Šta je novo?

Veš mašine

MarcusS

Slavan
Učlanjen(a)
02.06.2007
Poruke
2,234
Poena
425
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600 & ID-COOLING XTS 224
Matična ploča
AsRock B550m STEEL LEGEND
RAM
2x16 GB Corsair Vengeance RGB PRO sl 3600mhz
GPU
Sapphire PURE 7700XT 12GB WHITE
Storage
M.2 Kingston KC3000 512GB + 2TB Toshiba + 4TB Seagate
PSU
Cooler Master Bronze 650w
Kućište
Zalman S5 White
Monitor
Benq Zowie XL2540K
Miš & tastatura
Logitech G910 spectrum & Logitech G PRO mouse
Ostale periferije
Logitech G PRO X
Mobilni telefon
Google Pixel 7 Pro
Pametni uređaji
Huawei Watch GT2 Pro
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Čisto malo da poguramo novi podforum. :)

Planira se neka kupovina do 30k verovatno neki beko, no raspoložen sam za preporuke za nešto d rugo kao i zašto.

Takođe, koje su bitne karakteristike kod kupovine, na šta obratiti pažnju i sl.
 
pa nesto sto jednostavnije za upotrebu, inace ako uzmes neku sa elektronikom i komplikovanim programiranjem cuvaj se zene.
 
Bitne karakteristike su koliko kg pere, brzina centrifuge, i velicina otvora za vrata. Što veće to bolje.
 
Koliko ima smisla menjati stariju masinu koja je u mint stanju?

Imam neku masinu koja je stajala nekoriscena i cekala da se uselimo (ali je dugo cekala, preko 10 godina :D). Masina je Eurotech/Antonio Merloni 800T, pere 5kg vesa, bucna je solidno.

Koliko bih dobio zamenom za neku do 40-50k, najvise sa akcentom na ustedu elektricne energije :D

Sto se brenda tice, koristim kombinaciju Electrolux/Beko/Gorenje i jedino sam Gorenje kvalitetom nezadovoljan. U poslednjih godinu dana sam uzeo dve Beko sudomasine i obe su fantasticne, vodeci se tom logikom verovatno bih birao Beko i za ves masinu.
 
Slaba vajda od uštede energije. I ljudi generalno nisu svesni, mašina troši puno struje na 60 i 90 C pranju, i tu nema nekog specijanog potencijala za uštedu, voda mora da se ugreje, pa mora. Motor troši malo struje, pa na programima 40 C i niže potrošnja je prilično zanemarljiva. Skoro sve današnje mašine su A+++. Poređenje potrošnje vredi raditi isključivo za mašine iste veličine npr. 8 kg, i pri istim uslovima pranja. Na kraju, ja maltene sav veš sušim u mašini za sušenje, i mnogo mi je bitnija brzina centrifuge, i koliko oceđen veš izađe na kraju, nego koliko kWh ode pri pranju.
 
Koliko je pisano na "starom" forumu, da je inverter (lg) koji ima direkt motor na bubnju daleko tisi i mirniji u radu.
Ovo za struju je nazalost tacno, sve su izmislili sem ekonomicnog a dobrog grejaca...
 
Ima u Rodi akcija Candy, 6kg, 1000 obrtaja, smart. Nije inverter motor. Veliki otvor. Nisam zapamtio tacno model, a cena je 25k
 
Koliko ima smisla menjati stariju masinu koja je u mint stanju?

Imam neku masinu koja je stajala nekoriscena i cekala da se uselimo (ali je dugo cekala, preko 10 godina :D). Masina je Eurotech/Antonio Merloni 800T, pere 5kg vesa, bucna je solidno.

Koliko bih dobio zamenom za neku do 40-50k, najvise sa akcentom na ustedu elektricne energije :D

Sto se brenda tice, koristim kombinaciju Electrolux/Beko/Gorenje i jedino sam Gorenje kvalitetom nezadovoljan. U poslednjih godinu dana sam uzeo dve Beko sudomasine i obe su fantasticne, vodeci se tom logikom verovatno bih birao Beko i za ves masinu.
Uzmes Miele i ne brigas :D inace mozes za te pare uzeti i Bosch, mada mozes i za manje para uzeti neku od Bekovih 7636 modela tipa onaj sivi XCM bese, fino izgleda. 7kg 1200 obrtaja. Tu su ti oko 35-40k.
 
Ja imam lg sa direct drive.. placena oko 50k pre 5godina...
Zaista je tiha...

Stavke koje su meni bitne kod izbora masine su:
Odlozen start
Garancija (uglavnom su 2-5godina, a neki daju i 10godina na motor npr...)
Broj obrtaja centrifuge (nemoj ispod 1000 da uzimas)
Velicina bubnja (kg veša) - sto vece je moja preporuka (i obavezno da masina ima prepoznavanje kolicine vesa)
Bitni su i programi ali 80% masina ima sve sto ti treba

Neko je spomenuo Candy gore... Bezite od tih masina, nije to vise onaj Candy od ranije...

