Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Uspeo sam da namestim da digne normalno windows i da stavim ahci mod.I dalje se pojavljuje sistemski disk kao externi u donjem desnom uglu.
Odradio u regeditu ono sto je naveo user @terzazak ali nista se nije promenilo.
Odradio sve po onom uputstvu kao sto se vidi na slici koju sam okacio ali mrka kapa.
  • regedit
  • HKLM\System\CurrentControlSet\Services\StorAHCI\Parameters\Device\
  • u desno polje dodati NEW - MULTI STRING VALUE pod imenom TreatAsInternalPort (pisati ovako, bez razmaka)
  • kliknuti na njega, i modifikovati ga dodajuci brojeve (value data) 0, 1, 2, 3, 4, 5
  • brojeve pisati jedan ispod drugog, bez zareza, samo broj pa enter, broj pa enter, i tako sa svim brojevima od 0 do 5
  • restart
Jedino sto pomaze je to da se u biosu iskljuci ahci mod i postavi ide mod i samo u tom slucaju se ssd ne vidi kao externi disk.
Trazio malo po netu za slican problem ali nisam uspeo da nadjem.
Ploca je gigabyte ga-p43-es3g.
 

Prilozi

  • IMG_20210216_213436.jpg
    IMG_20210216_213436.jpg
    79.5 KB · Pregleda: 15
To nije problem.
Instaliraj Intel Inf drajvere i ignoriši ikonu. Ničemu ne smeta
 
Probacu to sutra da skinem i odradim pa cemo videti.
Znam da to ne utice na rad racunara ali sto se kaze malo bode oci.
 
Ako se isključi update, da li to znači da Defender neće biti up to date? Planiram da mi on bude AV.

Drugo pitanje. Do sada nisam isključivo update nisam imao nikakvih problema ali sada ću instalirati neki debloat win, pa me zanima da li će te svati koje su uklonjene da se vrate ako uradim update
 
Pa onda nebi trebalo da bude problem da ga isključiš ili skineš dok ne prou updejti. W10 je prilično alergičan na 3rd party AV.

Iskljucivanje ne deluje... Eventualno brisanje skroz ali n emogu da verujem da u 21 veku ne mozes uradis uodate windowsa zbog antivirusa🙄
Gledaj to ovako: "Posao"/uloga AV-a je da spreči sve neautorizovane promene u systemu i systemskim fajlovima a update to sigurno radi. Znači da bar jedan od njih (AV ili system mora da popusti i dozvoli promene. MS može da utiče samo na Windows AV i security ali ne i na 3rd party AV. To u tvom slučaju je samo Kaspersky koji može da dozvoli ali njima to ne ide u prilog. Isto tako MS-u ne ide u prilog da lako dozvoli kompetitoru da zameni njihove funkcije i programe. Tako da ta "svađa" ima da potraje.
Sada je sve svaljeno na tebe da biraš št ti je važnije, Windows update ili skidanje i vraćanje AV-a.
 
Mislim da Kaspersky nema veze sa blokiranjem updatea pošto ga i ja koristim i Windows se naj normalnije updejtuje. Doduše nije samo antivirus već Total Security.
 
Windows 10 Pro, Version 1909 nikako ne prihvata Feature update. Prvo je odbijao da pređe na May 2020 Feature update, a sada se to isto dešava i sa Feature update Windows 10, version 20H2.
Probao sam i Windows 10 Update Assistant i Settings, Update & Security, ali neće ni jedno ni drugo.
Kada istražim šifru greške koju mi javlja Settings, Update & Security, donosi mi neke rezultate koji upućuju na problem sa antivirusom i predlažu deinstalaciju i brisanje, ali to nisam radio.
Jedan savet sam našao da se proba na vraćanje na verziju 1903, pa nakon toga najnoviji update na Feature update Windows 10, version 20H2, ali ni to ne radi.

Trenutno sam na 1903, kako da mi odradi Feature update Windows 10, version 20H2, da li ima neko rešenje?

Probaj da preko WPD https://wpd.app/ totalno zabraniš Update, te izbrišeš kompletno c:\Windows\SoftwareDistribution\
Nakon toga restartuj računar, opet preko WPD omogući Update pa probaj da vidiš stanje.

