Šta je novo?

Uber app

To je na prethodni komentar. Nije to cena lečenja nego se toliko mesečno plaća.
 
Hvala na informaciji.
Jel ima negde u privatnoj klinici da se lečiš za 2950 dinara mesečno?
Nema ne cemu, ali ne mozes porediti babe i zabe.
Jedno je cena lecenja drugo je zdravstveno osiguranje. Potpuno drugaciji koncept i ne mozes to porediti.

Iznos od 2950 dinara mozes porediti za privatnih zdravstvenim osiguranjem koje pruzju na primer delta,wiener kao sto su uruk i slatkisi vec naveli.


To je kao kad placas kasko osigranje 500 evra godisnje.
Desi ti se sudar i steta koja je 7000 evra koje osiguranje pokrije.
I ti onda dodjes i pitas , jel ima neki majstor koji ce to da sredi za 500 evra ?

Pa naravno da nema, nisi ti platio sredjivanje stete 500 evra , vec osiguranje, tako i 2950 nije cena lecenja vec zdravstveno osiguranje.
 
Poslednja izmena:
Ne moras. Ako hoces da ga koristis, platis ga. Ako neces da ga koristis, ne platis ga. Dok drzavno moras da placas ako hoces da radis, hteo d aga koristis ili ne. I dobro je da je zdravstveno osiguranje besplatno. Ono sto nije dobro je da ti za svoje pare ne mozes da biras gde ces da se lecis.
Da se to dozvoli u ovoj zemlji, otisao bi sav zdravstveni budzet dok kazes piksla na "kontrole" i razne zahvate koji nikada ne budu uradjeni, na pacijentima, koji samo potpisu, a bolnicu i ne vide.
Isto kao sto se desavalo za lekove, od kako je moglo u privatnim apotekama, pa odjednom mnogo vise sredstava se trazi.




Mislim da je suludo trositi reci na postajanje interneta i njegovu upotrebljivost do dolaska Telenora, narocito za period nakon 2003. kada smo dobili i mobilni internet. Btw, tehnologija je napredovala - taksisti to ne zele da prihvate.
Nemaju oni problema da se ta tehnologija prihvati, to je sigurno, imaju problem da to radi strana firma.
U Nemackoj je Uber princip postojao i pre nego sto smo mi culi za Uber (jos 2011), privatna lokalna firma uradila za Dizeldorf, recimo.

Da su taksisti samo problem, onda ces morati da objasnis zasto je Uber zabranjen u dosta gradova Nemacke? Dosli nasi taksisti i zauzeli Berlin? :D


Ako govoris o master inzenjerima saobracaja, situacija u privatnim firmama za njih nije takva. naravno, pod uslovom da rade u struci. ako neko zeli/mora da radi posao npr prodavca on i ne treba da ima vecu platu nego bilo koji drugi prodavac pa makar imao i diplomu doktora medicine.
Pricam o elektroncima, koji rade elektroniku, znaci bas ono sta su studirali, kao i ekonomiste i pravnike.
Ne mesam uopste fizikalce sa diplomom u gulas.


Za razliku od drzavnog zdravstva koje je "besplatno". Neverovatno mi je da ljudi i dalje imaju taj utisak kao u doba druga Tite da je drzavno zdravstvo "besplatno". Jedino sto je besplatno, i Ustavom zagarantovano, je hitna pomoc. Sve ostalo ces ili biti primoran da placas prvo kroz osiguranje pa posle kroz participaciju, ili neces moci da koristis.
Zdravstvo je kod nas tako lose, jer je dozvoljeno da doktori osim u drzavnim rade i u privatnim klinikama, pa ne rade svoj posao u drzavnim.
To nema veze sa principom zdravstva. Da se dozvoli da mozes u privatnim klinikama da se lecis kod nas, zdravstvo bi propalo kroz mesec-dva.

Ovo ne pricam neko moje misljenje, vec sam u toj prici prilicno duboko, i znam kakva je situacija.

Oko 2950, otprilike
Na minimalac? Ne, oko 2200. Onoliko koliko je i placanje za one bez osiguranja, a koji ga dobrovoljno placaju, sto je oko 2200 trenutno.
Max. koliko moze ici na zdravstveno mesecno, makar i milijardu dinara zaradjivao je ~30.000.


Da li bi vas neko stvarno dobro pregledao u privatnoj ordinaciji, ako ste stvarno bolesni i za 30.000, i izlecio? Ne bi ni za 30.000 mesecno.
Pod stvarno bolesni, mislim na astmu i sve kontrole vezane za nju, probleme sa krvotokom (tj. srcane probleme), neuroloske probleme, a ne ORL i oftalmologija sa "dve kapi dnevno u nos i oko".
 
Poslednja izmena:
Da. I za manje para. Uplatis osiguranje kod generalija, unike i slicnih i za 10ak evra mesecno imas 1000 evra limit za lecenje godisnje. Za 16e je 2000e. Ne znam kako ide za vece limite.

Samo sto postoji hiljadu ogranicenja, nije "unlimited" kao sto je sa drzavnim zdravstvom slucaj. Npr iskljuceno je bolnicko lecenje.
Ovo nema veze sa onime sto pokriva nase zdravstvo, vec samo neke ozbiljnije probleme, i to samo bez postojecih problema.

Ne pokrivaju nikakve samovoljne kontrole u privatnim klinikama, ili bilo sta vise.
Jedino sto bi pokrili troskove neceg veceg ako treba da se plati (operacije i slicno).
 
Jedan lekar opšte prakse trebalo bi da ima min. 500 pacijenata. Izračunajte kolika će mu biti plata ako samo 220 din od tih 2200 ode njemu.
 
Da se to dozvoli u ovoj zemlji, otisao bi sav zdravstveni budzet dok kazes piksla na "kontrole" i razne zahvate koji nikada ne budu uradjeni, na pacijentima, koji samo potpisu, a bolnicu i ne vide.
Isto kao sto se desavalo za lekove, od kako je moglo u privatnim apotekama, pa odjednom mnogo vise sredstava se trazi.

Dok trenutno budzet odlazi na lekare koji pijani dolaze na posao i objasnjavaju gospodjama u cekaonici da je za mir u kuci potreban dobar q, a za bilo kakvo ozbiljnije lecenje ljudi moraju da skupljaju novac preko humanitarnih akcija.




Nemaju oni problema da se ta tehnologija prihvati, to je sigurno, imaju problem da to radi strana firma.

Nas narod je poznat po tome kako voli promene, a jos vise voli da se po stare dane edikuje. Evo, CarGo app je radila domaca firma pa neka nju prihvate.

Pricam o elektroncima, koji rade elektroniku, znaci bas ono sta su studirali, kao i ekonomiste i pravnike.
Ne mesam uopste fizikalce sa diplomom u gulas.

Zakon ponude i potraznje. Broj ekonomista i pravnika koji se svake godine stancuju ne neuporedivo veci od potreba na trzistu rada. Svako ko je lako zamenljivo, na zalost, ne moze da ocekuje bilo sta vise od minimuma svih prava koja su mu zakonom osigurana.
 
Pricam o elektroncima, koji rade elektroniku, znaci bas ono sta su studirali, kao i ekonomiste i pravnike.
Ne mesam uopste fizikalce sa diplomom u gulas.

Nisam najbolje razumeo. Ako ing. sa ETF radi za 25.000 onda je totalna ******. Za ekonomiste i pravnike me zabole, što se svi guraju na te fakultete, imamo ih k'o... pleve.

Zdravstvo je kod nas tako lose, jer je dozvoljeno da doktori osim u drzavnim rade i u privatnim klinikama, pa ne rade svoj posao u drzavnim.
To nema veze sa principom zdravstva. Da se dozvoli da mozes u privatnim klinikama da se lecis kod nas, zdravstvo bi propalo kroz mesec-dva.

Ovo ne pricam neko moje misljenje, vec sam u toj prici prilicno duboko, i znam kakva je situacija.

Zdravstvo kod nas je loše i zbog toga, ali pre svega jer se novcem loše raspolaže. RFZO profućka dobar deo, od onog što ostane opet dobar deo ode kojekakvim parazitima, pa na kraju medicinskom osoblju i za lečenje ostane mnogo manja suma nego što je potrebno. O odnosu društva, gde se za zlatnu kupolu na Hramu sv. Save daju milioni, a 100m dalje se bonice raspadaju da ne govorim.
 
Na minimalac? Ne, oko 2200. Onoliko koliko je i placanje za one bez osiguranja, a koji ga dobrovoljno placaju, sto je oko 2200 trenutno.
Max. koliko moze ici na zdravstveno mesecno, makar i milijardu dinara zaradjivao je ~30.000.


