Šta je novo?

Ubuntu vs. ostale distribucije

morbius

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
08.03.2003
Poruke
6,404
Poena
985
Ovo je kutak za diskusiju o ovoj verziji jedne od najpopularnijih distribucija.

Ubuntu je de facto najpopularnija distribucija sa više korisnika nego svi ostali distroi zajedno. U ovom trenutku to je sinonim za desktop Linux.

google_trends3.png


Takođe, Google Trends pokazuje i da opada učestalost reči Linux kako raste upotreba reči Ubuntu u pretragama.

google_trends4.png


Iz grafika se vidi i da je još puno ostalo da se sustignu Mac i Windows, ali ide se prema tome.
 
Evo, bacio sam i jednu frišku proveru.

viz


Vrteo sam imena poznatih Linux distroa i svi su daleko iza. Drugi najpopularniji po Googlu ispada Mint, zasnovan na Ubuntuu. Ali "mint" može da označava i druge stvari osim distroa, tako da to treba uzeti sa debelom rezervom.
 
Poslednja izmena:
Ubuntu je de facto najpopularnija distribucija sa više korisnika nego svi ostali distroi zajedno. U ovom trenutku to je sinonim za desktop Linux.

Jako lepo od tebe što si rekao najpopularniji a ne najkvalitetniji (neki ljudi misle da je to isto). Ubuntu jeste svakako najkorišćeniji Linux i želim mu sve najbolje :)
 
Jako lepo od tebe što si rekao najpopularniji a ne najkvalitetniji (neki ljudi misle da je to isto). Ubuntu jeste svakako najkorišćeniji Linux i želim mu sve najbolje :)

Iskreno, meni Ubuntu isto nikad nije bio jasan. Pa već postoji Debian, i nema smeđu temu za desktop ;). No dobro, stavim ga kad izađe pa da vidimo ...
 
Poslednja izmena:
Split iz Ubuntu 10.04LTS teme.
 
Skinuo AMD64, provjerio md5sum, stavio na CD ... već mi 10 minuta stoji na prvom ekranu (odabir jezika) i ne miče se ...

Edit:
Ok, maknuo se dalje ... sad treba otkriti kako napraviti LVM, ili se to ne može u Miki Maus instalaciji?
 
Poslednja izmena:
Iskreno, meni Ubuntu isto nikad nije bio jasan. Pa već postoji Debian, i nema smeđu temu za desktop ;). No dobro, stavim ga kad izađe pa da vidimo ...


Debian je super distro, ali mnogo brate konzervativan. Ubuntu je samo malo doterani Debian, sa više novijeg softvera.

I nema više braon teme, sada je tu bezočni Mac OS rip-off. Ali dobro, od Linux korisnika se ionalo očekuje da žestoko moduju okruženje prema svom ukusu.
 
Debian je super distro, ali mnogo brate konzervativan. Ubuntu je samo malo doterani Debian, sa više novijeg softvera.

I nema više braon teme, sada je tu bezočni Mac OS rip-off. Ali dobro, od Linux korisnika se ionalo očekuje da žestoko moduju okruženje prema svom ukusu.

Konzervativan ako si u stable repoima, ako ukljucis unstable i prebacis se na sid to je cutting-edge distro. Nisam siguran ali mislim da se i sam ubuntu pravi tako sto se u jednom trenutku prevuce debian sid, zaledi i onda lagano radi na njemu.

Stable debian je nekako zamisljen kao serverski distro, slicno RH-u (Centosu); tu se paketi refreshuju tek posle intenzivnog i dugotrajnog testiranja( ili kad bas mora :) ).
 
Poslednja izmena:
Konzervativan ako si u stable repoima, ako ukljucis unstable i prebacis se na sid to je cutting-edge distro. Nisam siguran ali mislim da se i sam ubuntu pravi tako sto se u jednom trenutku prevuce debian sid, zaledi i onda lagano radi na njemu.

