Šta je novo?

Termostatske slavine

arandjele

Cenjen
Učlanjen(a)
01.04.2013
Poruke
359
Poena
180
Da li neko ima iskustva ili saznanja o termostatskim slavinama za kade? Kako rade tj. da li isplati dati novac ili ne?
 
Onih par što sam probao su me uverile da ne vredi. Sem ako grejes vodu na vrelo u bojleru, a imaš spor dotok tople vode, nacekas se. Ako imaš bojler drži ga na mlako. Ako je protocna u opštem slučaju se nećeš ispeći...
 
Npr ako su cevi od tople vode dugačke, prvo ti ide dugo hladna, slavina ti to ne rešava... Sa centralnom toplom vodom to zna i minut dva da traje.
Znači praktično rešava samo problem toga da se opeces, a lakše, jeftinije i bolje je smanjiti bojler. Grohe i slične su ti oko 400e, imaš digitalni bojler za te pare.
Neke jeftinije sam vidjao u lidlu.
I dugo sam hteo da uzmem, baš dok nisam probao Grohe.
 
Hvala !
Da li za Grohe vredi dati više novca u odnosu na jeftinije 30-50% ? Mislim generalno na slavine, ne samo termostatske.
 
Ja sada nakon renoviranja imam Grohe..i odlicne su mi zaista. Mogu pouzdano da kazem da su bolje od onih da kazemo najjeftinijih ili medju najjeftinijim - kod kojih cesto bude brzo problema. Jednom mi je pukla takva slavina. nisam mogao da verujem da to moze da se desi :)

Sad recimo koristio sam i sa ali-expresa oni valjda bakarne slavine (ove jeftinije su mesing? ako ne pomesah materijale)... i te bakarne sa alija su mi isto odlicne bile...zamenio sam ih samo jer sam renovirao kupatilo pa da bude sve novo :) a te bakarne odose u rezervu....

Ovako amaterski mogu da kazem da jeftine varijante cesto prave problema i to ne bih uzimao. Moje iskustvo
 
^^ Pričaš o termostatskim slavinama, ili slavinama generalno?!?

Grohe su odlične slavine, ali i brojne druge su takođe dobre. Ne treba ih porediti sa onim no-name sa pijace, sa Ali-ja i sa generalno, najjeftinijim što postoje na tržištu.
Domaće Rosan slavine su takođe veoma dobre. Prodaju i pod Stolz brendom. Ako imaju modele koji vam se dizajnom uklapaju, odličan su izbor.
Ima Rosan i termostatske, takođe su odlične.
 
Da li je sa termostatskim slavinama moguće nameštanje određene temperature ili samo sprečavaju da se ne opečemo ?
 
Namestiš željenu temperaturu na slavini, ona automatski reguliše protok tople i hladne da se održi zadata temp. na izlazu iz slavine.

Posebno je zgodno za stanove gde variraju temperature tople i hladne vode, i ako različito varira pritisak hladne i tople vode.

Koristio sam neko vreme, ali zaista ne znam koliko brzo reaguje ako su promene dolazne vode nagle. Tamo gde sam je koristio nije bilo promena.
 
Imaju u Ikea solidne termostatske slavine po solidnim cenama i sa 10 godina garancije, kod rosana je mana sto su na sve cesme 5 godina garancija a na termostatske samo 2 godine.
 
A Lidlova koja je kad je ima čini mi se najpovoljnija, 5000din
 
^^ Pričaš o termostatskim slavinama, ili slavinama generalno?!?

Grohe su odlične slavine, ali i brojne druge su takođe dobre. Ne treba ih porediti sa onim no-name sa pijace, sa Ali-ja i sa generalno, najjeftinijim što postoje na tržištu.
Domaće Rosan slavine su takođe veoma dobre. Prodaju i pod Stolz brendom. Ako imaju modele koji vam se dizajnom uklapaju, odličan su izbor.
Ima Rosan i termostatske, takođe su odlične.

generalno. termostatske nisam koristio jer imam proticni bojler u zgradi i voda je uvek ok topla, ali nikad vrela. nemoguce je opeci se na istu :)
 
Ja imam Rosan termostatski ugradni komplet za tus kabinu, i ono, radi posao ali mu treba vremena od kad voda krene da malo regulise temperaturu na odabranu, pretpostavljam da to tako i treba da radi
 
Da li za to vreme teče voda nepodešene temperature ili voda kreće da teče tek kada se postigne podešena ?
 