Ako ne prođe, možda možeš da skineš potrebne MSU/CAB fajlove i preko DISM da ih ubaciš, te podigneš Win na traženi build (pogledaj za ovo na netu, možda može, nisam radio...)

Da si na 2004 možda bi prošlo preko https://letsuploads.com/Vt9/Upgrade_20H1-20H2.x64.GHOSTSPECTRE.zip
 
zna li neko kako da namestim da mi se prikazuje ikonica za pdf fajlove?
sve ostalo se normalno prikazuje samo nece za pdf i krece da me izludjuje polako.
odradjen je novi sistem i desilo se samo od sebe.
isprobao sam solucije sa neta bez uspeha pa da pitam i ovde.

evo kako izgleda na desktopu:
Screenshot_1.png
evo za poredjenje normalne docx ikonice:
Screenshot_1.png
 
Pa promeni asocijaciju
Posle nekih apdejta 10-ka za podrazumevani softver setuje Edge. Možda si ti sam nehotice podesio nešto bezveze

P.S. Koja je "standadna" ikona za PDF??
Ttrebalo bi da je ona crvena Adobova, zar ne. Ali instaliraj Foxit, biće žuta, instaliraj ...Sumatra, Nitro, Slim....svaki ima svoju ikonu.
 
menjao sam, probao sa vise programa ali ista prica. samo se promeni ova mala ikonica u cosku i ostaje prazno polje gde treba da bude velika ikona.
 
Settings > Apps > Default Apps > sortiraj po ekstenziji i pronađi ko je krivac
 
i to je u redu, ako na to mislis.
Screenshot_1.png
 
Na desktopu Win prikazuje PREVIEW sadržaja pdf fajla, koliko god da je sitan (prve strane).
 
nije tako bilo, na starom windowsu je prikazivao normalnu veliku ikonicu za pdf fajlove, kao sto sada prikazuje za docx.
isti je prikaz za svaki pdf fajl.
nesto se rastelovalo a pojma nemam sta mu je. mora nesto da fali i bode oko.

sad sam cacnuo prvu i trecu stavku i izgubio potpuno bilo kakvu ikonicu za pdf fajl cak i kad vratim prethodno podesavanje.

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png
 
Nije to do wina nego do fajlova i softvera
Win 7:


Edit: sad videh tvoj drugi deo posta - upravo si isključio prikaz (prva i treća stavka trebaju da budu štiklirane)... Ostaje da sačekaš da vin osveži keš, možda potraje neko vreme i pored restarta,
 
Poslednja izmena:
vratio sam prikaz i dalje se nista ne prikazuje.
ne znam stvarno sta se ovde desava, sta god da uradim sve je gore a non stop radim sa pdf fajlovima pa me zato i nervira.
sve je legalno, kupljen je i Nitro PDF, ne ide mi u glavu sta ga buni jer ostale ekstencije prikazuje normalno.

kad stikliram da uvek prikazuje ikone umesto thumbnailova onda je ok ali kad udjem u galeriju sa slikama u nekom folderu prikazuje mi ikonice i tu sto ne zelim.
Screenshot_1.png
 
Dopunio sam svoj prethodni post dok si ti pisao
Dešavalo mi se kod 10-ke da pobrljavi i na pola dana sa prikazima pa da se posle vrati u normalu

P.S. Ne znam koja je defolt ikona (i kolika slička u njoj) kod novog Nitro-a.
 
sad vidim...
ukljucio sam trecu stavku ponovo i ovog puta mi se vratila ova mala ikonica u cosku umesto velike normalne.
videcu hoce li nesto da se popravi kasnije ili cu da naucim da zivim sa tim.
sistem nema sanse da radim zbog ovoga a siguran sam da bi se tada resilo jer je windows zaglupeo.

PS: velika je ikona Nitro-a, kao sto bi trebalo da se prikazuje kod bilo kog programa.
radio sam i disk cleanup i cistio thumbnails ali je isto.
 
Kao i za ostale data fajlove, prikazuje ikonicu programa koji ih otvara po defaultu.
 