Tako se upravo i radi, svaki Ubuntu koji izađe je zasnovan na unstable "Sid" grani Debiana, jedino LTS verzije kao što je 10.04 koriste "Squeeze" testing granu.
 
A koja je po tebi najkvalitetnija? :)

Nijedna. Postoji solidan broj distribucija koji su rame uz rame i isticanje jedne kao "vrhovne" šteti Linuxu jednako koliko može biti koristi od toga. Vidiš, ljudi koji koriste Linux razmišljaju drugačije od većine Windows korisnika tj. njih ne mrzi da se prilagođavaju i da uče nove stvari. Na Linux se nikada neće desiti situacija da 99% korisnika operativnog sistema koristi jedan browser samo zato što ih mrzi da isprobaju neki drugi. Pored toga što širi Linux među narodom, Ubuntu takođe vezuje sve te nove korisnike za sebe a ne za Linux. Friški Ubuntu korisnik tek stigao sa Windowsa, pošto ovlada sistemom teško da će se odlučiti da proba nešto drugo kao što je običaj među linuksašima (ja na primer testiram desetak verzija raznih distroa na godišnjem nivou). E sad, zašto bi to bilo problem? Pa problem je što Ubuntu nije toliko kvalitetniji do ostalih da bi imao toliki broj korisnika. To dalje uvek dovodi do opuštanja (Mozilla Firefox je sjajan primer kako je došlo do stagniranja u razvoju usled nedostatka konkurencije, tek sada se bude jer se pojavio Hrom a i Opera je ubrzala razvoj). Ubuntu je najveći pomak napravio na prelazu sa 5.xx na 6.xx verzije, sve posle toga su bila minimalna unapređenja. Za to vreme su i Fedora i OpenSuSE poprilično napredovali kao i Arch Linux. Svi oni su jednako kvalitetni kao Debian/Ubuntu/Mint i nema razloga da Ubuntu drži toliki procenat Linux korisnika pod svojom kapom.

Inače ja ne koristim nijedan od pomenutih distroa već Gentoo, koji nije za svakoga (redovno kompajliranje je nešto što većina ljudi ne želi da radi) ali pravilno podešen Gentoo je svetlosnim godinama daleko od bilo kod Ubuntua. Što se tiče budućnosti, mislim da će Chakra (Arch+KDE) da iskoči u prvi plan i zaseni Ubuntu.
 
Za to vreme su i Fedora i OpenSuSE poprilično napredovali kao i Arch Linux. Svi oni su jednako kvalitetni kao Debian/Ubuntu/Mint i nema razloga da Ubuntu drži toliki procenat Linux korisnika pod svojom kapom.

OK su i Fedora i drugi, sve je to prilično slično, razlikuju se u nekim sitnijim stvarima. Ubuntu toliku prednost nije ostvario toliko zahvaljujući nekoj tehničkoj superiornosti, već dobrom imidžu, dobro organizovanim repoima, bogatstvu dokumentacije i dobroj zajednici kojoj Canonical maksimalno izlazi u susret.

Inače ja ne koristim nijedan od pomenutih distroa već Gentoo, koji nije za svakoga (redovno kompajliranje je nešto što većina ljudi ne želi da radi) ali pravilno podešen Gentoo je svetlosnim godinama daleko od bilo kod Ubuntua.


Heh, Gentoo za mene nije distro koliko eksperiment u sadomazohizmu. :) Drago mi je da postoje i takve distribucije, ali realna korist od njih za prosečnog korisnika je mala, izuzev ukoliko baš želi da dobro izuči unutrašnjost Linux-a, u šta se obični korisnici uglavnom neće upuštati.

Što se tiče budućnosti, mislim da će Chakra (Arch+KDE) da iskoči u prvi plan i zaseni Ubuntu.

Koji si ti optimista. ;) S vremena na vreme se pojavi neki fin distro za koga kažu da će pomračiti Ubuntu, ali ni jedan od njih ne uspeva da održi odlične rezultate u kontinuitetu, bljesnu sa jednom verzijom i nekako se utope nakon toga.
 
