Šta je novo?

Ubuntu 12.10 (Quantal Quetzal)

Hvala Bozo na informacijama, a posebno na upucivanju na Mint maju; svidja mi se vise i ici cu na nju.
 
Okani se Minta, to nije operativni sistem za rad nego za zezanje.

Instaliraj Ubuntu 12.04.1, a onda otvori Ubuntu Software Center i nađi "GNOME Session Fallback". Instaliraj ga i izloguj se, pa ćeš na login ekranu imati "Gnome Classic" kao izbor. Izgleda i ponaša se skoro isto kao klasičan Gnome 2 iz starijih Ubuntua.
 
Meni to rekoše kada sam pomenuo Ubuntu, u odnosu na Fedoru, Mint... :)
 
Ne znam da li je problem sa Ubuntu 12.10 (imao sam taj disk pa sam ga instalirao) ali koji god program pokusavam da instaliram prijavljuje nesto tipa can not prefetch file. Inace net radi normalno. Apsolutno nista ne mogu da instaliram. Malo sam citao i primetio da instalacija na Linuxu nije tako jednostavna kao na Windowsu. Kakva je kriva ucenja, voleo bih da se ozbiljnije posvetim tome ali nemam bas vremena za bacanje. Da li ici na Win8? Ima li neko dobar link za neki video tutorial za Ubuntu, osnove itd? Ali ne mislim na stvari tipa sta se gde nalazi u interfejsu, vec stvari tipa instalacija, odrzavanje, itd? Mrzi me da citam tekstualna uputstva, a i nemam toliko vremena. Svidja mi se Ubuntu, ali me i uzasno nervira :D
 
У Software Center промени на флавни сервер. Мислим да је у томе проблем.
 
Ne znam da li je problem sa Ubuntu 12.10 (imao sam taj disk pa sam ga instalirao) ali koji god program pokusavam da instaliram prijavljuje nesto tipa can not prefetch file. Inace net radi normalno. Apsolutno nista ne mogu da instaliram. Malo sam citao i primetio da instalacija na Linuxu nije tako jednostavna kao na Windowsu. Kakva je kriva ucenja, voleo bih da se ozbiljnije posvetim tome ali nemam bas vremena za bacanje. Da li ici na Win8? Ima li neko dobar link za neki video tutorial za Ubuntu, osnove itd? Ali ne mislim na stvari tipa sta se gde nalazi u interfejsu, vec stvari tipa instalacija, odrzavanje, itd? Mrzi me da citam tekstualna uputstva, a i nemam toliko vremena. Svidja mi se Ubuntu, ali me i uzasno nervira :D
Bez muke nema nauke :) Ja sam ljetos krenuo u avanturu sa Linuxom, konkretno Ubuntuom. I do sad sam ga reinstalirao jedno 5 puta ali ne zato što ne valja nego što sam se upoznavao s njim, eksperimentisao. Sad sam utegao Ubuntu 12.04 i savršen je za svakodnevnu upotrebu. Brz i pouzdan. Ostavio sam win 7 kao dual boot ali gotovo da ga i ne koristim.
Ubuntu zajednica je velika i podrška za početnike, kakav sam i sam, je velika. O Windows 8 i ne razmišljam. Izbjegavam patnju :)
 
Bez muke nema nauke :) Ja sam ljetos krenuo u avanturu sa Linuxom, konkretno Ubuntuom. I do sad sam ga reinstalirao jedno 5 puta ali ne zato što ne valja nego što sam se upoznavao s njim, eksperimentisao. Sad sam utegao Ubuntu 12.04 i savršen je za svakodnevnu upotrebu. Brz i pouzdan. Ostavio sam win 7 kao dual boot ali gotovo da ga i ne koristim.
Ubuntu zajednica je velika i podrška za početnike, kakav sam i sam, je velika. O Windows 8 i ne razmišljam. Izbjegavam patnju :)
Tacno tako. Google i forumi su najbolji prijatelj ljudima u linux svetu i to ne samo pocetnicima. Cesto je dokumentacija nepotpuna, nesredjena, rastrkana na vise mesta, bugovi se ponavljaju ovde i onde, neki nisu ni dokumentovani kako treba, na mnogo mesta ljudi lupetaju gluposti pa ako i sam ne znas za*ebu i tebe ali..sve to spada u ucenje. Ko nije bar jednom pogresio i reinstalirao operativni sistem nije nista na operativnom sistemu ni radio pa ni naucio.
 
Sve je to lepo ali nema se zivaca i vremena za toliko obimno citanje...vama hvala u svakom slucaju :)
 
Kao sto ti je Boza_S6 rekao, promeni server sa "for serbia" na "main server" u software sources.
 
Ja sam razmišljao da stavim CentOS ili Scientific Linux, ali nisam siguran koliko su prilagođeni laptop računarima u pogledu potrošnje, power management-a i slično, jer su dalje na 2.6.x kernelu.
 
