo radna stanica. Veoma su male šanse da je Lenovo pustio ne kompatibilni sistem.
Sa druge strane nijesam radio update BIOS-a, djeluje kao pucanj u prazno ali što da ne.
Skinuću taman i one Lenovo alate, možda i tu nešto pomogne.
 
Instaliraj Lenovo System Update. Mislim da ćeš se iznenaditi šta će sve apdejtovati :)

P.S. Ako si RAM dodavao sam (nije išao uz mašinu), može biti problema. Njihove ploče su često izbirljive, mada ne toliko kao Dell-ove npr.
 
takođe je tu niz kompaniji alata za zaštitu tako da bih isključio mogućnost nekog virusa
Malo mi nije jasno ovo, šta imaš instalirano i šta radi non stop? Explorer generalno ima ispade i na 10 i na 11. Najbolji deo je kad mi je puko na 11 jer sam upalio Seagate software, dok sam radio transfer nekih fajlova.

Probaj DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth.
Generalno bih uradio update BIOS i slično za svaki slučaj i ugasi ako imaš neki 3rd party AV pa vidi.
 
Odradio update BIOS - nije pomoglo
Odradio chkdsk i Restore Health nije pomoglo.

Napravio skriptu sa komandom
taskkill /f /im explorer.exe
start explorer.exe
exit

Napravio schedule svaki dan da okine u 6.55 ujutru i već dva dana Nema problema 😉

Izgubio sam na ovaj problem preko 5 sati, siguran sam da je neka glupost ali ne vrijedi se bakćati.

Inače RAM je došao sa mašinom u dual Chanel je, dva su ista modula Kingston. Da je do rama odradio bi mi makar nekad crash neke virtuelne mašine (vrti se njih 5 stalno), ali samo budali na Explorer
 
Pitanje:
ima li neko rešenje za extra sporu pretragu u exploreru na win 10?
Win 7 bi odma prikazivao fajlove po kriterijumu pretrage i tako je delovao mnogo brže u radu od win 10.
desetka je tragično spora!
 
@Ludak

Da li ti je upaljen Fast Startup?

Možda pomogne gašenje sync providers i preview handlers u Folder Options.

1717762705794.png
 
Da li neko zna kako da iskljucim Microsoft Compatibility Telemetry service?
Jede mi ` 30% procesora konstantno.
Ugasen servis, odradjen disable u task scheduleru, ali i dalje je tu.
Neka ideja?
 
Je si probao sa O&O ShutUp10++.
U delu.. Security/Disable telemetry i u User behavior/disable... sve tri stavke.
Ima i drugih podesavanja sa O&O, ove se odnose bas na telemetriju.
Takodje mozes da probas i sa Winaero Teaker-om u delu Privacy/Disable telemetry.
 
Da li neko zna kako da iskljucim Microsoft Compatibility Telemetry service?
Jede mi ` 30% procesora konstantno.
Ugasen servis, odradjen disable u task scheduleru, ali i dalje je tu.
Neka ideja?

Kucaj u startu gpedit.msc i idi u:
Computer Configuration -> Administrative Templates -> Windows Components -> Application Compatibility i tu otvori "Turn off Application Telemetry". Postavi ga na Enabled, potvrdi i restartuj.

Da li ti je upaljen Windows Update?
 
Probao sve gore navedeno i nista ne pomaze.
Kada restartujem komp posle 2-3 min se pojavi.
 
Skini System Informer i okaci screenshot tog procesa, lokacija, detalji itd.
 
Koristio sam sysinternal autoran app i resio problem, uz veliku pomoc kolege sa posla @Lukija . (Nadam se da sam ga dobro tagovao)
Hvala svima na pomoci. :)

Ostali su neki procesi u task scheduleru koji su morali da se pociste.
 
Instairao win 10. stalno vrti just a moment.. i neće da se pokrene.
Šta da mu radim?
 
Ako nisi brisao particiju onda ce vrteti i do 40 minuta getting ready narucito ako nije SSD dok kopira fajlove u windows.old zato uvek na praznu particiju instaliraj Windows 10/11.
 
Imam problem sa sign in opcijom, digao sam nov win registrovao ključ updateovao poslednju vezuju sve što je trebalo i nikako nemam opciju u settings-account-sign in da mi ne daje sign in prozor posle gašenja monitora koji sam namestio na pola sata, ugasen je screen saver. Prvo što mi je čudno kad kliknem na sign in opciju čekam jedno minut da mi da opcije sa slike, jel postoji neki nacin da ugasim taj sign in ekran?
 

Prilozi

  • IMG_4017.png
    IMG_4017.png
    251.7 KB · Pregleda: 20
Pozdrav drustvo, instalirao sam nov sistem i primetio sam da imam velikih problema sa start menu
2024-08-02_13-31-31.png

Kada otvorim start menu, ispada kao da mi otvori start menu i search zajedno. Cak i kada kliknem na power button da iskljucim PC, ovaj search prozor ga preklapa

2024-08-02_13-31-49.png

Da li imate neko resenje sta da radim? Jer mi se stvarno ne radi novi sistem
 
Sredi najpre drajvere i rezoluciju, pa dalje da pričamo. Liči mi na loše podešene parametre prikaza
To je Win11 ili Win10? Razmisli i o "StartIsBack"
 
Odradjeni su drajveri i rezolucija, nego sam crop SS. Ime teme ti samo kaze koji je Windows u pitanju 😂
Dobro si me podsetio za StartIsBack
 
Nazad
Vrh Dno