LG, Bosch, Samsung...
Beko - nije los, ali misljenja su podeljena - jeftini beko je los, skuplji je dobar ali onda bolje ici na bosch...
Gorenje - na papiru odlican ali ja nisam zadovoljan u praksi

Miele je druga prica... :)
 
Poslednja izmena:
Kao neko ko je išao u elektrotehničku školu i bio na praksi u Gorenje servisu imao sam prilike da se upoznam sa njihovim veš mašinama, mogu reći da Gorenje nije kao što je nekad bilo ništa posebno, reko bih neki prosek. Kao što reče komentator iznad Miele je sasvim druga priča i na ceni su sa razlogom. Prilikom kupovine niko ne obraća pažnju, a trebalo bi da li taj brend ima ovlašćeni servis i ko je to, posebno je važno na koji period je garancija. Mašine se prave tako da izdrže savim sigurno dok su u garanciji, sve preko toga je bonus. Ranijih godina je bilo drugačije mogle su rade i više od 10 god. to sada nije slučaj niti to treba očekivati.
 
Ima Miele svoj servis u Beogradu. Garancije su im standardne od 2 godine. Povremeno imaju akcijske ponude za neke modele sa 10 godina garancije na kompletan uređaj. Mislim da i sada ima info za neke modele na gigatron sajtu. Imaju i standardnu ponudu da se garancija dokupi do 10 godina za sve uređaje.
 
Kupio sam danas u Tempu na akciji candy cs04 1702 DE/2-s za 25k što je kontam ubedljivo najbolja varijanta trenutno za te pare, sa 5 godina garancije.

Još samo da naučim da je koristim. :D
 
@MarcusS ako pročitaš uputsvo za korišćenje može da pomogne :D
 
Prođite prvo kroz ovu temu: https://forum.benchmark.rs/threads/Šporet-frižider-i-veš-mašina-kombo.479455/

Mnogo je rečeno, a na malo strana.

Gorenje ima ubedljivo najbolju podršku kod nas. Najažurniji servis sa najviše delova "za odmah", svoje servisere i majstore sa svojim vozilima, dobro i povoljno rade i posle garantnog roka (veeeelika retkost), default garancija im je 5 godina.
Ovakvu podršku ima retko ko.

Odvojeno gledano od podrške, nit su bolji nit gori od ostalih, ako izuzmemo najskuplji Miele (ne vredi toliko) i najjeftiniji VOX (vredi jedva toliko).

Neko reče da Gorenje nije k'o pre, ali nisu to ni Bosh, Candy, Indesit...
Ok, Gorenje je od nedavno u rukama Hisens-a, i cela njihova filozofij poslovanja može da se promeni. Ako se promeni, sigurno neće biti na bolje. :(
 
Gorenje servis je servis sa kojim imam najviše iskustva i praktično sve reklamacije su ostale nerešene. Dopisivao sam se i sa nekoliko ljudi u Gorenje Srbija i sa nekim Slovencom i mašina je na kraju bačena. U pojedinim programima je vraćala prljavu vodu u bubanj tj kao da je zadržavala samo ostatke deterdženta i prljavštinu u bubnju.
Mašina, takođe Gorenje, koju sam koristio do decembra, je opet radila, skoro, ispravno, samo u nekim programima. Glavna mana je što centrifuga radi neočekivano i bez obzra na default podešavanje programa ili ručnu promenu centrifuge, na nekim programimam centrifuga uopšte ne odradi ili vrti nenormalno brzo. Obrazloženje je bilo da mašina radi i da za taj problem mora da se zameni elktronika, ali to je najskuplji deo mašine i verovatno neće biti odobrena zamena, jer je ta elektronika ispravna. Našao sam programe koji rade OK i koristio je godinama na ta 3, dok nije riknula sada u decembru. Još jedna mana, čim vrti na 800+ obrtaja, skače kao jarac. Ne sme ništa da ostane na njoj, obavezno sklizne i padne.

Pre mesec dana sam uzeo Bosch, ne čujem je da radi, mirna, ali bez obzira na program, drastično više gužva veš od stare Gorenje. kvalitet palstike za sipanje deterdženta je katastrofa u odosnu na staru Gorenje. Svi programi traju značajno duže. Ne računajuči prvu pomenutu mašinu (nije moja, samo sam jurio reklamaciju za nju), ne vdim problem u kvalitetu pranja, obe operu veš korektno, a to je valjda najvažnije.
 
Uzmes Miele i ne brigas :D inace mozes za te pare uzeti i Bosch, mada mozes i za manje para uzeti neku od Bekovih 7636 modela tipa onaj sivi XCM bese, fino izgleda. 7kg 1200 obrtaja. Tu su ti oko 35-40k.
Miele je bio van budzeta - mozda nekada u buducnost :D
 
Jedna zanimljjivosrt, ova mašina koju sam uzeo se apsolutno na svakom sajtu reklamira kao A+++ energetska klasa, sa apsolutno istom oznakom kao što je moja.

