Šta je novo?

Ubuntu 12.10 (Quantal Quetzal)

Ko sto je Microsoft uradio sa Win8? Ne slazem se, nakazno izgleda. 2D radi posao ako je tema classic.

Jel se i ljudima sa nV Ubuntu vuce? Ako imate ATI i lose radi, to je ATI drajvera...

Ne meni radi super cisto kazem da treba da postoji opcija za 2d UI... Moze da zadrzi providnost , ostali 3d efekti bi super izgledali ... krastavac ja sam uvek voleo minimalizam i ostre ivice zato me smara estetski ubuntov UI a inace mi se koncept unitija svidja :)
 
Na poslu imam ubuntu 12.04 i to updateovan. Instaliran je 11.04 pa update na 11.10 pa sad na 12.04. E sad mi se ne radi update na 12.10 jer sam cuo da nema vise podrsku za gnome 2. Jel ovo tačno? Radim u gnome 2 - classic jer me unity nervira kad se upali na 2 monitora. Razvuče mi onaj gore bar na oba monitra a to mi ne treba i samo mi smeta.

Ili cu morati da se saltam na gnome 3 koji je znao da puca i baguje strasno. Jos imam nv karticu.
Sistem mi je izdrzao par update-va i promenu masine i radi.

Uglavnom sve sto mi treba radi. Web (firefox, opera i chrome ) koristi se sve a firefox pogotovo jer nema global proxy settings a to mi olaksava posao za web config.
Libreoffice,...Tbird za mail, putty, a lepo radi i mt dude preko wine-a.

U zadnje vreme me malo nervira jer mi 12.04 izbacuje gomilu nekih bugova i kao traži report da se pošalje. Chistio sam ga li morace još ili če da padne gaženje ali mi se to ne radi zbog Tbirda.
Imam neko adv. setovanje u njemu uz neke pluginove.
 
Probaj Cinnamon da instaliras.
 
Vidim i ja da je u postu 5 resenje za to ali ne shvatam prvo kako se pravi taj "pkla" niti sta posle da radim sa njim.
I zaboravio sam da kazem da koristim chrome, i provalio sam da je fora za selektovanje svega troklik ali ko ce da klikce toliko!:type:
A isto je i u dashu i svugde na os-u, bas bzv...
Па имаш корак по корак.
Отвори терминал и куцај команду
gksu gedit /var/lib/polkit-1/localauthority/50-local.d/custom.rules.pkla

онда овај текст копираш у тај прозор:
[Software Center]
Identity=unix-group:admin
Action=org.debian.apt.*
ResultActive=yes

[Network Manager]
Identity=unix-group:admin
Action=org.freedesktop.NetworkManager.*
ResultActive=yes

[Proxy]
Identity=unix-group:admin
Action=com.ubuntu.systemservice.getproxy;com.ubuntu.systemservice.setproxy
ResultActive=yes

сачуваш, и то је то..

Чим нешто обележиш одмах је убачено у клипборд и спремно за копирање средњим кликом, зато се не обележава са једним кликом јер би стално преписивао клиборд и губио оно што си хтео да копираш. Наравно могао би Контрол-ц/в, али овако је лакше..
 
Kada kopiram taj tekst u prozor da li ga ubacim tako da potpuno zameni vec postojeci ili ga samo dodajem postojecem?
I kada treba da sacuvam da li je dovoljno samo klik na save ili treba save as pa da ga sacuvam u neki folder i u koji tacno jer mi izbaci nekoliko opcija, root i jos neke?
A na srednji klik se kod mene nista ne desava posle obelezavanja teksta.
 
Копирај овде да видимо шта има у фајлу.

За средњи клик; обележи неки текст, отвори нпр. gedit и пробај средњи клик у простор за куцање (на точкић). Мора да ради.
 
Kasno krastavac...Vec sam pastovao ovo tvoje i sacuvao tako da je sad to isto u prozoru. Ali mi i dalje trazi sifru za instaliranje, znaci ovo ne radi.
A srednji klik ipak radi vidim sad, ali ovo za sifru me izludjuje! Ako odustanem zbog necega od linuxa bice zbog toga.
 
Kasno krastavac...Vec sam pastovao ovo tvoje i sacuvao tako da je sad to isto u prozoru. Ali mi i dalje trazi sifru za instaliranje, znaci ovo ne radi.
A srednji klik ipak radi vidim sad, ali ovo za sifru me izludjuje! Ako odustanem zbog necega od linuxa bice zbog toga.

