Šta je novo?

Veš mašine

haier bas dobroi kvalitetno izgleda za novac koji kosta.
Ja vec uzeo beko kada sam video da se na trzistu pojavio haier
 
Da li neko zna šta znače brojevi i slova u nazivima beko mašina za veš? Gledam neke njihove modele koji deluju vrlo slično i po karakteristikama i po cenama: WUE 8722 XCW, WUE 8633 XST i WUE 8736 XST.

Koliko sam uspeo da shvatim, svi nazivi im počinju sa "WUE".
Prvi broj označava koliko kila veša staje u mašinu.
Drugi broj bi trebalo da je broj obrtaja centrifuge (7 je za 1400 obrtaja, 6 za 1200).

Da li neko zna šta označavaju poslednja dva broja u nazivu i tri slova na kraju?
 
Po mnogim komentarima i iskustvima, teško da danas postoje lošije mašine od Candy i Hoover.

Ja stisao petlju i uzeo tad Candy najskuplji model, 50tak hiljada na snizenju, kombo pere, suši, inverterski motor, omeksava parom itd itd. Imamo dva dečaka, a ja svaki drugi dan peglam neki sport, gomila prljavog ili znojavog veša, ne gasi se. U poslednje vreme centrifuga je postala glasnija, ja prijavim kvar nekih 15 20 dana pred istek 5G garancije, ljudi dođu zamene amortizere, remen (nije direct drive kao LG, ali više nego 2x jeftinija od LG bila tad), evo piči i dalje.

Nije tiha kao što je bila nova, ali je jako tiha mašina. Pranje i sušenje su sasvim nečujni, tj. čuje se samo tumbanje veša, to je poznato svakom ko ima “necujnu” mašinu. Centrifuga se čuje, kao da su novi amortizeri malo previše kruti, ali to će da legne vremenom.

Serviser je neki podizvođač i poprilično je iskren bio u razgovoru, kazao je da su jako dobre mašine, samo te amortizere menjaju i da ništa drugo ne crkava. Amortizer košta smešno tipa 700din, zamena je srednje teška, gledao sam šta rade, imate i na YouTube, ali i majstori treba od nečeg da žive.

Nismo računali da će da traje duže od 5G, s obzirom na sumanuto nizu cenu u odnosu na slične mašine, ali eto, ispade super. Znam još ljudi koji su je kupili, njima je prvo otkazao amortizer pa sam znao šta da tražim unapred kad sam zvao, sve rade za 5 i dalje.

Zasto ovo sve pišem, bez problema bih ponovo kupio ovakvu mašinu. Nikakvu pažnju ne zahteva. Drugar ima najskuplju LG u svemiru i mora redovno da čisti neki deo za sušenje vesa, ova naša ništa. Mojima i dalje šljaka kombo iz 80 i neke.
 
bez problema ne bi kupio opet takvu masinu jer ih vise nema i sad se prodaje samo tres :D odnosno ono sto bi kupio danas ne bi bilo isto kao to sto imas...
 
Da li neko zna šta označavaju poslednja dva broja u nazivu i tri slova na kraju?
Ne znam šta znače, ali primetio sam da su XST modeli skuplji, imaju veći "ekran" sa funkcijama, pa sam taj preporučio majci na kraju. Nisam siguran da su klasa iznad kao što Bosch npr. ima jasno definisane serije. Suviše mi je mala razlika u ceni za neka ozbiljnija tehnička unapređenja.
 
bez problema ne bi kupio opet takvu masinu jer ih vise nema i sad se prodaje samo tres :D odnosno ono sto bi kupio danas ne bi bilo isto kao to sto imas...
Isto se pričalo i onda. Zato sam sve ovo napisao. Ni cena nije ulivala poverenje, jer je bila strašno niska za segment.

Roditeljima smo uzeli najštedljiviji model sa vodom na tržištu kad sam ih bacio u egzil u vikendicu marta 2020., nije ciljan Candy, ali po spec od svega tad je trošio najmanje vode. Takođe ekstra radi, 5G garancije i više nego korektne cene.
 
