Tesla je bio na pragu suocavanja sa onim sto se danas smatra pod kvantna mehanika,
i nazalost tesla nije hteo da prihvati Borove i Ajnstajnove ideje koje su sada vec definitivne. Sa druge strane, tesla je imao vizije o pojedinacnim pojavama koje su se dokazale, ironijom kroz kvantnu mehaniku.
Sto se tice metafizike koju ste zapoceli, pokusacu da dam svoje misljenje veoma veoma pojednostavljeno:
Po trenutnom modelu, svemir je nastao velikim praskom - uzrok se ne zna, niti je ijedna teorija makar blizu koliko god zanimljivo zvucala. Sta se desilo:
Bang! nastaju vreme i prostor. Nastaje brdo materije koja tezi stanju najvise entropije sto je Hokingova crna rupa. Ultimativna crna rupa koja je zbir sve materije u svemiru. PROBLEM1 je cinjenica da jos nije identifikovana sila koja je "poremetila sistem" i zabranila ukupnoj masi univerzuma u prasku da se sabije nazad odnosno sila koja je nakon praska "gurala kontru" a i po svemu sudeci i dan danas deluje (takozvana "najveca greska fizike" i cinjenica da niko ne moze da faktorise Kosmolosku konstantu). Dakle sila koja je odvela u samom pocetku praska sistem u nize entropijsko stanje. Nakon toga ide PROBLEM2 a to je bariogeneza odnosno formiranje bariona (materije). Iz nekog razloga postoji mnogo vise cestica nego anticestica i pritom je "tacno podesena" da se tako nastala materija ne vrati u vise entropijsko stanje (vodonik + helijum).
Paradoks Kosmoloske konstante (PROBLEM1) lezi u tome da:
- ako postoji, nijedan kvantni model nije tacan reda greske 1+1 = 1
- ako ne postoji unverzum je paradoks jer se siri protivu sila koje su jednake sili cele ukupne barionske materije
PROBLEM3 je naizgled "fino tuniran" odnos bosona odnosno njihove snage: 4 fundamentalne sile (jaka, slaba, elmag i gravitaciona) su podesene tako da se dobije HEMIJA jer svako odstupanje od njihove vrednosti dovodi do nepostojanja iste. promena bilo koje od ovih sila za hiljaditi deo izaziva:
malo jaca Slaba: sagorevanje zvezda odma na pocetku
malo slabija gravitacija: sve zvezde bi bile crveni dzinovi
malo jaca Jaka: svi kvarkovi bi postali protoni i nijedan atom ne bi mogao da se formira
malo slabija Jaka: sva matrija bi bila vodonik
PROBLEM4: tolika razlika reda velicina izmedju jake slabe i el mag sile u odnosu na gravitacionu. Ajnstajnova ideja je bila unifikacija 4 fundamentalne sile od koje je pred kraj zivota odustao upravo zbog gravitacije. Gravitacija je 10 na minus 47 u odnosu na jaku silu i tu se zapravo nalazi najjaci argument postojanja "sklada" u svemiru za one koji veruju u dizajn. bilo kakvo odstupanje od ovog odnosa dovodi do nefunkcionalnog homogenog svemira. Cinjenica da uopste postoji Hemija je jednaka verovatnoci (pod pretpostavkom da je sve "slucajno" ) da upravo dune uragna na auto otpad i sastavi Boeing 767.
Odgovor naucne zajednice lezi u Multiverzumu a o tome ne bih da razglabam, samo cu da kazem da je jako zanimljivo sto se osnovni postulat nauke, Okamova ostrica, ignorise kada je u pitanju ideja o dizajniranom svemiru. Ti da bi objasnio jedan svemir, ne mozes uvesti jos beskonacno drugih svemira kako bi objasnjenje bilo logicno.
mozete procitati odlican tekst da bi videli do kojih se daljina ide u naucnoj fantaziji da bi se objasnila slucajnost, radije nego dizajner, u svakom slucaju je edukativan tekst:
http://aeon.co/magazine/nature-and-cosmos/why-does-the-universe-appear-fine-tuned-for-life/