Terminal kucaj:
Kod:
sudo usermod -a -G sudo tvoj_username
sudo usermod -a -G admin tvoj_username
sudo usermod -a -G wheel tvoj_username

Kod:
gksu gedit /etc/sudoers

Dodaj ovo na kraju teksta i sacuvaj fajl:
Kod:
tvoj_username ALL=NOPASSWD: ALL

Restartuj komp.

Ako i dalje zeza onda nisi dobro odradio policykit iz posta #64 pa uradi opet:

Kod:
gksu gedit /var/lib/polkit-1/localauthority/50-local.d/disable-passwords.pkla

Snimi ovo:
Kod:
[Install package file]
Identity=unix-group:admin
Action=*
ResultActive=yes
 
Poslednja izmena:
Prihvati prvu komandu ali posle nje izbaci "group 'admin' does not exist".
Nema veze, hvala na trudu. Sta instaliram sad instaliram pa cu se jedno vreme igrati sa njim da mu dam sansu i ako me bude zezao ima da leti. Slaba je moja masina ipak za ovo, mozda sam trebao neku "lite" varijantu.
 
Evo i ja da se priključim :)
Nemam nikakva iskustva sa linux-om, par puta sam imao pokušaj da ga koristim i ostalo je na tome. Sad sam instalirao Ubuntu 12.10. U live modu mi je radilo ok ali ovako instaliran jako koči. Predpostavljam da je do nekih drivera. Kako da vidim šta me zeza? Za grafiku sam skinuo drivere sa ati sajta, još nisam probao dal radi jel ona instalacija traje večnost pa sam ga ostavio da radi jutros pre posla. Jel ima nešto tipa hardware manager kao u win-u da vidim jel su svi driveri instalirani kako treba?
 
uff, radi ti brze live nego instalirana? nesto tu nije OK, mozda hdd ima neki problem. instalacija drivera za grafiku ne bi smela predugo da traje, a i bez njih imas one open source koji su ugradjeni i rade ok...
 
Evo upravo ponovo pokrenuo live, i radi mnogo brze, to jest ne secka. Oni driveri od atija mi se nisu instalirali. Kako rucno da ih instaliram, posto je to neka vrsta samoinstalirajuce arhive.
 
Vrati se na neki stariji Ubuntu (preporuka 12.04), 12.10 em je nestabilan em ima taj nov X.org server koji nije podržan od strane tekućih ATI drajvera.
 
Ko hoce da koristi Linux i generalno da radi/igra se u OpenGL aplikacijama, bolje bi mu bilo da iskljucivo gleda nVidia kartice. ATI/AMD OpenGL drajver je oduvek bio a i bice saka jada.
 
Ja imam ogromnih problema i sa 12.04LTS i sa 12.10. Problem je driver za ATI HD 6770.... Svaki put posle instalacije drivera, samo crn ekran....
Ozbiljno sam poceo da razmisljam da menjam grafiku za neku Nvidia-u...
Tako da sto se mene tice, svako ko pomisli da instalira Linux, neka obavezno nabavi Nvidia-u :D
btw, izasao je novi catalyst 13.1 koji navodno podrzava 12.10 i xorg 7.7...
 
Poslednja izmena:
Ja imam ogromnih problema i sa 12.04LTS i sa 12.10. Problem je driver za ATI HD 6770.... Svaki put posle instalacije drivera, samo crn ekran....
Ozbiljno sam poceo da razmisljam da menjam grafiku za neku Nvidia-u...
Tako da sto se mene tice, svako ko pomisli da instalira Linux, neka obavezno nabavi Nvidia-u :D
btw, izasao je novi catalyst 13.1 koji navodno podrzava 12.10 i xorg 7.7...
tolko sam se cimao sa 12.10 da mozda mogu da ti pomognem za 12.10 iako sam totalni nub :D

1. uninstalliraj trenutne drajvere

Kod:
sudo sh /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh 
sudo apt-get remove --purge fglrx fglrx_* fglrx-amdcccle* fglrx-dev*

2. instaliraj ovo

Kod:
sudo apt-get install build-essential cdbs fakeroot dh-make debhelper debconf libstdc++6 dkms libqtgui4 wget execstack libelfg0 dh-modaliases
sudo apt-get install ia32-libs
ako imas 64bit i ovo:
Kod:
sudo apt-get install ia32-libs-multiarch i386 lib32gcc1 libc6-i386