Ne, ne, krene prvo malo hladnija pa se onda stabilizuje. I ja sam ocekivao da radi tako si opisao, ali valjda kol'ko para tol'ko muzike 🤷‍♂️
 
Sve rade tako. Čak i Grohe.

Imajte u vidu da je to jednostavna mehanička sprava. Temperturom verovatno upravlja bimetalni ventil koji menja položaj mešača za toplu/hladnu vodu. U nastavku je ručni ventil kojim regulišete ukupan protok, dakle koliko curi. Bimetalni ventil reguliše tempraturu onog što curi.
 
Pa eto, jos bolje :D

Posto sam ja hteo ugradni mesac, izbor je bio ili Rosan ili Grohe a razlika u ceni tipa 700e, tako da mi ni do sada nije bilo zao :D
 
Ja montirao kod jednog lika Grohe i lik mi rece da je preko(CH mislim da je u pitanju) ta slavina jeftinija prilicno,za trecinu mozda i vise nemogu se sad tacno setiti.
 
Sve rade tako. Čak i Grohe.

Imajte u vidu da je to jednostavna mehanička sprava. Temperturom verovatno upravlja bimetalni ventil koji menja položaj mešača za toplu/hladnu vodu. U nastavku je ručni ventil kojim regulišete ukupan protok, dakle koliko curi. Bimetalni ventil reguliše tempraturu onog što curi.
Kako bi termostatska slavina radila sa protocnim bojlerom? Imam Simens hidraulicni protocni bojler , koji moze da radi sa 18KW ili sa 12Kw i tesko mi je da regulisem vodu za tusiranje. Ili je suvise hladna ili suvise topla. Iz akumulacionog ce ta slavina uzimati onoliko tople vode, koliko joj treba, da postigne zadatu temperaturu uz zadati mlaz vode. A kako ce kod protocnog?
Moj bojler ima tri grejaca i ,ako smanjim mlaz vode, jedan se iskljuci, a dva moraju stalno da rade.
 
Cenim Lose, jer bi stalno smanjivala protok, pa bi se gasio grejač i onda palio, pa gasio... Mislim da je to beznadežno prosto.
 
Termstatska slavina ne smanjuje protok promenom temperature tople vode, već menja odnos hladne i tople da temperatura bude zadata, a ukupan protok uvek isti.

Al ok, menja se protok tople...

Ne znam kako bi radila sa protočnim bojlerom. Ne znam koliko ona brzo reaguje na veće promene temperature ulazne vode, bilo tople bilo hladne. Tamo gde sam je koristio, i topla i hladna su bile konstantne pa se ovo nije moglo oceniti.

Moguće da bi grejači bojlera i sama slavina krenuli da se vijaju i smetaju jedni drugom.

Čudi me da danas, u vreme preciznih PLC kontrolera i jeftinih tiristorskih regulacija većih snaga, niko još nije napravio protočni bojler koji ima cons. temp bez obzira na protok.
 
Ja koristim termostatski ventil, ne smanjuje ukupan protok već samo menja odnos tople i hladne vode, kako je NShappy napisao. Koristim ga za mašinu za razvijanje filmova, tako da mi voda koja izlazi bude uvek 38ºC.
Ovaj imam već 5 godina https://www.itim.rs/detalji/?si=3774
 
Čudi me da danas, u vreme preciznih PLC kontrolera i jeftinih tiristorskih regulacija većih snaga, niko još nije napravio protočni bojler koji ima cons. temp bez obzira na protok.
Za protocne bojlere sa elektronskom regulacijom pise da moze da se podesava temp. na 0,5 stepeni C. Imaju mali displej sa temp. Ne znam da li stvarno mogu da regulisu temperaturu, jer oni imaju isto tri grejaca, kao i ovi sa hidraulicnom regulacijom.
 
Ja imam protočni sa elektronskom regulacijom, i zaista kontroliše temperaturu.
Recimo, na isti bojler je vezana slavina na lavabou i tuš. Ako se prvo uključi lavabo, sačeka da se ustali temperatura i posle uključi tuš, nema osetnih promena temperature na slavini na lavabou.

Inače, protočni koristim u kombinaciji sa termostatskom slavinom i radi ok. Samo je fora da bojler moraš da držiš par stepeni iznad termostata, recimo 42 ako je termostat na 38.
 
Da li kada se ukljuci slavina na tusu prvo krene hladna voda dok se ne postigne zadata temperatura? Pretpostavljam da to ne moze da se izbegne?
 
Nazad
Vrh Dno