Da li je neko stavljao Gorenje sušaru na Gorenje veš mašinu - stacking? Kakva su vam iskustva?

Planiram da uzmem novu Gorenje veš mašinu i sušaru, ali gledajući na internetu kakav je stacking kod Gorenja, prilično sam pokoleban. Koriste se samo neke vakuum hvataljke koje se namontiraju na noge sušare, i ista se stavi na veš mašinu. Po meni ovo je prilično ne sigurno rešenje, oslanjajući se na vakuum da drži mašinu na mestu...

1661638439184.png

Kod Bosch-a ovo je daleko elegantnije rešeno. Koristi se pravi stacking kit/fioka koja se zasrafi za veš mašinu, nogice sušare se uklizaju u predviđene slotove i zaključaju.
 
Mašina od 1400rpm u proseku ima oko 80kg plus gore sušara ima bar oko 50kg

Neće to nigde
 
Da li je neko stavljao Gorenje sušaru na Gorenje veš mašinu - stacking? Kakva su vam iskustva?

Planiram da uzmem novu Gorenje veš mašinu i sušaru, ali gledajući na internetu kakav je stacking kod Gorenja, prilično sam pokoleban. Koriste se samo neke vakuum hvataljke koje se namontiraju na noge sušare, i ista se stavi na veš mašinu. Po meni ovo je prilično ne sigurno rešenje, oslanjajući se na vakuum da drži mašinu na mestu...

Pogledajte prilog 353609

Kod Bosch-a ovo je daleko elegantnije rešeno. Koristi se pravi stacking kit/fioka koja se zasrafi za veš mašinu, nogice sušare se uklizaju u predviđene slotove i zaključaju.
Ja koristim više od godinu dana i nisam primetio da se mrda išta (a znaju obe da rade u isto vreme).
 
Juce sam imao razocaravajuce iskustvo sa novom beko masinom...

Stavljena na program iskuvavanja zavrsila program sa vodom u bubnju.

OK, prvo sto padne na pamet mozda je neko iskljucio, mada obicno pritisnemo pauzu pa tako stoji.

Pustim program za ispiranje, i umesto 20tak minuta vrti i smanjuje minute ali ne zavrsava...
Stavim centrifugu da bi izbacila vodu i opet isto.

Otvorim filter dole, i nadjem metalnu narukvicu, sraf i ukosnicu u pumpi zbog koje nije mogla da izbaci vodu.

i tu popizdim, em sto je nedopustivo da ukosnica moze da upadne u propeler to se desava samo na najejftinijim masinama
em sto masina ne izbaci gresku da ne moze da izbaci vodu a ovamo ima komunikaciju preko aplikacije, pranje parom i sta ja znam a osnovnu gresku da je nesto zapuseno nije izbacila.

ocigledno turcima softver i logika nisu jaca strana, bilo cija elektronika koja ima samodijagnostiku bi morala da ukaze gde je problem a ne da ja pogadjam, i sto je najgore navikao sam da masina sama izbaci gresku!

sama masina radi dobro, ali
masinu koja ne izbaci gresku sam zadnji put imao pre 25 godina.
 
Meni je Beko masina, najskuplji njihov model u tom trenutku (9744) pustala vodu, nova kupljena. Neki problem je bio sa bubnjem, nije mogao da primi vodu i umesto da masina to detektuje, izbacivala je vodu napolje i nastavljala sa radom.

Miele ves masina mi izbacuje gresku kada stavim previse deterdzenta, automatski doda vodu da ispere i izbaci gresku da znam za sledeci put..

Na vise tema se provlacilo da susilica treba biti kvalitetnija od ves masine, meni se cini suprotno, susilica ne moze da napravi poplavu i hrpu stete..
 
Juce sam imao razocaravajuce iskustvo sa novom beko masinom...