3. skini te nove 13.1 drajvere sa sajta, extractuj ih i u properties promeni da .sh fajl bude executable, dvoklik run in terminal

4. e sad ce da ti kenja kako ne moze da instalira jer mu neki djavo fali, ja sam to resio instalirajuci

Kod:
sudo apt-get install linux-source
sudo apt-get install linux-headers-3.5.0-17-generic
posle ovoga bi trebala da krene instalacija, posle samo

Kod:
sudo aticonfig --initial -f
Kod:
sudo reboot

note: mozda je ovo totalna glupost sto sam napisao ali ja sam tako naterao 12.10 da radi


-------------

i ja imam toliko problema sa ati 6570 da sam batalio linux dok ne srede drajvere ili dok ne kupim nvidiju :)

u sustini problem je sto je 6570 u ovoj grupi https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver

sa open source drajverima imam artifakte po ekranu, a sa drajverima sa ati sajta radi ali su performanse pretuzne, secka dok se otvaraju prozori, secka video itd ...
 
Poslednja izmena:
Ja sam probao sada 12.04 LTS i radi, ;ak i kad instaliram Ati drivere. Jes da malo zeznuto namestiti na oba monitora, ali uspelo je. Sad jedina razlika da sam ovo instalirao preko wubi-a, ne znam jel to šta menja.
 
Hej poz ljudi instalirao sam Ubuntu 12.10 sad imam pitanje vezano za drajvere.
Da li treba da se instaliraju drajveri za graficku, AMD HD 6850? Koliko vidim funkcionise ok posle samo instalacije.
 
Hej poz ljudi instalirao sam Ubuntu 12.10 sad imam pitanje vezano za drajvere.
Da li treba da se instaliraju drajveri za graficku, AMD HD 6850? Koliko vidim funkcionise ok posle samo instalacije.

Po instalaciji su ti tu open-source drajveri, oni rade lepo, ali performanse sa njima u 3D igrama su dosta slabe. Ako se ne igraš ili teraš manje zahtevne igre, poslužiće lepo. Ako hoćeš da pičiš Team Fortress 2 ili HoN, treba ti AMD-ov vlasnički fglrx drajver. Najbolje ti je ili da sačekaš da on dođe u zvanični repo ili da dodaš neki repo koji ima poslednju verziju, pa ga instaliraš iz repoa.
 
Ok hvala, instalirao sam neke AMD-ove drajvere preko additional drivers-a. Dobio sam Catalyst i tako to...
jedino sto imam zamerku sa drajverima je da sporo scrolluje i cepka mi sliku malo kada brze skrolujem preko tockica.. Ali sta cu valjda ce da srede.
 
ubrzo ce to poceti da te nervira, kao i tearing kod gledanja filmova ili youtubeta, been there done that
 
Jasno, vratio sam se one Open Source drajvere i ne sece vise :)
Iskreno bas mi se svidja sistem, dusu je dao da ga instaliram recimo matorcima i ne brinem da cu na svakih mesec dana morati nov sistem da im instaliram jer ga prepune virusima.
 
Ja sam instalirao na 12.04, amd 13.1 drajvere. Sve radi super, ali posto sam preko HDMI ima mini bug, ne moze da zapamti overscan, ne umem da to resim XD
Razmisljah o 12.10 ali ovaj ce imati duzu podrsku i pase mu ovaj drajver.
 
Pa u fglrx drajveru postoji opcija tear free. A za filmove koristis smplayer sa renderingom gl-fast (for ATI cards) i sve super pa tada cak i ne moras da ukljucis tear free desktop u ATI kontrol centru.. Opensource Ati-AMD drajver je prilican krs: performanse dosta lose (za starije igre ipak dobre kako neko rece) ali potrosnja struje tj grejanje kartice znatno visi nego sa vlasnickim drajverom. To je narocito bitno onima koji zahtevaju miran rad racunara i kod laptopa jer baterija znatno krace traje ako kartica radi cesce na visem kloku.
Nije fglrx drajver tako los: lose je sto se podrska ATI-ja zavrsi relativno brzo pa je korisnik ako zeli da vozi novije kernele prinudjen da koristi opensource drajver. I ATI-AMD bi vec jednom mogao da ustupi linux zajednici kod svojih drajvera. Stanje ATI opensource drajvera bi se dramaticno poboljsalo u roku od mesec dana.
 
Tear free opcija ne pomaze u potpunosti, kao da imaju problem sa v. syncom.
 
Nazad
Vrh Dno