Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Zašto gasiš računar, samo sleep Srbina spašava :d Da, razumem da Plasma ne pamti raspored, ali mi nije jasno zašto Windows (10) to ne radi, koji je njima vrag? VIdećemo šta će 11 doneti
 
Kod Windowsa zavisi izgleda od programa. Meni 80% se otvara na odgovarajućem monitoru/poziciji/veličini kako je namešteno, dok neke (često baš Microsoftove) insistiraju da se otvore na home desktopu u veličini kako im padne i na poziciji koja se stalno pomera dole-desno.
Tek MS Office ima svoje "ideje", u principu Word zapamti poziciju ako je ugašen Outlook, inače ne... itd.
 

@Envoy, Bez ljutnje, ali izgleda da nisi jos naucio da kazes ne...​

Slicnu "skolu" sam prosao pre desetak i vise godina...

Sto se tice Win jedanaestice, videcemo da li ima neceg konketno(sumnjam) novog ili je nasminkana desetka...
 
Na jednoj starijoj konfiguraciji sam u BIOSU promenio boot sa Legacy na UEFI, i nakon restarta ne pokazuje sliku. Probao sam nesto sto sam nalazio na netu, tipa da se izvadi bios baterija na minut, menjam RAM slotove prilikom cega je doslo do spoja, ali to smatram da nije uzrok. Posto su sva 4 slota bila popunjena, izvadio sam dva, s dva sam probao da ga upalim ali avaj. Prilikom starta sve radi, GPU, CPU, HDD, ali slike nigde. Nadam se nekom brzom odgovoru i potencijalnom resenju.
 
Koje su komponente?
 
Mobo: ASRock Z68 Pro3 (CPUSocket), CPU: Intel Core i5-2500 @ 3.30GHz, PSU: LC Power 600W LC600H-12, GPU:
Asus AMD RX570 4GB STRIX
RAM: neki DDR3 8 GB, 4x2GB.......

Ziv se pojedoh, burazerov komp...
 
Mobo: ASRock Z68 Pro3 (CPUSocket), CPU: Intel Core i5-2500 @ 3.30GHz, PSU: LC Power 600W LC600H-12, GPU:
Asus AMD RX570 4GB STRIX
RAM: neki DDR3 8 GB, 4x2GB.......

Ziv se pojedoh, burazerov komp...
Boot-oj bez grafičke pa vrati na staro pa vrati grafičku. Monitor povezu na integrisanu, imaš izlaz na ploči.
 
Na jednoj starijoj konfiguraciji sam u BIOSU promenio boot sa Legacy na UEFI, i nakon restarta ne pokazuje sliku. Probao sam nesto sto sam nalazio na netu, tipa da se izvadi bios baterija na minut, menjam RAM slotove prilikom cega je doslo do spoja, ali to smatram da nije uzrok. Posto su sva 4 slota bila popunjena, izvadio sam dva, s dva sam probao da ga upalim ali avaj. Prilikom starta sve radi, GPU, CPU, HDD, ali slike nigde. Nadam se nekom brzom odgovoru i potencijalnom resenju.
Izvadi iz struje, pa izvadi bateriju. Zašto si uopšte promenio Legacy na UEFI, to neće da se butuje, ako nisi prvo konvertovao u GPT iz MBR.
Probaj i da izvadiš grafičku, i samo jedan po jedan stick RAM.
 
Napolju je, izvukao sam je. U pocetku nisam, kada sam palio i gasio racunar, radila je (ventovi, lampice). Nakon kurslusa sa ramom, izvukao sam je, nisam je testirao na drugom kompu ali verujem da je ok.
Izuvkao hdd, sve je isto... Sta je sledece... ? :(
 
Napolju je, izvukao sam je. U pocetku nisam, kada sam palio i gasio racunar, radila je (ventovi, lampice). Nakon kurslusa sa ramom, izvukao sam je, nisam je testirao na drugom kompu ali verujem da je ok.
Izuvkao hdd, sve je isto... Sta je sledece... ? :(
Ma nije ti grafa problem.

Ajde sada reset BIOS-a, stavi i 1 RAM. Kako ti je sad povezan monitor?
 
Otkacio sam HDD, dok monitor je povezan na integrisanu, RX grafa skinuta, ali je prethodno pokazivala da radi (ventovi, lampice). Sve ovo + 1 ram stapova i dalje ne daju nikakve signale. Kuler na procesoru vrti, napajanje radi i isporucuje struju, ali sad ne znam niti umem da proverim da li je sve u redu s maticnom, posebno nakon kurslusa koji je nastao nakon rotacija RAM stapova.
 
