Šta je novo?

USB Stick FAT32 vs NTFS

Pablo

Slavan
Učlanjen(a)
20.12.2006
Poruke
6,633
Poena
499
2010-07-30125506.jpg


Imam ovaj gore navedeni flash i treba da ga formiram u NTFS nek mogu na njega da prebacim file od 13 GB. E sad ja na njemu koristim portable apps tj Firefox Portable i OpenOffice Portable pa ako ga prebacim u NTFS da li ce ga ove aplikacije vishe da mu stete poshto konstatno upisuju i iscituju podatke sa njega ??

Koliko sam skontao brzina za read/write bi trebalo da bude slicna. Samo se bojim nek mu puno neskratim zivotni vek kad ga formiram u NTFS i nastavim koristiti portable apps...
 
Pa ja imam Transcend 8GB (TS8GJFT5T) vec nekih 2 godine,i NIKADA ga nisam safe removovao, plus toga od prvog dana mi je u NTFS-u ali da budem iskren ne koristim ga bas svaki dan ali svakako mislim da ne treba da plasish da ce otkazati.
Jos ako imas garanciju onda ne treba nista da te brine.
 
Ja sam moj prastari take ms od 8gb dva puta ubio i oba puta su mi u WW-u dali novi u zamenu,sad me malo i sramota :)
Uglavnom crkavaju kad ih zviznes o pod ili cupas u toku prebacivanja ili formatiranja(barem je tako bilo kod mene)
Sto se NTFS formata tice neuporedivo je zbog filmova i iso fajlova!
 
radni vek flesha je ogranicen brojem upisa, ne vidim kakve veze ima da li se ista celija prepisuje pod NTFS-om ili pod FAT-om. Ako ti portabl programi non stop nesto upisuju na fles mislim da ni broj tih upisa ne zavisi od fajl sistema nego od tih programa. Jedina stvar koja vidim da moze da se desi je da izgubis malo prostora ako ti je blok veci pod NTFS-om nego pod FAT-om a upisujes gomilu malih fajlova koji su manji od jednog bloka (koliko se secam ne moze vise fajlova na jedan blok)

Transcend v600 32 vise od godinu dana formatiran u NTFS i nista mu ne fali.
 
Safe remove treba koristiti. Prosto da se skine napajanje sa usb porta, da se ne vadi `na zivo`. Da nema potrebe,
proizvodjaci Operativnih sistema bi izbacili.
 
Ja u zivotu na fleski nisam upotrebio safe remove, i ne vidim neku poentu toga sem ako se koristi ext. hard. A inace 50% fleski mi je u NTFS-u i nista im nije, od kojih i jedan PQI od 1gb solidno star, i nikad nije pravio problem...
 
Mislim da se safe remove koristi da ne dodje do gubitka podataka.
 
Kakvi opasni momci! Niko ne koristi "bezbedno uklanjanje"! :)
(Ni ja ga ne koristim, ali pazim da prestane svaki prenos podataka, pa tek onda cupam.)
 
Takodje, u zivotu nisam koristio safe remove, a evo flesevi sljakaju vec par godina bez problema. Naravno, sto kaze Serveto, pogledam da fles nije aktivan, i onda ga cupam.
 
Safely remove ne prekida napon na USB portu, prekida se samo prenos fajlova/zatvaraju se prozori. Treba ga koristiti posle nekog upisivanja, mada i ne mora.

Davne 2007. sam imao neki od no name USB flash-eva, iz nekog razloga sam ga formatirao u NTFS i tako ga duže vreme vozao. Nije crkao u smislu da je prestao da radi već je počeo da "korumpira" podatke koji se prebace na njega... dat na reklamaciju i dobijen novi.

Verujem da ima veze u koji fajl-sistem je formatiran drajv, i da bi trebalo da bude u exFAT, jer on "prima" fajlove svih veličina, a nema neželjenog efekta preteranog upisivanja, mada je mana kompatibilnost, jer ga čitaju samo Vista i 7, a za XP postoji "peč" (koliko sam ja upoznat linux ga uopšte ne čita, mada se od mog zadnjeg informisanja nešto promenilo).
 