Stavljena na program iskuvavanja zavrsila program sa vodom u bubnju.

OK, prvo sto padne na pamet mozda je neko iskljucio, mada obicno pritisnemo pauzu pa tako stoji.

Pustim program za ispiranje, i umesto 20tak minuta vrti i smanjuje minute ali ne zavrsava...
Stavim centrifugu da bi izbacila vodu i opet isto.

Otvorim filter dole, i nadjem metalnu narukvicu, sraf i ukosnicu u pumpi zbog koje nije mogla da izbaci vodu.

i tu popizdim, em sto je nedopustivo da ukosnica moze da upadne u propeler to se desava samo na najejftinijim masinama
em sto masina ne izbaci gresku da ne moze da izbaci vodu a ovamo ima komunikaciju preko aplikacije, pranje parom i sta ja znam a osnovnu gresku da je nesto zapuseno nije izbacila.

ocigledno turcima softver i logika nisu jaca strana, bilo cija elektronika koja ima samodijagnostiku bi morala da ukaze gde je problem a ne da ja pogadjam, i sto je najgore navikao sam da masina sama izbaci gresku!

sama masina radi dobro, ali
masinu koja ne izbaci gresku sam zadnji put imao pre 25 godina.
ja ne mogu da propustim priliku da hejtujem beko, tako da: eto tako ti i treba kad si kupio beko :D ali pravo pitanje koje treba postaviti je: sta ce metalna narukvica, ukosnica i sraf u masini za ves?
 
Da se razumemo, nije se nista pokvarilo, masina radi, pere i ima dobre programe.

Ali samodijagnostika...ne znam jel omanula ili je jednostavno nema:rolleyes:
 
Ta samodijagnostika je truba. Samsung se zaglupeo i nije hteo da izbacuje vodu, filter čist, prosto ne pumpa, već sam mislio da je reklamiram, isključio iz struje par sati, i rekoh ajd' još jednom da probam da ne bude da radi kad dođu majstori, i proradilo sve, i radi ok već nekih dve godine od tad. Dijagnostika naravno ništa nije prijavila.
 
Šta znam ja sam imao baš razne marke i sve bi pokazale grešku ako ne prima ili ne izbacuje vodu. Baš ću da proverim sa serviserima.
 
U 2022 godini da nova moderna masina bljuje vodu po kupatilu i da nastavlja da radi ne moze biti normalno.
 
Meni je pre neki dan whirpool mašina stala i prikazala grešku za filter. Otvorio dole filter , on čist a parče plastike (kraj od učkura na trenerku) otpao i zaglavio propeler na pumpi. Izvadio to parčence i mašina nastavila gde je stala.
Beko, pa pisao sam nekad, meni se "zapalila", tj pregrejala vodu i razvila toliku temperaturu da je plastika počela da se topi. Sva sreća osetio sam vrelinu iz kupatila. Mašina je uredno radila, samo je bilo pitanje dokle će.
 
Pre par meseci ovde je hvaljen beko, a sada ga bas izkritikovaste.

Je li bolji beko ili whirpool ili gorenje u istom cenovnom rangu.
 
Evo sveže iskustvo za Beko kombinovanu mašinu.
Vidimo da nešto nije OK sa vešom, probam na 90 stepeni pranje i ceo ciklus je voda hladna. Peremo sa hladnom vodom verovatno duže vreme.
Uđem ručno u dijagnostiku preko kombinacije tastera, a tamo stoji E02, što bi trebalo da je grejač.
Nije mi jasno, zna da ne valja grejač, al opušteno dozvoljava da se startuju programi i korisniku ne signalizira problem.
 
Ne znam šta znače, ali primetio sam da su XST modeli skuplji, imaju veći "ekran" sa funkcijama, pa sam taj preporučio majci na kraju. Nisam siguran da su klasa iznad kao što Bosch npr. ima jasno definisane serije. Suviše mi je mala razlika u ceni za neka ozbiljnija tehnička unapređenja.

