Šta je novo?

Veš mašine

Одосмо у озбиљан офтопик. Ја сам оне купио у Кивију, не ради се ни о цени, просто не служе ничему, барем мени.
 
Evo kako kaže moja mašina :)
Nikakvo posebno čišćenje se ne zahteva pošto se povremeno koristi program od bar 60C.
 

Prilozi

  • Screenshot_20230915_222128.jpg
    Screenshot_20230915_222128.jpg
    50.3 KB · Pregleda: 70
Poslednja izmena:
Ja pustam bade mantile i belo sta moze na 90c s vremena na vreme iz tog razloga. Videcemo sta ce da kazu godine :D
 
Ja vam lepo pišem da menjate dilera. Verovatno kupujete u Maksiju.
Imaš ove online što prodaju kao što je hiper i sl.
Pre par meseci plaćao 130 dinara ovakvo pakovanje. Kupio 5 pakovanja. Skoro je bilo i u dm njihov proizvod za neke smešne pare.
Tako kupujem svu hemiju za mašine.
Sjaj onaj iz Maksija od 800 plaćam 300...
U dm su ovo redovne cene. Kada uleti popust bude još jeftinije. Ovo kod ovih derikoža koji drže maloprodaju teško da možeš naći

Ja sam razumeo da stavljate tablete za pranje sudova u masinu za ves i napisao da je to glupost sa tik toka.
Ali stavljati sredstvo za ciscenje masine za sudove u masinu za ves je level pro.

To nikako nije za masinu za ves, to se i u masinu za sudove stavlja iskljucivo na praznu masinu koliko je agresivno.
 
Prvi deo si dobro razumeo, a drugi ne. Inače, između pojedinih praškastih sredstava za čišćenje mašina za sudove i veš mašina, nema nikakve razlike u sastavu. Na pakovanju je po nekada naznačeno da se mogu koristiti za obe namene. Najčešće se radi o limunskoj kiselini sa još nekim primesama.

Inače tablete za čišćenje imaju za pune i prazne mašine, piše na proizvodu. Sve ih uvek stavljam na prazno, bez obzira na to šta piše.
 
Kapiram da Ono sto moze u masinu za sudove moze I u ves masinu, jer je def bezbednije Ono sto dolazi u kontakt sa hranom
 
Moze mala pomoc, ventil je probio, pusta vodu kad se odvrne, kad se zavrne drzi al i tu jedva, skinuo sam ovaj poklopac zavtanj i tu nema nista, e sad kako najbolje i najlakse da se skine ovaj ventil, dal moze mala pomoc na sta da obratim paznju i kako da ga ovijem iz zida da bi ga zanemio novim ?
 

Prilozi

  • 20230917_115914.jpg
    20230917_115914.jpg
    54.4 KB · Pregleda: 48
  • 20230917_132521.jpg
    20230917_132521.jpg
    55.5 KB · Pregleda: 42
  • 20230917_132531.jpg
    20230917_132531.jpg
    56.5 KB · Pregleda: 42
Uzmi klesta papagajke i odvi ga, u tvom slucaju na dole, nije nista strasno, samo zatvori dovod hladne vode na ventilu u kupatilu pre odvijanja.
Kupi drugi i teflon traku.
 
Da li vam se desava da ove novije masine ne isperu veš kako treba? Imam noviju LG masinu i nekada moram i do 2x da odradim "Rinse & Spin" program jer vidim sapunicu u masini pri ispiranju? Kao da žestoko šteka na vodi kada se veš ispira...
 
Mašine pokušavaju da uštede prašak, struju i vodu.

To što vas nije briga za vodu ne znači da se voda ne stedi
 
Ako ostaje pena (sapunica) nakon završenog ispiranja, to znači da je dozirano previše deterdženta.
Izuzetak mogu da budu oni kratki programi od ~20-30 minuta, kada mašina radi samo jedno kratko ispiranje.
 
Ili dodaj u opcijama ako ima još jedno ispiranje.
 
Da li vam se desava da ove novije masine ne isperu veš kako treba? Imam noviju LG masinu i nekada moram i do 2x da odradim "Rinse & Spin" program jer vidim sapunicu u masini pri ispiranju? Kao da žestoko šteka na vodi kada se veš ispira...
Moras manje praska da sipas. nazalost ove A+++++ masine stede vodu, peru sa casom vode tacnije. Losa strana A++++++ masina. Ja sam moju podesio da uzima vise vode, nastelovao hidrostat-nivostat, gorenje masina. Ne preporucujem to dok je u garanciji, nece je uvaziti.
 
Uzmi klesta papagajke i odvi ga, u tvom slucaju na dole, nije nista strasno, samo zatvori dovod hladne vode na ventilu u kupatilu pre odvijanja.
Kupi drugi i teflon traku.
To uspeo, zahvaljujem.
Sad me zeza grejac na masini, masina je gorenje WS 53125, grejac od 1700w koji je crko, uspeo da ga izvadim, kupio novi i stavio al svaki put mi curka od ispod, dobro sam stegao, dal zna mozda neko neku caku da ta guma bolje legne od grejaca da dihtuje ?
 
To što vas nije briga za vodu ne znači da se voda ne stedi
Voda se zagađuje. Ne troši se, pa se ne može ni štedeti. Uvek je ima isto na planeti. Dođe iz reke u moju mašinu i vrati se nazad u reku, ista količina. Ako neka kapljica usput ispari, kiša će je vratiti nazad.

Kapitalizam obrađuje planktone. Vrši psihološke pripreme za privatizaciju vode (vazduha, sunčeve svetlosti...)
 
To uspeo, zahvaljujem.
Sad me zeza grejac na masini, masina je gorenje WS 53125, grejac od 1700w koji je crko, uspeo da ga izvadim, kupio novi i stavio al svaki put mi curka od ispod, dobro sam stegao, dal zna mozda neko neku caku da ta guma bolje legne od grejaca da dihtuje ?
Uz zamenu grejača se u 99% slučajeva preporučuje i nova guma.
A prilikom stavljanja gume, nije loše namazati je npr. sapunom da lepše i lakše legne na svoje mesto.
Ako ne legne savršeno, vrlo lako će da curka.
 
Pa uz svaki grejac za masinu se dobija nova guma, na njemu vec postavljena.
Ili nije lepo nalego grejac ili je slabo stegao grejac ili previse stegao i "ustinuo" gumu
 
Moras manje praska da sipas. nazalost ove A+++++ masine stede vodu, peru sa casom vode tacnije. Losa strana A++++++ masina. Ja sam moju podesio da uzima vise vode, nastelovao hidrostat-nivostat, gorenje masina. Ne preporucujem to dok je u garanciji, nece je uvaziti.

Zavisi od mašine. Imao sam Candy kupljenu 2009. godine. Ona je bila veliki štediša vode. Problem je bio pranje malo više zaprljane garderobe (blato i sl.) ili recimo pranje majica koje leti nosim čitav dan. Dešavalo se da majica posle pranja i dalje po malo smrdi na znoj. Sada kupih Haier. Čuje se pljuskanje veša i vode i vidi se da pere sa više vode. U Candiju se dešavalo da u bubnju nema vode u tečnom stanju jer je istu upio veš. Mada je imala opciju da pere sa više vode, a to nekada uključim, nekada zaboravim...
Nije to kao u onim prastarim mašinama gde je pola bubnja pod vodom, ali je opet više nego u prethodnoj. Naravno, osetno bolje i pere ova nova.
Sećam se kao klinac kod dede i babe bila neka Gorenje mašina koja kada radi zimi, ne treba ti grejanje. Naravno oni prali sve na 90 C.
 
Voda se zagađuje. Ne troši se, pa se ne može ni štedeti. Uvek je ima isto na planeti. Dođe iz reke u moju mašinu i vrati se nazad u reku, ista količina. Ako neka kapljica usput ispari, kiša će je vratiti nazad.
To što kod nas sada ima vode, ne znači da na nekom drugom mestu ta mašina treba da potroši vodu koja je nekome potrebna za piće. Priprema vode kao i obrada otpadne vode takođe troši (neobnovljive) resurse.
 