Da li bi vas neko stvarno dobro pregledao u privatnoj ordinaciji, ako ste stvarno bolesni i za 30.000, i izlecio? Ne bi ni za 30.000 mesecno.
Pod stvarno bolesni, mislim na astmu i sve kontrole vezane za nju, probleme sa krvotokom (tj. srcane probleme), neuroloske probleme, a ne ORL i oftalmologija sa "dve kapi dnevno u nos i oko".
Jeste. 2220 je trenutno.
My bad, racuno sam po stairm stopama iz 2014.

A najvisa nije vise 30 000 ... bilo nekada.
Sad je oko 36 000 dinara. "Sl. glasnik RS" 5/2016
 
Poslednja izmena:
Pa dobro, mislim da za 2000 dinara osiguranja ne možeš nikakvo lečenje da dobiješ kod privatnika.Možda se i varam ali sam takvog utiska.
 
Pa ne mozes naranvo ,ali poredis pogresne stvari.

za 2000 dinara mozes da placas privatnom zdravstveno osiguranje i da dobijes odlicno lecenje kod privatnika.

procitaj post gore, poredis cenu lecenja i iznos osiguranja, babe i zabe ;)
 
Ma ti privatnici su smesni.. Pokrali sprave za dijagnostiku iz drzavnih bolnica i sada skidaju kajmak,ali zato kada im dodje neko sa teskom bolescu (rak) samo kazu mi ne radimo takve slucajeve,njihovo je samo da kazu da si ga pokupio..

Smesno je uopste i pisati o zdravstvu u ovakvoj "drzavi."

A za hirurge i doktore se ne brinem,tacno imaju cenovnik. 500e je minimum neki.. Naravno zna se i kako im dajes pare,cela sema je odradjena do najsitnijih detalja.
 
Poslednja izmena:
Da ponovim, što je više privatnika to će biti bolja konkurencja, a s tim i usluga lečenja, pa i teških bolesti. Nego kod nas država drži monopol u fondu zdravstvenog osiguranja i privatnici su u podređenom položaju. Mi ni nemamo pravu privatnu zdravstvenu zaštitu.
 
Poslednja izmena:
Javi to i Skandinavcima, da ne žive u zabludi, doduše tamo su i zatvori humaniji nego zdravstvene ustanove u 90% zemalja ovog sveta.
 
Pa ne mozes naranvo ,ali poredis pogresne stvari.

za 2000 dinara mozes da placas privatnom zdravstveno osiguranje i da dobijes odlicno lecenje kod privatnika.

procitaj post gore, poredis cenu lecenja i iznos osiguranja, babe i zabe ;)

Ne mozes, procitaj detaljno uslove sta ti samo to pokriva.
 
U skandinaviji privatni lekari imaju ista prava kao i oni u državnim ambulantama. Možeš i kod privatnika sa zdravstvenom knjižicom i ako uslugu pokriva osiguranje novac će skinuti odatle.
 
Ali tamo privatni lekari ne mogu da pljackaju kao sto bi ovde odradili za mesec dana.
 
Znam otrpilike sta pokriva, znam da ne pokriva sve ali za tu cenu pokriva dosta stvari.
 
Zasto ne mogu i sta je problem da se na isti nacin sprece i ovde?
 
Nema ni ovde kraduckanja od Generalija, Unike i ekipe.
 
Ima i par dobrih vezanih za medicinske sestre i svedsku akcionu produkciju, kad smo vec povezali zdravstva u Skandinaviji, filmsku umetnost i Uber.
 
U ovoj temi je sve, samo nije povezano, i ima malo dodirnih tacaka sa temom. U Norveskoj bese ne gledaju blagonaklono uber? U Francuskoj? U mnogim nemackim pokrajinama? Taksi prevoz nigde nije niti ce ikada biti socijalna kategorija, a tek uber. Pritom bi uber bio svega 20-25% jeftniji, bar u pocetku, a pretpostavka je da bi cena kasnije bila promenljiva, navise. I to bi bio neki napredak??? Boljitak??? Sticem utisak da se mnogi ovde u temi ne voze cesto taksijem.
 
Nije cena jedina prednost Ubera. Osim toga, ne vidim razlog zasto bi pojava Ubera dovela do zatvaranja taksi udruzenja.
 
Poslednja izmena:
Zasto?
 
Nazad
Vrh Dno