Za gomilu stvari čovek što više gleda, samo se više sludi. "Različiti" modeli između kojih ne može da se nađe nikakva stvarna razlika...
 
Sledeću mašinu kad budem kupovao, samo da ima inverter motor, sve ostale opcije me ne zanimaju. Dakle , standardni programi za pranje i proveren brend.
 
"Proveren" brend košta, pre neki dan sam gledao mašine za majku, i čim se gleda malo bolja marka, i da nisu osnovni modeli, npr. Bosch serije 6, AEG ili Elektrolux serije 7 cena je preko 60.000 dinara. Na kraju je naručila Beko za 38.000, pa valjda će da radi posao.
 
Za gomilu stvari čovek što više gleda, samo se više sludi. "Različiti" modeli između kojih ne može da se nađe nikakva stvarna razlika...
Sledeću mašinu kad budem kupovao, samo da ima inverter motor, sve ostale opcije me ne zanimaju. Dakle , standardni programi za pranje i proveren brend.
Jel vi ne čitate prethodne poruke?
Razlika je vrlo očigledna, čak nije dovoljno da bude samo dobar hardver otkrili smo da i softver može da nas zeza.😂

A motor je verovatno stvar koja će se zadnja pokvariti na mašini zato i daju 10g na to.
 
Dobar hardver i što prostiji softver (neki provereni brend) je dobitna kombinacija :)

A inverter sam naveo samo zato što nema kaiša i četkica.

Kad sam kupovao mašinu, to je bilo mesec dana razmatranja i većanja i onda obiđemo sve radnje da vidimo što više modela uživo itd itd.....ma, sad kad uporedim poslednjih par mašina koje sam imao, najbolje je prala polovna iz švabije , mislim da je bila whirpool, veš nikad lepše opran i mekši. 120€, nakon 3 godine je prodali zbog selidbe, oprala boga oca petočlane porodice sa bebom. Kupljena odmah nakon nove Beko koja se zapalila.
 
Mislio je na direct drive inverter, oni su bez kaisa.
Nekada smo imali masine sa mehanickim programima i bili sretni sto ne moramo rucno, sada ako nema self diagnostics ne vrede nista... :)
Pre 10 god smo kupili Elin i to medju najjeftinijim modelima koja je skoro svakodnevno prala, promenio sam samo jednom cetkice i prekidac na vratima.
Supruga bila prezadovoljna.
Dok par dana pred odlazak na more nije nesto puklo i zadimilo, na brzaka uzeli Beko kombinovanu u MediaM.
Kostala je na akciji 440€ (i to uzeli zadnju jer su sve rasprodali) vs Miele/Bosch/Samsung sa istim funkcijama od 1500+€.
10 god garancije na inverter, za dodatnih 30€ sa 2 na 5 god garancije + dodao garanciju od odgovornosti za 3€ mesecno i ne zanima me sta je sa masinom.
Sta god da se desi, tu su serviseri/osiguranja pa neka resavaju.
No to funkcionise u Nemackoj kako treba, u Srbiji ne bas sudeci po komentarima...
Vidim neki kazu motori se ne kvare...garancija na inverter je jako bitna jer je inverter mnogo slozeniji motor od obicnog, sa svojim elektronikom i fw te popravke mogu biti izuzetno skupe.
Da, MOGU da izdrze dugo bez kvarova sto ne znaci da hoce.
 
cudi me da u nemackoj uopste imas svoje masine. zar nema svaka zgrada perionicu koju koristis i ima ko je zaduzen da to uvek bude ispravno? jedino ako nisi milioner pa imas svoju kucu sa dvoristem i onda kupujes sam sve svoje masine...
 
Zasto bi svaka zgrada imala svoju perionicu?
Ima varijanti gde mozes staviti masinu u podrum ali svoju, ne zajednicku. Uglavnom zgrade sa manjim stanovima gde nemas mesta za masine.
 
Nazad
Vrh Dno