Ne sme da nastane kurcšlus prilikom zamene memoriskih modula, osim ako računar nije bio pod naponom (isključen, ali sa strujnim kablom u napajanju, prekidač napajanja na ON).
 
nece moci na rajzen 1600? xd
 
Da li mozes da diram nesto boot da pokvarim maticnu ploca i hocu da kupim novi delovi za komp.
 
Ne sme da nastane kurcšlus prilikom zamene memoriskih modula, osim ako računar nije bio pod naponom (isključen, ali sa strujnim kablom u napajanju, prekidač napajanja na ON).
Kontam ja da cu morati u servis da ga nosim, ali rekoh da se raspitam stq se moze uciniti/spasiti...
 
Ne, jer mi izbacuje No signal detected 1 na monitoru koji se posle toga iskljuci
 
Pokusaj sa promenom tipa konekcije ploce i monitora, umesto HDMI probaj DVI
 
Mada je verovatnije da si spržio ploču i/ili još nešto
 
Moze li neko linkati store sa ebaya za key. Nisam dugo kupovao pa sam ispao uz fazona, koliko OEM win10 kljucevi sada kostaju.

Hvala.
 
Celo popodne pokusavam da popravim ovu glupost, odjedno su mi icone (shortcut) postale blank, ustvari dobile su "prazan list" preko slike.
Probao sam svasta, instalirao najnovije video drajvere, cmd scannow i restore healt, neke bat instrukcije, skenirao Malwerbait-om, Bitdefenderom (nista nisu nasli), brisao icon cash..
Nista ne pomaze, ako ima neko da mi kaze sta jos da uradim, osim da reistaliram Win, neka pomaze. Nemam vise ideja.
Probao sam da "vratim" sliku C particije (Aomei back up) ali problem ostaje iako je restore odradjen, sve ostalo se vraca osim icona koje i dalje imaju isti problem.
Pomagajte.. ne radi mi se reinstal win-a..
 

Prilozi

  • sshot-2021-06-29-[1].png
    sshot-2021-06-29-[1].png
    11.9 KB · Pregleda: 43
Resio sam ovu bezvezariju..pokrenuo sam Winaero i resetovao tweaks, posle podesio popotrebama, icone su sad ok.
Nisam istrazivao koji tweak konkretno je pravio problem.
 
Da ne otvaram novu temu, postavicu pitanje ovde, ali ako moderatori smatraju da joj tu nije mesto, neka je premeste...
Ne mogu da instaliram Windows 10 na novom HP 250 G7 laptopu. Instalaciju pokrecem sa USB-a(sa kojim sam vec nekoliko puta uspesno instalirao desetku, ali na ovom laptopu nece da mi da opciju da butujem sa flesa. Namestim u Biosu da se butuje sa USB, ali kad treba da krene instalacija...nista se ne desava, samo ga vrati na fabricki DOS. Zasto se u Boot Option Meniju ne pojavljuje USB fles?

Da li negde gresim ili je u pitanju nesto drugo?
 

Prilozi

  • IMG_20210711_102850.jpg
    IMG_20210711_102850.jpg
    474.5 KB · Pregleda: 25
  • IMG_20210711_103017.jpg
    IMG_20210711_103017.jpg
    376.3 KB · Pregleda: 23
  • IMG_20210711_103025.jpg
    IMG_20210711_103025.jpg
    211.4 KB · Pregleda: 24
  • IMG_20210711_102937.jpg
    IMG_20210711_102937.jpg
    153.4 KB · Pregleda: 31
Napravi novi USB kako treba preko Media Creation Tool, taj što imaš izgleda da nije napravljen za UEFI.
 
Preko njega(MediaCreationTool21H1) sam ga bas i napravio. Malo pre sam probao i instalciju sa drugog usb-a, koji sam pravio sa Rufusom, ali je rezultat isti.

Ako nesto znaci, evo sadrzaj usb-a pravljen sa MediaCreationTool21H1.

Da li moze da se pravi i sa Macrium Reflect FREE Edition 8.0.5903?
 

Prilozi

  • MVIMG_20210711_105603.jpg
    MVIMG_20210711_105603.jpg
    238.5 KB · Pregleda: 28
Poslednja izmena:
Dali si stavio u Rufusu da ti bude GPT UEFI Ili MBR kada si pravio botabilnu flešku?
 
Nazad
Vrh Dno