UPS Srbija počeo naplatu PDV-a na ekspres pošiljke vrednosti ispod 50 evra

halkidiki2015

Flash Drive
Učlanjen(a)
02.07.2015
Poena
3
Od prošle nedelje. DHL za sada i dalje po starom, bez naplate PDV-a na pošiljke vrednosti do 50 evra bez poštarine.

DariusIII

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
08.12.2006
Poena
48
Meni je prošle nedelje stigao paket preko UPS-a i ništa mi nije naplaćeno.

Darkko

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
26.06.2006
Poena
38
Tačno, prezupčio sam nešto :D. Špedicija je kad se i carini.

halkidiki2015

Flash Drive
Učlanjen(a)
02.07.2015
Poena
3
Ta naplata bi trebalo da je do carine a ne do UPS-a tj. Express Courier koji je zastupnik UPS za Srbiju?
Naplata PDV-a je zakonska obaveza za sve pošiljke, kao što (bi trebalo da) svi ovde znamo. Do sada su pošiljke ispod 50 evra prolazile mimo zakona, odnosno DHL i UPS Srbija nisu naplaćivali PDV na ekspres pošiljke do te vrednosti bez poštarine, što je omogućilo da se relativno povoljno nabavljaju artikli sa sajtova koji koriste DHL ili UPS za transport - ovde su najpoznatiji i najkorišćeniji iHerb i Sports Direct (dok je bio normalniji). Nažalost, izgleda tome polako dolazi kraj. Kao što sam napisao - DHL i dalje radi po starom, ali videćemo da li će potrajati (a i primetno je skuplji od UPS-a u poslednje vreme, možda baš zbog ovoga).

DariusIII

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
08.12.2006
Poena
48
Meni je prošle nedelje stigao paket preko UPS-a i ništa mi nije naplaćeno.
Da se ispravim. Meni nije naplaćeno ništa dodatno, ali su svi troškovi bili unapred plaćeni, tako da je greška s moje strane. Ako i jeste nešto naplaćeno, naplaćeno je Amazonu.

OA5599

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
22.08.2011
Poena
28
Naplata PDV-a je zakonska obaveza za sve pošiljke, kao što (bi trebalo da) svi ovde znamo. Do sada su pošiljke ispod 50 evra prolazile mimo zakona, odnosno DHL i UPS Srbija nisu naplaćivali PDV na ekspres pošiljke do te vrednosti bez poštarine, što je omogućilo da se relativno povoljno nabavljaju artikli sa sajtova koji koriste DHL ili UPS za transport - ovde su najpoznatiji i najkorišćeniji iHerb i Sports Direct (dok je bio normalniji). Nažalost, izgleda tome polako dolazi kraj. Kao što sam napisao - DHL i dalje radi po starom, ali videćemo da li će potrajati (a i primetno je skuplji od UPS-a u poslednje vreme, možda baš zbog ovoga).

Ok, ali UPS je tu samo posrednik između tebe i carine, na carini je to da li će da naplati porez i carinu ili ne.
To što kod jednih prolazi a kod drugih ne je do carine.

halkidiki2015

Flash Drive
Učlanjen(a)
02.07.2015
Poena
3
Nije baš tako, kao što rekoh - PDV mora da se naplati, po zakonu, morao je i do sada. To kako je do sada prolazilo bez PDV-a je posebno pitanje... Ako je ovako kako kažeš (samo do carine) zašto danas DHL i dalje radi po starom, a UPS ne, odnosno zašto carina ima različit tretman?

OA5599

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
22.08.2011
Poena
28
To je pitanje za carinike.
Na primer meni je stigao paket sa Amazona preko UPS-a skoro i UPS je bio špediter.

Nakon završenog carinjenja dobio sam JCI i rešenje za uplatu carinskog duga.
U tom rešenju ima i formula koliko su pdv i carina i kako su došli do iznosa.
Po tom rešenju je UPS izvršio uplatu (jer Amazon u startu uračunava trošak carinjenja kada naplaćuje) i roba je bila isporučena.

Tako da ako treba nešto da se plati carini a nije plaćeno UPS-u za takve troškove, UPS će to da prosledi tebi - ne može UPS tek tako da naplati PDV :)

desp

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
24.12.2002
Poena
63
Prošle nedelje sam platio pdv prilikom preuzimanja pošaljke od UPS. Vrednost pošiljke je bila oko 34usd.

halkidiki2015

Flash Drive
Učlanjen(a)
02.07.2015
Poena
3
Ja sam i pokrenuo ovu temu zato što je došlo do promene faktičkog stanja koje je postojalo godinama, na našu štetu (20% poskupljenja za ono što se naručuje, a košta ispod 50 evra). Ponavljam, UPS i DHL su i do sada morali da naplaćuju od nas PDV na sve pošiljke i to nema nikakve veze sa špedicijom (koga zanima - google: Carinski zakon i Zakon o PDV-u).

Vrh Dno