Ja takođe imam većinu mojih fleški u NTFS sistemu, pogotovo ove najveće od 16 i 32 GB. Pošto često imam fajlove koji su veći od 4 GB, to je i logično.
 
Safely remove ne prekida napon na USB portu, prekida se samo prenos fajlova/zatvaraju se prozori. Treba ga koristiti posle nekog upisivanja, mada i ne mora.
Ne. Odjavom USB uredjaja baš se prekida struja. To je izjava data u BBC emisiji Click (nekada se zvala ClickOnLine) koja se bavi(la, ne vidim je više na TV) uobičajenim IT pitanjima, uglavnom iz ugla korisnika-laika i koristila je jednostavan jezik. Izjavu je dao ne voditelj emisije, nego gost koji je predstavljen kao ekspert za USB uredjaje (parafraziram, ne sećam se preciznog oslovljavanja) u razgovoru baš o USB uredjaima, pa i o USB fleš memorijama.

Inače, probajte da odjavite USB fleš dok je u toku neki transfer fajlova, da vidite da li dolazi do uspešnog odjavljivanja.
 
Ne. Odjavom USB uredjaja baš se prekida struja. To je izjava data u BBC emisiji Click (nekada se zvala ClickOnLine) koja se bavi(la, ne vidim je više na TV) uobičajenim IT pitanjima, uglavnom iz ugla korisnika-laika i koristila je jednostavan jezik. Izjavu je dao ne voditelj emisije, nego gost koji je predstavljen kao ekspert za USB uredjaje (parafraziram, ne sećam se preciznog oslovljavanja) u razgovoru baš o USB uredjaima, pa i o USB fleš memorijama.

Inače, probajte da odjavite USB fleš dok je u toku neki transfer fajlova, da vidite da li dolazi do uspešnog odjavljivanja.

Ajde ti meni onda objasni zasto moj fles i dalje svetli posle odradjenog safely remove hardware?
 
I ja ima jedan stari koji isto svetli posle odjave, a imao sam dva koji nisu. Verovatno postoji neka baš slaba struja, nedovoljna za rad uredjaj, ali dovoljna da ga sistem registruje kao fizički priključenog, jer, bar korisnici Windows OS, znaju da posle uspešne odjave, u systray i dalje stoji ikona sve dok se USB fizički ne izvuče.
 
U device manager odes na flash, properties, policies i tu imas opciju dal sa safe remove ili bez njega da cupas flesku.
 
Pa ja kolko znam USB port i jedna od njegovih prednosti je da možeš na živo da čupaš i ubadaš isti.Toliko o tome nikad nisam ni pomislio da koristim tu opciju kapiram da je tu čisto tu bzv što se mene tiče.
USB devices are hot-swappable, meaning you can plug them into the bus and unplug them any time.
http://computer.howstuffworks.com/usb4.htm
 
exFAT , batalite ntfs. ...dejndžerous .
 
exFAT me je iznervirao par puta jer nemaju svi instaliran Win XP patch za exFAT i onda mi negde XP ne vidi flesku i nista nisam napravio...Drzim flash od 16Gb u NTFS pa nek crkne kad hoce.
 
Pa ja kolko znam USB port i jedna od njegovih prednosti je da možeš na živo da čupaš i ubadaš isti.Toliko o tome nikad nisam ni pomislio da koristim tu opciju kapiram da je tu čisto tu bzv što se mene tiče.
USB devices are hot-swappable, meaning you can plug them into the bus and unplug them any time.
http://computer.howstuffworks.com/usb4.htm
Samo radi razjašnjenja, hot-swap termin znači da je nešto moguće dinamički povezivati komponente bez isključivanja uredjaja na koji se nešto povezuje (ili odkačinje sa istog), tako da to "na živo" znači da je sistem "živ" i ne odnosi se na uredjaj koji se priključuje, što uopšte ne negira potrebu za operacijom odjavljivanja.

Na kraju krajeva, vaše su komponente, tretirajte ih kako hoćete.
 
Poslednja izmena:
Wear rate se sigurno povecava, ja sam milion flasheva stavljao u ntfs zbog potreba instalacije, i svi su pre ili kasnije poceli da prijavljuju neke greske. Nekada usb testing suite uspe da odradi nesto pa onda radi pod fat32 ali zeznut sektor ne moze da se popravi pa su cesti corrupted fajlovi. Sada koristim eksterni hdd za instal a usb za ostalo.
 