Ne možemo mi uštedeti koliko drugi mogu potrošiti, tj. ne možemo ovaj problem svesti sa odgovornosti sistema na odgovornost pojedinca tek tako.
Pre svega, Beograd kao najveći grad, potrošač i time i zagađivač nema postrojenje za preradu otpadnih voda.
Ogromne količine vode se troše neracionalno za zalivanje bašti, travnjaka.
Dobar deo kanalizacione i vodovodne mreže je u sivoj ili crnoj zoni.

Razumem šta hoćeš reći, ali dok sistem (država) ne odluči da sprovede nešto u delo, moja i tvoja ušteda od par litara vode, par kWh struje i sl. ne znači ništa u odnosu na one koji neracionalno troše resurse. Jer, moja i tvoja ušteda podrazumevaju i veće troškove i veća odricanja i veće obaveze, a princip da onaj ko zagađuje ili arči resurse treba progresivno više i da plaća, kod nas se ne poštuje.
 
trebao grejac jos jace da se dotegne, zasad sve drzi kako treba
 
Zavisi od mašine. Imao sam Candy kupljenu 2009. godine. Ona je bila veliki štediša vode. Problem je bio pranje malo više zaprljane garderobe (blato i sl.) ili recimo pranje majica koje leti nosim čitav dan. Dešavalo se da majica posle pranja i dalje po malo smrdi na znoj. Sada kupih Haier. Čuje se pljuskanje veša i vode i vidi se da pere sa više vode. U Candiju se dešavalo da u bubnju nema vode u tečnom stanju jer je istu upio veš. Mada je imala opciju da pere sa više vode, a to nekada uključim, nekada zaboravim...
Nije to kao u onim prastarim mašinama gde je pola bubnja pod vodom, ali je opet više nego u prethodnoj. Naravno, osetno bolje i pere ova nova.
Sećam se kao klinac kod dede i babe bila neka Gorenje mašina koja kada radi zimi, ne treba ti grejanje. Naravno oni prali sve na 90 C.
Tad je Candy jos uvek bio dobar brend,a sad katastrofa.Danas je to retko videti da masina uzima dosta vode kada ispira.
 
Ova nije povlačila dovoljno vode na pranju. Što se tiče ispiranja, tu nisam imao zamerke.
To je recimo prva stvar koju sam primetio kod nove Haier mašine. Sama mašina se ne čuje u principu izuzev kada prima ili izbaciju vodu. Pumpa je mogla biti tiša. Ali se čuju potpuno novi zvuci pljuskanja veša na pranju jer ipak veš pliva po malo u vodi, što na staroj Candy nije bio slučaj.
 
Otišla mi veš mašina u večna lovišta (bosch clasixx6, crkla elektronika) nakon 11-12 godina intezivnog korišćenja. Moram rešavati što pre novu.
Za zamenu bih gledao bosch serie6, lg, samsung, electrolux. To sam našao da ima 5 godina garancije. Ima li neki model od ponuđenih brendova da se izdvaja ili mogu bilo koji? Budžet, aj da kažemo 70-75 hiljada, ne bih preko ako ne mora. Sušilica mi je electrolux od 7kg tako da mi ne treba velika mašina za pranje (slim modeli stop).
Možda bih uz gigatron kod mogao i onaj osnovni miele za 90k ali koliko čitam on ima plastični kazan ali to opet ne mora da znači da je mašina lošija od onih sa inox kazanom ako je elektronika/ostatak sklopova dobrog kvaliteta.
 
Pustio kandi prvi put da suši, program sušenje na visokoj temperaturi. Veš potpuno suv izašao, ali poprilično izgužvan. Žena nije baš hepi 😂

Probaćemo i neki drugi program...
 
Nazad
Vrh Dno