Poslednja izmena:
Meni to rekoše kada sam pomenuo Ubuntu, u odnosu na Fedoru, Mint... :)
Fedora nikad nije bila pouzdana Linux distribucija već Red Hatov test poligon za ispitivanje novih stvari koje bi, jednog dana kad se očiste od bagova, trebalo da uđu u RHEL. Slično važi i za ne-LTS izdanja Ubuntua.
 
Kakva je situacija na novom ubuntu-u i na centOs-u sto se power management-a tice, tipa gasenje hdd-ova posle odredjenog vremena itd...jel to sad radi na nekom od ovih sistema ili i dalje mrka kapa?
 
Za stabilnost koristite centOS. Meni je jedan od server-a na njemu. Ono je sramota kako stabilno radi naspram ubuntu-a.

Znači meni je ovih tridesetak servera pod Ubuntuom nestabilno. Čudno, nikako da primetim tu nestabilnost.
 
da uredu pobedio si

Čovek ti lepo odgovorio. Nemaju svi ovde vremena, želje, potrebe ili drugu motivaciju da "gube" vreme na nameštanje centosa i Sl-a za kućnu upotrebu. A moje davno zezanje sa virtualkama je pokazalo da stabilnost sistema zavisi od korisnika, makar u mom slučaju.
 
Treba da budu pametni i konvertuju sve na 2d kao sto i treba da bude, mislim da bi ubuntu poleteo posle toga. A verovatno bi i elegantnije izgledao :)
 
Ko sto je Microsoft uradio sa Win8? Ne slazem se, nakazno izgleda. 2D radi posao ako je tema classic.

Jel se i ljudima sa nV Ubuntu vuce? Ako imate ATI i lose radi, to je ATI drajvera...
 
Добро ради на нВ, али најбоље ради на Интел интегрушама..
 
Zanimljivo. Jesu li omogucili Optimus? Posto mi se cini da je kombinacija dobrog laptopa sa nekim i3/i5 i diskretnom nV grafikom prava stvar za Ubuntu masinu.
 
Diskretna grafika?????? ne siri okolo traceve? nece reci komsiji koliko si slab u pesu?
da ne bude zabune, vrlo dobro znam o kom pojmu je rec, pa zato i sprdam tu upotrebu u srpskom jeziku.....
 
Pa kad može da postoji diskretna matematika i diskretni signal, može i "diskretna grafika" ;).
 
Kad instaliram fglrx drajvere, puca Compiz. Ne mogu da ukapiram kako im se ovakve stvari provlače. Sreća pa slobodni drajveri nisu tolika bulja kao nekada, rade i sa njima igre, ali to nije to. Valjda će to srediti više.
 
Diskretna grafika?????? ne siri okolo traceve? nece reci komsiji koliko si slab u pesu?
da ne bude zabune, vrlo dobro znam o kom pojmu je rec, pa zato i sprdam tu upotrebu u srpskom jeziku.....

Nisam jezicki cistunac, nemoj mi zameriti. Bitno je da se razumemo.

Neka drugi brinu brigu oko uvodjenja srpskog jezika u kompjuterske vode. Mnogo je to komplikovano da bi se time bavio.

Uostalom moderni srpski jezik je mesavina turskih reci koje smo usvojili i prilagodili kao i engleskih reci koje smo takodje usvojili.
 
Kako da disejblujem trazenje sifre za instaliranje i deistaliranje programa (authentication)? Znaci samo za to, ne i za logovanje? Guglao sam nesto i nasao sam ovo: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1374715
Ali i dalje ne razumem tacan postupak. Znaci treba mi noobovsko uputstvo od prvog do zadnjeg klika, tek dva dana imam linux.
I jos jedna sitnica ako zna neko, kada u adressbar-u kliknem na praznu povrsinu znacilo bi mi da tekst koji je unutra automatski bude ceo selektovan kao u windowsu, a ne ovako da se nista ne desava pa moram prvo misem da hajlajtujem sve da bi ubacio nesto od pocetka. Postoji li neka caka za to?
 
Sa te stranice čini mi se da je post #5 rešenje za isključivanje šifre za apt-get, nisam to probao.

za Single click select u FF:
Open Firefox

type:
about:config
in the address bar and click Go (or press Enter/Return)

In the filter box type:
click
From the filtered list you need to work with:
browser.urlbar.clickSelectsAll
Right click on this entry and select "Toggle" from the drop down menu, to change the value to "true"

Close Firefox

Re-open Firefox and single left click in the address bar, you should find the entire url is selected
 
Vidim i ja da je u postu 5 resenje za to ali ne shvatam prvo kako se pravi taj "pkla" niti sta posle da radim sa njim.
I zaboravio sam da kazem da koristim chrome, i provalio sam da je fora za selektovanje svega troklik ali ko ce da klikce toliko!:type:
A isto je i u dashu i svugde na os-u, bas bzv...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno