Šta je novo?

UPS Srbija počeo naplatu PDV-a na ekspres pošiljke vrednosti ispod 50 evra

Kao što sam napisao - UPS radi po zakonu, koliko god to nama ne odgovaralo. Napisao sam i gde se mogu naći detaljnije informacije - Carinski zakon i Zakon o PDV-u. Fiskalni račun se ne izdaje.
Zasto onda ne izda racun za placanje PDV-a? Zakon koji to govori, a kaze da u slucaju nekomercijalnih posiljki do 50 Eur, carina se ne placa, a PDV se placa. Jos jednom ako procitas videces da PDV pripada drzavi, a ne kuriru. Carinski proces koji obuhvata i prvi pregled i oslobadjanje robe od carinjenja, u njemu dolazi do zaduzenja, a zaduzenje ne moze da pravi kurirska sluzba. No vidi, meni to nije ni bitno, ja sam prebacio sve na DHL, ovaj drugar ima problem sto posiljalac od kog on uzima cesto robu nece da menja kurira i sad hoce to da istera na cistac, ako je legalno onda ce morati da izdaju racun i da se to placa a ne da se skuplja u kesu. Kazem ako on meni prosledi odgovor inspekcije zamolicu ga da mi dozvoli da ga okacim ovde i onda je to to. Ovako ispade UPS najpamentiji, a ostali rade sebi o glavi praveci poresko-carinski prekrsaj. Ne bih rekao, ipak je ovo Srbija gde svi gledaju da ako mogu plivaju u mutnom barem malo, naravno ima i izuzetaka. Deluje mi kao da radite tamo.
 
Poslednja izmena:
A da nije možda pošiljka išla zbirno na carinu i UPS platio PDV na gomilu pošiljki?
 
A da nije možda pošiljka išla zbirno na carinu i UPS platio PDV na gomilu pošiljki?
Da ne duzimo dalje. Ja sam zavrsio sa njima. Nema naplate PDV-a u kesu sta god da je. Uprava carina zaduzuje primaoca, a ne kurira. Zamisli zaduze njih, a recimo 10tak ljudi ne preuzme paket iz nekog razloga, to je pucanje za UPS od 100 Eur koje su oni po tebi platili unapred. Ne verujem da bi to bilo ko radio. Zato i platis i onda carina oslobodi tvoju posiljku.
 
Evo update, nije mi se javio drugar jos, ali pretpostavljam da su bili poseceni od strane inspekcije. Danas mi je stigao jedan paket iz Spanije preko njih, nisam mogao da biram carrier-a i zamislite nisu mi trazili 1000 i nesto dinara kao PDV :) Ali im je dobra fora bila, pazi dnevno 50-100 isporuka x 1000 rsd u kesu bez traga extra kintica.
 
Meni sada stigao paket iz IT, preko Fedexa. Platio Fedexu (kuriru) 1106,90 RSD. dobio i račun, opis: PDV 20% na deklarisanu vrednost pošiljke (pos. male vrednosti do 50 EUR).
Deklarisana vrednost EUR 47,07, poreska osnovica pri uvozu RSD 5.534,52.
 
Meni sada stigao paket iz IT, preko Fedexa. Platio Fedexu (kuriru) 1106,90 RSD. dobio i račun, opis: PDV 20% na deklarisanu vrednost pošiljke (pos. male vrednosti do 50 EUR).
Deklarisana vrednost EUR 47,07, poreska osnovica pri uvozu RSD 5.534,52.
I ja sam dobio od Fedex-a i isto su uradili. Verovatno ih jos niko nije prijavio :) Racun bez pecata, bez broj zaduzenja carine primaoca za taj PDV i tako dalje, mislim ista fora kao UPS. A i njima ce neko da sedne na kicmu. I video si onaj deo saglasno cl carinskog zakona pa im ostalo prazno :)
 
Koliko UPS sme da drzi paket i ne salje dokumentaciju, obelezava paket kao dostavljen (ovo je posebno kriminalno) iako ne da nije dostavljen nego ni dokumenta nisu poslali? Kome se zaliti?
 
Da ne duzimo dalje. Ja sam zavrsio sa njima. Nema naplate PDV-a u kesu sta god da je. Uprava carina zaduzuje primaoca, a ne kurira. Zamisli zaduze njih, a recimo 10tak ljudi ne preuzme paket iz nekog razloga, to je pucanje za UPS od 100 Eur koje su oni po tebi platili unapred. Ne verujem da bi to bilo ko radio. Zato i platis i onda carina oslobodi tvoju posiljku.

A kome plaćaš PDV kad je obična ino pošiljka ispod 50e, pa ti je donese poštar (ergo kurir) koji i dalje nema (direktne) veze sa carinom, ne daje ti fiskalni račun i naplaćuje ti u kešu taj isti PDV? :)
 
Pozdrav,

Meni je stigao paket preko njih, na njihovoj dokumentaicji koju sam dobio, pishe vrednost paketa $54.11.
Nisam siguran da je posiljalac naveo vredenost paketa prilikom slanja, na kutiji ne pishe nista..

Trazili su da se plati 1192.60 din za PDV. Nisam ja preuzimao paket vec mama i ona je platila to na ruke bez pitanja. Ovo je bilo krajem Decembra prosle god.

Kakva je sad onda situacija, ovo je skroz po zakonu za paket vrednosti $54.11 ili ne? Precesljao sam temu i vidim da neku kazu da jeste a neki kazu da nije ;)

Hvala,
Kristijan
 
Koliko kosta spedicija preko UPS za pakete ranga 200+ evra?
Za Fedex znam da je 4.800 din.
 
Nazad
Vrh Dno