PC Linux OS je po meni najbolji linux desktop trenutno
Steta zaista sto mu je buducnost neizvesna jer Textar ima problema sa zdravljem
Vidim dosta ljudi hvali i novu Mandrivu i Mint ali ih ja nisam probao jos uvek :)
 
PC Linux OS je po meni najbolji linux desktop trenutno
Steta zaista sto mu je buducnost neizvesna jer Textar ima problema sa zdravljem
Vidim dosta ljudi hvali i novu Mandrivu i Mint ali ih ja nisam probao jos uvek :)

Texstar vise nema probleme sa zdravljem uspesno je izlecen :banana:
 
Ja na poslu kako kad koristim Ubuntu. Probao sam Mandriva-u, Slackware 12.1 i Pc Linux. Za sada mi se najvise iskren da budem dopala Mandriva [pre dve godine ne znam koja je verzija bila], ali Ubuntu zajednica je ipak ako nista na nasim prostorima najpopularnija a zasto je to tako - marketing. Ispravite me ako gresim.
 
Ja godinama koristim Mandrake/Mandrivu, probao par puta druge distroe, sto na poslu, sto kuci i uvek sam se vracao nazad........
 
Po meni je jedina za sada opet za mene razlika sto je RPM po meni opet :D spor ali sve drugo radi isto. Da li je Ubuntu(koji koristim od 2006) ili Mandriva koju s vremena na vreme stavim ili Fedora isto mi je. Sve je to Linux samo malo drugaciji,ako koristis terminal i zanemaris ikonice i boje snalazis se isto na svakome. XP ima 100000 pakovanja svako ga je prilagodio sebi manje vise ali je i dalje krs :D. Bitno mi je da namese da uobicajene stvari rade za normalne korisnike OK i da mozda u nekoj buducnosti naprave igrice i time povuku mladju populaciju za sobom. Ipak je odlika Linuxa stabilnost,a to sa raznim kerefekama pada u vodu,i zato nisam bas pristalica Plimuta Kompiza i svih tih novotarija . . . . .
 
Apsolutno se slažem se što se tiče kerefeka :) ... pristalica sam filozofije "jednostavno, funkcionalno i brzo".
Igrice su najmanji problem, a stvar je vjerojatno u bazi korisnika ili politici pojedinih studija ... ili nečem trećem.
Tamo 2000' je Loki kvalitetno portovao hrpu igara na Linux (native Linux portovi), pa su propali. Bili su daaaleko ispred vremena, možda bi danas bolje prošli. Evo Cedega/Transgaming životari nekako s prerađenim Wine emulatorom što nije ni do koljena native portovima. S obzirom da su konzole bliže OpenGL-u nego DX-u, onda je i s te strane logično da nebi trebalo biti nekih problema s Lin portovima.
Držim da je Linux za "igraću industriju" jednako dobar kao i za enterprise, infrastruktura koju niko ne kontrolira, a svi mogu sudjelovati. Ili je možda upravo to problem?
 
Poslednja izmena:
Ipak je odlika Linuxa stabilnost,a to sa raznim kerefekama pada u vodu,i zato nisam bas pristalica Plimuta Kompiza i svih tih novotarija . . . . .

Ja recimo baš volim sve te kerefeke. Ne bi ih držao na nekoj mašini namenjenoj poslu naravno, ali na kućnom računaru za surf i igranje, što da ne. Čemu sva ta procesorska jezgra i gigabajti memorije ako ćemo da gledamo interfejse kakve smo imali pre deset godina? Slobodno nek šljašti malo, gomila ljudi se zainteresovala za Linux upravo gledajući takve stvari.
 