Na papiru koji sam dobio uz nju piše D - ako to uopšte znači da je mašina D e. klase, tj ima oni razredi sa leve a sa desne samo D.

Nije mi sad jasno kako je to moguće... I koje je zapravo energetske klase mašina...:

rtxshTI.jpg
 
Uz mašinu za sušenje sam dobio 2 ili 3 ta papirića, ali nisam ni gledao šta piše, sad sam našao samo jedan. Moguće je da su po različitim standardima.

A uz mašinu za pranje je stigao jedan i na vrhu piše datum 1.3.2021. Nisam ni primetio do malopre.
 

Prilozi

  • IMG_20210210_210834.jpg
    IMG_20210210_210834.jpg
    89.9 KB · Pregleda: 24
Da, od ove godine krećnu nove nomenklature tih energetskih razreda na EU tržištu.

Sve će da sklizne prema dole, da se izbegnu A+++++++++ itd... varijante.
Biće malo zbrke u početku jer će se mašati nove sa još prisutnim starim etiketama.
Ali baš A, po novom će moći da imaju samo izuzetno štedljivi uređaji koji zapravo još i ne postoje. Oni silni plusevi se izbacuju.
 
To sa veš mašinama je baš preterivanje, u programima sa temperaturom 30 C i niže su štedljive u svakom slučaju, 60 i 90 C troše struju jer mora da se greje voda. Eko programe ne koristimo jer predugo peru. Kad se malo pogledaju ove karakteristike vidi se da je sve to jako slično. Ranije se potrošnja računala za 220 ciklusa pranja, sada za 100. Potrošnja mašine za veš je daleko niža od nekih drugih kućnih aparata, barem kod nas.
 
Dobio sam konkretan odgovor od obe službe na koji sam poslao mail (i tempo i candy) pa bih pohvalio i jedne i druge po tom pitanju.

Sve je, ukratko, u redu:

Poštovani
Prosledjujem Vam mail koji sam dobila kao potvrdu da uredjaj koji ste kupili jeste A+++ klasa.

„Uz masinu se dobijaju dve nalepnice - jedna aktuelna (sa plavim okvirom), a druga je nova energetska nalepnica, po novim standardima, koja ce krenuti da vazi u narednom periodu.
Trenutno je u EU "tranzicioni" period - od trenutnih (A+++, A++, A+, A, B, C) na nove standarde koji ce se meriti drugacije i nece biti pluseva (A, B, C, D, E...)
U svakom slučaju stranka neka ne brine, po aktuelnim standardima masina je A+++ i to potvrdjujemo.“
Candy tim.
 
Koliko je pisano na "starom" forumu, da je inverter (lg) koji ima direkt motor na bubnju daleko tisi i mirniji u radu.
Ovo za struju je nazalost tacno, sve su izmislili sem ekonomicnog a dobrog grejaca...
Generalno, sve ves masine sa inverter motorom su tise od obicnih masina, mada tisina u radu ne zavisi samo od motora. Kod mene se masina (Hoover) ne cuje dok pere (samo muckanje vode i vesa), ali kad krene centrifuga, narocito kad je na 1600rpm, to je kao mlazni avion.
 
Koliko ima smisla menjati stariju masinu koja je u mint stanju?

Imam neku masinu koja je stajala nekoriscena i cekala da se uselimo (ali je dugo cekala, preko 10 godina :D). Masina je Eurotech/Antonio Merloni 800T, pere 5kg vesa, bucna je solidno.

Koliko bih dobio zamenom za neku do 40-50k, najvise sa akcentom na ustedu elektricne energije :D

Sto se brenda tice, koristim kombinaciju Electrolux/Beko/Gorenje i jedino sam Gorenje kvalitetom nezadovoljan. U poslednjih godinu dana sam uzeo dve Beko sudomasine i obe su fantasticne, vodeci se tom logikom verovatno bih birao Beko i za ves masinu.
Za 40-50000 gledaj LG inverter. Imam dve. Jedna stara 10, druga 5 godina. Dosad na starijoj sam samo jednom zamenio grejac.
 
Beko HTV 8 serije su baš dobre. Imam 2 kom. 8743 već drugu godinu i 8744 godinu dana. 5 godina garancije i 10 na motor. Sve radi kako teba na dnevnom nivou. I pranje i sušenje. Zbog prostora nam je ovo 2 u 1 bilo presudno, i za sad je sve OK, a i cena je bila presudna.
 
Imaš oči, vidiš šta radi dok rasklapa mašinu. Taman sam video kako izgleda ova moja Samsung sušilica unutra pošto pretraga na engleskom nije dala rezultate.(y) @Recoba20
 
Nazad
Vrh Dno