Što se USB-a kao interfejsa tiče i hardvera koji ga omogućava, apsolutno je bezbedno "čupati uređaje na živo" jer neće ništa hardverski crći. Jeste li se ikada zapitali zašto su srednja dva kontakta na USB priključu kraća od dva na krajevima? Prilikom "čupanja" prvo će izgubiti kontakt srednja dva kontakta koja služe za prenos podataka, a kranji kontakti preko kojih kontroler dobija napajanje će i dalje biti povezani. Ovo daje kontroleru par milisekundi da uradi šta je potrebno za bezbedno isključivanje FIZIČKOG LINKA. Ono što je iza kontrolera će pretrpeti posledice. Dakle, glavna namena safely remove-a je da obezbedi da se keš prilikom upisa na fles ispraznio i da je upis u fajl sistem finalizovan kako ne bi došlo do gubitka podataka. Ako ste sigurni da je keš prazan i da neki fajl koji se nalazi na flesu nije otvoren za upis, slobodno čupajte.
 
Hvala vam na toliko opsirnih odgovora. Formirao sam flash u NTFS pa shta bude... Mozda ga posle kad prebacim taj veliki file vratim u FAT32 poshto je ovo prvi put posle skoro godinu i po dana od kako sam kupio flash da imam potrebu da na njega prebacim file veci od 4GB.

A shto se tiche cupanja flasha bez safely remove sam WinXP kaze da je OK ako je namesteno na "Optimize for quick removal" odnosno ako je flash formiran u FAT32. Kad se prebaci na "Optimize for performance" samo tad se dobije opcija nak se flash formira u NTFS i kao trebalo bi koristiti safely remove... Neznam ni sam ali meni neprave problem ona dva klika i dve sekunde za safely remove...

usb.jpg
 
Ko me I terao da prebacujem flash u NTFS... Bila mi je pokrenuta Firefox portable kad je pao napon na mrezi toliko da se pc smrzne pa da ga moram resetirati I kad se upalio I pokusam da udjem na flash dobijem poruku: disc is not accesible.
Kad pogledan na properties file system je RAW.
Sa kojim programom mogu da izvucem svoje podatke nazad?

PS: Kad mi je flash bio u FAT32 nebrojno puta mi se desilo da nestane struje / padne napon a sa flashom je uvek sve bilo u redu...
 
Cekaj, po vasoj prici, ntfs formatiranje steti usb sticku ? Kako to ?
 
Šteti tako što organizacija fajlova i foldera u NTFS-u koristi dosta složenije strukture podataka i ima mnogo više režijskog posla čak i pri najprostijoj izmeni fajla, što povlači više habanja samog fleša i skraćuje mu radni vek. FAT32 je prost fajl sistem, kao što mu ime kaže na početku particije ima tabela u kojoj piše koji su blokovi popunjeni a koji ne, dok NTFS ni izbliza nije tako prost.
Jednostavno, NTFS je namenjen klasičnim hard diskovima gde količina upisa po istom bloku diska ni približno nije problem kao na flešu.
 
Poslednja izmena:
Pokušaj sa Zero Assumption Recovery.

Uspeo sam sa programom Recovery my files da vratim sve podatke. Jedino nije uspelo da vrati neke podatke iz firefoxportable foldera poshto su osteceni ali to mi nije problem...

Vratio sam flash u FAT32 i sad nema problema ali mi prilikom svakog paljenja / restarta racunara radi CHKDSK flasha...
 
Skoro sam radio testrianje svog Kingstona 16GB i dosao do zakljucka da exFAT (FAT64) nekako najbolje prijanja, i sto se brzine a i drugih stvari. Jedni problem sa exFAT-om sto nije podrzan od dobrog dela uredjaja jos tipa media playeri i sl, ali za razliku od FAT32 i NTFS-a ima mnogo manja ogranicenja, sto znaci da sa exFAT-om normalno mozete snimiti fajl veci od 4GB.
 
Vudu ti si bas ovo lepo objasnio. Svaka cast
 
Nazad
Vrh Dno