^ Like ;)
 
Samo da dodam...
Pa nije bas Ubuntu prvi samo zbog marketinga :)
Ono sto ga izdvaja od drugih je odlican package manager za koji je naravno zasluzan Debian
Synaptic i apt zaista sjajno funkcionisu, bez previse cimanja i vrlo su jednostavni za koriscenje
Sto se ne moze bas reci za Mandrake i OpenSUSE gde sve to na momente kroz Yast (jos uvek imaju 1 click skripte da pojednostave stvari :p) i urpmi deluje pomalo konfuzno
Tek da ne pominjem Fedoru i one uzase (ne zna se koji je bagovitiji i sporiji :p) od grafickih frontendova za yum (koji je btw sasvim dobra alatka :))
Prosto mi je neverovatno kako ne mogu da naprave nesto upotrebljivo vec godinama kao sto je to elegantno uradio PCLOS tako sto je u svoje cedo ubacio apt for rpm i Synaptic i sve to sljaka odlicno :smoke:
Pa onda famozno dodavanje multimedije i kodeka kod SUSE-a i Fedore pravi je pain in the ass - te skidaj ovo, te ubacuj ovaj repo, te skidaj rpmfusion rpm dok je kod Ubuntua dovoljno otici u add/remove kliknuti na odgovarajucu kucicu i skinuti sta hoces na dva klika misa :smoke:
To su te sitnice (i ne samo sitnice) koje zivot znace :eyebrows:
 
Samo da dodam...
Synaptic i apt zaista sjajno funkcionisu, bez previse cimanja i vrlo su jednostavni za koriscenje
.... i to je iz Debiana. Navodno je GUI instalacija bila kamen spoticanja kod Debiana no i to postoji još od Etch-a.

Sto se ne moze bas reci za Mandrake i OpenSUSE gde sve to na momente kroz Yast (jos uvek imaju 1 click skripte da pojednostave stvari :p) i urpmi deluje pomalo konfuzno
Tek da ne pominjem Fedoru i one uzase (ne zna se koji je bagovitiji i sporiji :p) od grafickih frontendova za yum (koji je btw sasvim dobra alatka :))
Suse-ov zypper je trenutno najbolji rpm packet manager, barem je moj dojam takav. Yast-a se generalno klonim.
 
Samo da dodam...
P
Sto se ne moze bas reci za Mandrake

Um, ne znam kada si zadnji put koristio Mandrivin rpmdrake, ali nesto jednostavnije od onoga ja nisam video.....

Usput, po instalaciji Mandrive odes na easyurpmi.zarb.org i dodas sve sto ti treba.......
 
Po meni je za obicne korisnike su nekako najbolja tri distra: PCLinuxOS, Ubuntu (Kubuntu) i nova Mandriva (stvarno je dobra nova Mandriva :) ), dok je za one naprednije mislim svejedno :D a dok oni koji vole stabilnost (izdvoje slobodno vreme za konfigurisanje i posle cepaju) uvek izaberu Debian, Slack i tako to :D
 
Mislim da je ipa i dalje samo po meni naj binije da kada se neko dohvati Linuxa shvati da je KONZOLA majka ,i da je Linux bez konzole naj obicniji OS. Zato onaj ko savlada konzolu,sedne za bilo koji racurar koji ima instaliran Linux i radi. To je ono sto sam hteo da kazem,sudeci po sebi od kada su poceli alati za ovo alati za ono pola komandi na konzoli sam zaboravio. E onda sam se jednog dana naterao da zaboravim SInaptik i da koristim konzolu i naravno ignorisem misa koristim tastaturu. I lapo mi je,nista ne koci. E sad Compiz mogu da pokazem drugome ali kod sebe na racunaru mu ne vidim svrhu,kocka je ok ali ako mi se kocka idem da igram Jumb :D ,ako mi je do snega sankacu se :D ...Mandriva 2010 Powerpak mmmm odlican 5. Suse 11.2 mi je jedini koji je podigao grafiku sam bez moje pomoci na Asus K50IN lap topu sa Nvidia 102M grafikom ....
I like Linux :D konzola rules
 
Tacno tako, ali za "napredne" korisnike. A Linux treba da cilja i ostale, kojima komp sluzi za net, gledanje filmove, slusanje muzike i sl. A takve korisnike uopste ne zanima konzola, vec da odmah sve radi (eventualno da instaliraju par driver-a, codec-a i player-a). Inace ce ostati na tih 1-2% trzista OS-a. Zato su tu Mint, Ubuntu, PCLOS i sl.
 
.... i to je iz Debiana. Navodno je GUI instalacija bila kamen spoticanja kod Debiana no i to postoji još od Etch-a.

Pa i rekoh da jeste, to svakako nije losa stvar :)
Doduse ne bi se slozio da je Ubuntu samo Debian za nasminaknom temom, ima jos dosta drugih sitnica kako spolja tako i ispod "haube" koji olaksavaju zivot obicnim korisnicima
Recimo na Ubuntu 9.04 mi je sve radilo na lapu otb cak i function keys, kod Debiana nije ovo poslednje plus rucno sam morao da namestam i repoe (koristio sam KDE cd za install posto mi Gnome bas ne lezi :D), nije radio ni wireless vec sam morao posebno da instaliram drajver i da ga osposobim itd itd
Za iskusnog linux korisnika mozda sitnice, ali za novjalije cimaza, jer se upravo zbog takvih stvari i vracaju na Windoze :)

Suse-ov zypper je trenutno najbolji rpm packet manager, barem je moj dojam takav. Yast-a se generalno klonim.

Mozda, nisam ga nesto preterano koristio u konzoli
Yum iz konzole je zaista odlican, ali frontendovi su mu bas ono....hmmmm, imam utisak da izuzev PCLOS-a RPM distroi kubure sa time
Inace, sto se mene tice najbolji package manager za linux je pacman iz Arch-a

Um, ne znam kada si zadnji put koristio Mandrivin rpmdrake, ali nesto jednostavnije od onoga ja nisam video.....
Usput, po instalaciji Mandrive odes na easyurpmi.zarb.org i dodas sve sto ti treba.......

Nisam vec neko vreme zadnji put sam probao Powerpack 2007, hvala za informacije
Svakako cu probati pa cu da vidim kako to sve sada funkcionise :)
 
Mislim da je ipa i dalje samo po meni naj binije da kada se neko dohvati Linuxa shvati da je KONZOLA majka ,i da je Linux bez konzole naj obicniji OS. Zato onaj ko savlada konzolu,sedne za bilo koji racurar koji ima instaliran Linux i radi. To je ono sto sam hteo da kazem,sudeci po sebi od kada su poceli alati za ovo alati za ono pola komandi na konzoli sam zaboravio. E onda sam se jednog dana naterao da zaboravim SInaptik i da koristim konzolu i naravno ignorisem misa koristim tastaturu. I lapo mi je,nista ne koci. E sad Compiz mogu da pokazem drugome ali kod sebe na racunaru mu ne vidim svrhu,kocka je ok ali ako mi se kocka idem da igram Jumb :D ,ako mi je do snega sankacu se :D ...Mandriva 2010 Powerpak mmmm odlican 5. Suse 11.2 mi je jedini koji je podigao grafiku sam bez moje pomoci na Asus K50IN lap topu sa Nvidia 102M grafikom ....
I like Linux :D konzola rules

da li je to onaj cuveni problem sa 6 malih prozorcica :D ja sam imao taj problem na mojoj G105m kartici (nekako mi je proradilo nakon kopiranja konfugaracionih x fajlova sa neta i raznih cackanja, ali su uvek ostajali neki problemi) sve dok sada nisam instalirao PCLinuxOS 2010 sa najnovijim nVidia drajverima i sve radi ohohohoh supeeer :banana: Jeste da je konzola zakon definitivno, ali >90% korisnika ne zeli da ima neki narocit odnos :) sa konzolom i to je cinjenica i zbog toga moj glas ide na PCLinuxOS kao nekako naj distro,mislim nekako je ostavila najbolji utisak na mene, ali to je subjektivna stvar (kao sto nekom vise odgovara Mozilla, nekom Chrome, nekom Opera, a neki IE (ovaj zadnji je tuzna ali istinita cinjenica) )
 
Nazad
Vrh Dno