Sve je ok sa sistemom. Možeš za sve da uključis thumbnail, ne i za pojedinačne fajlove. Da koristiš Adobe Reader u podešavanjima imaš opciju da iskljucis prikaz pdf fajlova. Pošto koristiš Nitro, ako želiš thumbnail prikaz svih ostalih fajlova, a ne pdf-a, izbrisi ovaj dll fajl kao što je objasnjeno, a u Windowsu uključi thumbnail prikaz: https://community.gonitro.com/topic/3464-disable-thumbnail-preview/

Ako hoćeš preciznije da podesis koji tip fajlova želiš u thumbnail prikazu a koji u vidu ikone imaš odličan softver na linku:

sad vidim...
ukljucio sam trecu stavku ponovo i ovog puta mi se vratila ova mala ikonica u cosku umesto velike normalne.
videcu hoce li nesto da se popravi kasnije ili cu da naucim da zivim sa tim.
sistem nema sanse da radim zbog ovoga a siguran sam da bi se tada resilo jer je windows zaglupeo.

PS: velika je ikona Nitro-a, kao sto bi trebalo da se prikazuje kod bilo kog programa.
radio sam i disk cleanup i cistio thumbnails ali je isto.
 
hvala na pomoci. isprobacu sutra i ova resenja pa javljam ima li pomaka.
ovo mi se prvi put desilo do sada i bas mi smeta. da je neki drugi format problematican pa i neka ostane ali bas je ubo pdf u koji svakog dana gledam.
 
@krecky
hvala, brisanje ovog dll fajla je resilo problem. vise se nekako genericki prikazuje ikona ali je svakako preglednije i lakse za rad.

Screenshot_1.png
 
Treba mi par informacija oko legalnog windows-a vezano za jedan komp koji bi se koristio u poslovne svrhe. Da li bih mogao da kupim vec spakovan komp sa win10 home verzijom i da na njega instaliram cad i jos neke programe, naravno legalne i da ga koristim za posao? U slucaju da upadne inspekcija kontam da bi proveravali windows i na njemu vec ima nalepnica i ona bi potvrdila da je windows legalan. Da li je dovoljna samo ta nalepnica i da li home verzija sme da se koristi za posao?
Druga nedoumica, imam jedan i3 komp sa dobijenim win7 uz njega. Ima i nalepnicu i odradjen je update na windows 10 i pise da je windows aktiviran digitalno. Zamenio bih postojeci hard u njemu i ubacio ssd pa me zanima kako mogu da izvucem kljuc pa da kasnije ispocetka instaliram win10? Da li mi je isti kljuc za win10 onaj koji sam dobio uz win7?
Treca stavka, ako bih instalirao linux i kasnije sve te druge programe (legalne) da li bih imao nekh problema sa mogucom inspekcijom?
Hvala na odgovorima.
 
Mislim da nalepnica nije dovoljna, traže fakturu o nabavci računara / OS-a
Za drugi računar slobodno menjaj sa diska na SSD - možeš da ga kloniraš ili da instaliraš Win10 od nule na SSD, on će se opet automatski digitalno aktivirati preko interneta
 
Hvala na odgovoru. Znaci ipak traze dokaz o kupovini. Ovde je u pitanju preduzetnik i laptop koji je kupljen u inostranstvu (sa nalepnicom) pa sam mislio da moze da ga koristi u sluzbene svrhe. Nije kupljen na ime firme. Hvala jos jednom u svakom slucaju.
 
Digao novi sistem da me u buduce opet ne zeza boot. Samo ne mogu naci, kako ugasiti "sign in" opciju koju trazi svaki puit nakon sleepa na lokalnom acc? Bio je davno drop down menu pa odaberes "dont ask". Ali ga nema vise.
 
Settings > Accounts > Sign-in options > Require sign-in > Never

EDIT: Sad probao kod mene, nema te opcije, pa probaj ovo:
Run > gpedit.msc > Computer Configuration > Administrative Templates > System > Power Management > Sleep Settings
U desnom polju nađi “Require a Password when the computer wakes (plugged in)” i “Require a Password when the computer wakes (on battery)“, stavi na Disable.
 
moze da se iskljuci i kucanjem "netplwiz" i tu odstiklirati da trazi password bilo kada.
 
Ovo sa gpedit.msc je pomoglo. Hvala.

Nije bio pass. Vec kada se upali pc, ima onaj wallpaper koji se mora skrolati kao na telefonu, a nakon toga sing up dugme koje moram klikati da udjem.
 
Nazad
Vrh Dno